• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Grand Seiko

Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph. Ten pierwszy!


Seiko to marka, która jako pierwsza na świecie wprowadziła na rynek chronografy z mechanizmami z naciągiem automatycznym. Wróciła do nich relatywnie niedawno, na fali generalnego powrotu do zegarków mechanicznych, które w pewnym momencie, jako całość, nie miały pewnej pozycji w gamie produktów tej japońskiej firmy. Grand Seiko, będące przez lata perłą w koronie koncernu Seiko, a dziś wyodrębnioną marką z szeroką gamą własnych mechanizmów, nie ma dotychczas większych, samodzielnych tradycji w budowie chronografów. Właściwie, jedyną oferowaną przez nich opcją były niszowe modele z mechanizmami Spring Drive kaliber 9R86 i 9R96. To oczywiście imponujące stylistycznie i technologicznie zegarki, ale umówmy się – nie są dla wszystkich. Tak zrodziła się potrzeba wprowadzenia na rynek czegoś, co trafi do szerszego grona odbiorców.

Efekt przedstawiamy poniżej.

Trafione nazewnictwo

Nazwa modelu to Tentagraph, co stanowi akronim od angielskiego „ten” - odnoszącego się do 10 uderzeń na sekundę, litery „t” - od cyfry trzy (ang. three), trzech dni rezerwy chodu, „a” - jak automatic, oraz „graph” - podkreślającego nadrzędną w tym modelu funkcjonalność.

Moim zdaniem jest to trafione nazewnictwo, które, pomimo jego znaczeniowej złożoności, łatwo zapada w pamięć. Jest proste do zapamiętania, niczego nie udaje i jasno podkreśla tradycje związane z mechanizmami Hi-Beat, które marka Grand Seiko stale rozwija.

Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph

Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph

Mechanicznym sercem nowego Grand Seiko o nr ref. SLGC jest mechanizm kaliber 9SC5.

Zerknięcie na dekiel pozwala stwierdzić co najmniej istotne pokrewieństwo z mechanizmem o oznaczeniu 9SA5. Nowy mechanizm - w dużym uproszczeniu – bazuje właśnie na kalibrze 9SA5, ale ma dodany od frontu moduł chronografu. Próżno więc doszukiwać się, gdy patrzymy na mechanizm przez przeszklenie od strony dekla, m.in. koła kolumnowego, które jest tu obecne i funkcjonuje jako pewnego rodzaju wyznacznik klasy tego mechanizmu.

Wiele parametrów technicznych wciąż jest takich samych, począwszy od częstotliwości chodu wynoszącej 36 000 wahnięć balansu na godzinę (stąd w nazwie Hi Beat), po rozwiązania takie, jak dwie sprężyny w odrębnych bębnach, czy wychwyt Dual Impulse Escapement. Rozwiązanie to wykorzystuje powrotny impuls bezpośrednio płynący z koła wychwytowego, co pozwala poprawić parametry chodu i zmniejszyć ilość energii niezbędnej do pracy. Elementy ruchome są łożyskowane na 60 syntetycznych kamieniach.

W efekcie, nowy mechanizm 9SC5 szczyci się rezerwą chodu na poziomie 72 godzin, oraz dokładnością na poziomie + 5/-3 sekund na dobę.

Warto poświęcić 2 minuty, aby zobaczyć wideo prezentujące zegarek i jego mechanizm:
 


Mechanizm 9SA5 otworzył nowy rozdział w historii mechanizmów marki Grand Seiko.

Nowy mechanizm 9SC5, zastosowany w prezentowanym zegarku Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph, jest jego techniczną kontynuacją, także w aspekcie wyglądu, który stawia na nieco odważniejsze zdobienia.

Nazwa modelu oraz lew, symbol marki, są obecne w formie reliefu na centralnym rotorze. Z napisów na obwodzie wynika, że wodoszczelność koperty to, adekwatne do standardów w tym segmencie, 100 metrów.

Nowy, ewolucyjny język marki

Patrząc na Tentagrapha od razu wiem, że to bez wątpienia Grand Seiko, chociaż da się w nim wyczuć pewne cechy, które tworzą z niego bezpośredniego rywala Daytony, Chronomastera czy Carrery. Zegarek ten powstał w oparciu o nowy, ewolucyjny język marki Grand Seiko, który cechy kanoniczne wprowadza w drugą dekadę XXI wieku.

Nowe są niektóre proporcje elementów czasomierza, zwłaszcza indeksów i wskazówek, które wyraźnie urosły względem wzorca Tanaki. To wciąż klasyczny, sportowy zegarek mechaniczny ze stoperem, ale nie widać w nim prób naśladowania zegarków vintage. Patrząc na chwilami przytłaczającą obecnie liczbę reedycji, jest to po prostu dobra wiadomość.

Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph

Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph

Nowy 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph to zegarek, który wieńczy rodzinę Evolution 9, która - jak określa Grand Seiko w swojej komunikacji - jest krokiem w nową erę.

Nie znaczy to, że zerwano z bogatymi tradycjami japońskiego producenta.

High-Intensity Titanium

Wręcz przeciwnie, są one kultywowane m. in. za sprawą wiecznie żywej techniki Zaratsu, której słusznie podporządkowano stylistykę, czyniąc kopertę zegarka o średnicy 43,2 mm wyraźnie geometryczną w wielu miejscach. Wykonano ją ze stopu tytanu, żelaza i niobu określanego przez producenta jako High-Intensity Titanium. To relatywnie lekki materiał, który zapewnia ponadprzeciętną wytrzymałość na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne.

Użyto go również do wytworzenia trzyrzędowej bransolety z dodatkowymi, mniejszymi elementami wewnątrz, które słusznie dzielą środkowe elementy zmniejszając ich ciężar optyczny. Bransoleta zwieńczona jest szczotkowanym zapięciem z wypukłym logotypem marki Grand Seiko, oraz mikroregulacją.

Odporność na zarysowania i uszkodzenia zegarka podczas użytkowania, szczególnie frontowej części, zapewnia nie tylko wysokiej klasy stop tytanu, ale również luneta wykonana z czarnej ceramiki, z podziałką tachometru, oraz szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph

Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph

Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph

Pod szkłem, a w zasadzie przez szło, widzimy prawdziwy popis tej japońskiej marki – wzorzystą tarczę inspirowaną wyglądem góry Iwate, widoczną z Grand Seiko Studio w miejscowości Shizukuishi, gdzie projektowane i ręcznie składane są flagowe modele zegarków grupy Seiko.

Przysłowiową wisienką na torcie są wklęsłe subtarcze stopera, a także – jak zawsze w GS - wyśmienicie wykończone ramiona wskazówek oraz indeksy. Wielu fanów zegarków i użytkowników Grand Seiko uważa, że to elementy wykonane na poziomie poza zasięgiem konkurencji, i w zasadzie trudno mi się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.

Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph – dostępność i cena

Nowy 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph to zegarek mechaniczny, którego powstanie i dołączenie do portfolio japońskiego producenta po prostu można było się spodziewać. Była to tylko kwestia czasu.

Idealnie wypełnia lukę w gamie produktów tej prestiżowej marki, a zarazem z miejsca staje się mocnym rywalem uznanych rynkowych graczy takich jak Rolex, Omega, Zenith czy TAG Heuer. Być może nie dorówna im popularnością, ale Grand Seiko to nie są zegarki dla każdego, nawet z odpowiednią, niemałą kwotą w portfelu. Rywalom pomaga utarte od dekad przekonanie o nadzwyczajnym pochodzeniu i ugruntowana pozycja na rynku per se.

Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph

Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph

Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph

Prezentowany Tentagraph może liczyć jednak na duże zainteresowanie ze strony wciąż rozrastającej się społeczności miłośników marki Grand Seiko, którzy dotąd nie mieli większego wyboru chronografów z wyższej półki cenowej i jakościowej.

Przeszkodą może być jednak cena, Grand Seiko 'Tentagraph' Hi Beat Automatic Chronograph kosztuje 13 700 USD, czyli około 57 000 złotych (plus vat), która dorównuje lub nawet przebija ceny wielu modeli szwajcarskiej konkurencji.

Z drugiej strony, to przecież… ten pierwszy!

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Grand Seiko znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu – zegarki Grand Seiko.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Niech stanie się jasność! Davosa Te...
Niech stanie się jasność! Davosa Te...
05.05.2023
Nowa kolekcja zegarków Roamer z tar...
Nowa kolekcja zegarków Roamer z tar...
09.05.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco