• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko

Jedyny egzemplarz w Polsce! TAG Heuer Carrera Chronograph


Jeśli ktoś wspomina o kolorach czarnym i złotym w kontekście wyścigów samochodowych, mnie przed oczami od razu pojawia się obraz bolidu Formuły 1 w barwach John Player Special. Czasy Lotusa i początków oszałamiającej, przedwcześnie zakończonej kariery Ayrtona Senny - dla mnie najlepszego kierowcy wszechczasów, wspominam z rozrzewnieniem. A charakterystyczny, agresywny, tajemniczy a zarazem prawdopodobnie najbardziej stylowy bolid Lotusa w barwach JPS będzie dla mnie zawsze symbolem świetności Formuły 1.

Dziś ten sentyment - zapewne nie tylko we mnie - rozbudza nowy zegarek TAG Heuer Carrera Chronograph, któremu nadano właśnie te intrygujące, emanujące klasą barwy.

Kultowe barwy wyścigowe

To właśnie czerń i złoto.

Wyraźnie widoczna jest inspiracja kultowymi barwami wyścigowymi, a zarazem jest to jednocześnie jasne potwierdzenie powiązania kolekcji zegarków Carrera ze sportami motorowymi. Marka TAG Heuer ma związki ze sportem samochodowym z racji osoby Jacka Williama Heuera. Prawnuka założyciela firmy Heuer. Jako wielki miłośnik motorsportu, a w szczególności wyścigu Carrera Panamericana, dał on początek kolekcji czasomierzy o tej nazwie, która szybko zyskała sławę. A dziś jest jednym z filarów oferty współczesnej firmy TAG Heuer. To także zaczyn do powstania innej legendy. Porsche Carrera. Ale to już inna historia.

Zegarek Heuer Carrera Chronograf na zawsze wpisał się w historię wyścigów, kojarzony jest ze wspaniałymi kierowcami i najlepszymi teamami w tym tymi z Formuły 1.

TAG Heuer Carrera Chronograph

TAG Heuer Carrera Chronograph

W 1970 roku wprowadzono pierwsze modele tych zegarków wykonane z żółtego złota, z mechanizmami o automatycznym naciągu sprężyny, o numerze referencyjnym Heuer 1158 CHN, które były „ulubieńcami” ówczesnego dyrektora generalnego, Jacka Heuera.

Zegarki vintage Heuer Carrera Chronograph są dziś poszukiwane przez fanów i kolekcjonerów pragnących zatrzymać dla siebie cząstkę niewątpliwie wspaniałego ducha wyścigów samochodowych z lat 70. XX wieku, który stał się okresem, w którym wykuto kilka najwybitniejszych nazwisk tego sportu. Marka TAG Heuer kontynuuje tę wyjątkową spuściznę, wprowadza nigdy dotąd nie widziany wcześniej projekt tarczy - czarnej z pozłacanymi subtarczami, odwróconą wersją słynnego referencyjnego Heuera 1158 CHN, który czarne miał małe subtarcze, a cyferblat był złocisty.

Prezentowany dziś, wyjątkowy zegarek mechaniczny TAG Heuer Carrera Chronograph o nr referencyjnym CBN2044.FC8313 charakteryzuje się wizualnie połączeniem głębokiej czerni tarczy, która podkreśla w doskonały sposób złociste inskrypcje, prezentując się świetnie w otoczeniu koperty o klasycznej budowie. Jest ona wykonana z 18-karatowego żółtego złota o ciepłej i dystyngowanej barwie. To w mojej ocenie bardzo godna, nawet wyrafinowana kontynuacja bogatej i ikonicznej już linii zegarków Carrera.

TAG Heuer Carrera Chronograph

TAG Heuer Carrera Chronograph

TAG Heuer Carrera Chronograph

To z jednej strony czysto sportowy zegarek mechaniczny z najbardziej sportową komplikacją konstrukcji mechanizmu, czyli stoperem, ale wykonany tak, że od pierwszego spojrzenia bije od niego nuta nobliwej, przychodzącej na myśl samoistnie elegancji.

Ta zegarkowa Carrera ma wiele szczególnych cech, o których piszemy w dalszej części artykułu, natomiast warto wspomnieć w tym miejscu, iż w Polsce dostępny jest tylko jeden egzemplarz tego modelu zegarka! Można go zobaczyć w salonie Noble Place w Westfield Mokotów.

Ponadstandardowo dobra czytelność

Wracając do tarczy - osiągnięty na niej kontrast poszczególnych elementów spełnia rolę bardzo praktyczną, zapewniając ponadstandardowo dobrą czytelność. Wspomniana głęboka czerń powierzchni cyferblatu jest dodatkowo uatrakcyjniona szlifem słonecznym, który z kolei zapewnia swoistą grę światła padającego na tarczę, wzmacniającą efekt kontrastowej, dwutonowej kolorystyki. To niemal magiczny efekt wizualny, bardzo lubiany przez miłośników zegarków, zachęcający do wpatrywania się w taką zegarkową „twarz” godzinami.

Na samej krawędzi tarczy znajduje się pierścień wypełniający dystans do szkła, na którym nadrukowano skalę minutową i precyzyjną podziałkę sekundową dla sekundowej wskazówki stopera zamocowanej centralnie. Zaraz za nim widoczne są złociste, nakładane indeksy godzinowe o prostokątnym obrysie, ale mające wielopłaszczyznowy kształt. Są na nich wzdłużnie umieszczone zagłębienia w których naniesiono czarne paski. Indeks na godzinie 12. jest podwójny. Czas wskazują, a jakże - złociste wskazówki z paskami masy luminescencyjnej wkomponowanej w przechodzące centralnie czarne paski w zagłębieniu - w stylu z indeksów.

TAG Heuer Carrera Chronograph

TAG Heuer Carrera Chronograph

Ramiona wskazówek są proste, ostro zakończone i odpowiednio szerokie oraz długie, by zapewnić wspominany łatwy odczyt, ale nadal robią one dość subtelne wrażenie, współtworząc klimat elegancji.

Na godzinie 6. jest okienko datownika w złocistej ramce, a tuż nad nim mały sekundnik. To w zasadzie wskazówka sekundnika i trzy oznaczenia co 15 sekund. Taka prezentacja czyni to wskazanie bardzo dyskretnym. Brak jest wydzielonej tarczy, przez co dodatkowe totalizatory stopera, które są złociste i ułożone w stylu bi-compax, przyciągają wzrok i definiują stylistykę opisywanego zegarka, zgodną z klasycznymi modelami ze stoperem sprzed 50 lat. Małe subtarcze, poza tym, że są złociste, to dodatkowo ich powierzchnia jest kołowo giloszowana, a krawędzie otaczają pierścienie z nadrukowanymi skalami. W tym na godzinie 9. to skala godzinowa stopera, a w tym na trzeciej to skala minutowa tego wskazania.

Efekt?

Tarcza sportowego zegarka, ale o eleganckim charakterze.

TAG Heuer Carrera Chronograph

TAG Heuer Carrera Chronograph

TAG Heuer Carrera Chronograph

Dodatkowe skojarzenie z barwami Lotusa John Player Special są w pełni zamierzone, i podkreślają ducha sportów motorowych jaki jest najważniejszą inspiracją dla powstania tego modelu, ale i całej kolekcji Carrera.

Piękną tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe z obustronną powłoką antyrefleksyjną.

Koperta z 18-karatowego żółtego złota

Klasyczna 42-milimetrowa koperta modelu TAG Heuer Carrera Chronograph wykonana jest z litego 18-karatowego żółtego złota. Ma również złote przyciski i koronkę, umieszczone tradycyjnie po prawej stronie, a stanowiące „centrum „sterowania zegarka.

Koperta ma znany i charakterystyczny dla zegarków TAG Heuer kształt, pozwalający jednym spojrzeniem przyporządkować ten model do danej kolekcji i producenta.

TAG Heuer Carrera Chronograph

TAG Heuer Carrera Chronograph

TAG Heuer Carrera Chronograph

Okrągłe, płynnie wyprowadzone uszy o prostym i nowoczesnym kształcie stanowią połączenie klasyki i współczesności. Górne powierzchnie koperty i luneta są polerowane na wysoki połysk, co bardzo dobrze wygląda w połączeniu z czernią tarczy, jak i precyzyjnie szczotkowanymi bokami obudowy. Wraz z tarczą ciepły blask złota tworzą niepowtarzalny klimat - łączący sporty motorowe i zegarmistrzostwo. To udane połączenie stylu sportowego, swobodnego, raczej z wyraźnymi nutami klasycznej elegancji.

Spód koperty wieńczy dekiel także wykonany ze złota. Oczywiście wkręcany. Złoty pierścień, na którym wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu zegarka, otacza przeszklenie szafirowym szkłem, ukazujące manufakturowy mechanizm Heuer 02.

Klasa wodoszczelności ustalono na poziomie do 100 m.

Manufakturowy mechanizm Heuer 02

No właśnie. Mechanizm.

Zacznę jego opis od tego, że jego widok pod szkłem jest bardzo atrakcyjny.

TAG Heuer Carrera Chronograph

 TAG Heuer Carrera Chronograph

Czarny i mocno ażurowany rotor zasłane niewiele z widoku mechanizmu, który mamy do dyspozycji niemal w całej krasie. Górne powierzchnie widocznych mostków są pokryte szlifem w postaci pasów genewskich. To klasyczne zdobienie.

Widać też polerowane łebki śrubek, jak i ułożone na krawędzi mechanizmu powierzchnie elegancko ryflowane. Pasy genewskie są również widoczne na wahniku. Tradycyjne metody zdobnicze i nowoczesny, futurystyczny kształt rotora dają naprawdę bardzo przyjemny efekt wizualny. Mechanizm ten jest dla wygody użytkowania wyposażony w koło kolumnowe, dysponuje 80-godzinną rezerwą chodu. Jest łożyskowany na 33 kamieniach i pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę.

TAG Heuer Carrera Chronograph. Jedyny egzemplarz w Polsce!

W zestawie z zegarkiem otrzymujemy pasek. Wykonano go ze skóry aligatora w czarnym kolorze. Zapinany jest na klasyczną sprzączkę z pinem, wykonaną oczywiście z żółtego złota.

Zegarek TAG Heuer Carrera Chronograph o nr referencyjnym CBN2044.FC8313 wydaje się być świetną propozycją dla osoby, która oczywiście jest w stanie wydać odpowiednią kwotę, ale jednocześnie szuka codziennego i bardzo uniwersalnego zegarka mechanicznego „z duszą”.

TAG Heuer Carrera Chronograph

Gdyby był to jednocześnie miłośnik wyścigów samochodowych, chcący poczuć odrobinę splendoru zawodów, który ceni klasykę i tradycje jak i historyczne zespoły, to barwy Lotusa w malowaniu JPS są wisienką na torcie. Druga to styl, legenda linii Carrera, oraz wysoka jakość wykonania zegarków TAG Heuer.

Zegarek ten jest dostępny wyłącznie w butikach marki TAG Heuer oraz u wybranych partnerów detalicznych - w tym także we wspomnianym salonie Noble Place w Westfield Mokotów.

Można go zobaczyć i kupić tu: zegarek męski TAG Heuer Carrera.

Co ważne, to jedyny egzemplarz w Polsce!

Adrian Szewczyk
*artykuł sponsorowany


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

IWC Schaffhausen Pilots Watch Chron...
IWC Schaffhausen Pilots Watch Chron...
06.04.2023
Z okazji 35-lecia marki! Frederique...
Z okazji 35-lecia marki! Frederique...
10.04.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco