• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych


Samochody i zegarki mają wiele wspólnego: w obu przypadkach ważna jest precyzja wykonania, używane materiały, czy stosowanie różnego typu „napędu” różniącego się sposobem działania. Dzieje i osiągnięcia w tych dziedzinach również oddziaływały na siebie wzajemnie i były ściśle ze sobą powiązane. W obu branżach jednym z celów działania jest to, by przyciągnąć klienta i przekonać go do swojego produktu za pomocą zastosowanych rozwiązań technicznych, historii i wzornictwa. Należy wywołać emocje. 

Przede wszystkim jednak, spalinowe samochody i mechaniczne zegarki (ku ogromnemu smutkowi wielu osób) powoli oddają pola nowocześniejszym (co nie znaczy, że lepszym) sukcesorom. Smartwatche zastępują zegarki, a samochody jakie znamy oddają pola samochodom elektrycznym. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że żyjemy w szczytowej i  jednocześnie schyłkowej erze klasycznej motoryzacji spalinowej i zegarmistrzostwa. 

Czasomierze które wybrałem do tego przeglądu stanowią nierzadko pomnik dawnych czasów, kiedy tłumy ekscytowały się dokonaniami wybitnych kierowców takich jak Sterling Moss, nad torami na całym świecie unosiły się opary wysokooktanowej benzyny, a pisk opon mieszał się z rykiem potężnych silników. Kiedy nazwy „Monza”, „Daytona”, czy „Mille Miglia” nie były znane tylko entuzjastom, a marki takie jak Lancia, Alfa Romeo, czy Alpine podejmowały równą walkę z gigantami branży takimi jak Mercedes, Porsche lub BMW. 

Zegarki związane z motoryzacją do 6 000 złotych

Xicorr 

Polski micro-brand nawiązuje tym zegarkiem do legendy (czy chlubnej, to temat na inną dyskusję) samochodu Warszawa M20. Mowa o modelu Xicorr FSO M20. Arabskie indeksy położone są na zewnętrznym, czarnym polu, a wewnętrzną część tarczy zegarka zajmuje biały, okrągły obszar z dokładniejszą podziałką. Cały projekt cyferblatu (np. czcionka, czy układ ułożenia elementów) inspirowany jest prędkościomierzem Warszawy. 

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

Na uwagę zasługują dwie śrubki na tarczy, odwzorowujące sposób montażu wskaźników w tym klasycznym już samochodzie. Bardzo udanym i przemyślanym detalem jest „licznik” zamontowany na dole tarczy - cztery pierwsze cyfry: 1951, oznaczają rok rozpoczęcia produkcji tego modelu w FSO, a ostatnie miejsce zarezerwowane jest dla wskazania aktualnej daty. Takich „smaczków” motoryzacyjnych jest więcej, koronka bowiem przypomina oponę. Mechanizm użyty w zegarku to Seagull ST2130 z automatycznym naciągiem sprężyny. Osadzono go w kopercie wykonanej ze stali o średnicy 42 mm. 

Cena zegarka Xicorr FSO M20 to około 1 800 złotych. 

Junghans

Niemiecka marka przygotowała model nawiązujący do motoryzacji i szerzej pojętego wzornictwa z lat 30. ubiegłego wieku. Opierając się na kolorach w jaki pomalowany został przedwojenny Maybach DS8 Zeppelin (syn właściciela firmy Junghans był stałym klientem tej motoryzacyjnej firmy, a także przyjacielem właściciela), zaprojektowano dyskretny (37 mm średnicy) zegarek o referencji 027/3608.00, którego zewnętrzna część tarczy jest ciemnoszara z umieszczonymi na niej indeksami przypominającymi czcionkę prędkościomierza w dawnych samochodach, a wewnętrzna - w kolorze ecru. 

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

Skrajnie zewnętrzne pole na tarczy modelu Junghans Meister Driver Handaufzug zostało zarezerwowane dla indeksów godzinowych. Całości bardzo atrakcyjnego wizerunku dopełnia pasujący kolorystycznie sekundnik. W czasomierzu zamontowano mechanizm z naciągiem ręcznym J815.1, czyli mechanizm wykonany na bazie modyfikowanego ETA 7001 Peseux.

W porównaniu do wszystkich innych zegarków prezentowanych w zestawieniu, w tym modelu króluje elegancki minimalizm, nie ma tu sportowych czy technicznych akcentów. Warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego szkiełka; o ile bowiem wszystkie z pozostałych zegarków mają szkła szafirowe, tak tu producent zdecydował się na wierne epoce szkiełko plexi. To może stanowić istotny czynnik przy decyzji o zakupie. 

Cena zegarka Junghans Meister Driver Handaufzug to około 5 500 złotych.

Oris

Marka Oris odwołując się od swojego historycznego dziedzictwa stworzyła sportowy model dedykowany wyścigom samochodowym o nazwie Chronoris Date. 

Zegarek ten ma stalową kopertę o beczkowatym kształcie w rozmiarze 39 milimetrów, która jest polerowana, a wraz z dwoma koronkami wygląda jakby była wykonana i wprost przeniesiona z lat 70. ubiegłego wieku. ChronOris Date bardzo przypomina swój pierwowzór – model ze stoperem z 1970 roku, mimo, że tej komplikacji konstrukcji mechanizmu, czyli stopera – jest pozbawiony. Jako ciekawostkę możemy dodać, że w momencie premiery kilka dekad temu był to pierwszy zegarek tej szwajcarskiej firmy z chronografem. 

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

Srebrna tarcza współczesnego modelu z osadzonymi na niej podłużnymi indeksami pokrytymi substancją świecącą z czerwonymi zakończeniami koresponduje ze wskazówką sekundową w tym samym kolorze. Na wewnętrznym obrotowym pierścieniu, obsługiwanym za pomocą jednej z koronek, umieszczono podziałkę sekundową. Druga z nich służy do ustawiania godziny oraz daty. Mechanizm Oris 733 to zmodyfikowana i sprawdzona Sellita SW 200-1 z automatycznym naciągiem oraz stop-sekundą. Rezerwa chodu tego mechanizmu plasuje się w okolicy 38 godzin. Referencja tego modelu zegarka to 0173377374053-0741901FC. 

Cena zegarka Oris ChronOris Date to około 6 000 złotych. 

Zegarki związane z motoryzacją do 20 000 złotych

Tissot


Model Heritage 1973 Automatic Chronograph to reedycja zegarka marki Tissot z lat 70. XX wieku, a jednocześnie przypomnienie partnerstwa między tą marką a zespołem wyścigowym Kessel Classic Racing Team. Kształt, modna ówcześnie beczka, a także rozmiar koperty: 43 mm szerokość i wysokość 46 mm, predysponują ten zegarek raczej dla użytkowników o większych nadgarstkach. 

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

Przyciski używane do obsługi dodatkowych funkcji nie są duże, wobec czego użytkowanie zegarka powinno być komfortowe, bez obawy, że przyciski będą się wbijać w nadgarstek. Czarne pole ze skalą tachometru i biała przestrzeń bliżej środka tarczy z naniesionymi na nią czarnymi subtarczami tworzą obraz sportowej naprzemienności. Dwie wskazówki przynależne do funkcji stopera, oraz wskazówka sekundowa w kształcie strzałki, są w kontrastowym pomarańczowym kolorze. Atrakcyjną wizualnie tarczę wieńczy dawne logo firmy Tissot. Mechanizm zastosowany w zegarku to Valjoux A05.H31 z rezerwą chodu do 60 godzin. Model ten dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych.

Cena zegarka Tissot Heritage 1973 Automatic Chronograph to około 10 000 złotych.

Hamilton 

Amerykańska marka sięgnęła do swoich archiwów i odnowiła zegarek mający swoją pierwotną premierę w 1960 roku. Tarcza zegarka w kolorach tak zwanej klasycznej „pandy” (tj. główna powierzchnia tarczy w kolorze białym i dwie mniejsze subtarcze w kolorze czarnym), jest czytelna i ma w sobie sporo uroku właściwego zegarkom vintage. 

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

Na czarnej, zewnętrznej krawędzi tarczy modelu Hamilton American Classic Intra-Matic Automatic Chronograph umieszczono skalę tachometru. Stalowa koperta ma 40 milimetrów średnicy, a osadzono w niej mechanizm kaliber H-31 z automatycznym naciągiem oraz 60-godzinną rezerwą chodu. Zegarek ma bardzo zachowawczy i spokojny design, co oczywiście dla wielu może stanowić jego główną zaletę. W mojej opinii brakuje mu nieco jakiejś „Bożej iskry”, czegoś co wyróżni go wśród innych zegarków. Numer referencyjny to H38416711.

Cena zegarka Hamilton American Classic Intra-Matic Automatic Chronograph to około 10 000 złotych. 

TAG Heuer 

Myśląc o zegarku, który najbardziej kojarzy się z motoryzacją, wiele osób prawdopodobnie bez wahania wskaże na model TAG Heuer Monaco; nie ma w tym nic dziwnego, kultowa rola Steve’a McQueen’a jako kierowcy wyścigowego na stałe zapisała się w kanonie popkultury. 

Przełamując jednak to wyobrażenie skupimy się na mniej znanym modelu, jakim jest Monza (nr referencyjny CR2080.FC6375). Ten zegarek swą nazwę zawdzięcza oczywiście torowi wyścigowemu znajdującemu się we Włoszech - Autodromo Nazionale di Monza. 

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

TAG Heuer Monza 40th Anniversary 1976-2016 ma beczkowaty kształt za sprawą koperty wykonanej z tytanu o szerokości 42 mm, która jest w kolorze czarnym. Czarna tarcza ma wyraźnie techniczny i utylitarny charakter. Połączenie czerwonych i żółtych indeksów (stylizowanych na vintage) wpływa pozytywnie na czytelność wskazań, a elementami które się wyróżniają są dwie subtarcze z podziałką na tarczę sekundową i stoper. Uruchamiane są one przez wciśnięcie „pusherów” po lewej stronie, które nie są czarne, lecz srebrne, co – w mojej ocenie - psuje nieco finalny odbiór całości. Na zewnętrznym polu, chapter ringu, umieszczono skalę tachometru, co stanowi oczywiście element silnie kojarzony z motoryzacją. Mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny zastosowany w tym modelu ma rezerwę chodu na poziomie 42 godzin. 

Cena zegarka TAG Heuer Monza 40th Anniversary 1976-2016 to około 20 000 złotych. 
 
Zegarki związane z motoryzacją powyżej 20 000 złotych

W ramach tego przedziału cenowego wybraliśmy aż 6 ciekawych zegarków.

Breitling

Kojarzona z lotnictwem marka zegarków stale współpracuje z producentami samochodów, czego przykładem może być kolekcja Breitling for Bentley. 

Tym razem jednak zamiast współpracy z luksusowym brytyjskim producentem pojazdów zdecydowano się na nawiązanie do amerykańskich klasyków; do Forda Mustanga, Corvette, czy właśnie Cobry; małego, spartańskiego samochodu sportowego, którego pomysłodawcą i konstruktorem był Caroll Shelby. 

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

Zegarek Top Time Shelby Cobra Stainless Steel ma 40 mm stalową kopertę z dwoma wyraźnie odstającymi pusherami, oraz tarczę typu „two-tone”, czyli dwukolorową. Zewnętrzne pole zostało pomalowane na bardzo przyjemny dla oka pastelowy, kremowy kolor z naniesioną podziałka tachometru, co jest ukłonem w stronę motosportu. Wewnętrzna, większa obszarowo część tarczy jest w kolorze niebieskim. Na jej obszarze odcinają się dwie jasne subtarcze z podziałką sekundową oraz półgodzinną. Całości wizerunku dopełnia stylizowane na vintage logo marki Breitling oraz logo Cobry. Mechanizm z automatycznym naciągiem (Breitling 41) ma 42 godziny rezerwy chodu. Numer referencyjny to A41315A71C1X2.

Cena zegarka Breitling Top Time Shelby Cobra Stainless to około 25 000 złotych. 

Bremont

Pomimo młodego wieku jak na branżę zegarmistrzowską, marka Bremont przeszła drogę od relatywnie taniej i niszowej brytyjskiej manufaktury do coraz bardziej docenianego (i coraz bardziej drogiego) producenta zegarków popularnych. 

Przygotowując kolekcję poświęconą producentowi samochodów Jaguar skupiono się na upamiętnieniu poszczególnych modeli aut: E-Type’a, Mk.I, Mk.II,, Mk. III, czy interesującego nas D-Type’a. Czasomierze z tej serii są limitowane do 300 sztuk każdy. 

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

Zegarek Bremont Jaguar D-Type o referencji BJ-III/BK ma błękitną tarczę ze starym logo marki Jaguar i podziałkę tachometru, oraz jest wyposażony w mechanizm z komplikacją konstrukcji chronografu, którego subtarcze stylizowane są na zegary „Dżaga”. Na samym dole tarczy umieszczono napis „London”.

Koperta tego modelu o rozmiarze 43 milimetrów średnicy mieści w sobie manufakturowy mechanizm BE-50AE, który możemy podziwiać przez przeszklone szkiełko. Warto wtedy przyjrzeć się rotorowi w formie kierownicy Jaguara. Korektę wskazań wykonujemy natomiast za pomocą stylizowanej na oponę Dunlopa koronkę. 

Cena zegarka Bremont Jaguar D-Type to około 25 000 złotych. 

Eberhard&Co.

Marka zegarków z włoskimi korzeniami podjęła współpracę z włoską marką samochodów, czego efektem jest model zegarka „110th Alfa Romeo Anniversary Limited Edition”. 

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

Zegarek ten to typowo sportowy model z funkcją chronografu. Koperta mierzy 42 mm średnicy bez koronki. Przycisk osadzony koło godziny drugiej ma imitować tłok silnika. Na perłowej tarczy naniesiono liczbę „110”, przy czym wypełnienie cyfry zero to logo producenta z Mediolanu. Czarne indeksy wraz z czerwonymi akcentami tworzą czytelne połączenie. Dopełnieniem sportowego wizerunku jest skala tachometru przy zewnętrznej krawędzi tarczy. 

Każdy zegarek z limitacji 110 sztuk jest numerowany. 

Cena zegarka 110th Alfa Romeo Anniversary Limited Edition to około 25 000 złotych. 

Chopard 

Mille Miglia to historyczny rajd po północnych Włoszech, pierwotnie organizowany w latach 1927-1957, z uwagi na wysoką liczbę ofiar śmiertelnych został anulowany. Wskrzeszony w 1977 jako Mille Miglia Storica jest wyścigiem - paradą dla historycznych samochodów sportowych. By uczcić to cykliczne wydarzenie marka Chopard (która jest także partnerem i oficjalnym chronometrażystą rajdu) przygotowała model zegarka o referencji 168566-3001, z kopertą o średnicy 43 mm, z dużą ilością motoryzacyjnych nawiązań. 

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

Na prawej stronie czarnej tarczy modelu Chopard Mille Miglia GTS Power Control 168566-3001 z podłużnymi indeksami umieszczono charakterystyczny znak rajdu „1000 Miglia”, a na lewej wskazanie rezerwy chodu w formie imitującej wskaźnik paliwa w baku samochodu. Wzdłuż całej krawędzi tarczy biegnie czerwona obwódka. Warto zwrócić uwagę na gumowy pasek; jego wzór ma przypominać bieżnik opon. W zegarku pracuje mechanizm Chopard 01.08C z automatycznym naciągiem i certyfikatem chronometru, oraz z rezerwą chodu na poziomie 60 godzin. 

Cena zegarka Chopard Mille Miglia GTS Power Control 168566-3001 to około 29 000 złotych. 

Rolex

„Król jest jeden”, tak można by podsumować zdanie wielu osób o zegarkach z chronografem i motoryzacyjnymi korzeniami. Daytona jest słynnym amerykańskim torem wyścigowym położonym na Florydzie. To bezpośrednio od niego wywodzi się nazwa bodaj najsłynniejszego zegarka ze stajni Rolexa z funkcją chronografu. 

Historia modelu jest fascynująca i obejmuje między innymi współpracę z marką Zenith w kwestii mechanizmu, ale skupimy się na krótkim opisie zegarka: ceramiczny pierścień z naniesioną podziałką tachometru, koperta o nie przesadzonym rozmiarze 40 mm, tarcza z trzema subtarczami odpowiadającymi za funkcję stopera, odcinający się napis „DAYTONA”, dwa dość masywne przyciski funkcyjne, czy wreszcie słynna korona na szczycie cyferblatu. 

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

Wszystkie te elementy składają się na jeden z najbardziej rozpoznawalnych zegarków na świecie. Mechanizm zastosowany  w opisywanym modelu (nr ref. 116500LN) to kaliber 4130 z 72 godzinami rezerwy chodu. Rolexowi udało się stworzyć prawdziwe ponadczasowy projekt, którego poszczególne wersje różnią się użytymi materiałami i kolorami. Firma wyszła z założenia, że nie ma sensu poprawiać czegoś, na co jest stały popyt. 

Cena Rolex Cosmograph Daytona to około 60 000 złotych (podkreślamy - w przypadku marki Rolex cena katalogowa jest zwykle dużo niższa, niż rzeczywista cena na rynku). 

IWC Schaffhausen

Przygotowując limitowany do 15 sztuk model „IWC Racing” (nr ref. IW590501) inspirowano się technicznym i surowym wyglądem maszyn używanych w motosporcie. Koperta mierząca  46.2 mm średnicy zdecydowanie przyciąga oko; nie tylko rozmiarem, ale także odważnym połączeniem jej czarnego koloru z paskiem z żółtymi akcentami. 

To czego nie widać na pierwszy rzut oka, to mechanizm IWC kaliber 94800 z komplikacją konstrukcji tourbillonu, podwójnym wskazaniem faz księżyca a także wskazaniem 96-godzinnej rezerwy chodu. Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych technicznie mechanizmów wytwarzanych przez markę z Schaffhausen. 

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

12 zegarków związanych z motoryzacją w różnych przedziałach cenowych

Odwracając zegarek deklem do góry możemy podziwiać ten niesamowity mechanizm (w tym przypadku, stylizowany na blok silnika), a także zobaczyć, że on również został pokryty czarną powłoką. Warto również docenić tworzywo z którego wykonano elementy zegarka, jest to unikatowy i opracowany specjalnie na potrzeby firmy materiał o nazwie Ceratanium. Dzięki jego zastosowaniu czasomierz jest lekki niczym modele tytanowe, a jednocześnie odporny na zarysowania jak ma to miejsce w przypadku ceramiki. 

Model ten jest pokazałem kunsztu i możliwości technicznych marki IWC. 

Cena zegarka IWC Big Pilot's Watch Constant-Force Tourbillon Edition “IWC Racing” to 220 000 CHF, czyli około milion złotych za każdy egzemplarz.

Polecamy także nasze autorskie zestawienia z tego cyklu:

Reedycje zegarków: 12 wybranych modeli w różnych przedziałach cenowych

Zegarki do garnituru – wybrane modele w cenie od 1 000 do 100 000 złotych

Zegarki mechaniczne do nurkowania – wybrane modele od tysiąca do 100 tysięcy złotych


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Planetarny spektakl. MeisterSinger ...
Planetarny spektakl. MeisterSinger ...
30.05.2022
Aviator Swiss Made Moonflight w now...
Aviator Swiss Made Moonflight w now...
01.06.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco