• Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris

Nowość 2022: Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic


Powrót do kategorii

W 2022 roku szwajcarska marka Frederique Constant świętuje 70. rocznicę powstania swojego wieloletniego partnera motoryzacyjnego, brytyjskiej firmy Austin-Healey. Z tej okazji stworzono, dostępny w dwóch wariantach, limitowany zegarek mechaniczny ze stoperem z tarczą bicompax w kultowym kolorze "British Racing Green". To kolor legendarnego zabytkowego samochodu z tablicą rejestracyjną NOJ393.

Trzy litery, trzy cyfry: NOJ393. To tablica rejestracyjna słynnego Austina-Healey 100S, kupionego w 1969 roku przez fana tego legendarnego samochodu. Pojazd ten to wynik współpracy Austin Motor Company z kierowcą Donaldem Healeyem, również twórcą i projektantem. Dystyngowany samochód wyścigowy, jedyny w swoim rodzaju, z którego jednym z ostatnich oryginalnych egzemplarzy był właśnie ten słynny NOJ393 zakupiony w tym czasie za 155 funtów. W grudniu 2011 roku sprzedano go za… milion euro.

Dwie wersje, to samo DNA

Nowy zegarek Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic oferowany jest w dwóch wersjach z kopertą o średnicy 42-milimetrów wykonaną ze stali, z niemal identycznym projektem tarczy.

Niemal, bo różnica tkwi w indeksie na godzinie dwunastej.

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic

Seria 10 zegarków posiada w tym miejscu liczbę 70, symboliczną i jubileuszową dla marki Austin-Healey. Drugi wariant, ograniczony do 700 egzemplarzy, posiada tradycyjną "12" na szczycie i bardziej dyskretne oznaczenie 70th Anniversary na godzinie szóstej.

Ikoniczna brytyjska marka motoryzacyjna

Austin-Healey to brytyjska marka produkująca niegdyś odnoszące sukcesy roadstery. Pomimo zakończenia działalności, wytworzone przez nią w latach 1952-1972 samochody wciąż zachwycają osiągami i stylistyką, co wprost przekłada się na ich znaczną wartością kolekcjonerską.

Tworzenie zegarków nawiązujących do tak legendarnych pojazdów jest wyzwaniem, z którym genewska manufaktura Frederique Constant radzi sobie od 2004 roku.

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic

Ostatni, najnowszy efekt tej współpracy to zegarki mechaniczne, które kontynuują dobrze znany od lat zamysł stylistyczny. Zawierają w sobie cechy nienachalnego luksusu, do którego przyzwyczaiła nas już ta szwajcarska marka. Jednocześnie są to projekty, które działają  na zmysły fanów motoryzacji. Wszystko za sprawą odpowiednio dobranych, właściwych tematycznie detali, takich jak wyraźnie powiększone indeksy w formie cyfr arabskich.

Duże cyfry, to efekt inspiracji wskaźnikami sportowych samochodów, gdzie nadrzędną wartością jest czytelność wskazań – podobnie jak w zegarmistrzostwie.

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic

Tarcze nowych modeli mają matową powierzchnię w kolorze butelkowej zieleni, dobrze znaną fanom brytyjskich samochodów. Została ona przełamana białymi nadrukami oraz indeksami, zwłaszcza tymi nakładanymi. Zróżnicowanie kolorystyki oraz struktury wnosi przede wszystkim dodatkowa funkcja stopera oraz wszystkie jego elementy widoczne na tarczy. Giloszowane subtarcze zapewniają atrakcyjny kontrast i są dodatkowo eksponowane dzięki swoim reagującym na padające na nie pod różnym kątem światło.

Efekt potęguje centralna wskazówka chronografu oraz jedna z dwóch mniejszych, odpowiedzialna za zliczanie minut gdy stoper jest uruchomiony, obie krwiście czerwone.

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic

Zestaw wskazówek oraz indeksów z wypełnieniem substancją luminescencyjną dają unikalną sygnaturę świetlną każdemu z przedstawionych wariantów modelu Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic.

To sprawia, że trudno je pomylić nawet po zmroku.

Mechaniczne serce „pod maską”

Tegoroczne nowości Frederique Constant wyposażone są w mechanizm FC-397 z automatycznym naciągiem oraz z komplikacją konstrukcji chronografu. To mechanizm powstały na bazie nieśmiertelnego werku Valjoux 7750, pracujący w podwyższonej częstotliwości oscylacji balansu wynoszącej 28 800 wahnięć na godzinę, z 25 kamieniami łożyskującymi, zdobiony pasami Cotes de Geneve, ze złoconym rotorem. W pełni nakręcona sprężyna napędowe pozwala na 48 godzin rezerwy chodu, czyli pracy mechanizmu.

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic

Mechanizm osadzono w stalowej kopercie o średnicy 42 mm, o sporej grubości wynoszącej 14,45 mm. Jej kształt jest bardzo klasyczny, a uszy łącza się wyraźnie z linią boczną. Zwieńczeniem koperty jest okrągła luneta, w której umieszczono wysoce odporne na zarysowania szkło szafirowe. Zastosowano je również w przeszkolonym deklu, którego stalowa, zakręcana część jest odpowiednio opisana. Wygrawerowano na niej podstawowe informacje odnośnie tego modelu i jego parametrów, a także indywidualny numer limitacji.

Każdy zegarek łączony jest z paskiem wykonanym ze skóry naturalnej, który został postarzony, z białymi przeszyciami, które nawiązują do pasów wyznaczających granice toru do wyścigów.

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic – dostępność i cena

Urodziny jednej z legend brytyjskiej motoryzacji to z pewnością wydarzenie warte upamiętnienia. Na tę okazję marka Frederique Constant stworzyła świetnie stylizowany zegarek z klasycznym układem bicompax, pełny nawiązań do brytyjskiej motoryzacji.

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic

Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic

Wisienką na torcie tej limitowanej serii czasomierzy jest wysokiej jakości opakowanie, do których genewska marka zdążyła nas przyzwyczaić. Jubileuszowe Frederique Constant są zapakowane w duże, eleganckie pudełka z jasnym wnętrzem, w którym znalazło się miejsce dla modelu samochodu w skali 1:18. To replika słynnego auta wyścigowego, które wzięło udział w 24h wyścigu Le Mans w 1953 roku, a rok później w 12h wyjściu na torze Sebring, gdzie zdobyto trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i pierwsze w swojej klasie. Tak okazały zestaw jest idealnym prezentem dla kolekcjonerów zegarków z motorsportowym zacięciem.

Zegarek zdobi nadgarstek, a pudełko może zdobić pokój czy gabinet, w którym je postawimy.

Oba warianty zegarka Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic zostały wycenione przez producenta na kwotę 2 595 euro, czyli w Polsce będą dostępne prawdopodobnie w cenie około 14 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Frederique Constant.

Wiktor Kalinowski


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anni...
Audemars Piquet Royal Oak 50th Anni...
30.06.2022
Nowość 2022: Certina DS Chronograph...
Nowość 2022: Certina DS Chronograph...
04.07.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco