• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata


Powrót do kategorii

Kiedy w latach 70. i 80. XX wieku popularność zegarków elektronicznych i kwarcowych zaczęła rosnąć, marka Bulova odpowiedziała na to rosnące zapotrzebowanie oferując linię zegarków z cyfrowymi wyświetlaczami wykonanymi w technologii LED. To linia Computron, będąca zarazem tą, w której zegarki miały bardzo futurystyczny ówcześnie wygląd. Trzeba przyznać, że nawet po latach, także dziś robi on wrażenie. Koperta o trapezowatym kształcie z wyświetlaczem LED z boku stała się elementem jednego z najbardziej kultowych zegarków cyfrowych w historii zegarmistrzostwa. 

Bezpieczeństwo na drodze

Motywem przewodnim takiego projektu było bezpieczeństwo kierowców. 

Postanowiono opracować zegarek naręczny zbudowany w taki sposób, dzięki któremu korzystając z niego i odczytując czas na nim prowadząc pojazd nie trzeba było zdejmować ręki z kierownicy. Tym bardziej, że chodziło o model zegarka, w którym odczyt ten był możliwy dopiero po wciśnięciu przycisku, co było cechą charakterystyczną bardzo modnych i nowoczesnych ówcześnie zegarków „ledowych”. Standardowo, sprawdzenie aktualnego czasu wiązałoby się z puszczeniem kierownicy tą ręką, na której kierowca nosił zegarek. W przypadku korzystania z zegarka Bulova Computron ręką na której był zamocowany zegarek kierowca mógł stale i pewnie trzymać kierownicę auta. 

Dobrze obrazuje to krótkie wideo poniżej, które warto zobaczyć:
 


Wyświetlacz zegarka znajdujący się w dolnej części koperty, nad dolnym mocowaniem bransolety/paska, na którym wskazywany był czas ustawiono w taki sposób, by trzymając kierownicę auta - jak nakazują zasady, czyli mając dłonie w ustawieniu za „dziesięć druga” – doskonale było widać wyświetlaną godzinę. 

Udało się osiągnąć zamierzony efekt, jednocześnie zegarek nabrał wyjątkowo futurystycznego wyglądu, dzięki czemu modele vintage Bulova Computron są dziś poszukiwanym klasykiem. Futurystyczny wygląd robi wrażenie tak wtedy jak i dziś, bo jest oczywiście bardzo nietypowy, co dla wielu miłośników zegarków gra ważną rolę przy wyborze. Do przewidzenia było zatem, że Bulova mając w swoich archiwach taką perełkę stworzy współczesny zegarek wzorowany na niej na fali powrotów do dawnych projektów. Dziś jest on częścią kolekcji Archive.

Efekt partnerstwa z D-Cave

Na portalu Zegarki i Pasja prezentowaliśmy jakiś czas temu nowe, współczesne wersje modelu Computron, kiedy miały premierę w 2019 roku. W tym samym roku trafiły one także do naszej redakcji, co pozwoliło nam napisać recenzję modelu Bulova Computron w wersji srebrnej z niebieskim wyświetlaczem oraz złotej z klasycznym, czerwonym wyświetlaczem.

Prezentowany dziś, najnowszy model z 2022 roku, to kolejny etap w historii. 

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata

Zegarek powstał w wyniku partnerstwa marki Bulova z D-Cave. D-Cave to miejsce dla osób doświadczonych w kulturze cyfrowej, które chcą stać się wzorcowym przykładem promując styl życia w przestrzeni dla nowej społeczności określanej jako Web 3.0. 

Przestrzeni wyłącznie cyfrowej, działającej na rynek konsumentów cyfrowych, korzystających z towarów fizycznych jak i cyfrowych. D-Cave świadczy również usługi jako agencja łącząca metaversum, gaming, światy mody i rozrywki. Miejsce, gdzie można kupić cyfrowy sprzęt do noszenia. Taki właśnie, jak specjalny model Bulova, który z modelu retro stał się modelem cyfrowej przyszłości. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.dcave.com.

Dla tej współpracy na nowo zinterpretowano współczesny model Bulova Computron, co poskutkowało rozwinięciem jego pierwotnej koncepcji, bez zatracania motywu przewodniego i stylu tego zegarka. Dodano mu cechy wizualne inspirowane światem gier, metawersum i kolorystyką kojarzoną z D-Cave. Użytkownicy D-Cave będą mieli dostęp do zegarka Bulova Computron D-Cave poprzez unikalny drop NFT, który zapewni kilka innych narzędzi i wersję do użytku na ich awatarach w Decentraland, w sklepie z cyfrowymi towarami za które płaci się, wymienia za pomocą NFT, specjalnym tokenem.

Zegarek przyszłości i cyfrowego świata

Stefano Rosso, założyciel i dyrektor generalny D-Cave, stwierdza: „Jesteśmy bardzo podekscytowani, że mamy okazję pracować nad ikonicznym przedmiotem, takim jak Computron Bulova i reinterpretować go w futurystyczny sposób, łącząc oryginalny element fizyczny do nowej wersji wirtualnej. Metaversum to nie trend, to nowy sposób życia. Nasze życie fizyczne jest i będzie coraz bardziej zintegrowane z naszym życiem cyfrowym. I jak w prawdziwym życiu my chcemy wyrazić to, kim jesteśmy również poprzez marki, które kochamy, to samo stanie się w metaversum.”

Ale dość o cyfrowym świecie, o cyfrowej rzeczywistości. Chętnych do głębszego poznania zapraszamy na d-cave.com, decenterland.org. 

My zajmiemy się teraz już wyłącznie tym, co nas interesuje najbardziej. 

Zegarkiem. 

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata

A właściwie zegarkami, bo przygotowane zostały dwie wersje Bulovy Computron. 

Kultowy design

Nowe zegarki Computron D-Cave firmy Bulova to - zgodnie z założeniami marki - najlepsze akcesoria dla graczy, ale także dla entuzjastów zegarków, oraz miłośników klimatów cyberpunkowych. Kultowy design wykorzystujący stylistykę modelu retro, ale wyposażony w detale nadające futurystyczny charakter, jest inspirowany kulturą gier komputerowych. 

Stalowa koperta zegarka pokryta jest powłoką IP w kolorze czarnym, że świecącymi, zielonymi akcentami, a dopełnia wizerunku czarny silikonowy pasek z 3-częściową sprzączką. Wyświetlacz jest tym razem zielony. Oferuje te same funkcje, co model bazowy. Pierwotnie zegarek wskazywał jedynie aktualny czas, ale należało się spodziewać, że dziś możliwości zegarka zostaną uwspółcześnione. Mamy więc do dyspozycji wskazanie drugiej strefy czasowej oraz datę. Wszystkie funkcje wywołujemy kolejnymi wciśnięciami przycisku.

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata

Szerokość koperty to 31 mm, wysokość od ucha do ucha to 40,5 mm, a jej grubość w najwyższym punkcie wynosi 13,8 mm. W najniższym około 11 mm. Oznacza to, jak wspomniałem, że wielkość, kształt i proporcje są zbliżone, a może nawet identyczne jak w pierwowzorze, a dziś pozwalają uznać, że zegarek będzie pasował na niemal każdy nadgarstek.

Bulova Computron D-Cave Special Edition

Jeśli chodzi o wspomniane zielone akcenty, to nowy zegarek poza wyświetlaczem ma grubą linię na płaskiej powierzchni nad wyświetlaczem oraz ramkę na wewnętrznej części paska w kolorze jaskrawej zieleni. To model zmodyfikowany raczej dyskretnie, mimo mocnego koloru. 

Ale Bulova Computron D-Cave występuje też w drugiej wersji, moim zdaniem ciekawszej. 

Ona ma wyraźnie steampunkowy klimat, pasuje do wirtualnej rzeczywistości. To wersja Special Edition, która ma transparentną górną część koperty, ukazując tym samym surową płytkę z układami elektronicznymi. Może się czepiam, ale ten fajny widok byłby jeszcze lepszy, gdyby jakiś czarny, futurystyczny element zasłaniał procesor. Prezentowałoby się to lepiej niż czarny „kleks” na tle widocznych obwodów. No, ale jak napisałem, to już czepialstwo z mojej strony, bo efekt, który widzimy i tak jest bardzo fajny, bardzo atrakcyjny. 

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata

Boczne powierzchnie koperty mają wzory wytrawione kwasem i wypełnione fluorescencyjną zieloną barwą. Kwadratowe szkiełko w górnej części ma ramkę także w zielonym kolorze. Ten model jest oferowany nie na pasku, a na stylowej bransolecie o wzorze znanym z klasycznych wersji nowego Computrona. Oczywiście z powłoką IP w czarnym kolorze. 

Bulova Computron D-Cave – dostępność i cena

Opakowanie z zegarkiem Bulova Computron D-Cave zawiera kod QR, który poprowadzi użytkowników do dedykowanej przestrzeni Bulova-D-CAVE na Decentraland. 

Ten ciekawy zegarek retro w futurystycznym wydaniu, co - jak się okazuje - nie wyklucza się, jest w mojej ocenie bardzo dobrą opcją jako zegarek codzienny. Stworzony został z myślą o dość wąskiej społeczności, ale jest atrakcyjny także dla standardowego miłośnika zegarków. To także pierwszy zegarek marki Bulova, który można nabyć płacąc krypto walutą. 

Cena Bulova Computron D-Cave w klasycznym pieniądzu to 2 700 złotych za model o nr referencyjnym 98C140, oraz 1775 złotych za model o nr referencyjnym 98C141.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Bulova znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Bulova.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Nowość 2022: Certina DS Chronograph...
Nowość 2022: Certina DS Chronograph...
04.07.2022
Tissot PRX 35mm. Uniwersalny look z...
Tissot PRX 35mm. Uniwersalny look z...
06.07.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco