• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321


Powrót do kategorii

W niemal każdej branży nowy rok to nowe premiery. Nie inaczej jest w zegarmistrzostwie. Firma Omega nowy rok rozpoczyna od prezentacji kolejnej wersji zegarka zajmującego bardzo ważne miejsce w jej kolekcji, i zarazem zegarka-ikony, jednego z najbardziej rozpoznawalnych, kultowych modeli tej marki, której logiem jest ostatnia litera greckiego alfabetu. To także niewątpliwie jeden z najbardziej znanych i cenionych zegarków w całej branży.

Ta nowość to Omega Speedmaster Calibre 321. Zegarek o charakterystycznym i jednocześnie pięknym wzornictwie, tym razem pełnym detali w stylu vintage.

Pięknie lśniący stop białego złota

Jako nowość zaproponowano go w bardzo kosztownej wersji, w której koperta została wykonana  z 18-karatowego złota Canopus™. Nazwa tego pięknie lśniącego stopu białego złota pochodzi od drugiej najjaśniejszej gwiazdy nocnego nieba. Stop ten jest zastrzeżony przez firmę Omega. Niestety nam nie jest dane jej widzieć, bo jej blask widać na półkuli południowej.

Ale zejdźmy na Ziemię, choć Speedmaster sięgał przecież przestworzy.

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321

Gdy ta legendarna kolekcja po raz pierwszy ujrzała światło dzienne, pojawiając się w 1957 roku, na zawsze odmieniła twarz zegarków ze stoperem. Jak już wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu, popularny dziś „Speedi” stworzony został z myślą o zawodowych kierowcach wyścigowych. Był doskonale czytelny i łatwy w obsłudze, a także, jako pierwszy zegarek na świecie, miał skalę tachometru naniesioną nie na tarczę, ale na wkładkę pierścienia lunety.

W prezentowanym modelu, tak samo jak w jego pierwowzorze, to była nawet nie tyle wkładka, co bezpośrednio jednolity pierścień.  Funkcja ta doskonale sprawdzała się do pomiaru średnich prędkości na torze wyścigowym, a ponadto świetnie uzupełniała stylistykę zegarka, podkreślając jego sportowy charakter. Przy okazji współgrała z wizerunkiem zegarka wytrzymałego, wodoszczelnego i precyzyjnego. Jak wiemy, o tym również pisaliśmy wiele razy, los tego modelu potoczył się zupełnie inaczej niż było to założone, a dziś jest kojarzony z podróżami w kosmos oraz największymi osiągnięciami ludzkości w tym zakresie.

Inspiracja pierwszym Speedym

Dzisiaj prezentowany zegarek jest inspirowany najwcześniejszym modelem Speedmastera, znanym jako CK2915-1. Był on nieco inny niż ta wersja znana najbardziej, ale na dziś jest doskonałą baza do stworzenia zegarka o mocno podkreślonej stylistyce retro.

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321

Współczesny model Omega Speedmaster Calibre 321 podkreśla jubileusz 65. rocznicy powstania kolekcji. Unikalną kopertę o kształcie znanym właśnie z modeli sprzed 65 lat możemy określić mianem prostej i funkcjonalnej, ale i rozpoznawalnej, a dziś także pięknej oraz ponadczasowej. Ma ona w opisywanym zegarku niewielki, jak na dzisiejsze czasy, rozmiar 38,6 mm i - jak wspomniałem na wstępie - wykonana została z 18-karatowego złota Canopus™. Ten stop, poza wyjątkowo jasnego odcienia i pięknego połysku, charakteryzuje się także podwyższoną trwałością, co pasuje do zegarka o cechach wybitnie sportowych.

Oczywiście, jeśli ktoś zechce nosić go na co dzień.

Miłośnicy zegarków i marki Omega na pewno wychwycą oznaczenie NAIAD na koronce tego czasomierza, które w pierwszych modelach pierwowzoru, czyli Omegi Speedmaster CK2915, znamionowało wysoki poziom wodoszczelności.

Cechą związaną z wizerunkiem zegarka, która wręcz rzuca się w oczy fanom modelu, jest zdecydowanie innych kształt długich i zwężających się uszu. Nie ma tu charakterystycznego skierowania ich części do wewnątrz. Tutaj uszy są proste, o jednolitej, polerowanej na lustro powierzchni. Boki są szczotkowane i mają łagodną linię z tylko lekko opadającymi częściami gdzie przechodzą w uszy.

To pozwala na lepsze dopasowanie niewielkiego zegarka do szerszych nadgarstków. Nie ma także znanej z innych modeli linii asymetryczności koperty. Jej okrągła baza jest równa, w zasadzie zlicowana obrysem z krawędzią lunety.

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321

Koronka nie jest zagłębiona, a grzybkowate przyciski po jej obu stronach mają w pełni odkryte węższe części.  Od góry kopertę wieńczy luneta na której wygrawerowana skala tachometru została wypełniona czarną emalią "Grand Feu".

Cenione detale archiwalnego modelu

Zachowano dwa cenione przez miłośników zegarków Omega detale oryginalnego Speedmastera: słynną kropkę nad oznaczeniem 90 oraz kropkę po przekątnej do 70.

Od spodu koperta jest zamknięta wkręcanym deklem, który dzięki obfitemu przeszkleniu szafirowym szkłem ukazuje mechanizm Omega 321. Być może jest to jeden z najbardziej pożądanych elementów nowego modelu.

Słynny Kaliber 321 był pierwszym, oryginalnym mechanizmem wykorzystywanym w Speedmaster w 1957 roku. W ten sam mechanizm wyposażano także zegarki noszone podczas misji Apollo, w tym te biorące udział w sześciu historycznych lądowaniach na Księżycu. W roku 2019 firma Omega znów oferuje mechanizm Kaliber 321. Historyczne zegarkowe serce produkowane jest współcześnie, ale na bazie skrupulatnie odwzorowanej autentycznej specyfikacji technicznej. Pierwotnie jego produkcję zakończono w 1968 roku.

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321

Dość nieoczekiwanie, trzy lat temu Omega przywróciła ten mechanizm do życia, co spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem. Nowy mechanizm Omega kaliber 321 nie jest identyczny z oryginałem, ale ma dokładnie ten sam projekt.

Z oczywistych względów szwajcarski producent zastosował ulepszenia i udoskonalenia tego mechanizmu wynikające z dzisiejszej wiedzy, możliwości technicznych i materiałów do jego budowy. To pozwoliło uczynić go bardziej niezawodnym, solidnym i trwałym, oraz oczywiście w pełni zgodnym z mechanicznymi standardami zegarmistrzowskimi z 2019 roku.

Trzeba pamiętać, że pierwowzór ma swoje korzenie w 1942 roku, gdy opracowano mechanizm kaliber 27 CRO C12. Nowe, dzisiejsze zegarkowe serce Omega 321 ma wymiary 27 mm x 6,74 mm, oraz jest wyposażone w poprawiające komfort obsługi stopera koło kolumnowe. Werk pracuje z częstotliwością  2,5 Hz, czyli 18 000 wahnięć balansu na godzinę, łożyskowany jest na 17 kamieniach i oferuje 44 godzinną rezerwą chodu.

Wykorzystanie go w najnowszej odsłonie Speedmastera tworzy autentyczny pomost z historycznym dziedzictwem linii oraz stanowi potwierdzenie szlachetnego rodowodu zegarków. Na szkle w deklu, od wewnętrznej strony, naniesiono wizerunek przedstawiający konika morskiego, będącego charakterystycznym elementem wykorzystywanym w modelach Speedmaster od 1957 roku. Ciekawostka jest to, że oko konika wykonano z połyskującego, błękitnego szafiru. Wodoszczelność jest ustalona na poziomie do 6 Atm.

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321

Klasyka wiecznie żywa

Zegarkowa twarz, czyli tarcza zegarka, jest głęboko czarnego koloru.

Tarczę wykonano z onyksu - to zapewnia doskonały kontrast i przez to ułatwia odczyty. Pod godziną 12. znalazło się miejsce na tradycyjne logo Omega oraz typografią z owalną literą „O”, jakby lekko spłaszczoną, typową dla pierwszych modeli CK2915.

Wskazówki i indeksy powstały z 18-karatowego złota powlekanego złotem Canopus™ w technologii PVD. Mają one kształt niemal identyczny jak w pierwowzorze Tylko nieco węższy jest pasek masy luminescencyjnej na nowej wskazówce minutowej.

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321

Na tarczy znajdują się także trzy klasyczne dla linii Speedmaster subtarcze dodatkowych wskazań. Mały sekundnik na godzinie 9., licznik 30-minutowy stopera na 3., i licznik 12-godzinny stopera na godzinie 6. Centralny sekundnik stopera jest delikatny, prosty i nie ma charakterystycznego grota z masą świecącą, którego również nie było w pierwowzorze.  Różnicą wobec modelu CK2915 są nakładane indeksy, zamiast naniesionych masą świecącą.

Omega Speedmaster Calibre 321 model na 2022 rok – cena i dostępność

Nowy zegarek Omega Speedmaster Calibre 321 przygotowany na 2022 rok wyposażono w bransoletę z 18-karatowego złota Canopus™ z systemem komfortowej regulacji zapięcia.

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321

Omega rozpoczyna 2022 rok nowym modelem Speedmaster Calibre 321

Model ten będzie oferowany w specjalnym, drewnianym pudełku.

Wzór wykonany z różanego drewna powstał specjalnie z okazji 65 rocznicy, a kształt i wzornictwo opakowania są inspirowane oryginalnymi pudełkami modeli Speedmaster, które klienci otrzymywali w 1957 roku.

Cena Omega Speedmaster Calibre 321 to 81 300 Euro, czyli około 374 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Omega zawsze znajdują się na portalu na indywidualnej podstronie marki tu: zegarki Omega.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN ZIP NR 19 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Urwerk UR-105 TTH „Tantalum Hall”. ...
Urwerk UR-105 TTH „Tantalum Hall”. ...
24.01.2022
Na co dzień i na sportowo. Nowa ser...
Na co dzień i na sportowo. Nowa ser...
26.01.2022

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco