• Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer

Przepis na udany zegarek. Aerowatch Les Grandes Classiques Chrono Quartz Sport


Aerowatch to rodzinna, szwajcarska firma zegarmistrzowska wykonująca wysokiej jakości zegarki już od 117 lat. Wiele modeli tego producenta jest bardzo charakterystycznych pod względem wyglądu, można nawet napisać, że są nietypowe, choć w pozytywnym znaczeniu. Działalność tej firmy na przestrzeni lat ewoluowała od specjalizowania się w produkcji czasomierzy kieszonkowych do dzisiejszej, szerokiej i urozmaiconej kolekcji zegarków naręcznych. Należy jednak zaznaczyć, że bogata oferta „kieszonek” nadal jest w portfolio marki Aerowatch. A dostępne obecnie zegarki, to nie tylko modele o bardzo indywidualnej stylistyce, ale także kolekcje czasomierzy bazujące na klasycznych, ponadczasowych koncepcjach. Tak jest w przypadku prezentowanej nowości.

Przepis na udany zegarek

Kilka razy miałem już przyjemność kontaktu z zegarkami Aerowatch. Także z przedstawicielem linii, której nowego członka prezentujemy w niniejszym artykule, to model Aerowatch Les Grandes Classiques Chrono Quartz Sport o nr ref. A79990 AA05.

Aerowatch Les Grandes Classiques Chrono Quartz Sport o nr ref. A79990 AA05

Ogólna koncepcja wyglądu tego czasomierza to niemal odbicie wzoru, można być rzec - przepisu, na udany zegarek naręczny w klasycznym, sprawdzonym stylu.

Koperta ma 42 mm średnicy i 11,25 mm grubości, jest okrągła, ma bardzo płynnie wypuszczone uszy i lekko zaoblone powierzchnie boczne, które są polerowane na wysoki połysk. Górne części uszu są szczotkowane, a wieńcząca kopertę wąska luneta także jest polerowana. Utarty, a zarazem świetny i bardzo lubiany, na pewno ponadczasowy wzór.

Po prawej stronie koperty, standardowo na wysokości godziny 3., widoczna jest koronka. Ma ona kształt inspirowany brylantem, tym samym dodając elegancji temu raczej sportowemu zegarkowi. Po jej obu stronach umieszczono przyciski służące do obsługi stopera, w który ten model Les Grandes Classiques Chrono Quartz Sport jest wyposażony. To proste w aspekcie wyglądu przyciski w kształcie walców o szczotkowanych bokach, z lekko zaokrągloną powierzchnią czołową, która jest polerowana.

Wciskany dekiel jest stalowy, pełny i polerowany na wysoki połysk. Centralnie umieszczono na nim finezyjne logo marki, a dookoła są wygrawerowane podstawowe informacje o tym modelu zegarka.

Aerowatch Les Grandes Classiques Chrono Quartz Sport o nr ref. A79990 AA05

Aerowatch Les Grandes Classiques Chrono Quartz Sport o nr ref. A79990 AA05

Jeśli chodzi o mocowanie zegarka na nadgarstku producent oferuje nam do wyboru dwie opcje. Albo możemy być to elegancka, stalowa i 5-rzędowa bransoleta z 2 i 4 rzędami ogniw polerowanych i pozostałymi szczotkowanymi, albo wersja zegarka na pasku kauczukowym, w niebieskim kolorze, z niebieskim przeszyciem zapinanym na klasyczną klamrę z pinem. Rozstaw uszu to 21 mm, więc da się w razie chęci zmiany wizerunku zegarka dobrać inny pasek, choć nie jest to najpopularniejszy rozmiar.

Atrakcyjna tarcza sportowego zegarka

Po przedstawieniu wszystkich elementów poza tarczą – czas własne na nią.

Tarcza w prezentowanym zegarku jest jasna, srebrzysta, ze zdobiącym jej powierzchnię szlifem słonecznym. Na jej zewnętrznej krawędzi umieszczono ustawiony pod kątem ok. 45 stopni srebrzysty pierścień oddzielający ją od szkła, który wykorzystano do naniesienia skali tachometru w kolorze czarnym. Przypomnę, że to skala pozwalająca określić prędkość z jaką się poruszamy, bardzo często umieszczana w zegarkach ze stoperem.

Aerowatch Les Grandes Classiques Chrono Quartz Sport o nr ref. A79990 AA05

Zaraz pod tym pierścieniem widoczny jest kolejny - wyróżnia go kolor tła i minimalne zagłębienie. Ten element wykorzystano do nadrukowania skali minutowej w kolorze białym. Co piąta minuta to początek nakładanego indeksu godzinowego, którego główna, większa cześć leży już na srebrzystej powierzchni za pierścieniem. Indeksy te mają kształt prostokątnych sztabek ze ściętymi powierzchniami bliżej środka. Na każdym z nich jest naniesiony pasek masy luminescencyjnej. Indeksy godzin: 2,, 6. i 10. są skrócone, z racji umieszczenia tam małych tarcz, a znacznik na godzinie 4. jest także krótszy, z powodu umieszczenia tuż obok okienka datownika ze wskazaniami dnia miesiąca.

Wspomniane małe tarcze są lekko zagłębione, mają ciemno niebieską powierzchnię, którą dodatkowo przyozdobiono kołowym giloszowaniem. Tarcza na godzinie 6. to mały sekundnik czasu głównego, ta na 10. wskazuje nam upływające minuty stopera, a ta widoczna na 2. odpowiada za dziesiąte części sekundy.  Skale na nich nadrukowano białym lakierem. Białe są także wskazówki zastosowane na trzech subtarczach.

Ramiona wskazówek centralnych są natomiast w kolorze srebrnym, i mają ciekawy, nowoczesny kształt z przełamaniem wzdłuż osi dzielącej je na pół.

Aerowatch Les Grandes Classiques Chrono Quartz Sport o nr ref. A79990 AA05

Aerowatch Les Grandes Classiques Chrono Quartz Sport o nr ref. A79990 AA05

Na nich także naniesiono paski masy fluorescencyjnej. Ramię sekundnika stopera, który umieszczony jest centralnie, ma dość solidną przeciwwagę i nadano mu atrakcyjny, niebieski kolor. Ostatni element to nadrukowana pod godziną 12. nazwa firmy Aerowatch.

Efekt? Czytelna i atrakcyjna tarcza sportowego zegarka.

Sercem zegarka jest mechanizm kwarcowy. Producent nie podał w oficjalnych materiałach prasowych jaki dokładnie model, ale to prawdopodobnie sprawdzona „jednostka” od firmy Eta, mechanizm o oznaczeniu Eta G10.212. To szwajcarski werk pracujący na jednej baterii do 38 miesięcy, czyli ponad 3 lata, a łożyskowany na 4 kamieniach.

Aerowatch Les Grandes Classiques Chrono Quartz Sport – dostępność i cena

Podsumowując, nowy zegarek marki Aerowatch w aspekcie wyglądu łączy styl eklektyczny z cechami zegarka eleganckiego i sportowego. Zachowawczy design, umiarkowany rozmiar koperty i stonowana kolorystyka, mimo kontrastowych elementów na tarczy, pozwalają go użyć nawet przy formalnych okazjach.

Aerowatch Les Grandes Classiques Chrono Quartz Sport o nr ref. A79990 AA05

Funkcja dodatkowa – stoper, jako cecha zegarka sportowego, oraz uniwersalne parametry techniczne pozwolą traktować ten model jak czasomierz do użytku na co dzień. Może nawet ten „jedyny”. Klasa wodoszczelności do 5 atm nie jest wysoka, to fakt, ale wystarczająca właśnie do takiego codziennego korzystania.

Cena modelu Aerowatch Les Grandes Classiques Chrono Quartz Sport o nr ref. A79990 AA05 na pasku to 4 050 złotych, a cena wersji na bransolecie to 4 700 złotych. Zegarek jest już dostępny w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Aerowatch znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Aerowatch.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Narodziny nowej klasy zegarków mech...
Narodziny nowej klasy zegarków mech...
04.11.2022
Dwa niezwykłe zegarki Omega Olympic...
Dwa niezwykłe zegarki Omega Olympic...
09.11.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco