Jeśli ktoś wspomina o kolorach czarnym i złotym w kontekście wyścigów samochodowych, mnie przed oczami od razu pojawia się obraz bolidu Formuły 1 w barwach John Player Special. Czasy Lotusa i początków oszałamiającej, przedwcześnie zakończonej kariery Ayrtona Senny - dla mnie najlepszego kierowcy wszechczasów, wspominam z rozrzewnieniem. A charakterystyczny, agresywny, tajemniczy a zarazem prawdopodobnie najbardziej stylowy bolid Lotusa w barwach JPS będzie dla mnie zawsze symbolem świetności Formuły 1.
Dziś ten sentyment - zapewne nie tylko we mnie - rozbudza nowy zegarek TAG Heuer Carrera Chronograph, któremu nadano właśnie te intrygujące, emanujące klasą barwy.
Kultowe barwy wyścigowe
To właśnie czerń i złoto.
Wyraźnie widoczna jest inspiracja kultowymi barwami wyścigowymi, a zarazem jest to jednocześnie jasne potwierdzenie powiązania kolekcji zegarków Carrera ze sportami motorowymi. Marka TAG Heuer ma związki ze sportem samochodowym z racji osoby Jacka Williama Heuera. Prawnuka założyciela firmy Heuer. Jako wielki miłośnik motorsportu, a w szczególności wyścigu Carrera Panamericana, dał on początek kolekcji czasomierzy o tej nazwie, która szybko zyskała sławę. A dziś jest jednym z filarów oferty współczesnej firmy TAG Heuer. To także zaczyn do powstania innej legendy. Porsche Carrera. Ale to już inna historia.
Zegarek Heuer Carrera Chronograf na zawsze wpisał się w historię wyścigów, kojarzony jest ze wspaniałymi kierowcami i najlepszymi teamami w tym tymi z Formuły 1.
W 1970 roku wprowadzono pierwsze modele tych zegarków wykonane z żółtego złota, z mechanizmami o automatycznym naciągu sprężyny, o numerze referencyjnym Heuer 1158 CHN, które były „ulubieńcami” ówczesnego dyrektora generalnego, Jacka Heuera.
Zegarki vintage Heuer Carrera Chronograph są dziś poszukiwane przez fanów i kolekcjonerów pragnących zatrzymać dla siebie cząstkę niewątpliwie wspaniałego ducha wyścigów samochodowych z lat 70. XX wieku, który stał się okresem, w którym wykuto kilka najwybitniejszych nazwisk tego sportu. Marka TAG Heuer kontynuuje tę wyjątkową spuściznę, wprowadza nigdy dotąd nie widziany wcześniej projekt tarczy - czarnej z pozłacanymi subtarczami, odwróconą wersją słynnego referencyjnego Heuera 1158 CHN, który czarne miał małe subtarcze, a cyferblat był złocisty.
Prezentowany dziś, wyjątkowy zegarek mechaniczny TAG Heuer Carrera Chronograph o nr referencyjnym CBN2044.FC8313 charakteryzuje się wizualnie połączeniem głębokiej czerni tarczy, która podkreśla w doskonały sposób złociste inskrypcje, prezentując się świetnie w otoczeniu koperty o klasycznej budowie. Jest ona wykonana z 18-karatowego żółtego złota o ciepłej i dystyngowanej barwie. To w mojej ocenie bardzo godna, nawet wyrafinowana kontynuacja bogatej i ikonicznej już linii zegarków Carrera.
To z jednej strony czysto sportowy zegarek mechaniczny z najbardziej sportową komplikacją konstrukcji mechanizmu, czyli stoperem, ale wykonany tak, że od pierwszego spojrzenia bije od niego nuta nobliwej, przychodzącej na myśl samoistnie elegancji.
Ta zegarkowa Carrera ma wiele szczególnych cech, o których piszemy w dalszej części artykułu, natomiast warto wspomnieć w tym miejscu, iż w Polsce dostępny jest tylko jeden egzemplarz tego modelu zegarka! Można go zobaczyć w salonie Noble Place w Westfield Mokotów.
Ponadstandardowo dobra czytelność
Wracając do tarczy - osiągnięty na niej kontrast poszczególnych elementów spełnia rolę bardzo praktyczną, zapewniając ponadstandardowo dobrą czytelność. Wspomniana głęboka czerń powierzchni cyferblatu jest dodatkowo uatrakcyjniona szlifem słonecznym, który z kolei zapewnia swoistą grę światła padającego na tarczę, wzmacniającą efekt kontrastowej, dwutonowej kolorystyki. To niemal magiczny efekt wizualny, bardzo lubiany przez miłośników zegarków, zachęcający do wpatrywania się w taką zegarkową „twarz” godzinami.
Na samej krawędzi tarczy znajduje się pierścień wypełniający dystans do szkła, na którym nadrukowano skalę minutową i precyzyjną podziałkę sekundową dla sekundowej wskazówki stopera zamocowanej centralnie. Zaraz za nim widoczne są złociste, nakładane indeksy godzinowe o prostokątnym obrysie, ale mające wielopłaszczyznowy kształt. Są na nich wzdłużnie umieszczone zagłębienia w których naniesiono czarne paski. Indeks na godzinie 12. jest podwójny. Czas wskazują, a jakże - złociste wskazówki z paskami masy luminescencyjnej wkomponowanej w przechodzące centralnie czarne paski w zagłębieniu - w stylu z indeksów.
Ramiona wskazówek są proste, ostro zakończone i odpowiednio szerokie oraz długie, by zapewnić wspominany łatwy odczyt, ale nadal robią one dość subtelne wrażenie, współtworząc klimat elegancji.
Na godzinie 6. jest okienko datownika w złocistej ramce, a tuż nad nim mały sekundnik. To w zasadzie wskazówka sekundnika i trzy oznaczenia co 15 sekund. Taka prezentacja czyni to wskazanie bardzo dyskretnym. Brak jest wydzielonej tarczy, przez co dodatkowe totalizatory stopera, które są złociste i ułożone w stylu bi-compax, przyciągają wzrok i definiują stylistykę opisywanego zegarka, zgodną z klasycznymi modelami ze stoperem sprzed 50 lat. Małe subtarcze, poza tym, że są złociste, to dodatkowo ich powierzchnia jest kołowo giloszowana, a krawędzie otaczają pierścienie z nadrukowanymi skalami. W tym na godzinie 9. to skala godzinowa stopera, a w tym na trzeciej to skala minutowa tego wskazania.
Efekt?
Tarcza sportowego zegarka, ale o eleganckim charakterze.
Dodatkowe skojarzenie z barwami Lotusa John Player Special są w pełni zamierzone, i podkreślają ducha sportów motorowych jaki jest najważniejszą inspiracją dla powstania tego modelu, ale i całej kolekcji Carrera.
Piękną tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe z obustronną powłoką antyrefleksyjną.
Koperta z 18-karatowego żółtego złota
Klasyczna 42-milimetrowa koperta modelu TAG Heuer Carrera Chronograph wykonana jest z litego 18-karatowego żółtego złota. Ma również złote przyciski i koronkę, umieszczone tradycyjnie po prawej stronie, a stanowiące „centrum „sterowania zegarka.
Koperta ma znany i charakterystyczny dla zegarków TAG Heuer kształt, pozwalający jednym spojrzeniem przyporządkować ten model do danej kolekcji i producenta.
Okrągłe, płynnie wyprowadzone uszy o prostym i nowoczesnym kształcie stanowią połączenie klasyki i współczesności. Górne powierzchnie koperty i luneta są polerowane na wysoki połysk, co bardzo dobrze wygląda w połączeniu z czernią tarczy, jak i precyzyjnie szczotkowanymi bokami obudowy. Wraz z tarczą ciepły blask złota tworzą niepowtarzalny klimat - łączący sporty motorowe i zegarmistrzostwo. To udane połączenie stylu sportowego, swobodnego, raczej z wyraźnymi nutami klasycznej elegancji.
Spód koperty wieńczy dekiel także wykonany ze złota. Oczywiście wkręcany. Złoty pierścień, na którym wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu zegarka, otacza przeszklenie szafirowym szkłem, ukazujące manufakturowy mechanizm Heuer 02.
Klasa wodoszczelności ustalono na poziomie do 100 m.
Manufakturowy mechanizm Heuer 02
No właśnie. Mechanizm.
Zacznę jego opis od tego, że jego widok pod szkłem jest bardzo atrakcyjny.
Czarny i mocno ażurowany rotor zasłane niewiele z widoku mechanizmu, który mamy do dyspozycji niemal w całej krasie. Górne powierzchnie widocznych mostków są pokryte szlifem w postaci pasów genewskich. To klasyczne zdobienie.
Widać też polerowane łebki śrubek, jak i ułożone na krawędzi mechanizmu powierzchnie elegancko ryflowane. Pasy genewskie są również widoczne na wahniku. Tradycyjne metody zdobnicze i nowoczesny, futurystyczny kształt rotora dają naprawdę bardzo przyjemny efekt wizualny. Mechanizm ten jest dla wygody użytkowania wyposażony w koło kolumnowe, dysponuje 80-godzinną rezerwą chodu. Jest łożyskowany na 33 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę.
TAG Heuer Carrera Chronograph. Jedyny egzemplarz w Polsce!
W zestawie z zegarkiem otrzymujemy pasek. Wykonano go ze skóry aligatora w czarnym kolorze. Zapinany jest na klasyczną sprzączkę z pinem, wykonaną oczywiście z żółtego złota.
Zegarek TAG Heuer Carrera Chronograph o nr referencyjnym CBN2044.FC8313 wydaje się być świetną propozycją dla osoby, która oczywiście jest w stanie wydać odpowiednią kwotę, ale jednocześnie szuka codziennego i bardzo uniwersalnego zegarka mechanicznego „z duszą”.
Gdyby był to jednocześnie miłośnik wyścigów samochodowych, chcący poczuć odrobinę splendoru zawodów, który ceni klasykę i tradycje jak i historyczne zespoły, to barwy Lotusa w malowaniu JPS są wisienką na torcie. Druga to styl, legenda linii Carrera, oraz wysoka jakość wykonania zegarków TAG Heuer.
Zegarek ten jest dostępny wyłącznie w butikach marki TAG Heuer oraz u wybranych partnerów detalicznych - w tym także we wspomnianym salonie Noble Place w Westfield Mokotów.
Można go zobaczyć i kupić tu: zegarek męski TAG Heuer Carrera.
Co ważne, to jedyny egzemplarz w Polsce!
Adrian Szewczyk
*artykuł sponsorowany
10:40 08.04.2023Zegarki
Jedyny egzemplarz w Polsce! TAG Heuer Carrera Chronograph
Tagi:
chronografzegarek mechanicznyzłoty zegarekprestiżowe zegarkiluksusowe zegarkizegarki automatycznezegarki męskie klasycznezegarki męskie mechanicznezegarki męskie eleganckiezegarki szwajcarskie

REKLAMA

Krayon upraszcza innowacyjne wskazanie wschodów i zachodów słońca!
Inżynierowie, zegarmistrzowie w firmie Krayon pielęgnowali swoje marzenie, aby móc poznać czas wschodu i zachodu słońca w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej, dzięki urząd ...

Bulova Watch Company – powstanie, historia i dokonania marki
Utworzone w II poł. XVIII wieku państwo jakim były Stany Zjednoczone Ameryki przejawiało duże ambicje gospodarcze. Znajdowało się ono z dala od Europy, na w większości dz ...

Atlantic – transformacja logotypu marki i inne inszości. Część 1
W poniższym artykule, chciałbym przybliżyć nieco proces transformacji logotypu marki Atlantic w latach 30.-90., który to proces starałem się poznać samodzielnie, analizuj ...

Śmiały projekt zegarka z okazji jubileuszu marki. Ritmo Mundo Pegasus
O marce zegarków Ritmo Mundo nie można przeczytać zbyt często. Producent ten jest dosyć mało rozpoznawalny, pomimo, że oferuje ciekawe produkty, które cechuje wyjątkowość ...

Genus Dragon 2024. Mityczny smok i wskazanie czasu w wyszukany sposób
Historia powstania tej niezależnej manufaktury zegarków jest bardzo krótka, ponieważ jej funkcjonowanie na rynku trwa zaledwie kilka lat. Bezkompromisowi wirtuozi: Cather ...

Rośnie wartość polskiego rynku dóbr luksusowych. Zegarków także!
Łączna wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w 2023 r. sięgnęła ok. 42,4 mld zł., z czego 0,7 mld przypadło na zegarki i biżuterię. Największy udział w rynku dóbr luksu ...

Szczególne momenty IO Paryż 2024 i chronometraż olimpijski Omegi w Mieście Światła
Po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, marka Omega - ich Oficjalny Chronometrażysta, podsumowuje kolejny historyczny rok i rywalizację, która przyniosła wiele ni ...

Zegarki Tissot PR516 w najnowszych odsłonach. Styl vintage i retro akcenty
Doskonale pamiętam moment, w którym miałem dla Was przyjemność przedstawienia kolekcji Tissot PR. Przypominam sobie, że napisałem wtedy pewne stwierdzenie, określające ni ...

Rado DiaStar Original x Tej Chauhan. Zegarek przekraczający granice designu
Gdy pierwszy raz spojrzysz na Rado DiaStar Original x Tej Chauhan natychmiast zauważysz, że to zegarek inny niż wszystkie. To nie jest klasyczny, elegancki model, ani też ...

Crafter Blue. Osobliwe, mocarne zegarki z Hongkongu (AuroChronos 2025)
W ramach cyklu publikacji na temat marek zegarkowych biorących udział w tegorocznej edycji AuroChronos 2025 przedstawiamy kolejnego wystawcę, który będzie bohaterem ninie ...

Omega Seamaster Diver 300M Bronze Gold. Brązowe złoto i burgundowa luneta
Firma Omega niemal od samego początku swojego funkcjonowania ma bardzo silną rynkową pozycję, a mimo tego ostatnio odnoszę wrażenie, że ta pozycja podniosła się na jeszcz ...

Grand Seiko i Tokujin Yoshioka na Fuorisalone 2025. Między czasem a naturą
Marki Grand Seiko zapewne nie trzeba nikomu przedstawiać, jej renoma i prestiż zdobyte przez lata istnienia są niepodważalne. Nic więc dziwnego, że nawet na Starym Kontyn ...