Nie jest tajemnicą, że wszyscy zegarkomaniacy z niecierpliwością oczekiwali powrotu festiwalu, który w poprzednich latach cieszył się w Polsce dużą popularnością. Międzynarodowy Festiwal Zegarków Niezależnych Marek “AuroChronos 2025” już w maju ponownie stanie się miejscem, w którym świat zegarmistrzostwa będzie prezentował swoje osiągnięcia, a naprawdę długa lista wystawców z pewnością zaspokoi oczekiwania każdego z odwiedzających.
Wśród szerokiej gamy zegarków prezentowanych przez przybyłych na „AuroChronos 2025” wystawców będzie niemiecka marka z bogatą historią - Hanhart Chronographs.
Zdjęcie: zakład produkcyjny Hanhart, 1902 rok.
O tym producencie, który wywodzi się południowo-zachodnich Niemiec, można napisać naprawdę sporo. Pomimo, iż marka ta nie należy obecnie do czołowego grona najbardziej rozpoznawalnych firm zegarkowych na rynku, to jednak każdy, kto interesuje się tematyką pomiaru czasu z pewnością prędzej czy później na nią i jej produkty natrafi.
Marka Hanhart kojarzona jest niemal wyłącznie z chronografami, czyli zegarkami z dodatkową funkcją stopera, i nic w tym dziwnego, skoro nawet sam Steve McQueen był entuzjastą i posiadaczem jednego z modeli Hanhart (dokładnie nosił on model 417 ES).
Bogata historia tego niemieckiego przedsiębiorstwa jest doceniana przez użytkowników, dla których solidny zegarek ze stoperem będzie odpowiadał za precyzyjne odmierzania czasu.
Zdjęcie: stopery ręczne marki Hanhart.
Od momentu rozpoczęcia produkcji zegarków ze stoperem Hanhart przykładał ogromną wagę do jakości wykonania oraz do precyzji. Dowodem na szerokie zaangażowanie i dbałość o budowanie renomy swoich wyrobów są liczne modele zegarków naręcznych i klasycznych - kieszonkowych stoperów, które dostępne są w portfolio marki.
Przyjrzyjmy się zatem kilku współczesnym zegarkom stworzonym w murach pracowni zegarmistrzowskiej zlokalizowanej w niemieckim Gütenbach.
Hanhart “415 ES”
Najnowszy model reprezentujący linię zegarków ze stoperem czerpie swoją inspirację ze stylu vintage, w którym na uwagę zwracają charakterystyczne dla tej marki detale.
Model Hanhart “415 ES” (podobnie jak kolejne modele zaprezentowane w tym artykule) korzysta z kodu projektowania stworzonego na bazie historycznych zegarków tej marki, tworząc bardzo rozpoznawalną wizerunkowo całość.
Z punktu widzenia jego designu, według mnie należy go uplasować gdzieś pomiędzy profesjonalnymi instrumentami pomiarowymi wprost z kabin samolotów sprzed kilku dekad, a modelami stworzonymi dla potrzeb motosportu. Elementem, jaki wprawne oko dostrzeże od razu, jest brak obrotowego, karbowanego pierścienia z czerwonym znacznikiem wokół szkła. Ten znak rozpoznawczy w tym przypadku został zastąpiony lunetą z wkładką ceramiczną i podziałką, co nadaje mu nieco nowoczesnego wyglądu.
Jego 39-milimetrowa obudowa jest tej samej średnicy, co pierwowzór z lat 60. XX wieku.
Koperta jest wysoka na 13,5 mm i skrywa wewnątrz mechanizm z naciągiem manualnym, który bazuje na konstrukcji Sellita SW510 M, a to oznacza rezerwę chodu wynoszącą 63 godziny. Mechanizm jest łożyskowany na 23 kamieniach, lecz – niestety - użytkownik nie ma możliwości go obserwowania, ponieważ producent zastosował tu pełny dekiel.
Patrząc na tarczę uwagę przykuwa jej czarny, matowy odcień, na którym osadzono dwie symetrycznie rozłożone subtarcze. Mniejsza, czerwona skala okrąża centralną część tarczy wskazując części setne, a ścieżka tachometru - dla kontrastu - została zaznaczona białym kolorem. Wskazówki godzinowa i minutowa są wykończone identycznym kolorem, a dodatkowo pokryto je masą świecącą SuperLumiNova X1 (na marginesie, pierwowzór wykorzystywał do tego celu “Old Radium”).
Model ten można skonfigurować z bardzo pasującym do jego charakteru skórzanym paskiem z tzw. podkładką, co nadaje mu prawdziwie mocarnego stylu.
HD12, czyli zegarek uniwersalny ?
W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie: jak określić zegarek „na co dzień”?
Jedną z jego cech powinna być wygoda i łatwość prezentowanych przez niego odczytów oraz uniwersalność pozwalająca na łatwe dopasowanie do stroju oraz miejsca, w którym się znajdujemy. Wszechstronny zegarek powinien być według mnie: klasycznie zaprojektowany, kompaktowy, precyzyjny oraz odporny na działanie czynników zewnętrznych. Sądzę, że takim modelem jest czasomierz HD12 wchodzący w linię modelową o nazwie “Pioneer”.
Linia ta inspirowana jest stylem zegarków przeznaczonych dla pilotów, z licznymi funkcjami dodatkowymi, lecz znajdziemy w niej również tradycyjne “trójwskazówkowce”.
Hanhart Pioneer Preventor HD12 jest bardzo uniwersalnym modelem, nie tylko ze względu na wygląd tarczy, ale także dzięki swoim kompaktowym proporcjom.
Średnica koperty to równe 39 mm i 10 mm wysokości. Koronka jest umieszczona tradycyjnie na godz. 3 i jest zakręcana, co pozwoliło na uzyskanie poziomu wodoszczelności określonego na 150 m. Tym, co najbardziej istotne z punktu jego długotrwałości jest specjalny stop tali, jaki został w nim zastosowany.
Obudowa wykonana została ze stali “HD12™ STAHL” odpornej na korozję. Warto zaznaczyć, że koperta zegarka jest dodatkowo pokryta przezroczystą, twardą powłoką PVD. Rezultatem tego jest twardość powierzchni obudowy zegarka wynoszącą 1200 HV (twardość według skali Vickersa), co w porównaniu do stali 316 L legitymującej się twardością 220 HV jest wynikiem znakomitym.
W aspekcie wyglądu zegarek Hanhart HD12 wykazuje się czytelnością i swoistą ponadczasowością. Na tarczy nie znajdziemy okienka datownika, a katedralne wskazówki oraz wyraziste arabskie cyfry doskonale nawiązują do historycznych modeli marki.
Zegarek HD12 można zamówić na skórzanym pasku (również z podkładką) lub ze stalową bransoletą, pokrytą przezroczystą powłoką PVD. Nabywca może wybierać między modelem w wersji z czarną tarczą, a ciemnoniebieskim cyferblatem. Niezależnie od wariantu, zegarek ten ma mechanizm z naciągiem automatycznym Sellita SW200, który jest regulowany przez markę Hanhart z dokładnością do 0/+8 sekund na dobę.
Hanhart Aquasphere, czyli zegarek do nurkowania
Kolejną z propozycji marki Hanhart jest zegarek Aquasphere, łączący funkcjonalność z ciekawym designem oraz doskonałymi parametrami. Zaprezentowanie przez markę zegarka typu diver było sporym zaskoczeniem, ze względu na dotychczasowe projekty przeznaczone raczej dla pilotów i kierowców wyścigowych.
A trzeba przyznać, że Hanhart Aquasphere prezentuje się doskonale.
Obudowa o średnicy 42 mm została wykonana ze stali szlachetnej, zaś poziom wodoszczelności określono na imponujące 300m.
Hanhart Aquasphere, jak na prawdziwego “nurka” przystało, otrzymał niebieską, obrotową lunetę z ceramiczną wkładką. Oczywiście oznaczenia na lunecie jak i elementy na tarczy (indeksy godzinowe i wskazówki) zostały pokryte mocno świecącą masą Super-LumiNova C1. Na kopercie zegarka znajduje się też zawór helowy, zlokalizowany w pobliżu godz. 10.
Model Aquasphere jest dostępny w dwóch konfiguracjach, obejmujących stalową bransoletę z mikroregulacją lub ciemnoniebieski pasek tekstylny “Hook Strap™”.
Niewidoczny dla użytkownika, schowany pod deklem przedstawiającym oceaniczne dno mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny pracuje bardzo dokładnie. To szwajcarska Sellita SW200-1 w wariancie bez datownika, co jest korzystnym zabiegiem, ponieważ nie zaburza to czytelności wskazań oraz projektu tarczy. Mechanizm dysponuje rezerwą chodu wynoszącą 41 godzin. Marka Hanhart dodatkowo zajmuje się jego wyregulowaniem na poziomie od 0/+8 sekund na dobę.
Za prezentację tego modelu odpowiedzialny jest Fabio Tunno, czyli jeden z czołowych przedstawicieli świata „freedivingu”, który używał zegarka Hanhart w głębinach morskich podczas nurowania na całym świecie.
Gdzie będzie można zobaczyć zegarki Hanhart?
Marka Hanhart, będąca jednym z wystawców odbywającego się w dniach od 17 do 18 maja 2025 festiwalu, z pewnością przyciągnie wielu gości, którzy oprócz zapoznania się z jej bogatą historią będą mieli możliwość zobaczenia oraz przymierzenia modeli przez nią oferowanych. Zaprezentowane w niniejszym artykule zegarki stanowią jedynie przykład rozbudowanej oferty marki Hanhart, która zaprezentuje swoje czasomierze właśnie podczas „AuroChrono Festival 2025”.
“AuroChronos Festival 2025” będzie miejscem skupiającym wiele marek zegarkowych, których nie można zobaczyć na żywo w salonach zlokalizowanych np. w centrach handlowych. Jest to doskonała okazja, aby spotkać się z zegarkami, o których marzymy oraz z takimi, które “chwyciły nas za serce”, a dotąd nie braliśmy ich pod uwagę.
Zdjęcie: Lista wystawców AuroChronos Festiwal, stan na 21.01.2025
Jestem przekonany, że zaskoczeń będzie sporo, a dodatkowo możliwość porozmawiania z osobami ze świata zegarków będzie gwarantowała wiele cennych wspomnień.
Bilety na festiwal można już kupić tu: Bilety AuroChronos 2025.
O wydarzeniu i kulisach jego powstania przeczytać można w wywiadzie z organizatorem edycji 2025 tu: rozmowa z Pawłem Zalewskim o powrocie AuroChronos w 2025 roku, historii festiwalu i zmianach, jakie nastąpiły.
Jako Patron medialny tego wydarzenia, serdecznie zapraszamy na AuroChronos 2025!
12:30 23.01.2025Zegarki
Hanhart Chronographs – poznaj tę niemiecką markę i jej zegarki (AuroChronos 2025)
Tagi:

Zegary wieżowe z jedną wskazówką – jak zegarki MeisterSinger
Wiadomo, że w kalendarium historii pomiaru czasu to duże zegary mają pierwszeństwo w stosunku do zegarów noszonych – czyli zegarków. Pierwszy zegar mechaniczny został zbu ...

„Historia zegara na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie…”
Poprzez regularne publikacje, pewnie trochę nas przyzwyczaił Profesor Mrugalski do swoich kolejno pojawiających się na rynku, związanych z zegarkami i zegarmistrzostwem k ...

Magazyn Europa Star prezentuje… „Powtórka z historii zegarków”. Lata 80.
Druga połowa lat siedemdziesiątych „uśmierciła” mechaniczne zegarki i doprowadziła do wielkiego przetasowania własnościowego w gronie właścicielskim branży. Rewolucja kwa ...

Davosa Ternos Medium California Automatic. „Nurek” dostosowany do potrzeb kobiet
Jak każdy szanujący się producent, także i Davosa stara się pamiętać o kobietach, oferując zegarki ze swoich najważniejszych kolekcji, które przeznaczone są właśnie dla p ...

Zegarki z odrobiną grozy. Nietypowe modele, nie tylko na Halloween
Jak co roku, w okolicy końcówki października daje się zauważyć “wysyp” nowości zegarków, które swoim wyglądem odwołują się do święta Halloween. Przypadające na dzień 31 p ...

Testujemy: G-SHOCK GM-2110D, czyli „CasiOak” w najnowszej wersji
G-SHOCK to marka zegarków firmy Casio, od zawsze kojarzona z wytrzymałością. Pierwsze modele zegarków były wyłącznie cyfrowe, z czasem pojawiły się modele analogowe (wska ...

Ikoniczny Vacheron Constantin “222” w stalowej wersji, z okazji 270 urodzin marki
Bardzo charakterystyczny, a w zasadzie ikoniczny już model zegarka, który po raz pierwszy został zaprezentowany równo 48 lat temu, ponownie wzbudza zachwyt, tym razem w n ...

Szalone projekty zegarków: modele z motywem wprost ze świata kwiatów
Świat natury, a dokładniej kwiatów występujących na naszej planecie od zarania dziejów był inspiracją dla wielu artystów. Do tej grupy zaliczali się także złotnicy, wytwa ...

Recenzja: Davosa Argonautic Antarctica Limited. Specjalna edycja na polski rynek
Davosa to rodzinna szwajcarska firma. Jej początków doszukujemy się przed ponad 200 laty, kiedy to funkcjonowała w branży pod marką Hassler. Davosa - jako nazwa kolekcji ...

Nowy zegar Tissot i rozszerzenie współpracy z NBA, WNBA i NBA G League!
Na początku 2025 roku marka Tissot, National Basketball Association (NBA), Women’s National Basketball Association (WNBA) i NBA G League ogłosiły przedłużenie swojej glob ...

Doxa SUB 250T GMT. Nowy zegarek nurkowy z praktyczną funkcją dodatkową
Marka Doxa jest w Polsce znana od wielu lat. To jeden z tych nielicznych, szwajcarskich producentów, którego zegarki były dostępne w czasach komunistycznych. Liderem był ...

Duckworth Prestex. Ciekawy rozdział dziejów brytyjskiego zegarmistrzostwa (AuroChronos 2025)
Brytyjskie zegarmistrzostwo rośnie w siłę i nie zwalnia tempa. W licznych artykułach dostępnych na portalu Zegarki i Pasja mogliście się niejednokrotnie przekonać, że mar ...
3 Komentarzy
Średnia 5.00
Lukasz Zegarkowy
Maciej Kopyto
AuroChronos Festival