• Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant

25 lat szkoleń w A. Lange & Söhne. Zegarmistrz – zawód z przyszłością?


Wiele osób, także fanów zegarmistrzostwa, obawia się, że zawód zegarmistrza jest rzemiosłem schyłkowym. Zakłady zegarmistrzowskie są zamykane, a doświadczeni fachowcy często nie mają następców. Niemiecka manufaktura A. Lange & Söhne stara się temu zapobiegać. Nawet więcej, traktuje zawód zegarmistrza jako zawód z przyszłością. Już 25 sierpnia 1997 roku, czyli 7 lat po reaktywacji, firma zaangażowała się w szkolenia zegarmistrzowskie. Teraz, w 2022 roku, obchodzimy więc 25 lat szkolenia zegarmistrzowskiego w A. Lange & Söhne.

Firma z Glashütte postawiła sobie za zadanie przygotowanie młodych ludzi do zawodu zegarmistrza, zapewniając kolejne pokolenie wykwalifikowanych pracowników.

Zdobywanie kwalifikacji w tak znamienitej manufakturze to gwarancja nie tylko pozyskania specjalistycznej wiedzy na najwyższym poziomie, ale i dostęp do umiejętności oraz technik na poziomie uważanym dziś przecież za najwyższy na świecie. To droga kształcenia ludzi mogących w przyszłości być autorami niezwykłych mechanicznych arcydzieł.

Zegarmistrz – zawód z przyszłością

25-letnia Neele i 21-letni Elias otrzymali świadectwa zawodowe w połowie lipca 2022 roku.

25 lat szkoleń w A. Lange & Söhne. Zegarmistrz – zawód z przyszłością?

25 lat szkoleń w A. Lange & Söhne. Zegarmistrz – zawód z przyszłością?

25 lat szkoleń w A. Lange & Söhne. Zegarmistrz – zawód z przyszłością?

25 lat szkoleń w A. Lange & Söhne. Zegarmistrz – zawód z przyszłością?

Młodzi ludzie tak opisują swoje motywacje: "wybrałem zawód zegarmistrza, ponieważ jest to bardzo satysfakcjonująca praca" - wyjaśnia Elias, który właśnie ukończył praktykę w A. Lange & Söhne. 21-latek mówi, że zawsze był "trochę perfekcjonistą".

"Nigdy tak naprawdę nie byłem usatysfakcjonowany, gdy małe szczegóły nie były ze sobą zsynchronizowane". Najlepsze uczucie jakie odczuwa realizując pasję to: "widzieć gotowy zegarek działający tak, jak powinien, i na dodatek wyglądający fajnie" – co w przypadku produktów A. Lange & Söhne jest przecież normą. Tak szczegóły techniczne i również jakość wykonania, w połączeniu z wizualnym dopracowaniem, to klasa sama w sobie.

To poczucie jest podzielane przez Neele. Po ukończeniu szkoły średniej najpierw studiowała biochemię, a następnie rozpoczęła praktykę w manufakturze A. Lange & Söhne. Zawsze interesowała się wszystkimi rzeczami "małymi i skomplikowanymi". "Zegarmistrzostwo to niszowy zawód, którego nie wykonuje się tak po prostu" - podkreśla. "Dlatego ważne było dla mnie, aby udać się do firmy, która jest dobrze znana również poza swoją lokalizacją, gdzie pracownicy dokładnie rozumieją, dlaczego tam są. Dlatego zdecydowałem się na A. Lange & Söhne w Glashütte", mówi 25-latka, która urodziła się w tym samym roku, w którym dział praktyk w A. Lange & Söhne rozpoczął swoją działalność, czyli w 1997 roku.

To, co zaczęło się skromnie, w ciągu ostatnich 25 lat przekształciło się w znane na całym świecie centrum szkoleń i rozwoju zawodowego w zakresie zegarmistrzostwa, które przyciąga młode talenty z całego świata.

Promowanie mocnych stron i kreatywności

W trakcie trzyletniego dualnego programu szkoleniowego wszystkie warunki wstępne potrzebne do stania się profesjonalnym zegarmistrzem są określone na wewnętrznych warsztatach talentów. Uczestnicy szkolenia zdobywają umiejętności w zakresie produkcji poszczególnych części i uzyskują wgląd we wszystkie etapy pracy wymagane do wyprodukowania zegarka A. Lange & Söhne.

25 lat szkoleń w A. Lange & Söhne. Zegarmistrz – zawód z przyszłością?

25 lat szkoleń w A. Lange & Söhne. Zegarmistrz – zawód z przyszłością?

Ponadto kursanci zapoznają się z tajnikami zegarów, zegarków kwarcowych, zegarków kieszonkowych i budzików, oraz technik wykończenia i dekoracji.

Praktyczne ćwiczenia na mechanizmach Lange są również elementem programu nauczania. Jeśli zapytasz kursantów, co szczególnie podobało im się podczas szkolenia, jednogłośnie wymieniają projekt, który byli w stanie zrealizować: wykonanie lub naprawa własnego zegarka na rękę, i ponowne uruchomienie dużego zegara.

Każdy może wybrać, jakie zadanie ma być tym indywidualnym projektem. Ważną rolę odgrywa promowanie mocnych stron i kreatywności młodych ludzi. Klasyczne zalety zawodu zegarmistrza, takie jak kunszt, cierpliwość i przywiązywanie wagi do szczegółów są również nauczane i cenione tak samo, jak w 1845 roku, kiedy założyciel firmy Ferdinand Adolph Lange powitał pierwszych 15 praktykantów zegarmistrzowskich w Glashütte, aby szkolić ich w handlu. Po wczesnych latach nauczania, wędrowania i zbierania pomysłów, założył 7 grudnia 1845 roku pierwszy zakład produkcyjny w Glashütte w Saksonii, którego celem było "zbudowanie najlepszych zegarków na świecie", jak to ujął.

Determinacja, entuzjazm i niestrudzone dążenie do perfekcji do dziś pozostają siłą napędową w A. Lange & Söhne.

Coroczna atrakcja w manufakturze

Co roku w lipcu stażyści trzeciego roku praktyki otrzymują świadectwo zawodowe podczas ceremonii ukończenia studiów i oficjalnie kończą szkolenie po zdaniu egzaminu przed Izbą Przemysłowo-Handlową (IHK – Industrie- und Handelskammer). To radosny moment dla nowo wykwalifikowanych pracowników i coroczna atrakcja w manufakturze, która została należycie uczczona w tym roku przez Neele i Eliasa.

25 lat szkoleń w A. Lange & Söhne. Zegarmistrz – zawód z przyszłością?

25 lat szkoleń w A. Lange & Söhne. Zegarmistrz – zawód z przyszłością?

25 lat szkoleń w A. Lange & Söhne. Zegarmistrz – zawód z przyszłością?

Oboje należą do odnoszących sukcesy absolwentów, którzy wcześnie odkryli zawód zegarmistrza - w przypadku Eliasa, i nieco przez przypadek, jak Neele.

"W 2022 roku mieliśmy dziesięciu młodych ludzi, którzy spędzili ostatnie trzy lata studiując z nami, a którzy teraz będą pracować nad naszymi zegarkami", mówi z dumą dyrektor generalny Lange Wilhelm Schmid.

"Od 1997 roku nie szczędzimy wysiłków, jeśli chodzi o inwestowanie w nasz wewnętrzny warsztat talentów. Jestem nieskończenie wdzięczny naszym trenerom i menedżerom za ich zaangażowanie i jestem zachwycony wszystkimi, którzy chcą z nami współpracować i stać się częścią historii sukcesu A. Lange & Söhne".

Certyfikat zawodowy reprezentuje to, co najlepsze w "Made in Germany" – innymi słowy, jakość szkolenia, wiedzę techniczną i doświadczenie praktyczne, ale także ważny etap w życiu charakteryzujący się wysiłkiem i ciężką pracą.

Dyrektor HR Christine Land-Spreitzer zgadza się: "Jeśli chodzi o szkolenie naszych młodych talentów, jesteśmy zobowiązani do zapewnienia kompleksowego wsparcia od samego początku. Własne centrum szkoleniowe z nowocześnie wyposażonymi stanowiskami pracy, wsparcie przeszkolonego zespołu instruktorów oraz regularne staże w manufakturze gwarantują profesjonalne szkolenia na najwyższym poziomie. Od samego początku staramy się również wspierać poczucie wspólnoty, oferując formaty budowania zespołu, wyjazdy studyjne i zajęcia sportowe. Dzięki temu stażyści mogą poznać codzienną pracę w firmie i nawiązać kontakt z przyszłymi kolegami".

228 stażystów, 25 lat

Od momentu ponownego uruchomienia szkoleń w dniu 25 sierpnia 1997 roku już 228 stażystów pomyślnie ukończyło szkolenie zegarmistrzowskie. Większość z nich zdecydowała się kontynuować karierę w firmie A. Lange & Söhne.

25 lat szkoleń w A. Lange & Söhne. Zegarmistrz – zawód z przyszłością?

25 lat szkoleń w A. Lange & Söhne. Zegarmistrz – zawód z przyszłością?

25 lat szkoleń w A. Lange & Söhne. Zegarmistrz – zawód z przyszłością?

W latach 2014, 2018 i 2021 absolwent szkoły Lange&Sohne został uhonorowany przez IHK jako najlepszy praktykant zegarmistrzowski w Niemczech.

Manufaktura, która została już pięciokrotnie wyróżniona tytułem "Doskonałej Firmy Szkoleniowej" przez Izbę Przemysłowo-Handlową, również przeszła duży rozwój na przestrzeni lat: obecnie oferuje także praktyki w dziedzinie mechaniki narzędzi, mechaniki skrawania, zarządzania biurem ze szczególnym uwzględnieniem personelu i rachunkowości finansowej oraz specjalistów IT w zakresie integracji systemów.

Fakty dotyczące szkoleń i rozwoju w A. Lange & Söhne

• A. Lange & Söhne ma obecnie 37 praktykantów (31 zegarmistrzów, trzech mechaników narzędzi, jednego mechanika cięcia, dwóch administratorów zarządzania biurem).

• W ciągu ostatnich 25 lat 244 praktykantów pomyślnie ukończyło praktyki, w tym 228 zegarmistrzów.

• Trzech absolwentów zegarmistrzostwa uzyskało tytuł "najlepszego niemieckiego stażysty zegarmistrzowskiego" przez Izbę Przemysłowo-Handlową (2014, 2018, 2021).

• Inne projekty obejmują regionalne targi szkoleń i rozwoju zawodowego, wykłady studenckie, warsztaty zegarmistrzowskie dla nowych i długoletnich pracowników oraz nadzór klas mistrzowskich – zarówno podczas szkoleń, jak i w ramach komisji egzaminacyjnych.

• Jubileusz będzie obchodzony w październiku 2022 roku podczas uroczystości w manufakturze wraz z obecnymi i byłymi stażystami, trenerami i innymi uczestnikami.

Więcej ciekawostek ze świata zegarków tu: ciekawostki zegarkowe.

Adrian Szewczyk
*na bazie materiałów prasowych firmy A. Lange & Söhne


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Rozmowa z Beniaminem Czaplą, autore...
Rozmowa z Beniaminem Czaplą, autore...
20.08.2022
Zegarki czytelników: Timex Automati...
Zegarki czytelników: Timex Automati...
02.09.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco