Rok 2021 przyniósł większe ożywienie eksportu szwajcarskich zegarków niż się spodziewano - w porównaniu z rokiem 2020 na wszystkich najważniejszych rynkach zanotowano dwucyfrowe wzrosty eksportu! Jest i zła wiadomość: na wielu rynkach eksport szwajcarskich zegarków wciąż jest mniejszy niż w przedpandemicznym 2019 roku.
Powrót do poziomów sprzed kryzysu już we wrześniu i pozytywne wyniki w czwartym kwartale 2021 roku przyniosły najlepsze w historii roczne wyniki szwajcarskiego sektora zegarkowego.
W 2021 roku wartość eksportu szwajcarskich zegarków sięgnęła 22,29 mld franków, co oznacza wzrost o 2,7 procent w porównaniu z 2019 r., który był ostatnim rokiem przed pandemią koronawirusa. Wyniki sektora w 2021 roku były aż o 31,2 proc. wyższe w porównaniu do 2020 r., kiedy to branża została mocno uderzona przez kryzys gospodarczy.
Ratunek przyszedł z internetu
Podczas gdy pandemia Covid-19 była odczuwalna przez cały rok 2021, jej konsekwencje dla rynku zegarków okazały się mniej bolesne. Dobra luksusowe zyskały dzięki gwałtownemu wzrostowi popytu w Chinach i Stanach Zjednoczonych, a także możliwościom stworzonym przez cyfryzację i sprzedaż w internecie oraz wykorzystanie zapasów zgromadzonych podczas różnych ograniczeń i lockdownów.
Co prawda spadła sprzedaż detaliczna z powodu ograniczenia turystyki, ale te spadki zostały zrekompensowane poprzez wzrost zakupów krajowych, przejście na sprzedaż w internecie oraz rozwój rynku bezcłowego na chińskiej wyspie Hajnan, która stała się jednym z azjatyckich centrów turystycznych.
Pomimo dobrych całościowych wyników w 2021 roku, istnieją poważne różnice między różnymi segmentami w sektorze dóbr luksusowych i produkcji szwajcarskich zegarków.
Wzrost napędzany jest bardziej przez wybrane marek niż przez kategorie produktów, jak w przeszłości, niektóre marki odnotowują znaczne spadki sprzedaży.
Stany Zjednoczone i Chiny na czele
Największym rynkiem eksportowym w 2021 roku dla szwajcarskich zegarków były Stany Zjednoczone, gdzie wartość eksportu przekroczyła 3,07 mld franków - to wzrost aż o 27,8 proc. w stosunku do przedpandemicznego roku 2019.
Na drugim miejscu pod względem eksportu były Chiny z 2,96 mld franków, co oznacza wzrost o 48,8 procent w porównaniu do roku 2019.
To jedyne kraje, których udział w eksporcie szwajcarskich zegarków przekracza 10 proc. - w przypadku Stanów Zjednoczonych jest to 13,8 procent a w przypadku Chin 13,3 procent.
Na trzecim miejscu - z udziałem 9,6 proc. pod względem udziału w eksporcie zegarków ze Szwajcarii w 2021 roku - był Hong Kong, z eksportem wartości 2,13 mld franków.
Co ciekawe, to o 20 procent mniej niż w roku 2019 r.
Na czwartym miejscu uplasowała się Japonia z wartością eksportu 1,41 mld franków - to również spadek, ale o 11,9 proc. - w porównaniu z rokiem 2019.
Miejsce piąte to Wielka Brytania z wartością eksportu 1,33 mld franków. Tutaj również zanotowano spadek sprzedaży w porównaniu z rokiem 2019, który sięgnął 2,4 procent.
Wykres: wartość sprzedaży szwajcarskich zegarków w 2021 na najważniejszych rynkach eksportowych
Na kolejnych miejscach uplasował się Singapur ze sprzedażą 1,27 mld franków (wzrost o 0,6 proc. wobec 2019 r.), Niemcy ze sprzedażą 1,06 mld (spadek o 5,9 proc.), Zjednoczone Emiraty Arabskie z wartością sprzedaży 995,5 mln franków (wzrost o 6,4 proc.) i Francja ze sprzedażą 953,9 mln franków (spadek o 11,2 proc.). Pierwszą dziesiątkę zamykają Włochy ze sprzedażą 859,6 mln franków (spadek o 11,5 proc. w porównaniu 2019 r.).
Tanie zegarki się nie sprzedają
Eksport zegarków na rękę wzrósł o 3,5 procent w porównaniu z 2019 r., do 21,2 mld franków.
Sprzedaż zegarków o cenie eksportowej niższej niż 500 franków gwałtownie spadła, odpowiadając za ponad 95 procent spadku wolumenu, przy 25,1 proc. spadku wartości eksportu.
Spadek wartości zegarków w cenie od 500 do 3 tysięcy franków był znacznie mniejszy i wyniósł 3,5 proc., podczas gdy sprzedaż zegarków o wartości powyżej 3 tys. franków wzrosła o 9,7 proc.
Grupami materiałów, które odnotowały największy spadek wolumenu były stal (spadek o 21,4 proc.) oraz kategoria “Inne materiały” (spadek 37,4 proc.). Wartość napędzały głównie zegarki wykonane z metali szlachetnych (wzrost 7,8 proc.).
Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego (FHS) ocenia, że pomimo wciąż niepewnej sytuacji zdrowotnej i mniej korzystnych perspektyw makroekonomicznych dla głównych rynków, sprzedaż produktów luksusowych powinna wzrosnąć w 2022 roku.
Dobre wyniki osiągnięte w 2021 roku – a nawet wcześniej w 2020 roku w Chinach – będą jednak generować nieco niekorzystny efekt bazy. Biorąc pod uwagę te czynniki i wciąż znaczną niepewność, prognozy dotyczące eksportu szwajcarskich zegarków opierają się na ostrożnym optymizmie.
Pozostałe raporty i najnowsze informacje z branży prezentujemy tu: wiadomości z branży zegarkowej.
Jacek Ciepiela
* dane z raportu Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego (FHS)
17:15 13.02.2022Wiadomości
Rekordowy rok dla szwajcarskiej branży zegarkowej. Wyniki eksportu zegarków 2021
Powrót do kategorii
Tagi:

REKLAMA

Zegarek bazowy. Moduł nastawczy
Tak jak zasygnalizowano w rozdziale o urządzeniu wskazującym, dzięki powiązaniu przekładni chodu i przekładni wskazań za pomocą sprzęgła ciernego, którym jest ćwiertnik, ...

Doxa - historia marki od 1889 roku
1889 - początki marki DOXA Powstanie przedsiębiorstwa DOXA datowane jest na rok 1889, kiedy to 21-letni Georges Ducommun otworzył zakład zegarmistrzowski w szwajcarskim k ...

Woroniecki Ferdynand. Warszawski zegarmistrz znany w całej Polsce
Na łamach portalu Zegarki i Pasja w dziale Sylwetki wielkich zegarmistrzów, na pewno nie można nie przeznaczyć miejsca dla warszawskiego przedstawiciela tej profesji – Fe ...

Symbol historii pomiaru czasu w sporcie powraca! Tissot Telemeter 1938
Tissot to marka zegarmistrzowska, którą zna niemal każdy. Zegarki tej firmy łączą szwajcarską precyzję oraz jakość wykonania z przystępnymi cenami. Firma ta od wielu już ...

Certina DS-2 Turning Bezel. DS-2 w nowej odsłonie, z obrotową lunetą
Moda na styl retro w branży zegarmistrzowskiej trwa w najlepsze. Korzystają z tego branżowego trendu różne firmy, w tym także tak zwane microbrandy. Ale kto ma z niego ko ...

Czas na (nie)poważny zegarek z Kermitem. Oris ProPilot X Kermit Edition
Trudno się oprzeć wrażeniu, że wielu producentów zegarków ostatnio dość mocno stawia w swoich na kolory. Tak pisałem w artykule, w którym prezentowaliśmy zegarek Oris Pro ...

Zegarek nie z tej ziemi. Greubel Forsey GMT Balancier Convexe
Robert Greubel i Stephen Forsey założyli markę Greubel Forsey w 2004 roku wraz z wprowadzeniem i zaprezentowaniem na Baselworld modelu Double Tourbillon 30° (DT30). Obaj ...

Zaskakujący zegarek z 1973 roku powraca! Bulova Archive Series Parking Meter 1973 Re-edition
Bulova to firma, którą znamy jako idącą z duchem czasu. Marka ta już nie raz w swojej długiej historii wprowadzała zaskakujące rozwiązania w zakresie innowacji, oraz ciek ...

Orient Star Diver 1964 1st Series - od teraz także w wersji ze srebrną tarczą
Orient to japońska marka zegarmistrzowska, która ma bogate tradycje związane z zegarkami typu diver. Najstarsze sięgają modelu Olympia Calendar Diver z 1964 roku, co czyn ...

H. Moser & Cie – od skraju bankructwa do globalnego sukcesu. Zegarkowy zwrot dekady?
Prawdopodobnie każdy, kto dziś interesuje się zegarmistrzostwem doskonale zna lub chociaż słyszał o firmie H. Moser & Cie. Producent ten słynie od lat z ciekawych, eksklu ...

Solar Aqua Deep Bay Bronze. Koperta z brązu i wodoszczelność do 2 136 metrów
Solar Aqua, reaktywowana przez U-BOAT Group po długim okresie niebytu, to marka zegarmistrzowska z historią ciągnącą się już ponad 100 lat. Założył ją Timothy Eaton na po ...

Wyjątkowe zegarki Rolex wykonane na zamówienie Sułtana Omanu trafiły na aukcję!
Założony w 1766 roku dom aukcyjny Christie's jest światowym liderem w dziedzinie sprzedaży sztuki i towarów luksusowych. Znany i zaufany ze względu na swoje profesjonalne ...