• Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim

Wyścig o dominację w kosmosie. Vostok Europe Space Race Limited Edition


Vostok Europe to litewska marka zegarmistrzowska, która powstała w 2003 roku, a  zadebiutowała oferując pierwsze modele zegarków w 2004 roku. Od tego momentu minęło już niemal 20 lat. W tym czasie firma ugruntowała swoją pozycję na rynku bardzo mocno, jest lubiana za charakterystyczny styl swoich czasomierzy, czym zdobyła szerokie grono fanów. Zegarki produkuje spółka KoLIZ-Vostok w Wilnie. Latem 2004 roku, dokładnie w sierpniu, pierwsze przesyłki z zegarkami zostały wysłane do Niemiec, Polski, Grecji i USA.

Vostok Europe to producent zegarków o jednoznacznym charakterze. Duże, solidne i w wielu przypadkach rzucające się w oczy. Inne cechy to dobra jakość wykonania i atrakcyjne ceny.

Kosmiczny wyścig

Dziś zaprezentujemy nową linię zegarków Vostok Europe - dość klasyczną i stonowaną, jak na tę markę, pod względem wyglądu i tradycyjnej koncepcji na jakiej bazuje. Ale jeśli chodzi o rozmiar kopert to oczywiście są to Vostok Europe z „krwi i kości”, no dobra, niech będzie - stali i zębatek.

Kolekcja nazywa się Vostok Europe Space Race.

Vostok Europe Space Race Limited Edition

Vostok Europe Space Race Limited Edition

Jak ma to miejsce zazwyczaj w przypadku wielu modeli zegarków tej litewskiej marki, także tegoroczne nowości mają za zadanie uczcić, oddać hołd jakiemuś wydarzeniu lub technicznemu osiągnięciu. Tutaj motywem przewodnim jest… no właśnie, Space Race.

Kosmiczny wyścig dwóch mocarstw sprzed lat. Wyścig o dominację w kosmosie.

USA i ZSRR na początku w tym wyścigu rywalizowały jak równy z równym. Wyścig ten zaowocował pierwszymi sztucznymi satelitami, sondami kosmicznymi, lądowaniem na Księżycu, stacją kosmiczną i wieloma innymi pozytywnymi efektami, jak choćby system lokalizacji GPS. Dziś kulejący potomek komunistycznego imperium raczej jest na orbicie opadającej jeśli chodzi o ten wyścig, mimo, że po upadku programu wahadłowców NASA uzależniona była od rosyjskich rakiet w zakresie transportu na międzynarodową stację kosmiczną ISS. Rosja wybrała jednak drogę izolacji i utraciła zdolności do samodzielnego działania w wielu zakresach, w tym i podboju kosmosu, ale my wszyscy możemy korzystać z owoców dawnej zaciętej rywalizacji.

Vostok Europe Space Race Limited Edition

Sportowe model typu pilot

Zegarki z serii Space Race to sportowe modele typu pilot zbudowane na kanwie klasycznych branżowych wzorców, ale oczywiście w stylu Vostok Europe. Dlatego są duże – oba modele mają koperty o średnicy 47 mm i 17 mm grubości. Przeznaczenie jest więc jasne.

Nie jest to dyskretny zegarek pod mankiet koszuli, ale miejski, lifestylowy zegarek który ma być zauważony. Linię Space Race można podzielić na wspomniane już dwa modele dostępne w kilku wersjach. Prosty trójwskazówkowy zegarek z mechanizmem tradycyjnym o naciągu automatycznym i oferujący dodatkowo funkcję stopera model z kwarcowym mechanizmem.

Vostok Europe Space Race Limited Edition

Zacznę opis od zegarków mechanicznych.

Vostok Europe Space Race Automatic

Sercem modelu trójwskazówkowego jest mechanizm Seiko Epson YN55. To prosty, ale nowoczesny mechanizm z automatycznym naciągiem bazujący na kalibrze Orient F6922. Oznacza to, że ma on zaimplementowaną funkcję stop sekundy, a w razie konieczności można dokręcić sprężynę napędową także za pomocą koronki. Łożyskowanie elementów ruchomych odbywa się na 22 kamieniach, a częstotliwość pracy balansu to 21 600 wahnięć na godzinę. Ten wyprodukowany w Japonii mechanizm oferuje 40 godzin rezerwy chodu.

Dodać warto w tym miejscu, że spodziewać się można jego ponadstandardowej trwałości i niezawodności, jak ma to zazwyczaj miejsce w wypadku mechanizmów od marki Orient. Wskazania są podstawowe, czyli czas wraz z centralnym sekundnikiem i datą.

Vostok Europe Space Race Limited Edition

Vostok Europe Space Race Limited Edition

Jeśli chodzi o wygląd zegarka to postawiono na doskonałą czytelność wskazań, co między innymi osiągnięto dzięki monstrualnej wręcz tarczy. Jak wspomniałem, średnica koperty to 47 mm, co na starcie daje bardzo duży zegarek, ale w tym modelu luneta okalająca tarczę i mineralne, wzmocnione szkło są wyjątkowo wąskie. Pod szkłem, zaraz za lunetą, jest widoczny pierścień oddzielający szkło od tarczy i omawiana, bardzo duża, tarcza zegarka.

W modelu mechanicznym na ukośnie ustawionym pierścieniu nadrukowano skalę minutową z oznaczeniami arabskimi co 5 minut. Zaraz za nim skala minutowa została zdublowana poprzez standardowe znaczniki w postaci małych kreseczek z punktowymi, luminescencyjnymi oznaczeniami w miejscu indeksów godzinowych prezentowanych w postaci cyfr arabskich.

Zegarek mechaniczny występuje w 4 wersjach kolorystycznych tarczy. Biały, ciemno niebeski, czarny, brązowy i żółty. W każdym przypadku pierścień i tarcza są jednakowej barwy, co jeszcze bardziej optycznie powiększa cyferblat.

Vostok Europe Space Race Limited Edition

Vostok Europe Space Race Limited Edition

Do odczytu czasu służą wskazówki wykonane w stylu stosowanym zazwyczaj w zegarkach typu pilot. To zapewnia świetną czytelność, szczególne w tak imponującym rozmiarze.

Na ciemnych tarczach wskazówki są srebrzyste z białym wypełnieniem substancją świecącą. W białym wskazówki są barwione na niebiesko. W żółtym także są niebieskie a masa świecąca ma kolor żółty. Sekundnik ma kontrastowe, czerwone zakończenie i przeciwwagę z punktem luminescencyjnym poza żółtym modelem, gdzie nie zastosowano czerwonej końcówki. Każda z wersji oferuje bardzo intuicyjny i łatwy odczyt wskazań. Jak przystało na pilota.

Na godzinie 12., pod indeksem w kształcie dwóch zestawionych trójkącików, umieszczono logo i nazwę marki oraz informację o niebagatelnej klasie wodoszczelności aż do 200 m. Po przeciwnej stronie nadrukowano nazwę linii, czyli Space Race, a pod nią umieszczono okienko datownika, nie naruszające indeksu godziny 6. Do każdej z wersji dołączony jest bardzo solidnie wykonany, gruby, skórzany pasek w kolorze brązowym lub czarnym.

Vostok Europe Space Race Limited Edition

Model Vostok Europe Space Race Automatic z białą tarczą występuje w kopercie z nałożoną powłoką PVD w kolorze różowego złota, co prezentuje się bardzo rasowo w zestawieniu z opalizującym, niebeskim kolorem wskazówek.

Vostok Europe Space Race Chronograph

Drugi model z kolekcji Space Race ma kwarcowy mechanizm, a także w większości te same cechy od strony wizualnej co powyżej opisywany model mechaniczny, ale z racji zastosowania dodatkowej funkcji stopera na tarczy jest więcej elementów, więcej wskazań.

Vostok Europe Space Race Limited Edition

Widoczne są dodatkowe dwie małe subtarcze w układzie bi-compax. Z tego powodu nie ma cyfrowych indeksów godzin 3. i 9. Małe tarcze są kontrastowe wobec głównego koloru tarczy danej wersji zegarka. Na tarczy w kolorze czarnym są żółte, na ciemno niebieskiej także żółte, tak jak dystansujący pierścień. Wariant czarno-żółty występuje w kopercie o kolorze złocistym. Na tarczy szarej małe liczniki stopera są srebrzyste a na brązowej znów żółte.

Datownik w modelu Vostok Europe Space Race Chronograph jest wkomponowany w tarczę małego sekundnika widocznego na godzinie 3. Licznik na godzinie 9. odpowiada za wskazania minut stopera. Z racji dodatkowej funkcji mamy też nieco więcej elementów po prawej stronie koperty. W modelach mechanicznych była tam tylko koronka zagłębiona w wypustkę na kopercie. W zegarku zasilanym baterią ponad koronką i pod nią są przyciski do obsługi stopera. Mają one kształt sporych grzybków na których dodatkowo wyfrezowano dookoła rowek.

Zastosowane paski są takie jak w modelu mechanicznym. Solidne, grube i skórzane w kolorze czarnym bądź brązowym. Mechanizm jaki zastosowano w tym modelu to Miyota 6S21.

Vostok Europe Space Race Limited Edition

Vostok Europe Space Race Limited Edition

Model Space Race Chronograph możemy również wybrać w wersji na gumowym, czarnym pasku lub ze stalową bransoletę typu Milano w kolorze stali lub różowego złota.

Vostok Europe Space Race Limited Edition – dostępność i cena

Vostok Europe Space Race Limited Edition to linia wyrazistych zegarków sportowych w typie pilot. Można rzec, że są bardzo uniwersalne, bo mamy do czynienia ze świetną wodoszczelnością, luminescencją i klasycznym, ponadczasowym stylem bez designerskich zabiegów. Dla poszukujących nieco ekstrawagancji są wprawdzie mocne kolory i zestawienia kolorystyczne. To stonowany, jak na zegarek marki Vostok Europe, klasyczny pilot. Jednak należy koniecznie wziąć pod uwagę rozmiar koperty – jej średnica wynosi 47 mm.

Musimy wiedzieć, że właśnie taki zegarek chcemy. Duże modele są ciągle popularne, ponadto jest też spore grono użytkowników, którzy z racji solidnych nadgarstków po prostu szukają dużych zegarków.

Trzeba też pamiętać, że każdy model z tej serii i jego wersja są limitowane do 3000 sztuk.

Vostok Europe Space Race Limited Edition

Ceny modeli Vostok Europe Space Race Limited Edition zaczynają się od kwoty 1 530 złotych za zegarek mechaniczny Vostok Europe Space Race Automatic na pasku, oraz 1 580 złotych za model kwarcowy Vostok Europe Space Race Chronograph także na pasku. Natomiast warianty na pasku z kopertami z powłoką PVD - mechaniczny i kwarcowy – kosztują 1 630 złotych. Wersje na bransolecie są w cenie 1 720 złotych, oraz 1 880 złotych z powłoką PVD.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Vostok Europe dostępne są na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Vostok Europe.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Aviator Swiss Made Moonflight w now...
Aviator Swiss Made Moonflight w now...
01.06.2022
Styl popularny 50 lat temu powraca....
Styl popularny 50 lat temu powraca....
03.06.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco