• Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers


W 1943 roku Jacques-Yves Cousteau i Émile Gagnan opracowują niezawodny, przenośny i skalowalny regulator sprężonego powietrza do użytku pod wodą: Aqua Lung. Dziś Aqua Lung to firma, która pozostaje liderem w dziedzinie projektowania, rozwoju i produkcji sprzętu do nurkowania oraz sportów wodnych. Marka w pewnym sensie już kultowa w środowisku nurków, ale przede wszystkim prezentująca się z jak najlepszej strony jeśli chodzi o jakość produktów. Specjalistyczna wiedza i zdobyte doświadczenie w zakresie zastosowań technicznych, wojskowych i rekreacyjnych znajduje odzwierciedlenie w globalnym zasięgu firmy, obejmującym ponad 60 krajów. Aqua Lung koncentruje się na innowacjach, jest zaangażowany w projektowanie, produkcję i oferowanie wysokiej jakości sprzętu do nurkowania rekreacyjnego i profesjonalnego. Firma oferuje sprzęt dostosowany do wszystkich stylów nurkowania - od weekendowych wypraw po pełnoprawne misje eksploracyjne, zapewniając niezapomniane wrażenia podwodne, a to łączy ją z marką Doxa, z którą współpracuje od lat. Aqua Lung to legenda w swojej dziedzinie. Podobnie jest z zegarkiem SUB stworzonym przez Doxę. To legendarna seria zegarków do nurkowania. 

Do naszej redakcji w celu zrecenzowania trafiła nie lada zegarkowa gratka. 

Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers Limited Edition. 

Między przeszłością a przyszłością

Ten limitowany model SUB 300 Aqua Lung US Divers to swego rodzaju pomost między przeszłością a przyszłością. Ikoniczny nurkowy zegarek o charakterystycznych cechach został przez markę Doxa przygotowany w bardzo nowoczesnym wydaniu - jego kopertę wykonano w dużej mierze z bardzo nowoczesnego materiału jakim jest włókno węglowe, popularnie nazywane „carbon”. To niesie za sobą szereg zalet, o których piszę niżej.

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Wielu miłośników eksploracji podwodnych głębin, a także nie nurkujących miłośników zegarmistrzostwa, jako pierwszy komercyjny i zarazem profesjonalny zegarek nurkowy traktuje wprowadzoną w 1967 roku Doxę SUB 300. Model będący profesjonalnym narzędziem do nurkowania dostępnym dla „cywili”. Można się z tym twierdzeniem nie zgadzać. W tym okresie było oferowanych już przecież wiele świetnych zegarków tego typu, ale na pewno marka Doxa tworząc ten zegarek wniosła do branży dużo innowacji. Wodoszczelny do głębokości 300 metrów zegarek wyróżniał się opatentowaną obrotową lunetą, która pozwalała nurkowi obliczyć i monitorować czasy nurkowania bez dekompresyjnego na podstawie oficjalnych tabel nurkowych US Navy. Charakterystyczną cechą, będącą równocześnie nowością w branży, był także kolor tarczy, wtedy niespotykany, czyli pomarańczowy. To właśnie marka Doxa wprowadziła ten jaskrawy i przez to dobrze widoczny kolor tarczy do zegarków nurkowych. Tę decyzję poprzedziło wiele prób i testów, które potwierdziły znaczenie barwy tarczy dla czytelności wskazań pod wodą. Dziś ten kolor jest do wyboru w niemal każdej linii nurkowych zegarków rożnych producentów. 
 
Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego zegarka Doxa SUB, szwajcarska firma nieustannie doskonali zapoczątkowaną linię, a w szczególności model najbardziej symboliczny ze wszystkich - SUB 300. Zegarek, który odcisnął swoje piętno w szwajcarskiej historii zegarmistrzowskiej stając się ikoną. Od dekad SUB jako kolekcja i poszczególne jej modele mają rzesze fanów na całym świecie, oddanych swoim ulubionym zegarkom. 

Ponownie zinterpretowany

Ponad 50 lat po wprowadzeniu na rynek, legendarny model SUB 300 został niedawno ponownie zreinterpretowany w postaci Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung Limited Edition, dzięki zastosowaniu innowacyjnej koperty z włókna węglowego. 

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Tym samym oddaje on hołd bogatej przeszłości marki Doxa łączącej się ponownie z Aqua Lung, firmą która współtworzyła przecież koncepcję modelu SUB, gdy ten powstawał w latach 60. Poprzez oficjalne partnerstwo obu marek zawiązane z okazji premiery tego modelu, współczesny zegarek stanowi drogę od przeszłości do przyszłości. Duch pierwowzoru w tym pod wieloma względami innym, nowoczesnym zegarku jest  jednak w pełni zachowany. 

Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung Limited Edition jest bardzo lekkim zegarkiem, szczególnie w porównaniu do modeli wykonanych ze stali nierdzewnej. To oczywiście zasługa materiału użytego to wykonania koperty, a to jedna z zalet o których obiecałem wspomnieć.  Włókno węglowe charakteryzuje się dużą wytrzymałością, przy naprawdę niewielkiej wadze. Wrażenie lekkości odczuwalne po założeniu zegarka na nadgarstek potwierdza pomiar jego wagi – wynosi ona jedynie 87 gramów. Poza lekkością, kolejną pozytywną cechą jest niepowtarzalność ze względu na formujące się wzory na powierzchni tego typu koperty. Każdy zegarek z limitowanej do 300 egzemplarzy serii ma te wzory na kopercie inne. Odcienie układają się inaczej - od kruczoczarnych po szare, nieregularnie ułożone, stapiające się ze sobą linie przeplatają się tworząc opalizującą i grającą refleksami kompozycję, której wygląd zmienia się wraz z intensywnością i kątem padania światła otoczenia. Ten bardzo niejednorodny wzór, uzyskany dzięki pracy z losowo zorientowanymi włóknami węglowymi, tworzy subtelną równowagę składającą się na atrakcyjną i zarazem wytrzymałą kopertę, oczekiwaną od profesjonalnego zegarka nurkowego, dodatkowo owianego legendą. 

Zastosowanie materiału tego typu, w ciemnej, czarnej kolorystyce, spowodowało także, że Doxa SUB 300 Carbon Aqua Lung US Divers otrzymał modny ostatnio, bardziej „miejski” wygląd. A przecież od początku istnienia zegarki te tworzone były do używania pod wodą przez profesjonalistów, ale z wyraźną sugestią, że to także świetne zegarki naręczne do używania na co dzień. W pracy, biurze oraz – jak to się teraz mawia – w miejskiej dżungli.  

Limitacja i certyfikat COSC

Model ten powstał w limitowanej serii 300 sztuk. To dla wielu użytkowników powinna być także zaleta. Wzmocnienie niepowtarzalności i tak już wyjątkowego zegarka. 

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Poza wszystkimi wymienionymi już atrybutami, które większość miłośników zegarków odbierze pewnie jako wartości dodane, recenzowany SUB 300 zachowuje wszystkie charakterystyczne i niezbędne cechy techniczne, które przyczyniły się do uzyskania przez ten model tak wyjątkowej pozycji i rzeszy fanów. 

Wart podkreślenia jest też fakt, iż każdy egzemplarz z 300 wyprodukowanych zegarków ma oficjalne potwierdzenie precyzji pracy w postaci certyfikatu COSC. Cóż to takiego możemy przeczytać w naszym Słowniku Pojęć Zegarmistrzowskich na portalu Zegarki i Pasja. 

Wspomnę tylko, że to  certyfikat wydawany dla mechanizmu zegarka przez niezależny oficjalny szwajcarski instytut testowania chronometrów Controle Officiel Suisse des Chronometres – COSC właśnie. Certyfikat ten potwierdza, że mechanizm zegarka przeszedł rygorystyczne testy kontrolujące precyzję chodu i spełnił wymagania dla chronometru. 

Przejdźmy już zatem do opisu i oceny poszczególnych elementów zegarka. 

Średnica koperty wynosi 42,5 mm. Materiał z którego jest wykonana to włókno węglowe. Powierzchnie są gładkie, ale matowe. „Carbon” jest przyjemny w dotyku, ciepły. Uzyskane podczas obróbki krawędzie są wyraziste i ostre. Kilkakrotnie miałem do czynienia z zegarkami których obudowy były wykonane z tego materiału. Nigdy nie był to wprawdzie długi okres, ale też nigdy nie zdarzyło mi się po krótkim używaniu dostrzec rys, zadrapań czy innych defektów. W przypadku testowanej Doxy takie ewentualne zdarzenia skutecznie mogłyby być maskowane niejednorodną barwą i kompozycją koperty.  

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Dekiel zegarka jest tytanowy, zabarwiony na czarno i wkręcany. 

Na jego płaskiej części wygrawerowano podstawowe informacje o tym modelu, a na skośnym elemencie między dwoma nacięciami na klucz jest widoczna informacja o opisywanym wyżej certyfikacie COSC. Grawery są doskonale widoczne, bo powstały po barwieniu dekla, co oznacza ich srebrzysty kolor, doskonale kontrastujący na czarnym tle. Środek dekla zajmuje wizerunek mknącej przez fale łodzi z żaglami wypełnionymi wiatrem. 

Cechy oczekiwane od modeli SUB

Wodoszczelność na poziomie 300 m to cecha znana i oczekiwana od modeli z serii SUB. Koronka jest zakręcana, umieszczono ją w tradycyjnym miejscu, czyli na godzinie 3. Proces operowania nią jest łatwy - bezproblemowo się odkręca i podobnie łatwo „łapie” gwint przy zakręcaniu. Nieco oporu stawiała w naszym recenzowanym egzemplarzu przy odciąganiu do poszczególnych pozycji. Koronka w zegarku nurkowym powinna być chroniona, bo pod wodą nietrudno o coś zahaczyć. Tutaj jej lekkie zagłębienie w boku koperty stanowi zabezpieczenie. Czołową część czarnej koronki zdobi jaskrawo żółty detal w postaci wizerunku ryby Doxy. 

Od góry kopertę wieńczy luneta. To znana, opatentowana luneta marki Doxa. Jest ona dwuczęściowa i także wykonano ją z włókna węglowego. Wewnętrzny pierścień ma naniesioną skalę minutową a wygrawerowane oznaczenia są wypełnione białym lakierem. Oznaczenia głębokości w stopach są umieszczone na zewnętrznym pierścieniu i wypełniono je żółtym lakierem. Wszystko widać doskonale na ciemnym tle. 

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Luneta ta okala szkło. W nawiązaniu do pierwszych modeli SUB jest ono mocno wypukłe i przypomina akrylowe szkiełka. W recenzowanym zegarku Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung to szkło jest oczywiście szafirowe i dodatkowo pokryte powłoką antyrefleksyjną. Niemniej do złudzenia przypomina ono dawne szkła stosowane w latach 60 i 70. XX wieku.

Trzeba też jeszcze wspomnieć o kształcie koperty zegarka. Jaki jest – widzimy na zdjęciach, to typowy kształt dla modelu Doxa SUB. Ogólny zarys obudowy w kształcie skorupy żółwia to element rozpoznawczy. Inną cechą charakterystyczną jest łagodne zagięcie koperty pozwalające na dobre dopasowania do kształtu nadgarstka i komfortowe użytkowanie. Bardzo wąska linia boczna powoduje natomiast, że zegarek wydaje się płaski, mimo, że grubość koperty to około 13,4 mm. Nie mało, ale zarazem niewiele jak na zegarek typu diver. Dzięki poprowadzonej linii bocznej mamy wrażenie nosząc zegarek na nadgarstku, że to jeszcze mniej. Wysokość od ucha do ucha na poziomie około 45 mm to natomiast gwarancja dobrego wyglądu dla posiadaczy nawet nieco szczuplejszych przegubów. Na jednym z cenionych portali przeczytałem, że to jeden z najlepiej układających się zegarków o średnicy 42,5 mm. Trudno się z tym nie zgodzić. Odpowiednio duży, ale pasujący na szczupłe ręce równie dobrze. To co opisałem, widzimy. Niewidoczne jest to, że część wykonana z włókna węglowego jest osadzona na tytanowym korpusie, co daje większą pewność mocowania i wytrzymałość. 

Niepowtarzalna tarcza

Kolej na tarczę, która jest także niepowtarzalna. 

I to z tego samego powodu co koperta, bo ją również wykonano z włókna węglowego. To także niepowtarzalna kompozycja, która jest inspirowana protoplastami sprzed lat. Wszystkie oznaczenia związane z odczytem czasu i nurkowaniem mają powłokę luminescencyjną Super-LumiNova®, aby zapewnić optymalną czytelność podczas nurkowania w warunkach słabej widoczności. Indeksy godzinowe są prezentowane w postaci trzech równoległych, grubych kresek, przy czym 6., 9. i 12. są nieco grubsze i dłuższe. Środkowa jest pokryta masą świecącą. 

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Na godzinie 3. nie ma indeksu. Zastąpiło go bowiem okienko datownika z białą ramką ze wskazaniem dnia miesiąca na czarnym tle. Indeksy minutowe to wąskie i relatywnie długie białe kreseczki. Ze środka każdego głównego indeksu i z okienka datownika wyprowadzono białe linie, które są skierowane do środka, jednak nie krzyżujące się, zostawiając pustą przestrzeń wokół osi wskazówek. Optycznie dzieli to tarczę na ćwiartki. W lewej górnej, przy godzinie 10., nadrukowano nazwę marki, a pod nią informację o rodzaju naciągu sprężyny napędowej. Po przeciwnej stronie, na skos, w dolnej prawej ćwiartce nadrukowano nazwę modelu i napis „carbon”. Dolna lewa ćwiartka to miejsce przeznaczone na logo partnera limitowanej edycji. To bardzo misternie wykonane, żółte logo Aqua Lung. 

Ostatni element to charakterystyczne wskazówki. To jednocześnie cecha wyróżniająca ten model. Po raz pierwszy Doxa stosuje jasnożółtą wskazówkę minutową. Jest to taki sam żółty kolor jak ten użyty do nadrukowania logo Aqua Lung. Wskazówki mają natomiast znany kształt. Godzinowa jest nie tylko krótsza, ale i węższa. Ma biały kolor i niewielki pasek wypełniony masą świecącą. Minutowa jest - jak już wiemy – w kolorze żółtym, jest dłuższa i zdecydowanie szersza. Część ramienia wskazówki wypełniona masą świecącą jest przesunięta bliżej końca i jest także szersza i dłuższa niż w godzinowej. Sekundnik jest biały i pod koniec ma kwadracik z wypełnieniem masą luminescencyjną. 

Całość układu wskazań oferuje świetną czytelność i atrakcyjny wizerunek. Nie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał, że mocno wypukłe szkło świetnie zniekształca widok. Uwielbiam to. 

Mocowanie do nadgarstka

Zegarek jest wyposażony w czarny miękki gumowy pasek zapewniający komfort noszenia, jak i pewność zamocowania zegarka do nadgarstka. Szerokość to 22 mm przy mocowaniu. Pasek jest gruby, dobrze i pewnie stabilizujący zegarek na przegubie, ale wystarczająco miękki by zapewnić wygodę użytkowania. Zapięcie to klamra zwalniana przyciskami. Ma ona opcję szybkiego rozszerzenia. Zapięcie jest zwalniane przyciskami. 

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Druga para przycisków zwalnia mechanizm regulacji. Zapięcie jest czarne, szczotkowane a na głównej części odciśnięty jest symbol „DOXA fish”. Element pod spodem ma wytłoczona nazwę marki. Klamra jest solidna i wygodna. Miałem problem z zamocowaniem w niej końcówki paska. Mimo, że robiłem to już setki razy przy okazji innych recenzji i mam stosowne do tego narzędzia, tutaj zamocowanie końcówki paska do uchwytu w klamrze sprawiło mi sporo kłopotu. No ale tę czynność zwykle wykonujemy tylko jeden raz, a jeśli pasek dotniemy, problem może w ogóle nie wystąpić. 

Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers – podsumowanie, ocena i cena

Zaprezentowany w 1967 roku i wprowadzony na rynek w roku następnym, model SUB 300 był pierwszym zegarkiem naręcznym zaprojektowanym dla nurków, który był i nadal jest również dostępny dla ogółu społeczeństwa. Jacques-Yves Cousteau, współtwórca podwodnego układu do oddychania Aqua Lung i ojciec nowoczesnego nurkowania, docenił SUB 300 do tego stopnia, że zapewnił sobie wyłączną umowę dystrybucyjną dla swojej firmy US Divers w tamtym czasie. Ta umowa stanowi pierwszy rozdział historii między DOXA a Aqua Lung. Zegarki sprzedawane za pośrednictwem US Divers są opatrzone logo Aqua Lung, kultowym „zbiornikiem i regulatorem nurkowym” na tarczach. 

Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Podczas projektowania i rozwoju pierwszej serii zegarków SUB wyprodukowana została niewielka partia modeli SUB 300 z logo Aqua Lung w kolorze czarnym i żółtym. Podczas testów ta wersja została ostatecznie porzucona na rzecz logo o lepszej czytelności. Warto przypomnieć, że od 1968 roku Doxa SUB była obecna na pokładzie łodzi Calypso, przemierzającej oceany wraz z kapitanem Cousteau i wciągającej w fascynujące przygody miliony telewidzów. W tym także mnie. Dziś poprzez recenzowany zegarek to niejako powrót do korzeni, do współpracy z Aqua Lung. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. 

Cena nowego zegarka Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers Limited Edition to około 23 000 złotych. 
 

Plusy (+) Minusy (-)
+ niepowtarzalne, kultowe wzornictwo - trudno było wpiąć końcówkę paska z teleskopem do klamry
+ świetny wygląd  
+ niska waga zegarka  
+ wysoka jakość wykonania  
+ dobre parametry nurkowe  
+ wygodny w użytkowaniu pasek  
+ certyfikat COSC   
+ optymalne, uniwersalne wymiary koperty  


Zapraszamy także do zobaczenia naszej autorskiej video recenzji tego modelu zegarka:

Video recenzja: Doxa SUB 300 Sharkhunter Carbon Aqua Lung US Divers

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Recenzja: Victorinox I.N.O.X. Profe...
Recenzja: Victorinox I.N.O.X. Profe...
09.06.2022
Recenzja: Perrelet Lab Peripheral D...
Recenzja: Perrelet Lab Peripheral D...
07.07.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco