“Współczesne, niezależne zegarmistrzostwo - jako metafora życia”. Tymi słowami kierował się podczas pracy nad nowym zegarkiem Pietro Tomajew z The Limited Edition, nawiązując współpracę przy tym projekcie z jedną ze znakomitych szwajcarskich manufaktur. Mowa o przedsiębiorstwie Schwarz–Etienne, które kieruje się tą samą dewizą, a działa już od 120 lat.
Był rok 1902, kiedy to w kantonie Neuchâtel, a dokładnie w miejscowości La Chaux-de-Fonds, Arthur Schwarz wraz ze swoją żoną Olgą Etienne założyli małe, rodzinne przedsiębiorstwo. Ich specjalnością była produkcja mechanizmów zegarkowych, które dystrybuowane były do takich marek jak: Venus, Alpha, Sultana Le Phare oraz Astin.
Dzięki licznym partnerstwom, rozumianymi jako kooperacja z firmami z różnych branż, między innymi słynnym domem mody Chanel czy też firmą Jaguar, marka Schwarz-Etienne bardzo szybko uzyskała renomę. Pozycja tego wówczas niewielkiego przedsiębiorstwa została mocno ugruntowana w branży. Już w latach 40. XX wieku produkcja czasomierzy rozwinęła się do tego stopnia, że zegarki tej marki dumnie zdobiły nadgarstki wielu osobistości azjatyckiej sceny politycznej oraz europejskiej socjety.
Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że klientela firmy Schwarz-Etienne w latach 60. XX wieku była zróżnicowana, a dzieła pochodzące z tej manufaktury trafiały do przedstawicieli władz Watykanu, ale też do ówczesnego Sekretarza Generalnego ZSRR Leonida Breżniewa.
Marka ma bogatą historię, przeszła długą drogę. Ewoluuje, czego dowodem jest chociażby prezentowany przez nas w niniejszym artykule nowy zegarek Roma Synergy Terracotta.
Kreatywność, innowacyjność, doświadczenie
Sięgając jeszcze do historii - kamieniem milowym, rozpoczynającym zupełnie nowy rozdział na kartach historii marki Schwarz-Etienne jest powiązanie z pewnym lokalnym biznesmenem.
Przedsiębiorca o imieniu Raffaello Radicchi zdecydował w 2007 roku o zainwestowaniu i wprowadzeniu w życie planu zakładającego jeszcze większe rozwinięcie marki w zakresie produkcji i wytwarzania własnych mechanizmów. Jego celem było stworzenie całej rodziny zegarków mechanicznych wyposażonych w dopasowane do nich mechanizmy własnej produkcji, które różniłyby się od siebie dodatkowymi komplikacjami konstrukcji.
Efekt? Wprowadzenie werku oznaczonego jako MSE (Manual Schwarz Etienne) w roku 2012. Kolejnym etapem we współpracy z grupą Radicchi Horlogerie było zaprezentowanie w 2013 roku mechanizmu ASE (Automatic Schwarz Etienne), posiadającego mikro-rotor, co pozytywnie przekładało się zarówno na parametry pracy jak i na prezencję bogato zdobionego mechanizmu. Opisywaliśmy na portalu zegarek z tym mechanizmem w 2015 roku tu: Schwarz-Etienne model Roswell Mystery Project. Kolejne lata to dalszy rozwój przedsiębiorstwa. W 2015 roku powstał mechanizm ISE, a rok później marka mogła poszczycić się wprowadzeniem pierwszego Tourbillonu TSE (Tourbillon Schwarz Etienne).
Niezależne zegarmistrzostwo i międzynarodowa współpraca
Prezentowana firma, wywodząca się z La Chaux-de-Fonds, w swoim profilu biznesowym nastawiona jest także na współpracę z międzynarodowymi partnerami działającymi w tej samej branży. Doskonałym przykładem takiego podejścia jest współdziałanie z The Limited Edition oraz z Kari Voutilainen, czego efektem jest zegarek Schwarz Etienne x Kari Voutilainen x TLE Roma Synergy Terracotta.
O wkładzie tych dwóch podmiotów w rozwój branży zegarmistrzowskiej można by napisać co najmniej osobny artykuł, lecz – zanim przejdziemy już do opisu zegarka, niezbędne jest choć krótkie zaprezentowanie tych organizacji.
Kari Voutilainen jest mieszkającym w szwajcarskim Môtiers zegarmistrzem fińskiego pochodzenia. Znany i ceniony jest ze względu na powołanie do życia swojej własnej i niezależnej manufaktury funkcjonującej od 2002 roku, którą charakteryzują bogate, ręcznie wytwarzane zdobienia elementów koperty, tarcz i mechanizmów zegarków. Jego postać opisaliśmy w ramach cyklu Sylwetki Wielkich Zegarmistrzów tu: Kari Voutilainen i niezwykłe zegarki z Finlandii.
Z kolei The Limited Edition jest brytyjskim pośrednikiem specjalizującym się w oferowaniu i sprzedaży niezależnych, unikatowych i bardzo ekskluzywnych marek zegarmistrzowskich. Platformę tą założył Pietro Tomajer, pomagając kolekcjonerom z całego świata przy wyborze nowego, nietypowego dzieła sztuki, jakim jest manufakturowy czasomierz mechaniczny.
“Tradycjonaliści w budowaniu - awangardziści w projektowaniu”
Aktualnie portfolio ofertowe marki Schwarz-Etienne składa się z kilku modeli zegarków. My przyjrzymy się najbardziej klasycznej linii czasomierzy tego producenta, jaką jest “Roma Synergy Terracotta”, a dokładniej jej przedstawicielowi w najnowszym wydaniu.
Wspomniany już wcześniej Roma Synergy Terracotta to czasomierz wykonany ze stali szlachetnej, którego koperta ma średnicę wynoszącą 39 mm, oraz 11 mm wysokości, co sprawia, że jest to zegarek bardzo uniwersalny, wygodny w użytkowaniu na co dzień. Klasa wodoszczelności jest ustanowiona na poziomie 50m.
Delikatnie wypukłe szkło szafirowe chroni tarczę zegarka, która wykonana została ręcznie, co stanowi hołd dla tradycyjnych metod wytwarzania stosowanych w zegarmistrzostwie. Tekstura cyferblatu przywodzi na myśl skojarzenie ze starożytną rzymską terakotą. Zdobienie tarczy metodą giloszowania daje atrakcyjny, niepowtarzalny efekt wizualny. Położona w centralnej części subtarcza ze wskazówką sekundnika posiada nieco inny wzór dekoracji giloszem, sprawiając, że mamy do czynienia z czasomierzem jedynym w swoim rodzaju.
Ciekawym rozwiązaniem stylistycznym widocznym na tarczy jest zastosowanie ramion wskazówek (godzinowej i minutowej) w formie długich grotów, co idealnie komponuje się z dużymi, nakładanymi indeksami. Dopełnienie wizerunku zegarka stanowi pasek wykonany z cielęcej skóry, z przeszyciami grubą nicią w kolorze pomarańczowym.
Odwracając zegarek na drugą stronę możemy podziwiać widoczny przez przeszklony dekiel manufakturowy mechanizm z automatycznym naciągiem oznaczony jako ASE 200.00, wyposażony w mikro-rotor.
W pełni nakręcona sprężyna pozwala na około 86 godzin rezerwy chodu, przy zachowaniu częstotliwości pracy balansu na poziomie 21 600 (3Hz) wahnięć na godzinę. Mostki mechanizmu są pięknie dekorowane, podobnie jak mikro-rotor.
Schwarz-Etienne X Kari Voutilainen X TLE Roma Synergy ’Terracottta’ - cena i dostępność
Zegarek Schwarz-Etienne X Kari Voutilainen X TLE Roma Synergy ’Terracottta’ jest dziełem ściśle limitowanym w liczbie, powstanie jedynie 20 egzemplarzy. Zauważyć trzeba, że pierwszych 10 sztuk będzie dostarczonych klientom w styczniu 2023, natomiast pozostałe 10 egzemplarzy będzie dostępnych dopiero latem 2023 roku.
Ta niezwykła współpraca między niezależnymi podmiotami branży zegarmistrzowskiej zbliża się ku końcowi - jest to jedna z ostatnich okazji, aby nabyć ten czasomierz. Cena za egzemplarz wynosi 25.900 GBP, co w przeliczeniu daje kwotę około 143 000 PLN.
We współczesnym zegarmistrzostwie taka współpraca jak opisana powyżej daje często unikalne efekty w postaci niecodziennych serii zegarków.
Zegarków, które bez wątpienia mogą być ozdobą niejednej kolekcji, ale także obiektem westchnień dla wielu miłośników tradycyjnej sztuki zegarmistrzowskiej.
0 Komentarzy
Średnia 0.00