Rok 2021 przyniósł większe ożywienie eksportu szwajcarskich zegarków niż się spodziewano - w porównaniu z rokiem 2020 na wszystkich najważniejszych rynkach zanotowano dwucyfrowe wzrosty eksportu! Jest i zła wiadomość: na wielu rynkach eksport szwajcarskich zegarków wciąż jest mniejszy niż w przedpandemicznym 2019 roku.
Powrót do poziomów sprzed kryzysu już we wrześniu i pozytywne wyniki w czwartym kwartale 2021 roku przyniosły najlepsze w historii roczne wyniki szwajcarskiego sektora zegarkowego.
W 2021 roku wartość eksportu szwajcarskich zegarków sięgnęła 22,29 mld franków, co oznacza wzrost o 2,7 procent w porównaniu z 2019 r., który był ostatnim rokiem przed pandemią koronawirusa. Wyniki sektora w 2021 roku były aż o 31,2 proc. wyższe w porównaniu do 2020 r., kiedy to branża została mocno uderzona przez kryzys gospodarczy.
Ratunek przyszedł z internetu
Podczas gdy pandemia Covid-19 była odczuwalna przez cały rok 2021, jej konsekwencje dla rynku zegarków okazały się mniej bolesne. Dobra luksusowe zyskały dzięki gwałtownemu wzrostowi popytu w Chinach i Stanach Zjednoczonych, a także możliwościom stworzonym przez cyfryzację i sprzedaż w internecie oraz wykorzystanie zapasów zgromadzonych podczas różnych ograniczeń i lockdownów.
Co prawda spadła sprzedaż detaliczna z powodu ograniczenia turystyki, ale te spadki zostały zrekompensowane poprzez wzrost zakupów krajowych, przejście na sprzedaż w internecie oraz rozwój rynku bezcłowego na chińskiej wyspie Hajnan, która stała się jednym z azjatyckich centrów turystycznych.
Pomimo dobrych całościowych wyników w 2021 roku, istnieją poważne różnice między różnymi segmentami w sektorze dóbr luksusowych i produkcji szwajcarskich zegarków.
Wzrost napędzany jest bardziej przez wybrane marek niż przez kategorie produktów, jak w przeszłości, niektóre marki odnotowują znaczne spadki sprzedaży.
Stany Zjednoczone i Chiny na czele
Największym rynkiem eksportowym w 2021 roku dla szwajcarskich zegarków były Stany Zjednoczone, gdzie wartość eksportu przekroczyła 3,07 mld franków - to wzrost aż o 27,8 proc. w stosunku do przedpandemicznego roku 2019.
Na drugim miejscu pod względem eksportu były Chiny z 2,96 mld franków, co oznacza wzrost o 48,8 procent w porównaniu do roku 2019.
To jedyne kraje, których udział w eksporcie szwajcarskich zegarków przekracza 10 proc. - w przypadku Stanów Zjednoczonych jest to 13,8 procent a w przypadku Chin 13,3 procent.
Na trzecim miejscu - z udziałem 9,6 proc. pod względem udziału w eksporcie zegarków ze Szwajcarii w 2021 roku - był Hong Kong, z eksportem wartości 2,13 mld franków.
Co ciekawe, to o 20 procent mniej niż w roku 2019 r.
Na czwartym miejscu uplasowała się Japonia z wartością eksportu 1,41 mld franków - to również spadek, ale o 11,9 proc. - w porównaniu z rokiem 2019.
Miejsce piąte to Wielka Brytania z wartością eksportu 1,33 mld franków. Tutaj również zanotowano spadek sprzedaży w porównaniu z rokiem 2019, który sięgnął 2,4 procent.
Wykres: wartość sprzedaży szwajcarskich zegarków w 2021 na najważniejszych rynkach eksportowych
Na kolejnych miejscach uplasował się Singapur ze sprzedażą 1,27 mld franków (wzrost o 0,6 proc. wobec 2019 r.), Niemcy ze sprzedażą 1,06 mld (spadek o 5,9 proc.), Zjednoczone Emiraty Arabskie z wartością sprzedaży 995,5 mln franków (wzrost o 6,4 proc.) i Francja ze sprzedażą 953,9 mln franków (spadek o 11,2 proc.). Pierwszą dziesiątkę zamykają Włochy ze sprzedażą 859,6 mln franków (spadek o 11,5 proc. w porównaniu 2019 r.).
Tanie zegarki się nie sprzedają
Eksport zegarków na rękę wzrósł o 3,5 procent w porównaniu z 2019 r., do 21,2 mld franków.
Sprzedaż zegarków o cenie eksportowej niższej niż 500 franków gwałtownie spadła, odpowiadając za ponad 95 procent spadku wolumenu, przy 25,1 proc. spadku wartości eksportu.
Spadek wartości zegarków w cenie od 500 do 3 tysięcy franków był znacznie mniejszy i wyniósł 3,5 proc., podczas gdy sprzedaż zegarków o wartości powyżej 3 tys. franków wzrosła o 9,7 proc.
Grupami materiałów, które odnotowały największy spadek wolumenu były stal (spadek o 21,4 proc.) oraz kategoria “Inne materiały” (spadek 37,4 proc.). Wartość napędzały głównie zegarki wykonane z metali szlachetnych (wzrost 7,8 proc.).
Federacja Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego (FHS) ocenia, że pomimo wciąż niepewnej sytuacji zdrowotnej i mniej korzystnych perspektyw makroekonomicznych dla głównych rynków, sprzedaż produktów luksusowych powinna wzrosnąć w 2022 roku.
Dobre wyniki osiągnięte w 2021 roku – a nawet wcześniej w 2020 roku w Chinach – będą jednak generować nieco niekorzystny efekt bazy. Biorąc pod uwagę te czynniki i wciąż znaczną niepewność, prognozy dotyczące eksportu szwajcarskich zegarków opierają się na ostrożnym optymizmie.
Pozostałe raporty i najnowsze informacje z branży prezentujemy tu: wiadomości z branży zegarkowej.
Jacek Ciepiela
* dane z raportu Federacji Szwajcarskiego Przemysłu Zegarkowego (FHS)
17:15 13.02.2022Wiadomości
Rekordowy rok dla szwajcarskiej branży zegarkowej. Wyniki eksportu zegarków 2021
Tagi:

REKLAMA

Dzwony zegara Zamku Królewskiego w Warszawie
Bardzo ważnym i ciekawym elementem zegara na Zamku Królewskim w Warszawie są jego dzwony. Wykonane zostały one w czynie społecznym przez firmę Antoniego Kruszewskiego z W ...

Historia marek zegarkowych: manufaktura Ulysse Nardin
Tytułem wstępu: na łamach portalu zegarkiipasja.pl regularnie prezentujemy autorskie publikacje przedstawiające historie powstania i rozwoju cenionych dzisiaj producentów ...

Montres EPOS SA - historia marki
Historia marki Epos może nie wydawać się tak długą jak dzieje innych znanych i szeroko rozpoznawalnych Szwajcarskich producentów czasomierzy. Warto jednak zwrócić uwagę n ...

Wywiad: Hubert Hurkacz o swojej karierze, celach na przyszłość i zegarkach
Maciej Kopyto: na wstępie chciałem Ci bardzo podziękować, że znalazłeś czas i zgodziłeś się odpowiedzieć na kilka naszych pytań. Obserwując Twoją karierę mogę się tylko d ...

Nomos Club Campus Starlight i Night Sky. Odważny minimalizm z osobistym akcentem
Są w życiu chwile, które warto celebrować w wyjątkowy sposób. Ukończenie studiów, awans w pracy, zaręczyny, okrągła rocznica ślubu, narodziny dziecka, a może przeprowadzk ...

Seiko Presage Unglazed Arita Porcelain Dial Limited Edition z unikalną porcelanową tarczą!
Seiko to firma, która zegarkowym w świecie - myślę tu o miłośnikach zegarków - budzi duże emocje. Wynika to z faktu, że wiele osób stawia ją na piedestale, a część uważa, ...

Ankieta nr 5 – Pokolenie Alfa. „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 5 - Pokolenie Alfa W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele - szybki ro ...

King Seiko kiedyś i dziś. Powrót po latach i zegarki z tej kolekcji w Polsce!
King Seiko to kolekcja tego japońskiego producenta, która funkcjonowała 50-60 lat temu, ciesząc się ówcześnie bardzo dużym powodzeniem. Pierwsze King Seiko pojawiło się w ...

Seiko Presage Unglazed Arita Porcelain Dial Limited Edition z unikalną porcelanową tarczą!
Seiko to firma, która zegarkowym w świecie - myślę tu o miłośnikach zegarków - budzi duże emocje. Wynika to z faktu, że wiele osób stawia ją na piedestale, a część uważa, ...

Polski mechanizm archiwalnych zegarków Błonie? Co „mówi” czcionka numeru?
Na płycie głównej każdego z zegarków produkowanych w Błoniu w ubiegłym wieku znajdziemy oznaczenie numeryczne tego właśnie elementu, które jest równocześnie oznaczeniem d ...

Fotografowanie zegarków. Moja pasja i rodzaj pozytywnego uzależnienia
Mówią, że najtrudniej jest zacząć. Pisanie tego tekstu rozpocząłem jakieś dwa - trzy miesiące temu, kiedy za oknami gościł jeszcze śnieg, a pomysły w mojej głowie dotyczą ...

Davosa Argonautic 39 Monochrome Automatic. Nurek w jednej gamie kolorystycznej
Davosa, szwajcarski producent zegarków, regularnie gości na łamach naszego portalu. Oczywiście nic w tym dziwnego, ponieważ marka ta od lat nieustannie się rozwija i dba ...