• Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant

Audemars Piguet Royal Oak 50th Anniversary - 50 lat zegarkowej ikony


Na trwający przez setki lat rozwój zegarmistrzostwa wpływ miało wielu utalentowanych ludzi, a na karty historii branży najczęściej trafiały nazwiska zegarmistrzów – twórców nowych rozwiązań czy też założycieli najznamienitszych marek. W czasach mechanicznego zegarmistrzostwa jego rozwój wytyczali także uczeni. W gronie tych docenianych znalazło się jednak zaszczytne miejsce także dla kogoś spoza techników – projektanta, którego nazwisko może być wielu osobom lepiej znane niż personalia niektórych zegarmistrzów. To Gerald Genta. Jest on jednym z najważniejszych zegarkowych projektantów, a jego Royal Oak, który dziś często definiuje to, jak postrzegamy twórczość Genty, powstał w 1972 roku.

W 2022 przypada więc okrągła 50. rocznica istnienia tego ponadczasowego projektu!

Dla nikogo nie powinno więc być zaskoczeniem, że marka Audemars Piguet na tę okoliczność zdecydowała się zaprezentować coś specjalnego – całkowicie nową serię zegarków w obrębie linii Royal Oak, a także sprecyzowany plan na jej kolejne rozszerzenia.

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

50 lat minęło…

Historia powstania legendarnego modelu określanego skrótem „AP RO” sięga roku 1970, kiedy to w trakcie targów zegarmistrzowskich w Bazylei przed Georgesem Golay, który ówcześnie zarządzał marką Audemars Piguet, postawiono zadanie stworzenia stalowego, jednocześnie sportowego i eleganckiego zegarka. Dla realizacji tego wyzwania Golay postanowił skorzystać z pomocy wspomnianego wyżej projektanta.

Według opowieści samego Geralda Genty miał on jeden wieczór na zaprojektowanie nowego czasomierza. Dodatkowym utrudnieniem było to, że przez pomyłkę był on przekonany, iż zegarek ma mieć również podwyższony poziom wodoszczelności. To niedopowiedzenie stało się najprawdopodobniej kluczem do sukcesu – Genta w swoim projekcie zainspirował się hełmem do nurkowania. W ten sposób powstał wzór zegarka z ośmioma śrubami na oktagonalnej lunecie i z bransoletą zintegrowaną z kopertą. Od początku nierozłącznym elementem tego projektu była też niebieska tarcza giloszowana we wzór Clou de Paris.

Gotowy zegarek został zaprezentowany szerszej publiczności w 1972 roku.

Poniżej mała filmowa podróż w czasie z marką Audemars Piguet i archiwalna reklama:
 


Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Ciekawostka:

Pomimo że model Royal Oak od samego początku miał być zegarkiem stalowym, jego prototypowe koperty wykonane były ze złota. Ze względu na specjalną konstrukcję koperty typu monobloque i brak doświadczenia manufaktury Favre & Perret w obróbce stali, nie podjęła się ona eksperymentowania z nowym materiałem.

Z tego powodu do produkcji prototypów użyto białego złota.


Dzisiejsze trzy nowe wersje i... jeszcze dwie w drodze

Po 50 latach od premiery zegarka AP RO producent zdecydował się na przedstawienie trzech nowych modeli należących do najbardziej rozpoznawalnej kolekcji w jego ofercie. Są to: klasyczny trójwskazówkowiec ze wskazaniem daty, z kopertą o średnicy 37 mm i dwa zegarki z funkcją stopera, w rozmiarze 38 i 41 mm. Każdy z nich jest oczywiście dostępny w różnych konfiguracjach. W ten sposób rodzinę Royal Oak zasiliło w sumie 28 nowych wersji zegarka.

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Oprócz powyżej wskazanych zegarków, które zostały już oficjalnie wprowadzone, marka Audemars Piguet zapowiedziała także pojawienie się kolejnych dwóch modeli w drugiej połowie 2022 roku. Będą one stanowiły alternatywę dla osób poszukujących innych wariantów tego zegarka – tak mniejszych, jak  i większych, w stosunku do nowowprowadzanych.

Ewolucja nie rewolucja

Kiedy wzór zegarka jest sprawdzony, a jego pozycja na rynku bardzo stabilna, przy projektowaniu nowych jego wersji producenci rzadko kiedy decydują się na drastyczne zmiany. Podobnie jest i tym razem – mamy w końcu do czynienia z legendą, a zdobycie takiego zegarka wiąże się z deklaracją zakupu i oczekiwaniem na liście u oficjalnych dystrybutorów lub zapłaceniem z nadwyżką na rynku wtórnym. Mimo to marka Audemars Piguet zdecydowała się na wprowadzenie pewnych modyfikacji.

Zacznijmy od tych zewnętrznych – dotyczących zarówno koperty, jak i bransolety.

W kopertach zmianie uległo fazowanie krawędzi – tak na ich czole, jak i spodzie. Powiększenie ich powierzchni lepiej uwidacznia grę światła pomiędzy polerowanymi i szczotkowanymi elementami koperty. Dla lepszego przylegania zegarka do nadgarstka przeprojektowano także dekiel koperty. Teraz jest on mniej wypukły względem otaczającego go korpusu.

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Również w przypadku bransolety zadbano o większą jej smukłość.

Jej ogniwa są cieńsze, dzięki czemu także lżejsze. Taka zmiana została zaprezentowana już kilka lat temu w zegarkach z kopertami wykonanymi ze złota, a teraz będzie ona dotyczyć również wyrobów stalowych i tytanowych. Oprócz tego tylko cztery pierwsze ogniwa mają kształt trapezu, co wyraźniej podkreśla zwężenie bransolety następujące od mocowania przy kopercie do zapięcia.

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Tarcza zegarka również doczekała się kilku istotnych zmian.

Jedna z najlepiej widocznych jest na pewno ta dotycząca logotypu marki. Dotychczas na godzinie 12. na tarczy zegarka prezentowano połączenie nakładanego monogramu i drukowanej nazwy marki, a teraz znajdziemy tam tylko napis – nazwę producenta. Jego forma graficzna została zaadaptowana z kolekcji Code 11.59.

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Powierzchnia tłoczonego napisu jest kilkukrotnie pokrywana cienkimi warstwami 24-karatowego złota. Wielkość napisu zależy oczywiście od rozmiaru zegarka, a w szczególności od wielkości tarczy. Aby zachować spójność stylistyczną we wszystkich nowych modelach, ujednolicono proporcje indeksów i wskazówek w stosunku do wielkości zegarków.

Ostatnią zmianą jest przeniesienie drukowanych indeksów minutowych z zewnętrznego pierścienia prosto na giloszowaną tarczę dekorowaną motywem Tapisserie.

Zmiany nie tylko na zewnątrz

Oprócz wizualnych różnic, nowe modele Royal Oak otrzymały także nowe mechanizmy.

W zegarku z kopertą o średnicy 37 mm mechanizm oznaczony jako kaliber 3120 ustąpił miejsca nowemu o oznaczeniu 5900. Jest on nieco cieńszy od swojego poprzednika – ma 3,9, zamiast 4,26 milimetra grubości. Jego częstotliwość pracy została zwiększona z 3 do 4 Hz przy rezerwie chodu wynoszącej 60 godzin.

Model Royal Oak Chronograph z kopertą o średnicy 41 mm został wyposażony w (zaprezentowany w 2021 roku) nowy mechanizm – kaliber 4401 ze zintegrowanym modułem stopera, z funkcją flyback, kołem kolumnowym i szybką zmianą daty.

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Oba te mechanizmy opisywanych zegarków otrzymały wykonane z 22-karatowego złota okolicznościowe wahniki. Znajdziemy na nich wygrawerowany jubileuszowy akcent – napisy: „50-years” i „Audemars Piguet”.

Takiego zdobienia nie doczekała się jedynie 38-milimetrowa wersja zegarka wyposażona w mechanizm kaliber 2385 z automatycznym naciągiem sprężyny.

28 nowych wersji kultowego modelu

Cała zaprezentowana linia liczy 28 modeli zegarków. Jedenaście z nich to warianty stosunkowo klasyczne z kopertą o średnicy 37 mm; znajdziemy też pięć modeli z obudowami o średnicy 38 mm i funkcją stopera, a największy – 41-milimetrowy Royal Oak Chronograph – liczy aż 12 wersji. Są one różnymi kombinacjami tarcz w kolorach: srebrnym, błękitnym, granatowym, zielonym, czarnym i złotym, z kopertami: stalowymi, z różowego złota lub łączącymi oba te materiały. Są wersje z bransoletami lub paskami.

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Audemars Piquet Royal Oak 50th Anniversary

Nowe zegarki Audemars Piguet Royal Oak 50th Anniversary przygotowane na 2022 rok to na pewno godny sposób uczczenia jubileuszu zegarkowej ikony.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – magazyn Zegarki i Pasja NR 18

Piotr Tatar


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Chronografy wśród nowości Citizen n...
Chronografy wśród nowości Citizen n...
29.06.2022
Nowość 2022: Frederique Constant Vi...
Nowość 2022: Frederique Constant Vi...
01.07.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco