Delma to szwajcarski producent zegarków, który niebawem będzie obchodzić swoje stulecie istnienia, bowiem firma dział już od 1924 roku. Została właśnie wtedy założona w miejscowości Lengnau. Do dziś jest niezależną, rodzinną firmą zegarmistrzowską. Marka Delma ma dość bogatą ofertę zegarków, w której ważną rolę odgrywają modele sportowe, casualowe. Śmiało można zaliczyć do nich kolekcję zegarków typu pilot. Delma Commander - to seria będąca własną interpretacją tego typu czasomierzy, ale oparta na klasycznym wzorcu obowiązujący, w branży. Commander uwypukla te same istotne szczegóły, które miały kluczowe znaczenie we wczesnych zegarach dla pilotów z podkreślonym, współczesnym, sportowym charakterem.
Jak przystało na ten typ czasomierzy, modele Commander wyróżniają się dużą czytelnością i funkcjonalnością. Wysokie kontrasty w proponowanych kompozycjach kolorystycznych jak i zastosowanie masy luminescencyjnej wysokiej jakości są elementami pozwalającymi na łatwy odczyt wskazań, nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach związanych z widocznością. Teraz Delma rozszerza swoją renomowaną kolekcję Commander o dwa nowe modele wprowadzając też nowe kolory tarcz dla modeli wyposażonych w stoper.
Nowe formaty wzmacniają charakterystyczną i odważną serię zegarków typu „pilot”, jednocześnie redefiniując klasyczny zegarek dla pilotów w wydaniu marki z Lengenau.
Sky is the limit!
Pierwotnie zegarki tego typu tworzono na potrzeby profesjonalistów, a w zasadzie pionierów awiacji. Jednak fascynacja tą dziedziną, ale i niezaprzeczalna praktyczność „pilotów”, spowodowały, że stały się one popularne wśród miłośników i użytkowników czasomierzy, niekoniecznie związanych z przestworzami. Wczesne zegarki tego typu zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były one solidne i użyteczne, a powstała konstrukcja dała ponadczasową kategorię zegarków naręcznych do dziś cieszącą się ogromny powodzeniem.
Przejdźmy więc do opisu nowości w ramach Delma Commander Aero Collection.
Wszystkie trzy zegarki mają ważną, wspólną cechę, jaką jest średnica ich kopert.
Średnica ta jest odpowiednia dla dużych, klasycznych „pilotów” i wynosi 45 mm, co daje nam zegarki o naprawdę dużych tarczach, pozwalając jednocześnie na zapewnienie wysokiego poziomu czytelności. Każdy z trzech modeli występuje w wersji z klasyczną, stalową kopertą, ale jest także dostępny wariant w czarnym kolorze koperty, dzięki użytej powłoce PVD.
Oczywiście kształt oraz styl kopert są takie same, ale mamy z racji zastosowanych komplikacji konstrukcji mechanizmów różnice w zakresie grubości kopert zegarków.
Najprostszy model z trzema wskazówkami i mechanizmem z naciągiem automatycznym ma grubość 10,7 mm. Wersja z dużym datownikiem „big date” to 10,9 mm, a opcja wyposażona w komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci stopera to 14,7 mm. Z racji wielkości nawet ta ostatnia wersja ma bardzo harmonijną, proporcjonalną budowę.
Kwintesencja prostoty
Klasycznie okrągła koperta z łagodnie wyprowadzonymi uszami, mimo sporej wielkości, jest dość elegancka, co jest zapewne zasługą jej ponadczasowego stylu.
Zegarki dla pilotów nie powinny zbytnio błyszczeć, dlatego koperta jest wykończona poprzez szczotkowanie. Także fazowane krawędzie między górną powierzchnią uszu a bokami wyszczotkowano. Dało to stonowaną, sportową stylistykę.
Umieszczona na godzinie 3. koronka jest duża, mocno odstaje od koperty, i rozszerza się ku końcowi przypominając kształtem brylant. W modelu Delma Commander Chronograph, czyli wersji ze stoperem, po jej obu stronach umieszczono przyciski. Górny, służący do uruchamiania i zatrzymywania stopera, ma rowek wypełniony czerwonym lakierem.
Ogólnie można powiedzieć, że koperta nowego Commandera, niezależnie od wersji, uosabia kwintesencję prostoty charakterystyczną dla każdego profesjonalnego zegarka typu „pilot”, mogącego być narzędziem profesjonalisty, gdzie wraz z wydatną koronką czy też przyciskami mogą być one obsługiwane nawet w rękawicach.
Maksymalny porządek
Także tarcze, a w zasadzie układ ich elementów, to przykład porządku i prostoty, widać skierowanie wysiłków projektantów, by uzyskać ich maksymalną czytelność. To doskonale widać w przypadku wersji Delma Commander Big Date z matowo czarnym cyferblatem.
Tak wykończone są obie wersje zegarka ze wskazaniem dużego datownika.
W stalowej i w czarnej kopercie. Pogrubione cyfry arabskie jako indeksy godzinowe są wyraźnie prezentowane obok świecących wskazówek godzinowych i minutowych, a kontrastowa, czerwona wskazówka sekundowa podkreśla charakter całości. Indeks godziny 12. to tradycyjnie dla pilotów trójkącik z dwiema kropkami. Ma on czerwoną ramkę.
Model Big Date ma naniesione logo i nazwę, wraz z informacją o naciągu automatycznym sprężyny napędowej, pomiędzy osią wskazówek a godziną 6., natomiast pod godziną 12. są widoczne dwa trapezowate okienka datownika otoczone nadrukowaną, wspólną ramką.
Model ze standardowym datownikiem w okienku wydłużonym, pokazującym 3 dni tygodnia jednocześnie, ma także dostępne dodatkowe wersje kolorystyczne tarcz. Niebieską i zieloną ze szlifem słonecznym. Układ indeksów i kolorystyka są bez zmian wobec wcześniej opisywanej tarczy poza ramką trójkąta na 12. Dochodzi za to czerwony trójkącik wskazujący aktualny dzień miesiąca spośród trzech widocznych. Logo i nazwa firmy są w tradycyjnym miejscu pod trójkątnym indeksem godziny 12.
Oczywiście najwięcej „dzieje się” na tarczy w modelu Delma Commander Chronograph ze stoperem. Baza cyferblatu znów jest taka sama jak wcześniej opisywanych modeli. Różnice to podwójne okienko datownika z dniami miesiąca i dniami tygodnia na godzinie 3., nad którym nadrukowano logo i nazwę marki, a poniżej napis „Automatic”. Oczywiście podstawowa różnica to trzy dodatkowe małe tarcze. Ta na godzinie 12. zlicza minuty stopera, subtarcza na 6 zlicza godziny stopera, a na godzinie 9. umieszczono mały sekundnik. Dodano w tej wersji zegarka także wariant z niebieską i zieloną tarczą ze szlifem słonecznym.
Modele Commander ze wskazaniem dużej datami są wyposażone w mechanizm ETA 2892A2 z automatycznym naciągiem sprężyny z modułem Jaquet 3512 Big Date i dysponują podwyższoną do 50 godzin rezerwą chodu. Wersja ze stoperem to model w którym postawiono na bardzo ceniony, niezawodny i długowieczny mechanizm ETA 7750. Najprostsza technicznie wersja Commandera wyposażona jest natomiast w mechanizm Sellita SW200-1.
Delma Commander – dostępność i cena
Nowe „piloty” szwajcarskiej marki Delma w wersji z kopertami ze stali bez powłoki PVD oferowane są na trójrzędowych bransoletach. Modele z kopertami pokrytymi czarną powłoką są zestawione z czarnym paskiem o fakturze skóry krokodyla i czerwonymi przeszyciami. Zastosowane szkła są szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Dzięki przeszkleniu dekla możemy obserwować pracę zegarkowych mechanizmów.
Niezależnie od wersji kolorystycznej zegarek Delma Commander Big Date wyceniono na kwotę 2190 euro, czyli około 10 000 złotych. Model Commander Chronograph ze stoperem to wydatek rzędu 2670 euro, czyli około 12 500 złotych. Natomiast najprostsza wersja oferująca wskazania czasu i daty to kwota rzędu 1040 euro, czyli około 4 800 złotych.
Adrian Szewczyk
12:30 09.03.2022Zegarki
Trzy nowe „piloty” z kolekcji Delma Commander. Sky is the limit!
Powrót do kategorii
Tagi:
zegarek mechanicznyzegarki męskie mechanicznezegarki szwajcarskiezegarki lotniczesrebrny zegarekchronografzegarki automatycznezegarki sportoweczarny zegarek

REKLAMA

Sylwetki wielkich zegarmistrzów: Florentine Ariosto Jones – IWC
W odległości 300 mil od Nowego Yorku, w stanie New Hampshire, znajduje się miasteczko Rumney, gdzie piętnastego lutego 1841 roku urodził się Florentine Ariosto Jones, Syn ...

Spherodrive - łożyskowanie bębna za pomocą łożysk tocznych
Łożyskowanie bębna napędowego, który przy próbie podziału mechanizmu zegarowego na bloki funkcjonalne jest elementem napędu (silnikiem o ograniczonym zasobie energii), ba ...

Magazyn Europa Star prezentuje… „Powtórka z historii zegarków”. Lata 80.
Druga połowa lat siedemdziesiątych „uśmierciła” mechaniczne zegarki i doprowadziła do wielkiego przetasowania własnościowego w gronie właścicielskim branży. Rewolucja kwa ...

Frederique Constant Highlife Worldtimer Manufacture – manufakturowy czas światowy
W zeszłym roku szwajcarska marka Frederique Constant reaktywowała swoją kolekcję Highlife, która premierę miała w... 1999 roku. O pierwszych zegarkach należących do noweg ...

Prezentujemy: Atlantic Seagold 14K Automatic Limited Edition (zdjęcia live)
Szwajcarska marka Atlantic jest w ofensywie. Regularnie pojawiają się nowe modele zegarków, firma aktywne korzysta ze swoich archiwalnych zasobów, oraz wsłuchuje się w gł ...

Girard Perregaux Casquette x Bamford Watch Department - Only Watch Edition 2021
Only Watch to wielkie, współorganizowane przez dom aukcyjny Christie's wydarzenie w zegarkowym świecie. Założeniem pomysłodawców jest zebranie środków na walkę z dystrofi ...

Charles Girardier Cobalt Tourbillon Signature Mysterieuse - fuzja i natchnienie
Stworzona w 2018 roku w Genewie przez Patricka A. Ulm’a firma odtwarza prace Charlesa Girardiera Starszego, zegarmistrza i mieszkańca Genewy. Osiągnął on tytuł mistrza ze ...

Trzy nowe „piloty” z kolekcji Delma Commander. Sky is the limit!
Delma to szwajcarski producent zegarków, który niebawem będzie obchodzić swoje stulecie istnienia, bowiem firma dział już od 1924 roku. Została właśnie wtedy założona w m ...

Tissot PRX 35mm. Uniwersalny look z odrobiną fikuśnego twistu
Blichtr. Blask. Kultowy styl. I to wszystko za dnia. Witajcie w latach 70. XX wieku, witajcie w świecie disco. Fenomen stylu skoncentrowanego na kilku dekadach wstecz opi ...

Zegarkowe imprezy odporne na wstrząsy – AuroChronos Festival powraca!
Najbardziej znane targi zegarkowe Baserworld nie odbyły się tej wiosny! Wyczekiwana przez branżę reaktywacja branżowego eventu w nowej formule zgodnie z ogłoszeniem organ ...

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata
Kiedy w latach 70. i 80. XX wieku popularność zegarków elektronicznych i kwarcowych zaczęła rosnąć, marka Bulova odpowiedziała na to rosnące zapotrzebowanie oferując lini ...

Nowość 2022: Certina DS Chronograph Automatic 1968
Po bardzo udanej premierze modelu DS-2 Powermatic 80, który dumnie zdobi okładkę ostatniego wydania naszego magazynu Zegarki i Pasja NR 18, marka Certina postanowiła “wsk ...