• Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Grand Seiko

Kolejny efekt partnerstwa z regatowym teamem. Panerai Luminor Luna Rossa


Gdyby chcieć wyznaczyć jakiś absolutnie pierwotny kanon stylistyczny i kolorystyczny zegarków marki Panerai, to zapewne w naszej wyobraźni pojawiłby się czasomierz z kopertą w kształcie poduszki, z tarczą w kolorze czarnym, karmelową substancją luminescencyjną i masywnym, rzemieślniczym paskiem wykonanym ze skóry w kolorze brązowym. Przyznacie, że jest to bardzo tradycyjna wizja, ale właśnie w takiej lub bliskiej konfiguracji spotyka się najstarsze, najbardziej klasyczne warianty tego archaicznego w budowie modelu. 

Na rynku oczywiście pojawiają się kolejne, znacznie bardziej nowoczesne modele pod względem zastosowanych materiałów i rozwiązań technicznych, oraz kolorystyki. Takim zegarkiem jest nowy Luminor stworzony w wyniku współpracy z Luna Rossa Prada Pirelli, włoskiej ekipy uczestniczącej w regatach.

Morska Formuła 1

Luna Rossa Prada Pirelli to włoski team założony w 1997 przez CEO Prady, Patrizio Bertelliego. Zachęcony wizją przedstawioną przez argentyńskiego konstruktora jachtów, Germana Frersa, zdecydował się on na wystartowanie w 30 edycji słynnego America's Cup pod nazwą Prada Challenge. Regaty żeglarskie o puchar Ameryki to jedno z najważniejszych wydarzeń w tym sporcie, który bywa nazywany morską Formułą 1. 

Kolejny efekt partnerstwa z regatowym teamem. Panerai Luminor Luna Rossa

Kolejny efekt partnerstwa z regatowym teamem. Panerai Luminor Luna Rossa

Jednostka AC75 została zbudowana z użyciem technologii znanych z lotnictwa, z wykorzystaniem aluminium i włókna węglowego. W efekcie jej masa to zaledwie 6,5 tony, co budzi uznanie przy wymiarach sięgający 20 metrów długości i 5 metrów szerokości. 

Do najważniejszych sukcesów zespołu zalicza się zwycięstwa w Louis Vuitton Cup w 2000 roku, Extreme Sailing Series w 2011 roku, i ubiegłoroczny sukces w Prada Cup.

Z królową motorsportu regaty żeglarskie łączy prestiż, który przyciąga i jednocześnie buduje plejada znanych globalnie brandów. Wśród nich znalazło się Panerai, oficjalny sponsor Luna Rossa, którego logo znalazło się na żaglu jednostki. Miłośnicy zegarków mogą również skojarzyć regaty America's Cup z limitowanymi edycjami kilku generacji Omegi Seamaster.

Efekt partnerstwa z regatowym teamem

Jaki jest nowy zegarek powstały we współpracy z Luna Rossa Luminor? 

Kolejny efekt partnerstwa z regatowym teamem. Panerai Luminor Luna Rossa

Kolejny efekt partnerstwa z regatowym teamem. Panerai Luminor Luna Rossa

Przede wszystkim - nowocześnie stylizowany, choć zmiany względem standardowych wersji są zasadniczo kosmetyczne. Tarcza w kolorze białym, raczej rzadko widywana w zegarkach Panerai, pozostaje warstwową, kanapkową układanką, z perforowanymi indeksami i szarą masą świetlną Super LumiNova w dolnej partii. Wykorzystano ją również do wypełnienia spiczastych wskazówek typu pencil, kształcie typowym produktów tej marki. 

Szaro-biały, niemal klinicznie czysty cyferblat urozmaica wskazówka sekundnika w kolorze czerwonym na godzinie 9. Jej specyficzna, zwyczajowo już stosowana w zegarkach tego producenta pozycja, to efekt wykorzystywania mechanizmów kieszonkowych w dawniej produkowanych modelach zegarków Panerai, które trwałe ukształtowały najważniejsze elementy ich wyglądu.

Stalowa koperta zegarka o średnicy 44 mm wyda się znajoma każdemu miłośnikowi Luminorów. Jej poduszkowej formie towarzyszą słusznie masywne i relatywnie krótkie uszy, oraz ikoniczna, opatentowana w latach 50., blokada pozycji koronki. Wieńczy ją gładka, polerowana, jak zdecydowana większość kopert, luneta. To element, który w tym wydaniu w zasadzie uniemożliwia funkcjonowanie prezentowanego zegarka we współtworzonym przez dawne Panerai segmencie typowych modeli typu diver. Stąd też klasa wodoszczelności na, w mojej ocenie, wciąż więcej niż wystarczającym poziomie 100 metrów.

Kolejny efekt partnerstwa z regatowym teamem. Panerai Luminor Luna Rossa

Kolejny efekt partnerstwa z regatowym teamem. Panerai Luminor Luna Rossa

Kolejny efekt partnerstwa z regatowym teamem. Panerai Luminor Luna Rossa

Czy jest to problem? 

Raczej nie, bo Panerai to zegarki, które grają w swojej własnej lidze i nie mają bezpośredniej konkurencji w jakimkolwiek diverze. W razie konieczności, marka proponuje przecież modele Submersible o wodoszczelności i parametrach współczesnych, profesjonalnych diverów. 

W zasadzie... idealny

Szczotkowany i wielokątny na krawędzi dekiel chroni mechanizm in-house kaliber P.6000. Składający się ze 105 części werk jest jednym z najprostszych pod względem budowy i użytych materiałów w gamie Officine Panerai. Łożyskowany na 19 kamieniach pracuje w przeciętnej dziś częstotliwości 21 600 wahnięć na godzinę i oferuje trzydniową, daleką od rekordu Panerai, rezerwę chodu. W zasadzie jest to entry level marki, który bezpośrednio zastępuje legendarnego Unitasa stosownego w starszych wypustach włoskiej firmy. Surowy wizualnie, bez większych zdobień. W zasadzie... idealny, bo pasujący do narzędziowego charakteru protoplasty.

Nowy Luminor to jeden z kilku stworzonych już modeli we współpracy z Luna Rossa. 

Kolejny efekt partnerstwa z regatowym teamem. Panerai Luminor Luna Rossa

Kolejny efekt partnerstwa z regatowym teamem. Panerai Luminor Luna Rossa

Jak na standardy marki, jest to relatywnie prosty i niemalże przystępny cenowo zegarek, zdecydowanie najbardziej dostępny spośród tych w barwach włoskiego teamu. W połączeniu z nowym, łączącym gumę i tkaninę paskiem, tworzy kombinację, która wygląda nowocześnie, sportowo, i w oczywisty sposób nawiązuje do rozpoznawalnych barw jachtów. W zestawie oferowany jest kolejny, logowany pasek z ciemno szarej gumy. 

Pozostaje przy tym bliski założeniom, które towarzyszyły podczas budowania pierwszych, historycznych modeli Panerai. Powstało tylko 1500 egzemplarzy modelu Panerai Luminor Luna Rossa, z której to puli wszystkie już… wyprzedano. 

Producent wycenił każdy zegarek na 5 900 euro, czyli około 30 000 złotych. 

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Personalizuj swój styl. Nowy zegare...
Personalizuj swój styl. Nowy zegare...
07.10.2022
Symbol historii pomiaru czasu w spo...
Symbol historii pomiaru czasu w spo...
11.10.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco