Rok 2021 przyniósł większe ożywienie eksportu szwajcarskich zegarków niż się spodziewano - w porównaniu z rokiem 2020 na wszystkich najważniejszych rynkach zanotowano dwucyfrowe wzrosty eksportu! Jest i zła wiadomość: na wielu rynkach eksport szwajcarskich zegarków wciąż jest mniejszy niż w przedpandemicznym 2019 roku.
Powrót do poziomów sprzed kryzysu już we wrześniu i pozytywne wyniki w czwartym kwartale 2021 roku przyniosły najlepsze w historii roczne wyniki szwajcarskiego sektora zegarkowego.
W 2021 roku wartość eksportu szwajcarskich zegarków sięgnęła 22,29 mld franków, co oznacza wzrost o 2,7 procent w porównaniu z 2019 r., który był ostatnim rokiem przed pandemią koronawirusa. Wyniki sektora w 2021 roku były aż o 31,2 proc. wyższe w porównaniu do 2020 r., kiedy to branża została mocno uderzona przez kryzys gospodarczy.
Ratunek przyszedł z internetu
Podczas gdy pandemia Covid-19 była odczuwalna przez cały rok 2021, jej konsekwencje dla rynku zegarków okazały się mniej bolesne. Dobra luksusowe zyskały dzięki gwałtownemu wzrostowi popytu w Chinach i Stanach Zjednoczonych, a także możliwościom stworzonym przez cyfryzację i sprzedaż w internecie oraz wykorzystanie zapasów zgromadzonych podczas różnych ograniczeń i lockdownów.
Co prawda spadła sprzedaż detaliczna z powodu ograniczenia turystyki, ale te spadki zostały zrekompensowane poprzez wzrost zakupów krajowych, przejście na sprzedaż w internecie oraz rozwój rynku bezcłowego na chińskiej wyspie Hajnan, która stała się jednym z azjatyckich centrów turystycznych.
Pomimo dobrych całościowych wyników w 2021 roku, istnieją poważne różnice między różnymi segmentami w sektorze dóbr luksusowych i produkcji szwajcarskich zegarków.
Wzrost napędzany jest bardziej przez wybrane marek niż przez kategorie produktów, jak w przeszłości, niektóre marki odnotowują znaczne spadki sprzedaży.
Stany Zjednoczone i Chiny na czele
Największym rynkiem eksportowym w 2021 roku dla szwajcarskich zegarków były Stany Zjednoczone, gdzie wartość eksportu przekroczyła 3,07 mld franków - to wzrost aż o 27,8 proc. w stosunku do przedpandemicznego roku 2019.
Na drugim miejscu pod względem eksportu były Chiny z 2,96 mld franków, co oznacza wzrost o 48,8 procent w porównaniu do roku 2019.
To jedyne kraje, których udział w eksporcie szwajcarskich zegarków przekracza 10 proc. - w przypadku Stanów Zjednoczonych jest to 13,8 procent a w przypadku Chin 13,3 procent.
Na trzecim miejscu - z udziałem 9,6 proc. pod względem udziału w eksporcie zegarków ze Szwajcarii w 2021 roku - był Hong Kong, z eksportem wartości 2,13 mld franków.
Co ciekawe, to o 20 procent mniej niż w roku 2019 r.
Na czwartym miejscu uplasowała się Japonia z wartością eksportu 1,41 mld franków - to również spadek, ale o 11,9 proc. - w porównaniu z rokiem 2019.
Miejsce piąte to Wielka Brytania z wartością eksportu 1,33 mld franków. Tutaj również zanotowano spadek sprzedaży w porównaniu z rokiem 2019, który sięgnął 2,4 procent.
Wykres: wartość sprzedaży szwajcarskich zegarków w 2021 na najważniejszych rynkach eksportowych
Na kolejnych miejscach uplasował się Singapur ze sprzedażą 1,27 mld franków (wzrost o 0,6 proc. wobec 2019 r.), Niemcy ze sprzedażą 1,06 mld (spadek o 5,9 proc.), Zjednoczone Emiraty Arabskie z wartością sprzedaży 995,5 mln franków (wzrost o 6,4 proc.) i Francja ze sprzedażą 953,9 mln franków (spadek o 11,2 proc.). Pierwszą dziesiątkę zamykają Włochy ze sprzedażą 859,6 mln franków (spadek o 11,5 proc. w porównaniu 2019 r.).
Tanie zegarki się nie sprzedają
Eksport zegarków na rękę wzrósł o 3,5 procent w porównaniu z 2019 r., do 21,2 mld franków.
Sprzedaż zegarków o cenie eksportowej niższej niż 500 franków gwałtownie spadła, odpowiadając za ponad 95 procent spadku wolumenu, przy 25,1 proc. spadku wartości eksportu.
Spadek wartości zegarków w cenie od 500 do 3 tysięcy franków był znacznie mniejszy i wyniósł 3,5 proc., podczas gdy sprzedaż zegarków o wartości powyżej 3 tys. franków wzrosła o 9,7 proc.
Grupami materiałów, które odnotowały największy spadek wolumenu były stal (spadek o 21,4 proc.) oraz kategoria “Inne materiały” (spadek 37,4 proc.). Wartość napędzały głównie zegarki wykonane z metali szlachetnych (wzrost 7,8 proc.).
Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego (FHS) ocenia, że pomimo wciąż niepewnej sytuacji zdrowotnej i mniej korzystnych perspektyw makroekonomicznych dla głównych rynków, sprzedaż produktów luksusowych powinna wzrosnąć w 2022 roku.
Dobre wyniki osiągnięte w 2021 roku – a nawet wcześniej w 2020 roku w Chinach – będą jednak generować nieco niekorzystny efekt bazy. Biorąc pod uwagę te czynniki i wciąż znaczną niepewność, prognozy dotyczące eksportu szwajcarskich zegarków opierają się na ostrożnym optymizmie.
Pozostałe raporty i najnowsze informacje z branży prezentujemy tu: wiadomości z branży zegarkowej.
Jacek Ciepiela
* dane z raportu Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego (FHS)
17:15 13.02.2022Wiadomości
Rekordowy rok dla szwajcarskiej branży zegarkowej. Wyniki eksportu zegarków 2021
Tagi:

REKLAMA

GFRP oraz DC, czyli wytrzymałość najwyższej próby
Przez lata zdążyliśmy się przyzwyczaić w świecie zegarkowym do dominacji materiałów takich, jak: stal szlachetna, tytan, złoto czy ceramika, wykorzystywanych jako surowce ...

Komplikacje konstrukcji modułu naciągu zegarka
By jakiekolwiek urządzenie mechaniczne mogło działać, musi ono mieć w dowolny sposób dostarczoną, i w dowolnej formie zgromadzoną, odpowiedniego rodzaju energię. Dla zega ...

Książka „Czas to pieniądz” – poradnik dla miłośników zegarków
W Polsce moda na zegarki naręczne przechodzi w ostatnich latach renesans. Co roku powstają nowe sklepy i strony internetowe oferujące zegarki, a liczba i różnorodność ofe ...

Tissot PRX Automatic. Wersje z tarczami gradientowymi i w kolorze mięty
Zaprezentujemy dziś zegarki w modnym, sportowym stylu. Sportowym, ale o częściowo eleganckim charakterze. Styl ten zapoczątkował Gerald Genta swoimi projektami, które zos ...

Dlaczego w wielu zegarkach indeks IV prezentowany jest jako IIII?
Spójrzcie na zdjęcia poniżej. Co jest – mówiąc kolokwialnie - „nie tak” z tym zegarkiem? Zgadza się. Chodzi o sposób pisania rzymskiej czwórki. Rzeczywiście większość fir ...

Maurice Lacroix Aikon Automatic i Automatic Chronograph. Tytan i dwa nowe kolory
Jest takie powiedzenie: „nie wymienia się zwycięskiego składu.” To motto mocno musieli wziąć sobie do serca managerowie i projektanci ze szwajcarskiej firmy Maurcie Lacro ...

„Olimpijskie Marzenie” – sportowy świat Omegi. Relacja ze spotkania w PKOl
Firma Omega to producent, który zaliczany jest bez wątpienia do najbardziej rozpoznawalnych firm zegarmistrzowskich na rynku, a nawet więcej - markę Omega kojarzą nie tyl ...

Ultralimitowana edycja zegarka G-SHOCK x Janusz Walczuk
Marka, która w ubiegłym roku świętowała swoje 40. urodziny, przedstawia wyjątkową odsłonę zegarka zaprojektowanego przez cenionego twórcę młodego pokolenia - Janusza Walc ...

Epos 3439 BM V-Style. Nietypowa tarcza i astronomiczna konwencja (zdjęcia live)
Firma Epos to niezależna marka, która oferuje zegarki mechaniczne w klasycznym stylu, w rozsądnej cenie. Ten szwajcarski producent stara się zaoferować w swoich modelach ...

Grand Seiko Heritage 62GS sekki Rikka i Shūbun ze stali Ever-Brilliant (SBGH351 i SBGH353)
Grand Seiko to marka mająca od lat bardzo duże grono zwolenników, choć znajdą się także w zegarkowym światku jej kontestatorzy. Zwolennicy wychwalają wyśrubowane standard ...

Premiera zegarka Tissot PRC 100 Solar. Władca światła w... chmurach - relacja i zdjęcia
13 marca 2025, godzina 8:55 - szybka winda wiezie mnie wraz z kilkoma innymi osobami oraz psem na 46 piętro najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Liczący 310 metrów Va ...

Rozmowa z Robertem Makłowiczem o podróżach, gotowaniu i przepisie na ulubiony… zegarek!
W ostatnich miesiącach redakcja wydawnictwa „Zegarki i Pasja” miała przyjemność przeprowadzić kilka wywiadów z bardzo znanymi osobistościami, a teraz do tego zacnego gron ...