• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe

Piękno i funkcjonalność. Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition


Idea, która stała za powstaniem założonej w Japonii w 1951 roku marki Orient Star wywodzi się z chęci stworzenia zegarka mechanicznego, który stałby się - jak chcieli jego twórcy - "świecącą gwiazdą" pod każdym względem. Tak w zakresie projektowania i użytych do jego wykonania komponentów, jak również w aspekcie procesu produkcji. I w pewnym sensie tak właśnie jest. Orient Star jest marką firmy Orient, której oferta przeznaczona jest dla klientów oczekujących jeszcze więcej, niż oferuje w swoich zegarkach marka Orient. Tu także mamy do dyspozycji tradycyjne umiejętności rzemieślnicze, wewnętrzny system produkcji elementów, mechanizmy „in-house”, oraz oryginalne projekty zegarków wyprodukowanych w Japonii. W przypadku czasomierzy z logo Orient Star na tarczach, do tych cech dochodzą jeszcze dodatkowo wyższa jakość wykonania oraz bardziej wyrafinowane wzornictwo. 

Dziś prezentujemy nowy, bez wątpienia atrakcyjny model zegarka marki Orient Star z kolekcji Classic, o numerze referencyjnym RE-AY0116B. 

Użyteczne komplikacje konstrukcji mechanizmu

Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition to zegarek mechaniczny o bardzo stylowym wzornictwie, który możemy zakwalifikować jako model elegancki, z lubianymi i - co ważne - użytecznymi komplikacjami konstrukcji mechanizmu. 

Piękno i funkcjonalność. Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition

Piękno i funkcjonalność. Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition

Jako, że prosta forma jest często najlepszą opcją, to w przypadku tego zegarka jego projektanci właśnie ten aspekt obrali za swój cel. Choć prosty wcale nie oznacza nieskomplikowany. 

Koperta zegarka jest okrągła, z wąską lunetą, a niemal prostopadle wyprowadzone uszy są dość smukłe i eleganckie. Obudowa ma średnicę 41 mm i 13,8 mm grubości, a wysokość od ucha do ucha wynosi 49 mm. Wymiary dają nadzieję, popartą dotychczasowymi doświadczeniami z zegarkami OS, na to, iż zegarek będzie się doskonale układał na niemal każdym nadgarstku. Warto też wspomnieć, że jakość wykonania koperty, sposób jej wykończenia, miejsca styku różnych rodzajów obróbki pokazują wysoki poziom w tej kwestii. Po prawej stronie koperty, w tradycyjnym miejscu, umieszczono ciekawie ukształtowaną koronkę, nieco węższą przy kopercie i rozszerzającą się ku czołowej części przyozdobionej logo marki. Nieco poniżej znajdziemy jeszcze tak zwany ukryty przycisk służący do korekty ustawienia wskazania faz Księżyca. 

Jednak najwięcej kunsztu w wykonaniu japońskiego producenta zobaczymy na tarczy zegarka. 

Kolorystyka, faktura i elementy stylistyczne

Marka Orient Star w tym nowym modelu wykorzystała nie tylko fakt, że zastosowany mechanizm oferuje dodatkowe funkcje, takie jak wskazanie rezerwy chodu i faz Księżyca, ale zagospodarowała w atrakcyjny sposób również pozostałą część tarczy.

Piękno i funkcjonalność. Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition

Piękno i funkcjonalność. Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition

Chodzi o jej kolorystykę, fakturę i elementy stylistyczne. Jako, że mężczyźni mają podobno problem z określeniem kolorów, ja tarczę naszego bohatera określiłbym jako zielonkawą. 

Japońskie firmy tradycyjnie w bardzo kwiecisty sposób konstruują wszelkie opisy dotyczące inspiracji i motywacje, jakie biorą pod uwagę tworząc swoje projekty. Także odnosi się to do zegarków. Tutaj, wedle marki Orient Star, motyw przewodni nowego Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition przywołuje elegancję czasu płynącego w japońskiej naturze, i zawiera pięknie kolorową tarczę inspirowaną widokiem Księżyca odbitym na jeziorze Tazawa w prefekturze Akita. Pięknie, prawda? Niezależnie od powyższego opisu, tarcza jest po prostu obiektywnie bardzo atrakcyjna i dopracowana. 

Do jej wykonania wykorzystano jasną masę perłową z lekko szarozielonkawym odcieniem. 

Detale tarczy są dość skomplikowane. Widoczny jest srebrzysty wizerunek Księżyca na nocnym niebie we wskazaniu faz Księżyca. Element ten otacza szary pierścień ze skalą datownika. Jego powierzchnie zdobi kołowe giloszowanie. Tutaj wskazanie daty prezentowane jest za pomocą wskazówki i odpowiedniego dnia na skali nadrukowanej na wspomnianym pierścieniu.

Piękno i funkcjonalność. Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition

Po przeciwnej stronie jest półokrągła skala, także ze wskazówką – na niej odczytamy aktualny poziom rezerwy chodu. Zgodnie z możliwościami mechanizmu skala kończy się na poziomie 50 godzin.  Po prawej stronie centralnego obszaru tarczy znajduje się nakładane logo Orient Star, a pod nim nadrukowano nazwę firmy i informacje o automatycznym naciągu sprężyny napędowej. Przyglądając się tej części cyferblatu zauważymy, że cała jej powierzchnia ma bardzo subtelny, powtarzający się wzór złożony z poukładanych regularnie logo Orient Star.  

Tarczę otacza nałożony pierścień w czarnym kolorze. Ma on perforowaną powierzchnię. Wokół niego widoczny jest płaski okrąg sięgający już do krawędzi tarczy, na którym nadrukowano indeksy godzinowe w postaci wydłużonych cyfr rzymskich. Nadruk jest wyrazisty jest tak wykonany, iż sprawia wręcz wrażenie trójwymiarowego. Na samej krawędzi nadrukowana została skala minutowa na wzór torowiska. 

Mamy jeszcze zestaw centralnie umieszczonych wskazówek. Są one srebrzyste, polerowane. Sekundnik jest delikatny i prosty. Klasyczny styl oraz elegancję zegarka podkreślają wskazówki godzinowa i minutowa w stylu leaf, czyli wydłużonych liści. Tarczę chroni obustronnie zakrzywione szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną naniesioną na obu stronach. 

Mechaniczne serce zegarka

Mechanizm jaki zastosowano w tym zegarku, znamy już z modelu, który pojawił się w 2021 roku, kiedy to marka Orient Star świętowała 70. Rocznicę istnienia. Wtedy japońska firma zaprezentowała mechaniczny zegarek ze wskazaniem faz Księżyca. Opisywaliśmy ten zegarek a naszym portalu - Orient Star Moon Phase Collection.

Piękno i funkcjonalność. Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition

Piękno i funkcjonalność. Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition

Na życzenie fanów marki teraz, w 2023 roku, zdecydowano się na model, w którym zrezygnowano z ażurowania, na rzecz eleganckiej i zarazem niepowtarzalnej tarczy wykonanej z masy perłowej. Zegarek pierwotnie dostępny był jedynie w Japonii. 

Wspomniany mechanizm to Orient Star kaliber F7M65, który oferuje wymienianą już rezerwę chodu wynoszącą 50 godzin, a także charakteryzuje się stabilną, wysoką dokładnością wskazań od +15 sekund do -5 sekund dziennie. Mechanizm jest łożyskowany na 22 kamieniach, daje możliwość dokręcania, oraz ma funkcję stop sekundy. Piękne wykończenie elementów tego zegarkowego serca serii 46-F7 można podziwiać przez dekiel, który jest przeszklony szafirowym szkłem. Zegarek jest w limitowanej do 200 sztuk serii, a kolejny numer w limitacji wygrawerowany jest na stalowej części wkręcanego dekla. Klasa wodoszczelności do 50 m.

Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition

Prezentowany zegarek otrzymujemy na stalowej bransolecie z pełnych ogniw, która ma trójrzędową konstrukcję. 

Piękno i funkcjonalność. Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition

Ogniwa skrajne po wewnętrznej stronie mają jeszcze wąskie, polerowane elementy, które świetnie wyglądają na tle szczotkowanych powierzchni, jakie przeważają na całej bransolecie. 

Orient Star Classic Mechanical Moon Phase Limited Edition o nr ref. RE-AY0116B opakowany jest w proste, ale eleganckie, granatowe pudełko. 

Cena katalogowa tego modelu Orient Star to 10 400 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient Star znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Orient Star.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Praktyczna, klasyczna, kobieca. Cer...
Praktyczna, klasyczna, kobieca. Cer...
13.02.2023
IWC Portugieser Automatic 40 Editio...
IWC Portugieser Automatic 40 Editio...
15.02.2023

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco