• Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series. Popularna seria poszerzona o nowe wersje!


Seria zegarków Pacific Diver marki Luminox jest bardzo popularna na świecie i lubiana. Teraz została rozszerzona o modele wyposażone w dodatkową funkcję stopera. Biorąc pod uwagę charakter tego zegarka, to dodatek, na który z pewnością wielu sympatyków marki i modelu czekało.

Ale zacznijmy od początku.
    
„światło” i „noc”

Marka Luminox pojawia się na naszych łamach po raz pierwszy.

Jej nazwa powstała z połączenia łacińskich słów znaczących „światło” i „noc”. Lumen, Nox. Firma została założona w 1989 roku w USA, w Kalifornii. Siedzibę ma w San Rafael, ale zegarki Luminox produkowane są w Szwajcarii. Od 2006 roku połowę udziałów w firmie przejęła Mondaine. W 2016 roku ten szwajcarski producent objął pozostałe 50 procent udziałów, stając się tym samym w pełni właścicielem marki Luminox.

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series
 


Najpopularniejsze linie zegarków Luminox są inspirowane myśliwcami Lockheed Martin.

Cechą rozpoznawczą produktów tej firmy jest trytowe podświetlenie, którego zasadę działania przybliżaliśmy już wielokrotnie. Poza indywidualnymi klientami, zegarki Luminox używa wiele grup specjalnych - wśród nich US Navy SEALs, Islandzkie Stowarzyszenie Poszukiwawczo-Ratownicze (ICE-SAR), piloci myśliwców odrzutowych, elitarne jednostki na całym świecie i profesjonalni nurkowie. Również Bear Grylls, słynny poszukiwacz przygód, jest w gronie użytkowników zegarków Luminox.

Militarny styl, ale także odpowiednie wykonanie w tym względzie jest widoczne od pierwszego spojrzenia. Idą za tym oczywiście adekwatne parametry techniczne i funkcje zegarków.

Zegarek inspirowany Oceanem Spokojnym

Ale wróćmy do bohatera niniejszego artykułu.

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Ocean Spokojny jest zarówno największym, jak i najgłębszym zbiornikiem wodnym na naszej planecie. Ponad 155 milionów kilometrów kwadratowych o średniej głębokości 4000 metrów.

To robiący ogromne wrażenie bezkres. Ten gigantyczny ocean stanowi prawie 30% powierzchni naszej planety. W związku z tym to nadal pełna nieodkrytych tajemnic zagadka dla naukowców, pasjonatów nurkowania i miłośników wodnych atrakcji w najbardziej ekstremalnym znaczeniu. To zbiornik wodny, który jest miejscem docelowym dla zapalonych nurków, zarówno profesjonalnych, jak i amatorów, a jego ciemnoniebieskie wody wzywają ludzi na całym świecie. To także dom dla zróżnicowanego ekosystemu życia wodnego, którego najprawdopodobniej jeszcze w dużym stopniu nie poznaliśmy. Seria zegarków Luminox Pacific jest inspirowana Oceanem Spokojnym, Pacyfikiem.  

Z okazji Światowego Dnia Oceanu 2022, marka Luminox wprowadza na rynek 9 nowych konfiguracji jednego ze swoich najpopularniejszych modeli - Pacific Diver Chronograph Series 3140.

Trwałość zegarka na ponadprzeciętnie wysokim poziomie

Nowy zegarek Luminox Pacific Diver Chrono ma stalową kopertę, której średnica jest całkiem spora, bo wynosi 44 mm. Jej grubość to 12 mm. Od góry wieńczy ją luneta wykonana z materiału  CARBONOX™. Luneta to niezbędny element każdego zegarka do nurkowania, w tym przypadku jest ona obrotowa w jednym kierunku. Ciekawy jest natomiast wspomniany CARBONOX - to materiał, który Luminox wprowadził i zaczął stosować w swoich zegarkach w 2006 roku.

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Powstaje on ze specjalnej mieszanki węglowej. Składa się ona z długich prętów węglowych i proszku węglowego łączonych ze sobą w różnych proporcjach, w zależności od modelu. Dzięki CARBONOX Luminox produkuje zegarki o bardzo sztywnym i twardym wykończeniu, podnosząc ogólną trwałość zegarka na ponadprzeciętnie wysoki poziom. Dzięki doskonałemu połączeniu wytrzymałości i trwałości, CARBONOX zapewnia zegarkom Luminox idealną sztywność i trwałość, co ma znaczenie przy wykorzystaniu militarnym, w trudnych warunkach czy sporcie. CARBONOX zapewnia także niską wagę, co także jest dużą zaletą w przypadku zegarków taktycznych oraz dla osób aktywnych.

Wspomniana koperta ma klasyczny kształt. To ponadczasowy wzór doskonale sprawdzający się w zegarkach sportowych. Uszy są płynnie wyprowadzone i zwężają się. Na obu bokach są widoczne dość szerokie wypustki koperty. Z prawej strony to element chroniący koronkę, z lewej pełni on funkcję stylistyczną, zachowując symetrię. Po stronie koronki, w miejscu, gdzie kończy się wypustka a zaczyna ucho, są umiejscowione przyciski do obsługi stopera.

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Koperta ma szczotkowane powierzchnie, a jej fazowane krawędzi są polerowane. Obszar między uszami tworzy linię prostą, co świetnie komponuje się z paskami, które nie są zintegrowane. Szerokość mocowana to 24 mm. Dekiel zegarka jest pełny i umieszczono na nim sporo informacji na temat prezentowanego modelu. Od góry kopertę wieńczy wspomniana wcześniej luneta wykonana z CARBONOXu. Niezależnie od wersji kolorystycznej zegarka jest ona czarna.

Czytelność wskazań w każdych warunkach

Pod szafirowym szkłem z powłoką antyrefleksyjną widoczna jest tarcza.

Na jej krawędzi jest ukośnie ustawiony pierścień z nadrukowaną skalą minutową, a nad każdym indeksem godzinowym wkomponowano poprzecznie ułożoną trytową rurkę podświetlającą. Za pierścieniem, na powierzchni tarczy, umieszczono prostokątne, wydłużone indeksy godzinowe.

Niektóre z nich są skrócone z racji małych subtarcz, a ten na 12. zastąpiono wyrazistym oznaczeniem w postaci cyfr arabskich. Mała tarcza na 10.30 to wskazówkowy datownik wskazujący dni tygodnia. Ta na 2.30 to mały sekundnik, a tarcza umieszczona na godzinie 6. odmierza nam upływające minuty stopera po jego włączeniu. Każda z małych tarcz jest wydzielona przez delikatne zagłębienie i nadrukowane, odpowiednie podziałki. Centralnie umieszczone wskazówki godzinowa i minutowa są szerokie i wyraziste. Każda z nich ma zamocowana rurkę trytową odpowiedniej długości.

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Centralny sekundnik chronografu ma solidną przeciwwagę, i w każdej z wielu wersji kolorystycznych elementów zegarka i tarczy Pacific Diver Chronograph Series 3140 ma polakierowane na czerwono zakończenie. Pod godziną 12. nadrukowano logo marki Luminox, a na godzinie 4. umieszczono okienko datownika ze wskazaniem dni miesiąca.

Z przygotowanych licznych atrakcyjnych wariantów kolorystycznych, moim faworytem jest model, który w nazwie ma jeszcze słowo "Blackout". To wersia z kopertą zabarwioną na kolor czarny, czarną lunetą i czarną tarczą. W tym modelu także „zaciemniono” wskazówki i indeksy, tworząc niemal jednolicie ciemny, bardzo efektowny zegarek.

Luminox Pacific Diver Chronograph Series 3140 - główne cechy: 

Pochodzenie – Swiss Made
Podświetlenie – technologia oparta na rurkach trytowych  
Średnica koperty – 44mm
Grubość koperty – 12 mm
Materiał koperty – Stal 316 L
Waga: 115 g na pasku i 180 g na bransolecie
Wodoszczelność - 200 metrów, 20 ATM, 660
Mechanizm – kwarcowy, Ronda Z60
Żywotność baterii -  43 miesiące
Luneta – CARBONOX™, obrotowa w jednym kierunku na godzinie 12 rurka trytowa chroniona szafirowym szkiełkiem
Dekiel – stal nierdzewna 316L, wkręcany
Szkło – szafir z powłoką antyrefleksyjną
 
Paski:
●    FP2406.10Q - biały pasek z oryginalnej gumy z klamrą ze stali nierdzewnej, 24mm
●    FP2406.20Q - czarny pasek z oryginalnej gumy z klamrą ze stali nierdzewnej, 24mm
●    FM2401.ST - bransoletka ze stali nierdzewnej 316L z klamrą ze stali nierdzewnej, 24mm
●    FP2406.40Q - niebieski pasek z gumy z klamrą ze stali nierdzewnej, 24mm
●    FPX.2406.50Q.K – żółty gumowy pasek z klamrą ze stali nierdzewnej, 24mm
●    FP2406.35Q - pomarańczowy pasek z gumy z klamrą ze stali nierdzewnej, 24mm
●    FP2406.30Q - czerwony pasek z gumy z klamrą ze stali nierdzewnej, 24mm
●    FP2406.60Q - zielony pasek z gumy z klamrą ze stali nierdzewnej, 24mm

Luminox Pacific Diver Chronograph Series 3140 – dostępność i cena

Marka Luminox oferuje do zegarków linii Pacific Diver dopasowany, gumowy pasek, zapewniający łatwe zamocowanie czasomierza na nadgarstku. Dwie opcje - z tarczą w kolorze czarnym lub niebieskim - są dostępne z bransoletami ze stali nierdzewnej.

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Luminox Pacific Diver Chronograph 3140 Series

Paski mają wzdłuż wytłoczoną nazwę firmy, a bransoleta to solidna trójrzędowa konstrukcja, oczywiście wykonana z pełnych ogniw. Podobnie jak w przypadku każdego innego zegarka marki Luminox, także cała linia Pacific zawiera podświetlenie wykonane w technologii Luminox Light, dzięki czemu odczyt czasu w trudnych warunkach i w ciemności jest łatwy ze względu na samoistne świecenie kluczowych elementów tarczy, nawet ponad 25 lat.

Nowe zegarki z serii Pacific Diver Chronograph 3140 są już dostępne w Polsce. Cena Luminox Pacific Diver Chronograph Series 3140 zależy od wersji – warianty na pasku są w cenie 2 890 złotych, wspomniany przeze mnie model "Blackout" – mój faworyt - jest wyceniony na kwotę 3 090 złotych, a wersie na bransolecie są w cenie 3 290 złotych.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Klasyk z lat 60. w nowym wydaniu. R...
Klasyk z lat 60. w nowym wydaniu. R...
20.07.2022
Inspirujące zaćmienie Słońca. H. Mo...
Inspirujące zaćmienie Słońca. H. Mo...
22.07.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco