08:30 01.11.2022Kalendarium
2022 - Ultracienki mechanizm Richard Mille RM UP-01 Ferrari
Powrót do: Kalendarium
Rozpoczęta w 2021 roku współpraca Richard Mille z Ferrari zaowocowała wprowadzeniem ultracienkiego mechanizmu o wysokości 1,18 mm. Ręcznie nakręcany mechanizm RM UP-01 zamknięto w nietypowej obudowie o wymiarach 51 mm x 39 mm i grubości 1,75 mm składającej się z dwóch płaskich elementów skręconych 13 śrubami. Jest to istotnym wyróżnikiem w konstrukcji, gdyż konkurencja w wyścigu o najcieńszy mechaniczny zegarek na rynku wykorzystywała element koperty jako płytę nośną mechanizmu (Bulgari Octo Finissimo Ultra - 1,8 mm, Piaget Altiplano Ultimate Concept - 2 mm).
W zegarku Richard Mille wykonanym z marką Ferrari tradycyjną główkę naciągową zastąpiono obrotowym dyskiem, który służy do nakręcania sprężyny oraz ustawiania wskazówek i umieszczono we frontowej płycie obudowy. Drugi podobny dysk - selektor służy do wybory trybu pracy „koronki”. Obie nastawy wykonuje się za pomocą specjalnego klucza dostarczanego wraz z zegarkiem. Wskazówki również nie są konwencjonalne, gdyż jedna z nich jest wykonana w formie obrotowego ażurowanego dysku. Częstotliwość pracy mechanizmu wynosi 4 Hz, pełny naciąg sprężyny gwarantuje 45 godzin chodu. Z uwagi na wymiary zegarka oraz wielkość poszczególnych części mechanizmu, a także tolerancje dokładności wynoszące zaledwie 1 mikron, wszystkie elementy produkowane są w fabryce Richard Mille.
Mechanizm i obudowa wykonane zostały z tytanu klasy Grade 5, który jest stopem 90 % tytanu, 6 % aluminium i 4 % wanadu. Jest to często stosowany stop tytanu, szczególnie odporny na korozję, charakteryzuje się bardzo dużą sztywnością i stabilnością wymiarową w szerokim zakresie temperatur. Sztywność materiału była tu kluczowym parametrem dla obudowy i mechanizmu o takich wymiarach w kontekście praktycznego noszenia zegarka. Pomimo nietypowej konstrukcji użyte zostały dwa szkła szafirowe o grubości nieprzekraczającej 0,45 mm, które osłaniają zespół wskazań czasu i balans. Ponadto zegarek cechuje się wodoodpornością do 10 metrów i wytrzymałością na przeciążenia przekraczające wartość 5000 G.
Unikatowe rozwiązanie konstrukcji RM UP-01 Ultraflat zostało opracowane przez zespół inżynierów Richard Mille i Audemars Piguet Le Locle (dawniej Audemars Piguet Renaud & Papi). W konstrukcji wychwytu zrezygnowano z kołka bezpiecznikowego (tradycyjnie montowanego do widełek kotwicy) oraz kołnierza zabezpieczającego przerzutnika. W wychwycie kotwicowym szwajcarskim elementy te wykluczają zablokowanie się wychwytu zwane wykotwiczeniem. Stosowanie kołka bezpiecznikowego kotwicy i kołnierza zabezpieczającego przerzutnika zwiększa wysokość mechanizmu wyposażonego w tradycyjny wychwyt szwajcarski.
W wychwycie RM UP-01, w celu wyeliminowania wykotwiczenia i zmniejszenia całkowitej grubości mechanizmu jako alternatywę dla klasycznego bezpiecznika wykorzystano autorską konstrukcję dźwigni bocznej kotwicy. Jako ograniczenie ruchu kotwicy zastosowano specjalnie ukształtowaną płytkę z wycięciem (zgodną z wymogiem Pieczęci Genewskiej), która umożliwia zmniejszenie wysokości mechanizmu.
Pracę tego elementu można zaobserwować na poniższym filmie od 50 sekundy.
Ultracienki mechanizm znalazł zastosowanie w ultrapłaskim zegarku Richard Mille RM UP-01 Ferrari, który został wyprodukowany w 150 egzemplarzach w cenie 1 888 000 USD/szt.
Opisujemy ten niezwykły model tu: Richard Mille RM UP-01 Ferrari.
PS. Miano najcieńszego mechanizmu na świecie wciąż prawdopodobnie należy się firmie Vacheron Constatnin i mechanizmowi zegarka kieszonkowego nr ref. 10726 o imponującej grubości 0,94 mm!
Zgłaszający: Tomasz Jakubas
Pozostałe rekordy w ramach: Kalendarium ewolucji mechanizmów