Aviator Swiss Made to szwajcarska marka zegarków od samego początku swojego istnienia, czyli przeszło 20 lat, powiązana z lotnictwem. Trzon oferty produktowej tego producenta to duże męskie zegarki w typie „pilot”, oczywiście nawiązujące do lotnictwa i historii awiacji, ale też do konkretnych statków powietrznych. Firma Aviator Swiss Made jednak pamięta także o kobietach, dlatego w ofercie posiada również zegarki damskie.
Zaprezentujemy zegarki Aviator Swiss Made Moonflight w nowej odsłonie.
Powiązanie upływu czasu z niebem
To modele, które są niejako dowodem na to, iż atrakcyjnie wycenione zegarki damskie mogą być równie fascynujące co te dla mężczyzn, choć na pewno oferta producentów jest w tym zakresie skromniejsza. W przypadku modelu Moonflight na stronie Aviator Swiss Made naliczyłem aż 16 wersji tego zegarka, co jest zgodne z dotychczasową polityką firmy, by oferować dużą liczbę wariantów każdego oferowanego zegarka.
Nazwa prezentowanych dziś modeli od samego początku sugeruje nam z czym będziemy mieć do czynienia. Moon, czyli Księżyc w języku angielskim, to powiązanie upływu czasu tu u nas, na Ziemi, z niebem oraz astronomią. Czas księżycowy to - można powiedzieć - bardzo długa jednostka miary jego upływu. Prawie miesiąc. Dlatego wskazanie faz księżyca w zegarku, bo o to właśnie powiązanie chodzi, to jedno z najwolniej realizowanych wskazań w zegarkach, jakże bardzo odmienne od poruszającego się relatywnie szybko sekundnika.
Koperta opisywanego modelu damskiego wyraźnie nawiązuje stylistycznie do męskiej kolekcji zegarków funkcjonujących pod nazwą Douglas. Jako pierwsze zegarki zaprojektowane dla płci pięknej, zostały one jednak wydzielone jako samodzielna linia o nazwie Moonflight.
Wspomniane modele Aviator Swiss Made Douglas powstały jako hołd dla wyjątkowego statku powietrznego - samolotu Douglas DC-3. Poszerzenie kolekcji marki Aviator Swiss Made o linię zegarków dla kobiet opartą na wzorze znanym z linii Douglas jest w mojej opinii bardzo dobrym posunięciem, a prezentowane damskie wersje są atrakcyjne pod wieloma względami. Wybór jest wręcz oszałamiający, bo wspomniane 16 wersji to cała paleta kolorów.
Dość duży, ale zarazem delikatny zegarek
Koperta w zegarkach w wersji dla panów jest duża i elegancka, z elementami stylu retro. Jako bazę do wykonania koperty w pomniejszonej wersji dla kobiet wydaje się być pośród innych reprezentantów marki Aviator Swiss Made wręcz idealną do stworzenia wyrazistego, ale obiektywnie ładnego i w miarę delikatnego zegarka damskiego.
Stalowa okrągła koperta ma średnicę 36 mm, co w praktyce oznacza dość duży damski zegarek. Jej grubość wynosi 10 mm a wysokość od ucha do ucha to 45 mm.
Koperta zegarka ma długie, zwężające się uszy, które są bardzo mocno zagięte ku dołowi, tak bardzo, że ich końce schodzą dużo niżej niż poziom jej spodu. Te wymiary i ukształtowanie całości pozwalają pominąć kwestię zastanawiania się „czy Moonflight dobrze ułoży się na nadgarstku”, bo jestem pewien, że na każdej damskiej ręce zegarek ten będzie wyglądał doskonale. W tym miejscu warto też wspomnieć, że przez taki kształt uszu odłożony deklem w dół zegarek stoi na końcówkach uszu jak na nóżkach, tym samym chroniąc dekiel od niepotrzebnych zarysowań. To praktyczne rozwiązanie.
Główna część koperty jest polerowana i ma zaokrąglone boki. Luneta, tworząca jakby drugą, górną warstwę, jest także polerowana i ma zaoblone powierzchnie. Takie ukształtowanie powoduje, że zegarek jest odbierany wizualnie jako ozdoba nadgarstka, co w przypadku damskich zegarków jest niewątpliwie zaletą. Pasują do całości wizerunku wspomniane już uszy, zaprojektowane jako harmonijna całość z kopertą. Choć wyprowadzone są prostopadle z wyraźnym odcięciem to jednak ich kształt i łukowate zagięcie powierzchni komponują się doskonale z wszechobecnymi w tym modelu obłościami.
Umieszczona na godzinie 3., zwężająca się przy kopercie koronka jest spora i wygodna w obsłudze. Łatwo ją uchwycić i odciągnąć. Luneta okala lekko wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Zamykając opis koperty nie sposób pominąć dekla, który jest dość wyjątkowy. Ten element jest wyraźnie wklęsły. Krawędź przykręcanego czterema śrubkami dekla jest obła i polerowana, a jego główna powierzchnia jest dookólnie szczotkowana i właśnie wklęsła. Znalazło się na niej miejsce na wizerunek samolotu Douglas DC-3 na tle rozgwieżdżonego nieba. Część bez wizerunku samolotu ma kształt Księżyca w fazie ubywającej, co jako całość stanowi ciekawie wyglądającą kompozycję. Szczególnie ta tle innych zegarków w tej cenie, gdy zazwyczaj pełny dekiel nie jest zdobiony w żaden sposób.
„Bogata” tarcza
Po opisie zegarkowej obudowy, czyli koperty, możemy przejść do zegarkowej twarzy, czyli tarczy. W tym modelu jest ona atrakcyjna i można powiedzieć „bogata”.
Na jej krawędzi, a konkretnie na pierścieniu stanowiącym element dystansowy, nadrukowano skalę minutową na wzór torowiska z metalowymi, nakładanymi, półkolistymi punkcikami co 5 minut. Bardziej w środku, na powierzchni przyozdobionej szlifem słonecznym, znajdują się nakładane, podłużne indeksy godzinowe. Sięgają one od skali minutowej do końca powierzchni pokrytej szlifem słonecznym oddzielonej od centralnej części polerowanym pierścieniem. Indeks godziny 6. zastąpiło okienko datownika wskazującego dni miesiąc.
Na godzinie 12. widzimy nakładane i polerowano logo marki Aviator Swiss Made - uskrzydloną literę „A”. Najwięcej elementów widocznych jest w centralnej części tarczy. Jej dolna połowa ma naniesiony wzór promieni rozchodzących się od środka. Na tak utworzonej przestrzeni umieszczono niewielkie, prostokątne pole na którym nadrukowano nazwę linii, czyli Moonflight. Górna połówka to stylizowane na chmury elementy z polerowanymi ramkami i wypełnieniem pięknie mieniącą się w promieniach światła masą perłową. Ten element wygląda na wykonany bardzo misternie, a przy okazji pełni rolę przysłaniającego odpowiednio tarczę wskazań faz księżyca, którą widzimy ponad opisywanymi elementami. Wizerunki Księżyca i gwiazd są w postaci nakładanych, metalowych i polerowanych elementów na obracającej się tarczy. Wskazanie faz księżyca, które jest atrakcyjną wizualnie zegarmistrzowską komplikacją konstrukcji mechanizmu, tutaj w ciekawy i umiejętny sposób zaprezentowano jeszcze bardziej spektakularnie.
Czas odczytujemy za pomocą eleganckich wskazówek w stylu dauphine. Ich ramiona są gładkie i polerowane, ale ich końce zostały pokryte masą luminescencyjną.
Do wyboru, do koloru
Teraz kwestia dostępnych wersji modelu Aviator Swiss Made Moonflight.
Aż siedem wersji tego modelu ma koperty i inskrypcje na tarczy w kolorze różowego złota. Jest to także 7 kolorów tarcz do których dobierane są barwy skórzanych pasków. Wersje stalowe są w 7 przypadkach kolorystycznie tożsame ze złocistymi jeśli chodzi o tarczę i paski. Jednak wersja z tarczą o jasno zielonym, albo jak kto woli - pastelowo miętowym kolorze oraz wersja antracytowo szara występują tylko z kopertami w naturalnym kolorze stali.
Podsumowując wrażenie z obcowania z tymi zegarkami warto podkreślić wysoką jakość wykonania, udaną stylistykę i dobrze dobrany rozmiar koperty. Dla wygody i maksymalnej bezobsługowości zastosowano szwajcarski mechanizm kwarcowy Ronda 708. Klasę wodoszczelności ustalono na wysokim poziomie, bo aż do 100 metrów.
Aviator Swiss Made Monflight – dostępność i cena
Marka Aviator Swiss Made pokazała, że potrafi zaproponować zegarki dla kobiet z jednej strony zgodne ze swoją filozofią i tradycją oferowania zegarków typu „pilot”, związanych z lotnictwem, a z drugiej okazało się, że można zrobić to w ciekawy sposób.
Eksponując subtelne elementy stylistyki i tworząc zegarek na wysokim poziomie jakości wykonania, ale i z ciekawą kompozycją, która może przypaść do gustu niejednej kobiecie. Misterne wykończenie tarczy i sposób zaprezentowania wskazań faz księżyca także jest bardzo mocnym punktem na tle konkurencji, bo w tym przedziale cenowym takie podejście chyba się nie zdarza.
Cena modelu Aviator Swiss Made Moonflight w wersji z kopertą wykonaną ze stali to 1 690 złotych, a zegarki z kopertą ze stali pokrytą powłoką w kolorze złotym kosztują 1 910 złotych.
Zapraszamy do zapoznania się także z recenzją opisywanych modeli, które mieliśmy okazję testować w 2020 roku tu: recenzja Aviator Swiss Made Douglas Moonflight.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Avitor Swiss Made znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – AVIATOR Swiss Made.
Adrian Szewczyk
06:00 01.06.2022Zegarki
Aviator Swiss Made Moonflight w nowej odsłonie. Do wyboru, do koloru!
Tagi:
zegarki damskiezegarki kwarcowezegarki lotniczezegarek do pływaniaeleganckie zegarkizegarki szwajcarskiezegarek na prezentzegarek do garnituru

REKLAMA

SIHH 2018: Carre des Horlogers, czyli niezależni producenci zegarków - fotorelacja
SIHH, czyli Salon International de la Haute Horlogerie w Genewie, odbywał się w tym roku w dniach od 15-go do 19-go stycznia 2018. Podczas pięciu dni trwania Salonu (z cz ...

Patek i Czapek w Rapperswilu
W centrum położonego nad brzegiem jeziora Zurychskiego, szwajcarskiego miasteczka Rapperswil, w salach średniowiecznego, usytuowanego na wzniesieniu zamku mieści się Muze ...

Warto chronić swój zegarek. Wodoszczelność - kontrola szczelności zegarków
Kontrola wodoszczelności to proces, który powinni doskonale znać zegarmistrzowie, ale są nim także żywo zainteresowani tak sprzedawcy, jak i użytkownicy zegarków. W zakła ...

Roamer Montalbano Automatic. Przepis na uniwersalny zegarek sportowy
Model Roamer Montalbano w kolekcji tego szwajcarskiego producenta wydaje się być zegarkiem maksymalnie uniwersalnym. Jego wygląd i styl to ponadczasowa klasyka, która był ...

Citizen kolekcja LAYERS of TIME, by uczcić 100-lecie pierwszego zegarka Citizen
Kolekcja LAYERS of TIME firmy Citizen to pomysł na uczczenie stu lat, jakie minęły od zaoferowania światu pierwszego zegarka z logo Citizen. Tak, ten japoński producent, ...

Subiektywne zestawienie kilku najciekawszych premier zegarków w 2024 roku
Rok 2024 dobiegł końca. Jak przy większości zakończeń, to dobra okazja na różnego rodzaju podsumowania. Ubiegły rok upłynął pod znakiem kolejnej tury kryzysu ekonomiczneg ...

Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...

Pierwszy butik szwajcarskiej marki Tissot w Polsce już otwarty!
W sobotę, 21 września 2024 roku, w warszawskich Złotych Tarasach swoje podwoje otworzył pierwszy w Polsce butik szwajcarskiej marki Tissot. Monobrandowy salon marki Tisso ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...

Premiera zegarka Tissot PRC 100 Solar. Władca światła w... chmurach - relacja i zdjęcia
13 marca 2025, godzina 8:55 - szybka winda wiezie mnie wraz z kilkoma innymi osobami oraz psem na 46 piętro najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Liczący 310 metrów Va ...

Rozmowa z Robertem Makłowiczem o podróżach, gotowaniu i przepisie na ulubiony… zegarek!
W ostatnich miesiącach redakcja wydawnictwa „Zegarki i Pasja” miała przyjemność przeprowadzić kilka wywiadów z bardzo znanymi osobistościami, a teraz do tego zacnego gron ...

Video recenzja: Frederique Constant Classics Elegance Luna. Zegarek dobrze skomponowany
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Classics Elegance Luna marki Frederique Constant. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie kl ...