Orient Star to bardziej luksusowa, można powiedzieć - bardziej prestiżowa marka zegarków dostępnych w ramach oferty doskonale znanej, japońskiej firmy Orient. Trzeba zaznaczyć, że mimo tego, iż produkty z logo Orient Star mogą pochwalić się naprawdę wysoką jakością wykonania, detalami na wysokim poziomie, to nadal cenowo potrafią miło zaskoczyć.
Dziś zaprezentujemy dwie nowe wersje modelu z kolekcji Contemporary z linii Mechanical Moon Phase. Zegarek ten miał swoją premierę całkiem niedawno, o czym pisaliśmy zarówno w portalu jak i w naszym drukowanym magazynie Zegarki i Pasja. Zeszłoroczny model miał tarczę w kolorze czarnym.
Nazwa zdradza nam dodatkową atrakcję
Nazwa modelu zdradza nam już na wstępie, że dodatkową atrakcją, a w zasadzie dodatkową funkcją jaką oferują przedstawiane zegarki, jest na pewno wskazanie faz Księżyca.
Drugim elementem wyróżniającym nowe modele jest, nieczęsto spotykany w zegarkach męskich, budulec tarczy - wykorzystano bowiem masę perłową. Zegarki te stanowią formę świętowania przez markę Orient Star 70-lecia swojego istnienia, które przypada na 2021 rok.
Przez tak długi już okres istnienia, japońska firma zdobywała zaufanie i sympatię klientów tworząc zegarki naręczne będące niejako kombinacją innowacyjnego designu z wysokiej klasy wykonaniem. Od powstania w 1951 roku, Orient Star starał się tworzyć zegarki mechaniczne które są - jak piszą w materiałach promocyjnych: “Shinning Star”, czyli lśniącą, błyszczącą Gwiazdą w całej ofercie wyrobów firmy Orient.
Wykorzystując własne, bogate doświadczenie marka ta produkowała i produkuje nadal wysokiej klasy zegarki opatrzone etykietą „Made in Japan”. Modele łącząc tradycyjne rzemiosło, które w Kraju Kwitnącej Wiśni ma uznanie na najwyższym poziomie, z najnowszą techniką i osiągnięciami w dziedzinie zegarmistrzostwa.
Skoro wspomnieliśmy już nieco o marce, to pora poznać nowe zegarki.
Koperta o uniwersalnym rozmiarze
Koperty nowych modeli Orient Star Moon Phase są wykonane ze stali szlachetnej.
W obu wersjach oczywiście są one identyczne, bo różnica między wersjami wynika jedynie z zastosowania innego koloru tarczy.
Średnica obudowy wynosząca 41 mm to na dziś bardzo uniwersalny rozmiar, pozwalający na dobre prezentowania się zegarka niemal na każdym nadgarstku. Grubość koperty na poziomie 13,1 mm to wprawdzie znaczący wynik, ale biorąc pod uwagę liczbę zastosowanych komplikacji konstrukcji mechanizmu, które opiszę niżej, można go uznać za wynik bardzo dobry.
To, co w kopercie tego zegarka bardzo cieszy, to imponujący poziom obróbki. Przy klasycznym, okrągłym kształcie z łagodnie wyprowadzonymi, ale dość masywnymi uszami możemy podziwiać popis kunsztu wykończenia, kojarzącego się z Japonią właśnie.
Koperta zdaje się być zestawieniem odważnie połączonych powierzchni i ostrych linii, na których naprzemiennie zastosowano wykończenia w postaci polerowania jak i szczotkowania. Daje to świetny efekt, pozwalających jednocześnie ocenić precyzję tych działań, która w wyrobach marki Orient Star jest zawsze na poziomie, jaki z przyjemnością chce oglądać każdy miłośnik zegarmistrzostwa. Mnie ta koperta podoba się bardzo.
Mechanizm „in-house” marki Orient Star kaliber F7M63
Po prawej stronie koperty umieszczono koronkę, tradycyjnie na godzinie trzeciej. Poza dobrze dobraną wielkością tego elementu, mamy dodatkowy smaczek w postaci umieszczenia na jej czołowej części ceramicznego elementu z wygrawerowanym logo firmy.
Poniżej koronki jest tzw. ukryty przycisk służący do korekty wskazań fazy Księżyca. Od góry kopertę wieńczy średniej szerokości polerowana luneta o skośnym ustawieniu powierzchni. Okala ona szkło szafirowe z podwójną powłoką antyrefleksyjną. Po przeciwnej stronie jest wkręcany dekiel, jako element obudowy zapewniającej wodoszczelność do 10 atm.
Na jego stalowej części, stanowiącej ukośnie ustawiony pierścień, wygrawerowano informacje o modelu zegarka. Płaską część wypełnia przeszklenie, podobnie jak to zastosowane na froncie, jest to także szkło szafirowe. Widzimy przez przeszklenie mechanizm.
W tym zegarku zastosowano oczywiście mechanizm „in-house” marki Orient Star o oznaczeniu F7M63, wyprodukowany w Japonii. Werk ten oferuje możliwość ręcznego dokręcania oraz ma funkcję stop sekundy, a ponad to oferuje szereg komplikacji konstrukcji, takich jak: „open heart”, wskazanie rezerwy chodu, wskazówkowy datownik oraz wskazanie faz Księżyca. No i oczywiście podstawowe wskazanie czasu z centralnym sekundnikiem.
Mechanizm przy pełnym naciągu sprężyny napędowej oferuje ponad to 50 godzin rezerwy chodu, łożyskowany jest na 22 kamieniach i pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć koła balansowego na godzinę. Co ważne, i widoczne przez przeszklenie, jest on także atrakcyjny wizualnie. Zastosowano fazowane i polerowane krawędzie, perłowanie, pasy genewskie na ażurowanym i zaopatrzonym w logo wahniku, oraz barwione na niebiesko śrubki.
Wskazanie faz Księżyca
Kolekcja Mechanical Moon Phase to kolejna odsłona zegarków marki Orient Star wyposażonych w funkcję dodatkową w postaci wskazania fazy księżyca. To moment, w którym przechodzimy do opisu tarczy, której to wskazanie jest ważnym elementem.
Od razu można powiedzieć, że na tarczy „dzieje się wiele”, ale projektantom udało się rozmieścić wszystkie elementy tak, że zegarek nie stracił nic ze swojego sportowo eleganckiego charakteru. Do serii Orient Star Moon Phase Collection dołączają dwie nowe wersje. Z tarczą wykonaną z białej, pięknie opalizującej masy perłowej - to model dostępny w stałej sprzedaży, oraz druga opcja mająca wręcz magnetyzującą tarczę wykonaną z ciemnozielonej, pięknie mieniącej się masy perłowej. Ta druga opcja dostępna jest w limitowanej do 700 sztuk liczbie egzemplarzy, właśnie z okazji 70-lecia marki.
Pod godziną 12. umieszczony jest na małej subtarczy, będącej wycinkiem koła, wskaźnik rezerwy chodu wyskalowany do wartości 50. Na jasnej tarczy ma on srebrzyste tło, a na zielonej jest w kolorze ciemno zielonym, prawie czarnym. Na godzinie 3. widoczny jest otwór w tarczy ukazujący nam elementy mechanizmu, czyli pracujące „serce” zegarka. Po przeciwnej stronie znalazło się jeszcze miejsce na nakładane logo i nazwę firmy.
Na godzinie 6. jest zlokalizowane ostatnie wskazanie dodatkowe. Mała tarcza, na której wskazówka pokazuje dzień miesiąca, a w wycięciu o półkolistym kształcie widzimy wskazanie faz Księżyca. Ciekawostką jest firmowa interpretacja układu na tarczy, gdzie okno, przez które obserwujemy pracę mechanizmu symbolizuje Ziemię, a i w takim układzie może to kojarzyć się z Ziemią widzianą z Księżyca, którego wizerunek podczas pełni widzimy na godzinie 6.
Czytelność wskazania czasu zapewniają dobrze dobrane wskazówki.
W wersji zegarka z jasną tarczą są one barwione na niebiesko, co wygląda doskonale. Dla ułatwienia odczytu w ciemności ramiona wskazówek minutowej i godzinowej mają naniesione paski masy luminescencyjnej. Wersja limitowana, czyli z tarczą w kolorze ciemnozielonym, ma wskazówki srebrzyste, także z wypełnieniem masą luminescencyjną. Dodatkowym akcentem kolorystycznym jest zabarwienie sekundnika na kolor złocisty. Także wskazówka datownika i wskaźnika rezerwy chodu, oraz nakładane logo nad nazwą firmy są złociste.
Orient Star Moon Phase Collection 2021 – dostępność i cena
Podsumowując, dwie nowości japońskiej marki Orient Star z kolekcji Moon Phase Collection przygotowane na 2021 rok - model z zieloną tarczą przygotowany został w limitowanej edycji 700 sztuk na cały świat. Na jego deklu umieszczona jest informacja i numer w serii. Natomiast model z białą tarczą jest stale dostępy w sprzedaży.
Oba zegarki dostarczane są na stalowych bransoletach składających się naprzemiennie z szerokich i wąskich ogniw, ale zaprojektowanych tak, że od zewnętrznej strony sprawiają one wrażenie trójrzędowych. Zastosowano standardowe zapięcie zwalniane przyciskami.
Oba zegarki to bardzo ciekawe propozycje od marki, która nie jest zazwyczaj oczywistym, pierwszym wyborem, więc ciągle lekko niszowej. Marki charakteryzującej się świetną jakością wykonania swoich produktów i ich ciekawym wyglądem, co jest szczególnie widoczne w wypadku opisywanych modeli. Dodatkowy atut stanowi zastosowanie mechanizmu własnej konstrukcji, oraz użyteczne komplikacje jego konstrukcji, czyli funkcje dodatkowe.
Cena obu modeli Orient Star Moon Phase Collection 2021, niezależnie czy jest to wersja limitowana o nr ref. RE-AY0006A00B z tarczą w kolorze zielonym, czy model o nr ref. RE-AY0005A00B z tarczą w kolorze białym, wynosi tyle samo – jest to kwota 9 090 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient Star znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: ORIENT STAR
Adrian Szewczyk
09:15 19.07.2021Zegarki
Orient Star Moon Phase Collection – dwa nowe modele 2021
Tagi:
zegarki męskie mechanicznezegarek na prezentsrebrny zegarekeleganckie zegarkizegarek do garniturujapoński zegarekzegarki automatycznezegarek mechanicznyzegarki japońskiezegarki męskie eleganckie

REKLAMA

Woroniecki Ferdynand. Warszawski zegarmistrz znany w całej Polsce
Na łamach portalu Zegarki i Pasja w dziale Sylwetki wielkich zegarmistrzów, na pewno nie można nie przeznaczyć miejsca dla warszawskiego przedstawiciela tej profesji – Fe ...

Krótka historia zegarmistrzostwa i producenci zegarków w aspekcie geograficznym. Część 1
Zegarmistrzostwo to nie tylko zegarki, a zegarki to nie tylko wyroby ze Szwajcarii, choć z drugiej strony rozmawiając o zegarkach, pewnie większość zapytanych osób jako p ...

Klinika czasu
„Tekst o zegarmistrzach powstał. Ma 122 strony i jest, jak sądzę "półproduktem", bo na razie nie jestem z niego zadowolona…” - tak pisze o swojej pracy pani Ola Domańska. ...

Kolekcja Cartier Prive Tortue. Dobry design się nie starzeje
Kto nie kojarzy marki Cartier i jej najbardziej kultowego modelu Tank? Święci on triumfy już od wielu lat i jest obiektem pożądania kolejnych pokoleń. Jego popularności p ...

Critics Choice Awards 2025. Zwycięskie filmy i seriale oraz zegarki Omega
Opóźniona z powodu pożarów, które przetoczyły się przez Los Angeles w zeszłym miesiącu, ceremonia wręczenia nagród Critics Choice Awards finalnie odbyła się w piątek, sió ...

Ankieta nr 4 – Pokolenie Z (Gen Z). „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 4 - Pokolenie Z W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki rozwó ...

Euro 2024, podsumowanie piłkarskich emocji z marką Hublot w tle
Nie słabną emocje związane z niedzielnym finałem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2024. Zmierzyły się w nim reprezentacje Hiszpanii i Anglii. Po zaciekłym boju, ostateczn ...

Zegarki Berneron Mirage Sienna – definicja śmiałości!
Historia marki, design oraz zdobycie przez model Berneron Mirage Sienna nagrody Prix de l'Audace na Grand Prix d’Horlogerie de Genève 2024 - wszystkie te wydarzenia i cec ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...

Słabszy rok dla grupy Swatch. Co dalej z akcjami spółki i jakie są perspektywy na 2025?
Rok 2024 był mało udany dla Grupy Swatch, która zanotowała zysk netto w wysokości 219 mln franków szwajcarskich, podczas gdy w 2023 r. zysk netto wyniósł 890 mln franków. ...

Zegarek Nomos Tangente 2date zdobywa nagrodę iF Design Award
Niemiecka marka Nomos Glashutte po raz dwunasty otrzymała międzynarodową nagrodę iF Design Award. Składające się ze 131 ekspertów jury zachwyciło się projektem zegarka Ta ...

G-SHOCK I XOHYPNOTIZE. Siła kobiet - prawdziwa moc tkwi w autentyczności
Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że w kolekcji zegarków G-SHOCK modele z serii nazwanej przez fanów Octagon, lub też Casioak, to modele już niemal kultowe. A to dlateg ...