• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki MeisterSinger

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?


Powrót do kategorii

Ilvo Fontana był inżynierem specjalizującym się w projektowaniu urządzeń precyzyjnych. Otrzymał on zlecenie od Włoskiej Marynarki Wojennej na stworzenie zegarka wedle rygorystycznych standardów jakościowych, który zagwarantuje maksymalną niezawodność i widoczność wskazań w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Był rok 1942, czyli nie najlepszy czas na rozpoczęcie produkcji, dlatego projekty Ilvo zostały odłożone. I tak przeleżały ponad 50 lat w archiwum domowym, dopóki nie odnalazł ich wnuk Ilvo Fontany.

Italo Fontana urodził się w 1965 roku w średniowiecznym mieście Lucca w Toskanii, gdzie nadal mieszka z rodziną. Pierwsze projekty zaczął tworzyć w bardzo młodym wieku, będąc zafascynowanym tematem projektowania. To dzięki dziadkowi, Italo rozpoczął praktyki w świecie zegarkowym. Chcąc oddać hołd projektom dziadka, postanowił wykorzystać jego szkice i wprowadzić je w życie. 7 lat zajęło Italo Fontanie ich połączenie z nowoczesną techniką w taki sposób, by nie zatracić wyjątkowego stylu jaki prezentowały.

U-BOAT 1942: Pierwszy największy zegarek naręczny na świecie

W 2000 roku Italo zaprezentował światu pierwszy i jednocześnie największy zegarek na świecie U-BOAT 1942, którego rozmiar koperty wynosił aż 65 mm. W ten sposób ta młoda marka dała o sobie znać światu. Jednocześnie szokując i skupiając uwagę przemysłu zegarmistrzowskiego. Prezentując splecione ze sobą historię rodzinną, rozwiązania techniczne i wiedzę zegarmistrzowską, oraz włoski kunszt i przywiązanie do szczegółów wraz z dawnymi, ale jak się okazało - niezapomnianymi projektami inżyniera Ilvo Fontanty.

Model 1942 natychmiast zwrócił uwagę jednego z największych twardzieli kina akcji na przełomie lat 80/90 - Arnolda Schwarzeneggera, którego do teraz można zobaczyć z zegarkiem marki U-BOAT na nadgarstku i którego użyczył jako rekwizyt w trakcie kręcenia filmu EXPENDABLES.

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

U-BOAT: Bezkompromisowy styl

Każdy zegarek U-Boat cechuje unikalny wygląd i charakter, kunszt "Made in Italy", dobór szlachetnych i nowoczesnych materiałów oraz innowacyjne podejście, którego owocem są liczne patenty i rozwiązania. To zegarki kierowane do osób, dla których tak jak dla Italo Fontany motywacją do działania w życiu są pasja oraz szacunek do jakości. Marka tworzy zegarki dla kobiet i mężczyzn, którzy pragną być widziani. 

Twórca marki powiedział: „Zawsze fascynowało mnie projektowanie, tworzę w całkowitej swobodzie, nie podążając za trendami. Staram się robić to, czego nie robią inne marki. Nie mam obowiązku tworzyć tego samego w kółko."  

I co ważne, od początku istnienia swojej firmy faktycznie kieruje się tą zasadą.

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Dzięki wspomnianym wyżej cechom produkowanych zegarków, U-Boat to jedna z tych, relatywnie nielicznych marek zegarmistrzowskich, której czasomierze są rozpoznawalne od pierwszego spojrzenia. To zasługa wspomnianych wyżej projektów Italo Fontany, które są po prostu wyraźnie inne niż te, znane w branży. Te zegarki są duże, bez wątpienia wyraziste, ale też wierne wypracowanemu kodowi stylistycznemu, którego głównym elementem jest przyciągnięcie i skupienie uwagi. Jedno spojrzenie wystarczy, żeby zapamiętać charakterystyczny wygląd „by Italo Fontana”. A własny styl to przecież klucz do sukcesu.

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

U-BOAT: Wybierany przez światowe gwiazdy

Mimo, że włoska stylistyka kojarzy się z finezją oraz lekkością, to „Duma Toskanii” - jak także mówi się o tej marce - proponuje styl masywny, techniczny, pełen nowoczesności i totalnej bezkompromisowości. Nie powinno więc dziwić, że pośród znanych osób ceniących markę wiele z nich to postacie, które kojarzą się z siłą, upartym dążeniem do celu i mocną osobowością.  Warto też dodać jako ciekawostkę, że marka ta, jako jedna z niewielu na świecie, posiada album ze zdjęciami znanych osób ze świata filmu, estrady, sportu czy mody na których nadgarstku widnieje zegarek U-BOAT.

Należą do nich m.in. Jeremy Clarkson, Sylvester Stallone, Tom Cruise, Nicolas Cage, David Beckham, wspomniany wcześniej Arnold Schwarzenegger, Giorgio Armani, Robert De Niro, Kenzo Takada, David Beckham, Robert Lewandowski, Till Lindemann, John Legend, Paul Stanley, Steven Tyler, JAY-Z i wielu innych.

U-BOAT: „Duma Toskanii”.

„Duma Toskanii” - tak pieszczotliwie mówią o projektach Italo Fontany Włosi. Są niezwykle dumni z faktu, że zegarki tej marki są projektowane i składana właśnie w Toskanii, regionie nazywanym „historyczną krainą”. W willi otoczonej wzgórzami Gragnano, położonej zaledwie 15 minut drogi od średniowiecznych murów Lukki. Wydaje się być to całkiem dobrym miejscem, by zapisać się na kartach historii dzięki promowaniu regionu, który jeszcze do niedawna nie kojarzył się przecież z zegarkami.

Italo Fontana bardzo często jest zapraszany do współpracy przez Włoski przemysł i imprezy motoryzacyjne. Dla przykładu, w wybranych salonach Lamborghini do zakupionego samochodu mogliśmy otrzymać limitowany zegarek z linii U-BOAT Chimera, a od 2019 roku zegar marki U-BOAT można znaleźć zamontowany w kokpicie włoskiego superauta typu turismo ATS GT. Do niego także dodawana jest limitowana edycja zegarka.

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Co więcej, marka U-BOAT jest jednym z oficjalnych partnerów nieoczywistego wyścigu CRAZY RUN (w tym roku miejsce ma 10. edycja), którego głównym celem jest... zdezorientowanie kierowcy i doprowadzenie do tego, żeby trochę pobłądził zanim dojedzie do celu. Wyścig odbywa się bez użycia nawigacji, a uczestnicy przez 2 dni otrzymują od organizatorów wskazówki do którego punktu mają dojechać - nie mają więc czasu na przygotowanie. Metą jest hotel, w którym można wypocząć i zaznać jego luksusów.

Italo chcąc podtrzymać tradycję i pamięć o dziadku, współpracuje również z Włoską Armią, realizując projekty  dla jednostek sił specjalnych GIS (Gruppo di Intervento Speciale) oraz dla 9 pułku szturmowo-spadochronowego „COL MOCHIN”.

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Marka U-BOAT jest także jednym z głównych partnerów wielu Włoskich festiwali filmowych oraz wydarzeń scenicznych. Tak jak Włosi kochają projekty Italo Fontany, tak i on odwzajemnia swoje uczucie do tego malowniczego regionu i społeczności dbając o to, żeby komunikacja na temat pochodzenia marki była możliwie jak najbardziej widoczna. 

Właśnie dlatego każdy zegarek U-BOAT podpisany jest na tarczy „Made in Tuscany”.

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

U-BOAT: Patenty i rozwiązania

Wygląd zegarków to oczywiście bardzo ważny aspekt, często zupełnie wystarczający, by przekonać do siebie użytkowników. Jednak firma U-BOAT idzie zdecydowanie dalej, dbając tak o stronę techniczną jak i stosowane do produkcji nowoczesne materiały. 

Koperty zegarków tej włoskiej marki sprawiają wrażenie bardzo wytrzymałych, solidnych, i takie oczywiście są. Do ich tworzenia stosuje się tradycyjną stal szlachetną (316L), ale także złoto, srebro, brąz, włókno węglowe czy nawet wolfram. 

Firma opatentowała i stosuje swój własny, efektownie wyglądający system uszczelnienia i uwalniania koronki. System cięgien dokręcanych przez śruby, które przechodzą przez całą konstrukcję koperty celem zachowania jej maksymalnej szczelności. Producent ten stosuje mechanizmy mechaniczne najpopularniejszych szwajcarskich producentów - w większości personalizowane przez markę. Dla przykładu, w widocznym na poniższym zdjęciu modelu Chimera Carbonio, gdzie wahnik (rotor) wykonano ze srebra próby 925.

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

U-BOAT: Kolekcje zegarków

Oil Immersion

W zegarkach U-BOAT możemy też spotkać kwarcowe „serca”. 

Na szczególne wyróżnienie zasługuje grupa zegarków Oil Immersion, do których należy linia  CAPSOIL oraz DARKMOON, gdzie mechanizm i tarcza zostały zalane specjalnym olejem o niskiej lepkości, pozostawiając przestrzeń dla bąbelka kompensacyjnego. 

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Porusza się on po całej tarczy wraz z ruchem naszego nadgarstka, a czasem wskazówki. Pod koniec 2021 roku zegarmistrzowie marki U-BOAT zaprojektowali i opatentowali specjalny system blokujący dekiel (Locking Ring System), co skorelowane jest z możliwością szybkiej wymiany baterii (bez ingerencji zegarmistrza), a także szybkiej wymiany oleistej cieczy, dzięki wlotom nieingerującym w konstrukcję całości.

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Zalana olejem tarcza, wykończona szlifem słonecznym, w połączeniu z grubym wypukłym szkłem szafirowym daje wizualnie poczucie głębi i intensywności koloru. Ponownie Italo Fontana zaprojektował grupę zegarków obok której nie można przejść obojętnie, co ciekawe, tym razem dodając projektowi nieco więcej delikatności i finezji.

Różnica między zegarkami z linii CAPSOIL i DARKMOON polega na tym, że w tej pierwszej możemy spotkać modele z dodatkowymi funkcjami, jak np.  chronograph czy dual-time. Z kolei DARKMOON, pomimo szerokiej palety zazwyczaj wyrazistych kolorów, ma pozostać linią modeli możliwie jak najbardziej prostych, bez dodatkowych funkcji. Warto też pamiętać, że pomimo zastosowanie nieszablonowych rozwiązań i wysokiej jakości materiałów, a także patentu Locking Ring System, jest to aktualnie najtańsza linia zegarków U-BOAT, która zaczyna się od kwoty 4 370 złotych (cena na dzień 10.03.2022).

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Chimera

Chimera to linia zegarków, która spełnia życzenia szukających niestandardowych, wyróżniających się rozwiązań. Opatentowany system zamykający ma za zadanie spajać kopertę, tarczę, środkową obudowę i dekiel za pomocą zewnętrznych cięgien dokręcanych przez śruby, w celu zachowania absolutnej wodoszczelności. 

Dodatkowo w modelach z linii Chimera możemy spotkać opatentowany system uwalniania koronki, który ułatwia jej wysunięcie, co pozwala na łatwiejszą korektę czasu i daty. Aktualnie w produktach z tej linii stosuje się koperty wykonane ze stali szlachetnej, brązu, a także włókna węglowego.

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

W wybranych modelach tarcze wycinane są laserowo, a całą linię wyróżnia liczba zastosowanych modyfikacji, personalizacji mechanizmów oraz wykorzystanie często nietypowych materiałów. Do każdej Chimery stosuje się wysokiej jakości paski skórzane, ręcznie szyte przez Włoskich mistrzów garbarstwa. 

Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej luksusowych linii zegarków U-BOAT.

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Grupa DIVE: Sommerso / Classico 1001

Grupa DIVE do której przynależy linia Sommerso oraz model CLASSICO 1001, udowadnia, że Italo Fontana swoje pasje przekłada na projektowanie zegarków.

Sommerso to linia, która została stworzona z myślą o zwolennikach podwodnych wojaży, ale i odbiorców ceniących sobie design typu "Diver" w nieszablonowej wersji. Obrotowy w jednym kierunku pierścień, wyróżniająca osłona korony, która zabezpiecza koronkę po lewej stronie oraz 24-godzinny system wskazań i Super-LumiNova poprawiajaca odczyt w złych warunkach. W Sommerso Bronze Ceramic zastosowano bezel wykonany z wysokiej jakości spieku ceramicznego, a w referencji 9015 kopertę pokryto metodą DLC nadając jej charakteru „full black”.

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Na szczególne uznanie zasługuje zegarek CLASSICO 1001, którego 47-milimetrowa koperta została wykonana z tytanu, zastosowano w nim automatyczny zawór helowy, szkło szafirowe o grubości 6,4-milimetra na którego profilu umieszczono grawer. Wykorzystano wytrzymały pasek z wulkanizowanej gumy na specjalnym szybkim systemie zmiany paska. Zarówno z racji swoich gabarytów jak i misternego wykończenia, zegarek robi piorunujące wrażenia. Smaczku dodaje fakt, że posiada aż 100 ATM wodoszczelności, a dokładniej 1001 metrów. Właśnie na taką głębokość został opuszczony zegarek w celu sprawdzenia jego szczelności - zdecydowanie nie mówimy tutaj zatem o testach warunkach statycznych.

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Doppiotempo, czyli Dual Time

Modele z serii Doppiotempo zaprojektowane na potrzeby osób dynamicznych, lubiących często zmieniać lokalizację. Dodatkowy wskaźnik na tarczy pozwala bez problemu odczytać godzinę z drugiej strefy czasowej. 

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Koperta wykonana jest ze stali szlachetnej (316L) lub brązu w rozmiarze 46-milimetrów, wodoszczelność do 10 atmosfer i wyróżniające wykończenie dekla zegarka w przeszkloną literę U - to zestaw gotowy na podróże i inne wyzwania. 

Szczególnie ciekawym zegarków z tej serii wydają się być właśnie modele z kopertami wykonanymi z brązu, które zastosowano w wariantach z zieloną i czarną tarczą.

Classico

Kolekcja Classico oddaje esencję klasycznego stylu, z czystymi i ikonicznymi liniami, nie jest to jednak klasyka w wydaniu jakie przychodzi na myśl przy takim określeniu. To klasyka „by Italo Fontana”. Po lewej stronie koperty znajduje się koronka z opatentowanym systemem ochronnym i numerem seryjnym danego egzemplarza zegarka. 

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Każdy zastosowany mechanizm z automatycznym naciągiem jest spersonalizowany według specyfikacji marki U-BOAT. W modelach z podpisem „Tungsteno” zastosowano pierścień wykonany z najtwardszego metalu na świecie - wolframu.

W linii Classico możemy znaleźć także kolekcję zegarków dedykowanych dla Pań, które do złudzenia przypominają modele męskie, tylko pomniejszone – oczywiście są one także w innych kolorach. Mamy do wyboru koperty w rozmiarach 38 lub 42-milimetry, wykonane ze stali szlachetnej (316L) bądź z wysokiej jakości czarnego spieku ceramicznego. 

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Tarcze wykonane są z macicy perłowej zabarwionej w kolorach czarny,  różowy i niezwykle popularny w ostatnim czasie kolor turkusowy. Dla Pań, które lubią błysk kamieni, umieszczono na głównych indeksach godzinowych białe szafiry.

Precious

Precious to kolekcja jeszcze bardziej zindywidualizowana. 

To nie tylko zegarki, a często arcydzieła jubilerskie, całkowicie zdobione i wykańczane ręcznie. Koperty w rozmiarach 38/45 mm często wykonane są ze złota, srebra lub platyny, a stosowane mechanizmy z automatycznym naciągiem spersonalizowane według specyfikacji marki. 

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Koperty oraz tarcze jak i koronki inkrustowane diamentami lub innymi kamieniami szlachetnymi dla wyraźnego podkreślenia pozycji społecznej właściciela. 

To kolekcja skierowana do miłośników kamieni szlachetnych, mających w swym DNA zamiłowanie do piękna i awangardowej elegancji. 

Co trzeba przyznać – elegancji często dość krzykliwej.

U-42

U-42 to natomiast linia modeli zegarków oddająca hołd projektom Ilvo Fontany, która jednocześnie wykreowała trend w branży na tworzenie dużych zegarów, na zawsze już zmieniając przemysł zegarmistrzowski i znaczenie „dużej koperty”. 

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Zbalansowany wygląd między stylem vintage a nowoczesnością, duża koronka po lewej stronie koperty, to jej znak rozpoznawczy. Co ciekawe, koronka nie otwiera się w klasyczny sposób, aby to zrobić konieczne jest jej uwolnienie za pomocą dźwigni umieszczonej między godziną 7. – 8., następnie ułożenie jej w pozycji poziomej. Dopiero po wykonaniu czynności podobnej do „uwolnienia zaworu”, możliwe jest ustawienie godziny.

Warto zaznaczyć, że na każdym z zegarków U-BOAT widnieje imię i nazwisko Italo Fontany, chce on tym samym podkreślić bezpośredni udział w ich tworzeniu i w pełni podpisać się pod projektem, który został przeniesiony z jego szkicownika na nadgarstek użytkownika.

Aktualnie, dzięki nowym kolekcjom Darkmoon, Capsoil oraz Chimera, marka U-BOAT przeżywa prawdziwy „bum”. Mówi się o niej coraz więcej na całym świecie - jeszcze więcej niż dotychczas. W Polsce zegarki U-BOAT są także dostępne. Co ważne, twórca tej włoskiej marki - Italo Fontana, zaufał polskiej firmie PRO WATCHES, która odpowiada za rozwój tej marki na naszym rodzimym rynku.

U-BOAT, czyli duma Toskanii i wybór gwiazd. Co wyróżnia zegarki tej włoskiej marki?

Komunikat – bądźcie uważni!

Zegarki U-BOAT, podobnie jak produkty wielu popularnych marek zegarkowych, często padają ofiarą kopiowania wizerunku, czyli nazywając rzeczy po imieniu – zegarki są po prostu podrabiane. Pomimo ciągłej walki producenta z tym procederem, niestety nadal można znaleźć takie podrabiane zegarki imitujące zegarki U-Boat w Internecie, dlatego niezwykle ważne jest, aby przy zakupie wybrać Autoryzowany Punkt Sprzedaży. 

Jeżeli więc chcielibyście kupić zegarek marki U-BOAT i mieć 100% pewność, że wyszedł on bezpośrednio spod rąk Italo Fontany i jego zegarmistrzów, polecamy by najpierw skontaktować się z dystrybutorem celem sprawdzenia autoryzacji.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki U-BOAT znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: U-BOAT

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN ZIP NR 19 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Lorus 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Trzy nowe „piloty” z kolekcji Delma...
Trzy nowe „piloty” z kolekcji Delma...
09.03.2022
Nowość 2022: Omega Seamaster Planet...
Nowość 2022: Omega Seamaster Planet...
11.03.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco