2022 - Ultracienki mechanizm Richard Mille RM UP-01 Ferrari


Powrót do: Kalendarium
2022 - Ultracienki mechanizm Richard Mille RM UP-01 Ferrari

Rozpoczęta w 2021 roku współpraca Richard Mille z Ferrari zaowocowała wprowadzeniem ultracienkiego mechanizmu o wysokości 1,18 mm. Ręcznie nakręcany mechanizm RM UP-01 zamknięto w nietypowej obudowie o wymiarach 51 mm x 39 mm i grubości 1,75 mm składającej się z dwóch płaskich elementów skręconych 13 śrubami. Jest to istotnym wyróżnikiem w konstrukcji, gdyż konkurencja w wyścigu o najcieńszy mechaniczny zegarek na rynku wykorzystywała element koperty jako płytę nośną mechanizmu (Bulgari Octo Finissimo Ultra - 1,8 mm, Piaget Altiplano Ultimate Concept - 2 mm).

W zegarku Richard Mille wykonanym z marką Ferrari tradycyjną główkę naciągową zastąpiono obrotowym dyskiem, który służy do nakręcania sprężyny oraz ustawiania wskazówek i umieszczono we frontowej płycie obudowy. Drugi podobny dysk - selektor służy do wybory trybu pracy „koronki”. Obie nastawy wykonuje się za pomocą specjalnego klucza dostarczanego wraz z zegarkiem. Wskazówki również nie są konwencjonalne, gdyż jedna z nich jest wykonana w formie obrotowego ażurowanego dysku. Częstotliwość pracy mechanizmu wynosi 4 Hz, pełny naciąg sprężyny gwarantuje 45 godzin chodu. Z uwagi na wymiary zegarka oraz wielkość poszczególnych części mechanizmu, a także tolerancje dokładności wynoszące zaledwie 1 mikron, wszystkie elementy produkowane są w fabryce Richard Mille.Mechanizm i obudowa wykonane zostały z tytanu klasy Grade 5, który jest stopem 90 % tytanu, 6 % aluminium i 4 % wanadu. Jest to często stosowany stop tytanu, szczególnie odporny na korozję, charakteryzuje się bardzo dużą sztywnością i stabilnością wymiarową w szerokim zakresie temperatur. Sztywność materiału była tu kluczowym parametrem dla obudowy i mechanizmu o takich wymiarach w kontekście praktycznego noszenia zegarka. Pomimo nietypowej konstrukcji użyte zostały dwa szkła szafirowe o grubości nieprzekraczającej 0,45 mm, które osłaniają zespół wskazań czasu i balans. Ponadto zegarek cechuje się wodoodpornością do 10 metrów i wytrzymałością na przeciążenia przekraczające wartość 5000 G.

Unikatowe rozwiązanie konstrukcji RM UP-01 Ultraflat zostało opracowane przez zespół inżynierów Richard Mille i Audemars Piguet Le Locle (dawniej Audemars Piguet Renaud & Papi). W konstrukcji wychwytu zrezygnowano z kołka bezpiecznikowego (tradycyjnie montowanego do widełek kotwicy) oraz kołnierza zabezpieczającego przerzutnika. W wychwycie kotwicowym szwajcarskim elementy te wykluczają zablokowanie się wychwytu zwane wykotwiczeniem. Stosowanie kołka bezpiecznikowego kotwicy i kołnierza zabezpieczającego przerzutnika zwiększa wysokość mechanizmu wyposażonego w tradycyjny wychwyt szwajcarski.W wychwycie RM UP-01, w celu wyeliminowania wykotwiczenia i zmniejszenia całkowitej grubości mechanizmu jako alternatywę dla klasycznego bezpiecznika wykorzystano autorską konstrukcję dźwigni bocznej kotwicy. Jako ograniczenie ruchu kotwicy zastosowano specjalnie ukształtowaną płytkę z wycięciem (zgodną z wymogiem Pieczęci Genewskiej), która umożliwia zmniejszenie wysokości mechanizmu. 

Pracę tego elementu można zaobserwować na poniższym filmie od 50 sekundy. 

 


Ultracienki mechanizm znalazł zastosowanie w ultrapłaskim zegarku Richard Mille RM UP-01 Ferrari, który został wyprodukowany w 150 egzemplarzach w cenie 1 888 000 USD/szt.

Opisujemy ten niezwykły model tu: Richard Mille RM UP-01 Ferrari.

PS. Miano najcieńszego mechanizmu na świecie wciąż prawdopodobnie należy się firmie Vacheron Constatnin i mechanizmowi zegarka kieszonkowego nr ref. 10726 o imponującej grubości 0,94 mm!


Zgłaszający: Tomasz Jakubas

Pozostałe rekordy w ramach: Kalendarium ewolucji mechanizmów


KALENDARIUM baner

REKLAMA

MASZ SUGESTIE? NAPISZ

2021 - Monokrystaliczny oscylator 4...
2021 - Monokrystaliczny oscylator 4...
03.07.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco