• Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Montblanc

Symbol historii pomiaru czasu w sporcie powraca! Tissot Telemeter 1938


Tissot to marka zegarmistrzowska, którą zna niemal każdy. Zegarki tej firmy łączą szwajcarską precyzję oraz jakość wykonania z przystępnymi cenami. Firma ta od wielu już lat święci triumfy, ale w ostatnim czasie są one w mojej opinii szczególnie widoczne. To efekt wręcz idealnego wpisania się marki Tissot ze swoją ofertą w panujący w branży trend, polegający na powrocie do dawnego stylu i projektów sprzed lat, konkretnych zegarków archiwalnych. 

Prezentowany w niniejszym artykule, nowy model Tissot Telemeter 1938 to właśnie owoc takiego podejścia, które - co mnie osobiście bardzo cieszy, nadal trwa. 

Pomiar czasu w sporcie

Kiedy 84 lata temu Vital Thiébaud ustawił chronograf marki Tissot podczas zawodów narciarskich w szwajcarskim ośrodku Villars-sur-Ollon, dał początek historii pomiaru czasu w sporcie przez firmę Tissot. Ta szwajcarska marka zegarmistrzowska do dziś kontynuuje współpracę ze światem sportu, nadal pisze swoją historię w roli chronometrażysty. 

Prezentowany, nowy zegarek Telemeter 1938, będący w zasadzie reedycją dawnego modelu marki Tissot, przynajmniej pod względem wizualnym, pozwala niemalże przenieść się w czasie. 

Symbol historii pomiaru czasu w sporcie powraca! Tissot Telemeter 1938

Symbol historii pomiaru czasu w sporcie powraca! Tissot Telemeter 1938

Każdy jego użytkownik będzie miał okazję poczuć się tak, jak gdyby ponownie wciskał przycisk pierwszego zegarka naręcznego Tissot ze stoperem, czyli czasomierza Thiébauda z 1938 roku. Wygląd współczesnego modelu Telemeter 1938 jest inspirowany czasami świetności mechanicznych zegarków sportowych, tych pierwszych, które do dziś przez wielu fanów zegarmistrzostwa są uważane za najpiękniejsze. Współczesna odsłona wykorzystuje mechaniczne serce, ale oczywiście w nowoczesnym wydaniu.

Za wizualny odbiór zegarka w największym stopniu odpowiada jego tarcza. Patrząc na nią mamy jednoznaczne skojarzenie ze stylistyką czasomierzy vintage. Tissot Telemeter 1938 wygląda tak, jakby właśnie został bezpośrednio teleportowany, przeniesiony z lat 40. XX wieku. 

Tarcza z lat 40. XX wieku

Na tarczy zegarka widoczna jest charakterystyczna skala telemetru, której istnienie zdradza przecież nazwa zegarka. Nasz słownik terminów zegarmistrzowskich tak wyjaśnia tę funkcjonalność: Telemetr - dodatkowa podziałka naniesiona na tarczy lub kopercie zegarka, pozwalająca na podstawie pomiaru czasu upływającego od sygnału świetlnego do towarzyszącego mu sygnału dźwiękowego na określenie odległości przebywania obserwatora tego zjawiska. Dotyczy to przykładowo wyładowań atmosferycznych czy wybuchów artyleryjskich.

Ale wspomniana skala to nie wszystko. 

Symbol historii pomiaru czasu w sporcie powraca! Tissot Telemeter 1938

Symbol historii pomiaru czasu w sporcie powraca! Tissot Telemeter 1938

Symbol historii pomiaru czasu w sporcie powraca! Tissot Telemeter 1938

W centralnej części tarczy zegarka widoczna jest także spiralnie ułożona skala tachometru, która pozwala na pomiar prędkości na znanej odległości. Dodatkowo mamy jeszcze dwie małe tarcze ułożone w stylu nazywanym bi-compax, czyli na godzinach 3. i 9. Ta pierwsza to licznik minut stopera, a druga jest małym sekundnikiem czasu głównego. Obie wydzielone są przez lekkie zagłębienie i odpowiednie skale na krawędzi, nadrukowane w stylu torowiska. 

Dwie wersje, dwie kompozycje

Nowy model Tissot Telemeter 1938 przygotowano w dwóch wersjach.

Wariant zegarka z tarczą w kolorze srebrnym (nr ref. T142.462.16.032.00) jest bardzo czytelny, wyrazisty. Centralna część cyferblatu w tej wersji jest kołowo szczotkowana. Skala telemetru jest w kolorze niebieskim, a tachometru w czerwonym. Pozostałe nadruki są czarne, a wskazówki - tak centralne, jak i na małych subtarczach - są zabarwione na niebiesko. 

Suma tych elementów daje piękną kompozycję. 

Symbol historii pomiaru czasu w sporcie powraca! Tissot Telemeter 1938

Skala minutowa naniesiona została tuż przed telemetryczną. Ma ona styl torowiska, nadrukowano ją czarnym lakierem. Wkomponowano w nią precyzyjną podziałkę sekundową, i oznaczenie cyfrowe co 5 minut. Indeksy godzinowe naniesiono jako cyfry arabskie, czcionką w stylu retro. Nie ma oznaczeń na godzinach 3. i 9., z racji znajdujących się tam małych tarcz. 

Druga wersja Tissot Telemeter 1938 (nr ref. T142.462.16.052.00) jest bardziej jednolita i stonowana, choć na swój sposób także wyrazista. Tarcza jest koloru czarnego, a wszelkie nadruki i skale na niej, oraz wskazówki są w kolorze złotym. 

Symbol historii pomiaru czasu w sporcie powraca! Tissot Telemeter 1938

Tak więc układ elementów tarczy jest taki sam, ale kolorystyka dwubarwna. 

Niezależnie od wersji tarczę chroni szkło szafirowe. Dla jeszcze mocniejszego podkreślenia stylu vintage jest ono wypukłe. Ma także na obu stronach nałożoną powłokę antyrefleksyjną. 

Klasyczny styl, który wyraźnie króluje w tym modelu Tissot, jest widoczny nie tylko w wyglądzie jego tarczy. Na uwagę zasługuje także szczotkowana na bokach i polerowana w pozostałych miejscach koperta ze stali, która ma 42 mm średnicy. To wymiar większy niż w pierwowzorze, ale nadal mieści się w kanonie, który można określić uniwersalnym po względem rozmiaru. Grubość koperty zegarka to 13,85 mm. Z okrągłego korpusu bardzo łagodnie wyprowadzone są mocno zwężające się, eleganckie, dość długie uszy zagięte w dół. Przyciski do obsługi stopera znajdują się po prawej stronie obudowy. Ich powierzchnia jest polerowana, a kształt podłużny. 

Uwagę przyciąga koronka o dużej średnicy, ale bardzo płaska, o kształcie dysku z zaokrąglonymi bokami. Są na niej drobne nacięcia. Doskonale pasuje ona do stylu przedwojennych zegarków, które są tu wiodącą inspiracją. Czołową część koronki zdobi litera „T” na polerowanym tle.

Symbol historii pomiaru czasu w sporcie powraca! Tissot Telemeter 1938

Symbol historii pomiaru czasu w sporcie powraca! Tissot Telemeter 1938

Do uszu przymocowany jest ciemno brązowy pasek wykonany z włoskiej skóry, który z czasem delikatnie patynuje. To w jasnym zegarku. W ciemnym kolor paska jest jasno brązowy. 

Mechaniczne serce zegarka

Sercem zegarka Tissot Telemeter 1938 jest ceniony i sprawdzony mechanizm. 

Szwajcarka marka zastosowała w tym modelu nowy, konstrukcyjnie uaktualniony mechanizm Valjoux A05.231 z automatycznym naciągiem. Jest on wyposażony w bardzo wytrzymałą, odporną na działania pól magnetycznych sprężynę balansową Nivachron, oraz oferuje rozszerzoną, 68-godzinną rezerwę chodu. Mechanizm jest łożyskowany na 29 kamieniach. 

Symbol historii pomiaru czasu w sporcie powraca! Tissot Telemeter 1938

Mechanizm ma zdobienie w formie wykończenia mostków perłowaniem, a także atrakcyjny, nowy wzór rotora Tissot Heritage. Możemy obserwować go przez przeszklony dekiel.

Tissot Telemeter 1938 – dostępność i cena

Tissot Telemeter 1938 stanowi wyrafinowany, niezwykle praktyczny symbol bogatej historii sportowego pomiaru czasu przez firmę Tissot, która rozpoczęła się w Alpach, ale trwa do dziś.

Szwajcarska firma zegarmistrzostwa jest przecież dziś obecna w koszykarskim NBA, kolarskim Tour de France i motocyklowym MotoGP, przy czym to tylko niektóre sporty zawodowe opierające się na legendarnym doświadczeniu firmy Tissot w zakresie chronometrażu. 

Prezentowany zegarek to świetny kandydat na codziennego towarzysza na nadgarstku.

Dwie wersje kolorystyczne dają możliwość dobrać odpowiedni wzór dla siebie. 

 Symbol historii pomiaru czasu w sporcie powraca! Tissot Telemeter 1938

Wymiary zegarka są dość uniwersalne, stylistyka wyraźnie retro, ale zarazem bardzo ponadczasowa. Według mnie Tissot Telemeter 1938 jest świetny, z małym „ale”. Wodoszczelność ustalono jedynie na poziomie do 30 m, czyli tak naprawdę możemy nie obawiać się jedynie zachlapania wodą. Taki poziom zapewne w zupełności wystarczy do użytku na co dzień, niemniej ja czułbym się o wiele lepiej, gdyby ten poziom był wyższy. 

Mam nadzieję, że będziemy mieć okazję otrzymać ten model do recenzji, gdyż z materiałów prasowych marki Tissot wyłania się naprawdę świetny, sportowy zegarek mechaniczny.

Sugerowana cena detaliczna Tissot Telemeter 1938 to 10 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Tissot znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: TISSOT.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Kolejny efekt partnerstwa z regatow...
Kolejny efekt partnerstwa z regatow...
10.10.2022
Maurice Lacroix Pontos S Chronograp...
Maurice Lacroix Pontos S Chronograp...
14.10.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco