• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Certina

Silne odbicie wyników finansowych grupy LVMH. Jaki w tym udział marek zegarkowych?


Powrót do kategorii

Grupa LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, jeden z największych na świecie producentów dóbr luksusowych, w 2021 roku miała przychody w wysokości 64,2 mld euro, co oznacza wzrost o 44 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Duży udział w poprawie wyników LVMH mają znane marki zegarkowe.

Warto zaznaczyć, przychody LVMH osiągnięte w roku 2021 były nie tylko wyższe niż w roku 2020, ale także wyższe niż w przedpandemicznym roku 2019, i to aż o 20 procent
.
W 2021 roku organiczny wzrost przychodów wyniósł 36 proc. w porównaniu z 2020 r. i 14 proc. w porównaniu z 2019. Grupa podkreśla, że jej wyniki za rok 2021 są dowodem powrotu do silnego tempa wzrostu po poważnych zakłóceniach w pierwszej połowie 2020 roku spowodowanych globalną pandemią Covid-19.

Wyniki finansowe LVMH 2021

Zysk z działalności kontynuowanej w 2021 roku wyniósł 17,1 mld euro, ponad dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2020 i o 49 procent więcej niż w roku 2019.

Zysk netto w 2021 roku przekroczył 12 mld euro, o 156 proc. więcej niż w 2020 r. i o 68 proc. więcej w porównaniu z 2019 rokiem.

Optymizm na 2022

Niemal w każdym segmencie działalności grupy w 2021 roku zanotowano dwucyfrowe wzrosty przychodów w porównaniu z rokiem 2020 - wyjątkiem od tej reguły jest segment Zegarków i Biżuterii, który zanotował wzrost aż o 167 procent.

- LVMH osiągnął niezwykłe wyniki w 2021 r. w okresie wychodzenia z kryzysu zdrowotnego. Pomimo niepewności, którą obserwujemy na początku nowego roku, kiedy nadal są widoczne problemy zdrowotne, podchodzimy do 2022 r. z dużą pewnością i jesteśmy przekonani, że LVMH jest w doskonałej sytuacji pozwalającej na dalsze umacnianie swojej pozycji na światowym rynku dóbr luksusowych - skomentował Bernard Arnault, prezes LVMH.

Grupa LVMH jest przekonana, że w 2022 roku będzie w stanie utrzymać obecne tempo wzrostu.

Zegarki i biżuteria: silne odbicie we własnych sklepach

Grupa biznesowa Zegarki i Biżuteria odnotowała w 2021 roku przychody w wysokości 8,9 mld euro, to wzrost aż o 167 proc. w porównaniu z 2020 r., kiedy przychody sięgnęły 3,3 mld euro.

Wyniki finansowe LVMH 2021

Tak spektakularny wzrost w dużej mierze był zasługą uwzględnienia w wynikach grupy przejętej w 2021 r. marki Tiffany&Co. Gdyby pominąć wyniki Tiffany&Co. to wzrost segmentu Zegarki i Biżuteria również byłby całkiem przyzwoity, wynosiłby wtedy 40 procent.

Zysk tego segmentu z działalności kontynuowanej wyniósł 1,67 mld euro i był prawie sześciokrotnie wyższy niż w 2020 roku i wyższy o 128 proc. w porównaniu z 2019 rokiem.

W pierwszym roku działalności w grupie LVMH marka Tiffany odnotowała rekordowe przychody, zyski i przepływy pieniężne. Sprzedaż biżuterii osiągnęła rekordowy poziom dzięki sukcesowi corocznej kolekcji biżuterii Blue Book. Marka Tiffany przeprowadziła również globalną kampanię „About Love” z udziałem Beyoncé i Jay-Z. Dzięki tym działaniom przychody i zyski Tiffany&Co. osiągnęły duży wzrost w porównaniu z 2019 rokiem.

Także sprzedaż marki Bvlgari miała dobrą dynamikę, napędzaną wzrostem sprzedaży we własnych sklepach. Marka ta rozbudowywała sieć własnych butików i ograniczała obecność w wielomarkowych sklepach.

Francuski producent biżuterii i zegarków Chaumet zaprezentował dobrze przyjętą diamentową kolekcję Taille Impératrice. Marka przygotowała także wystawę "Józefina i Napoleon" wystawianą w salonie przy Placu Vendôme w Paryżu, przy którym mieszczą się butiki wielu luksusowych marek.

Ważne wydarzenia miały miejsce także w przypadku innych marek. Marka TAG Heuer rozpoczęła współpracę z Porsche i wypuściła limitowaną edycję swojego smartwatcha Super Mario przeznaczonego dla entuzjastów gier. Hublot miał doskonałe wyniki, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Także marki Fred i Zenith dobrze sobie radziły na niełatwym rynku.

Wyniki finansowe LVMH 2021

Wina i alkohole: bardzo duży popyt w Stanach Zjednoczonych i Azji

Grupa biznesowa Wina i Alkohole odnotowała w 2021 roku przychody przekraczające 5,9 mld euro. Wzrost organiczny przychodów był na poziomie 26 proc. w porównaniu do 2020 r. i 9 proc. w porównaniu z 2019 r. Zysk z działalności kontynuowanej wyniósł 1,8 mld euro i wzrósł o 34 proc. w porównaniu z 2020 rokiem.

Sprzedaż szampana wzrosła w porównaniu z 2019 rokiem. Wzrost był szczególnie silny w Stanach Zjednoczonych i Europie, które skorzystały z ponownego otwarcia restauracji i stopniowego ożywienia w turystyce regionalnej.

Począwszy od trzeciego kwartału 2021 r. nastąpiła integracja wyników prestiżowego Champagne House Armand de Brignac, w którym LVMH posiada 50 proc. udziałów.

Koniak Hennessy osiągnął dobre wyniki, zwiększając wolumen w porównaniu z 2019 r., pomimo ograniczeń podaży. Silne dbicie nastąpiło m.in. w Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Na dobrze rozwijającym się rynku ekskluzywnych win różowych Château d'Esclans cieszył się znaczącym wzrostem, a Château Galoupet kontynuował przechodzenie na uprawę winorośli ekologicznych.

Moda i Wyroby skórzane: dobra sprzedaż znanych marek

Grupa biznesowa Moda i Wyroby skórzane odnotowała w 2021 r. przychody w wys. 30,8 mld euro, co oznacza organiczny wzrost o 47 proc. w porównaniu do 2020 r. i 42 proc. w porównaniu z 2019 rokiem.

Zysk z działalności kontynuowanej wyniósł 12,8 mld euro i wzrósł o 79 proc. w porównaniu do 2020 r. i 75 proc. w porównaniu z 2019 r. To najbardziej zyskowny segment grupy LVMH.

Marka Louis Vuitton obchodziła 200 rocznicę urodzin swojego założyciela. W tym roku sukcesem okazała się damska kolekcja autorstwa francuskiego projektanta mody Nicolasa Ghesquière.

Wyniki finansowe LVMH 2021

Christian Dior Couture miał doskonały rok z dużymi wzrostami we wszystkich kategoriach produktów. Z dobrym przyjęciem spotkały się pokazy mody w Atenach i Paryżu z kolekcjami przygotowanymi przez włoską projektantkę Marię Grazii Chiuri i brytyjskiego projektanta Kima Jones. Po sukcesie w Paryżu, Londynie i Szanghaju, również w Nowym Jorku zaprezentowano wystawę Christian Dior: Designer of Dreams.

Jako zapewnione, rekordowe wyniki zanotowały marki Celine oraz Fendi, przyzwoite wyniki miały również JW Anderson oraz Marc Jacobs.

Perfumy i Kosmetyki: więcej sprzedaży internetowej

Grupa biznesowa Perfumy i Kosmetyki odnotowała w 2021 roku przychody w wys. 6,6 mld euro, co oznacza organiczny wzrost przychodów o 27 procent w porównaniu do 2020 roku.

Zysk z działalności kontynuowanej wyniósł 684 mln euro i był prawie dziewięciokrotnie wyższy niż w 2020 roku i powrócił do poziomów z 2019 roku.

Główne marki LVMH ograniczyły promocje i zwiększyły sprzedaż poprzez własne strony internetowe.

Jak zapewniono, marka Christian Dior skorzystała z ogromnego sukcesu linii Miss Dior i Sauvage. W 2021 roku Sauvage stał się najlepiej sprzedającym się zapachem na świecie (łącznie linie damska i męska), co jest pierwszym na świecie męskim zapachem z takim osiągnięciem. Dobry rozwój notowały również kolekcje Privée oraz linie do pielęgnacji skóry Prestige, Capture Totale i L’Or de Vie.

Guerlain odnotował doskonałe wyniki dzięki swoim liniom produktów do pielęgnacji skóry Abeille Royale i Orchidée Impériale. Marka Francis Kurkdjian nadal notowała szybkie tempo wzrostu dzięki sukcesowi Rouge 540, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

W 2021 r. do LVMH dołączyła francuska marka Officine Universelle Buly, która również notowała dobrą sprzedaż.

Wyniki finansowe LVMH 2021

Selektywna sprzedaż detaliczna: dobre wyniki Sephory

W sprzedaży detalicznej przychody w 2021 roku wyniosły 11,7 mld euro i wzrosły o 18 proc. w porównaniu do 2020 r., ale spadły o 18 proc. w porównaniu z 2019 r.

Zysk segmentu w 2021 r. wyniósł 534 mln euro i był na poziomie zbliżonym do roku 2020 i 62 proc. mniejszym niż w roku 2019 r.

Sephora przekroczyła poziom aktywności w 2019 r., korzystając z silnego ożywienia w swoich sklepach stacjonarnych i utrzymującego się tempa wzrostu sprzedaży internetowej. Kontynuowano rozbudowę sieci sklepów stacjonarnych, głównie w Chinach i Stanach Zjednoczonych, w szczególności w wyniku współpracy z amerykańską siecią sklepów Kohl’s. Oprócz podpisania umowy partnerskiej z europejską platformą internetową Zalando, Sephora przejęła brytyjskiego dystrybutora internetowego Feelunique, który specjalizuje się w sprzedaży prestiżowych kosmetyków.

Kryzys zdrowotny nadal obciążał działalność grupy DFS, zarządzającej sklepami i centrami handlowymi, ze względu na ograniczenia w podróżach. Mimo to centra handlowe T Gallerias w Makau osiągały dobre wyniki dzięki rosnącemu popytowi ze strony lokalnych klientów, a firma DFS rozpoczęła działalność w na chińskiej wyspie Hajnan.

Dom handlowy La Samaritaine w Paryżu, który w czerwcu 2021 r. został ponownie otwarty po kapitalnym remoncie, odnotował zachęcający poziom ruchu klientów.

Z kolei dom handlowy Le Bon Marché, również znajdujący się w Paryżu, nadal korzystał z powrotu francuskich klientów. Także platforma cyfrowa 24S odnotowała silny wzrost przychodów.

Grupa LVMH z optymizmem weszła w 2022 rok. Można się spodziewać, że stopniowe łagodzenie obostrzeń covidowych w wielu krajach przełoży się na wzrost wyników grupy. Czy tak się stanie zobaczymy po wynikach za pierwszy kwartał.

Więcej informacji z branży, w tym także wyniki finansowe firm, prezentujemy tu: wiadomości z branży zegarkowej.

Jacek Ciepiela


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN ZIP NR 19 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Rekordowy rok dla szwajcarskiej bra...
Rekordowy rok dla szwajcarskiej bra...
13.02.2022
Nowy salon Jaeger-LeCoultre w Szang...
Nowy salon Jaeger-LeCoultre w Szang...
22.02.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco