Aviator Swiss Made to marka, której wyroby cechują się charakterystycznym stylistycznym powiązaniem z lotnictwem. Jednak ja zauważam jeszcze inną cechę niezwykle korzystną z punktu widzenia klienta – jest nią bardzo szerokie portfolio oferowanych zegarków. Każdy model przygotowany jest w wielu wersjach, by łatwiej było znaleźć wariant, który sprosta indywidualnym oczekiwaniom. Zegarki są dobrze i przejrzyście pogrupowane, a wersje konkretnych modeli wynikają z zastosowania różnych kolorów koperty i tarczy czy ewentualnie dodatkowych funkcji. Wertowanie katalogu czy przeglądanie oferty online w poszukiwaniu najlepszej opcji dla siebie nie jest trudne, a bywa wręcz wciągające. Do tej pory na łamach magazynu oraz portalu Zegarki i Pasja pisaliśmy o zegarkach tej marki, tworząc obraz firmy proponującej duże, czytelne zegarki dla mężczyzn, zazwyczaj powiązane z lotnictwem. Okazuje się jednak, że Aviator Swiss Made pamięta również o płci pięknej, co udokumentowane zostało przygotowaniem nowej linii zegarków dla pań.
Do naszej redakcji trafiły trzy wersje zegarka Aviator Swiss Made Douglas Moonflight. Nazwa zdradza nam już na wstępie, że to model z dodatkową komplikacją konstrukcji mechanizmu, jaką jest wskazanie faz Księżyca.
Przekonajmy się w takim razie, co jeszcze oferują te zegarki.
W ramach całej kolekcji do wyboru jest aż siedem wersji kolorystycznych tego modelu.
Koperta damskiego zegarka nawiązuje mocno stylistycznie do męskiej wersji linii Douglas. Powstała ona jako hołd dla wyjątkowego statku powietrznego – Douglasa DC-3. To nie był tylko i po prostu samolot, to coś zdecydowanie więcej. Douglas DC-3 przez wielu fachowców uważany jest za symbol złotej ery lotnictwa, a w dziedzinie lotów pasażerskich to jeden z najpopularniejszych samolotów, jakie kiedykolwiek służyły temu celowi. Lata 30. i 40. XX wieku jemu właśnie zawdzięczają popularyzację na szeroką skalę transportu lotniczego. To wtedy podróże lotnicze stały się dostępne dla szerokiego grona chętnych, dla osób wymagających szybkiego przemieszczania się. To wtedy powstała komunikacja lotnicza.
Poszerzenie kolekcji Douglas o modele dla pań jest dobrym posunięciem marki, a zaprezentowane damskie wersje są atrakcyjne pod wieloma względami.
Okrągła koperta wykonana ze stali ma średnicę 36 mm, co oznacza dość duży damski zegarek. Grubość wynosi 10 mm, a wysokość od ucha do ucha to 45 mm.
Zegarek ma długie, zwężające się uszy, które są mocno zagięte ku dołowi, przez co ich końce schodzą dużo niżej niż poziom spodu koperty. Te wymiary i ukształtowanie pozwalają pominąć opis układania się na nadgarstku, bo jestem pewien, że na każdym damskim nadgarstku zegarek będzie wyglądał doskonale. Korpus koperty jest polerowany i ma obłe boki. Luneta – tworząca jakby drugą, górną warstwę – także jest polerowana i ma obłe powierzchnie. Do stylu koperty dopasowane są także jej uszy. Z wyraźnym odcięciem wyprowadzone są one prostopadle do poziomej osi koperty i zaprojektowane są tak, by stanowiły harmonijną całość z jej okrągłą częścią. Umieszczona na godzinie 3., zwężająca się przy kopercie koronka jest spora i wygodna w obsłudze.
Luneta okala lekko wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Zamykając opis koperty, warto zwrócić uwagę na pełen dekiel. To, co zaciekawia na początku, to fakt, że jest on wklęsły. Jego zewnętrzna, obła część jest polerowana, dalej ku środkowi znajdziemy dość szeroki, szczotkowany pierścień. Na jego powierzchni umieszczono podstawowe informacje o zegarku.
Wewnątrz, w zagłębieniu, znalazło się miejsce na wizerunek samolotu Douglas DC-3 na tle rozgwieżdżonego nieba. Obszar tła dla prezentacji samolotu ma kształt elipsy. Na niej na każdym egzemplarzu znajdziemy przypisany numer zegarka z limitacji, która wynosi tylko 950 sztuk. Umieszczenie elipsy na okrągłym polu powoduje, że pozostała jego część przypomina Księżyc w fazie ubywającej.
Przechodząc do opisu tarczy, po pierwsze trzeba zauważyć, że jest ona bogata w detale i bardzo atrakcyjna. Na krawędzi tarczy nadrukowano skalę minutową na wzór torowiska, z metalowymi nakładanymi co 5 minut półkolistymi punktami.
Bardziej w środku, na powierzchni przyozdobionej szlifem słonecznym, znajdują się nakładane, podłużne indeksy godzinowe. Indeks godziny 6. zastąpiło okienko datownika wskazującego dni miesiąca, a indeks godziny 12. zastąpiono nakładanym, polerowanym logo i nazwą marki. Warto dokładnie przyjrzeć się centralnej części tarczy, gdyż dzieli się ona nietypowo – na połowę dolną i górną. Dolna jest giloszowana we wzór znany jako „rayon flammé de la glorie” (płomienne promienie chwały) i jest położona wyżej niż połówka górna. Na niej, na wydzielonym polu w kształcie prostokąta, znalazł się nadrukowany napis z nazwą kolekcji – Moonflight.
W dolnej części górnego półkola znajdziemy elementy wypełnione masą perłową i stylizowane na chmury z polerowanymi ich konturami, a ponad nimi, nieznacznie niżej, jest przestrzeń, gdzie prezentowany jest przesuwający się Księżyc.
Wizerunki Księżyca i gwiazd są wykonane w formie nakładanych, metalowych elementów na obracającej się tarczy. Elementy te są wykonane misternie i są wysokiej jakości. Tę wewnętrzną część tarczy otacza polerowana ramka. Czas odczytujemy z ustawienia eleganckich wskazówek w stylu dauphine – są one gładkie, a ich końce zostały pokryte masą luminescencyjną. Masa ta ma biały kolor i nie zaburza on eleganckiego charakteru zegarków, pozytywnie wpływając na łatwość odczytu czasu w ciemności.
W wersji zegarka z zieloną tarczą indeksy, logo i inne metalowe elementy zespołu wskazań mają kolor różowego złota – tak samo jak jego koperta. Zegarek z zieloną tarczą oferowany jest na zielonym skórzanym pasku z fakturą skóry krokodyla, o szerokości przy uszach 16 mm. Granatowy ma pasek również dopasowany do koloru tarczy, a srebrzysty jest na pasku w kolorze białym. Dostępne są jeszcze zegarki w wariancie z tarczą w kolorze granatowym i kopertą w kolorze różowego złota oraz z granatowym paskiem. Jest też model z tarczą i paskiem w kolorze czarnym oraz najbardziej odważny – z różową tarczą na różowym pasku.
Cena modeli Aviator Swiss Made Douglas Moonflight w wersji z pozłacaną kopertą to 1910 złotych, a wersje stalowe kosztują 1690 złotych.
Dla wygody użytkowania zastosowano kwarcowe „serce” zegarka, a wodoodporność ustalono na wysokim poziomie, bo do 100 metrów. Dzięki tym cechom zegarek Douglas Moonflight jest nie tylko atrakcyjnym dodatkiem, ale też praktycznym towarzyszem każdego dnia odmierzającym i wskazującym upływ czasu.
Podsumowując wrażenie z obcowania z tymi zegarkami warto podkreślić wysoką jakość wykonania, udaną stylistykę i dobrze dobrany rozmiar.
Marka Aviator Swiss Made pokazała, że potrafi zaproponować zegarki dla Pań, z jednej strony wykonane zgodnie ze swoją filozofią i tradycją oferowania zegarków dla pilotów i z lotnictwem związanych, a z drugiej, okazało się, że można zrobić to w ciekawy sposób.
Eksponując subtelne elementy stylistyki i tworząc zegarek na wysokim poziomie tak jakości wykonania, ale i z ciekawą kompozycją, która może przypaść do gustu niejednej pani. Misterne wykończenie tarczy i sposób zaprezentowania wskazań faz srebrnego globu także jest bardzo mocnym punktem na tle konkurencji, bo w tym przedziale cenowym takie podejście chyba się nie zdarza.
Plusy (+) | Minusy (-) |
+ atrakcyjny design | - nieco niefortunny sposób/miejsce nałożenia masy świecącej |
+ wysoka jakość wykonania | |
+ ciekawe akcenty stylistyczne | |
+ wskazania faz księżyca | |
+ atrakcyjna cena |
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Avitor Swiss Made znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – AVIATOR Swiss Made.
Adrian Szewczyk