Marka Delbana jest jednym z tych szwajcarskich producentów zegarków, którzy w Polsce darzeni są szczególną sympatią przez spore grono osób. Jej szczególna pozycja nad Wisłą wynika z dostępności zegarków tej firmy i jej ekspansji na naszym rynku w czasach PRL. To sprawia, że do dziś Delbana wywołuje szereg wspomnień, często bardzo pozytywnych, gdyż zegarki te zawsze oferowały solidną jakość za rozsądne pieniądze.
Marzenie o własnym biznesie
Historia marki Delbana zaczyna się od emigracji jej założyciela Goliarda Della Balda z rodzinnego San Marino do słynącej z produkcji zegarków Szwajcarii.
Pochodzący z Włoch Goliardo przekuł swoje marzenie o własnym zegarku we własny biznes zegarkowy z wizją rozwoju już w 1931 roku. W Grenchen powstała wówczas marka Delbana, która utrzymuje się na rynku do dziś i pozostaje wierna swoim ideałom.
Kluczem do sukcesu Delbany była koncepcja oferowania trwałych zegarków z mechanizmami wysokiej jakości w przystępnych cenach. To doprowadziło do sukcesu komercyjnego najbardziej widocznego w latach 50. i 60. ubiegłego wieku.
Do tego pozytywnego okresu marka z korzeniami w Grenchen szczególnie lubi wracać w swoich współczesnych kreacjach. Tak też jest w przypadku prezentowanego modelu Delbana Della Balda Automatic, który jest w zasadzie reedycją jubileuszowego modelu powstałego na 25 urodziny marki, czyli dokładnie w 1956 roku.
Zegarek inspirowany modelem z 1956 roku
Lata 50. XX wieku były szczególnym momentem dla rozwoju światowego designu, który dotknął niemal każdą dziedzinę życia, począwszy od samochodów i kończąc m.in. na zegarkach. Był to czas, w którym szczególnie widoczny był powojenny entuzjazm. Zjawisko to objawiało się m.in. poprzez powrót do elementów o charakterze czysto zdobniczym.
Właśnie taki charakter ma wiele elementów nowych zegarków Delbana - szczególnie widoczne jest to w promienistej strukturze tarczy, wypukłych indeksach pokrytych powłoką PVD oraz herbowym logotypie marki i jego czcionce.
Wspomniane promienie na tarczy tworzą niesamowitą, pełną głębi powierzchnię, która mieni się pod każdym kątem padania światła, przez co wygląda za każdym razem nieco inaczej.
Rozchodzą się od centrum, w którym znalazł się zestaw trzech wskazówek: dwóch głównych, spiczastych ramion w stylu dauphine z wypełnieniem masą luminescencyjną, oraz sekundnikiem z charakterystycznym dla marki czerwonym grotem.
Przyjemnym detalem są udane proporcje tychże wskazówek, które sięgają do właściwych im indeksów. O dopracowaniu świadczy również pełnoprawna ramka okna wskazań datownika, który oczywiście można szybko korygować za pomocą koronki.
Mechaniczne serce zegarka
Sercem nowego modelu Delbana Della Balda Automatic jest uznany mechanizm Sellita SW200 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Pracuje on z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, posiada 38 godzinną rezerwę chodu, ma 26 kamieni łożyskujących oraz oferuje możliwość dokręcania sprężyny koronką. Koronką można również zatrzymać pracę mechanizmu zegarka wyciągając ją do pozycji ustawiania godziny.
Mechanizm widoczny jest przez przeszklony, zakręcany dekiel. Miłym akcentem poprawiającym estetykę mechanizmu jest logowany oraz zdobiony szlifem centralny rotor.
Zegarek posiada stalową kopertę o średnicy 40 mm i grubości 11,5 mm.
Obudowa ma średniej długości uszy z bocznym zagięciem, które przechodzi w okrągłą linię boczną koperty. Na prawym boku widoczna jest klasyczna pod względem wielkości i kształtu, pozbawiona raczej sportowej ochrony koronka umieszczona tradycyjnie na godzinie trzeciej.
Klasa wodoszczelności ustanowiona jest do poziomu 50 metrów.
Delbana Della Balda Automatic – dostępność i cena
Nowy model Della Balda to zegarek, który może w moim przekonaniu znacząco przyczynić się do odświeżenia pamięci o marce Delbana. Wygląda świetnie, oferuje sprawdzony, ceniony mechanizm z automatycznym naciągiem, oraz dobrą jakość wykonania.
Co ważne, wybierać możemy spośród aż czterech wersji kolorystycznych zegarka.
Każda z nich połączona jest z paskiem z tłoczonej i lakierowanej skóry naturalnej, natomiast różnią się między sobą kolorem tarcz – dostępne warianty to kolor czarny lub biały, oraz kolorem elementów tarczy – indeksy i wskazówki mogą być w kolorze srebrnym lub złotym. Wersja z białą tarczą i złotymi elementami zestawiona jest jako jedyna z brązowym paskiem.
Sugerowana cena detaliczna zegarka Delbana Della Balda Automatic to 3 499 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Delbana znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: DELBANA.
Wiktor Kalinowski
0 Komentarzy
Średnia 0.00