• Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Inventic

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych


Powrót do kategorii

Zegarki marki Lorus dość sporadycznie pojawiają się dotychczas na naszym portalu, a jest to przecież całkiem dobrze znany producent wywodzący się z Japonii. Właśnie Lorus przychodzi mi często na myśl, gdy ktoś pyta o zegarek, który będzie dobrej jakości, ale jednocześnie będzie cechował się relatywnie niską ceną. W tej roli Lorus spisze się doskonale, dając także potencjalnemu nabywcy spory wybór pod względem stylistyki oferowanych modeli.

To marka określana jako producent „zegarków ekonomicznych”, która założona została w 1982 roku. Wchodzi ona w skład grupy Seiko Watch Corporation, co daje gwarancję porządnej jakości wykonania. Strategią działania firmy Lorus jest chęć bycia marką tworzącą zegarki dostępną dla wszystkich, i zdaje się, że tak właśnie jest, bo na najtańsze modele zegarków może pozwolić sobie dosłownie każdy.

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

W ofercie można znaleźć zegarki damskie, męskie i dziecięce. Lorus posiada produkty w przedziale cenowym zaczynającym się od 99 złotych kończąc na kwocie 599 złotych. Wszystkie produkty cechuje dobra jakość w przystępnej cenie. Styl i przeznaczenie dostępnych modeli to także bardzo szeroki wachlarz - są zegarki eleganckie, sportowe, oraz do nurkowania.

Nowości z mechanicznym sercem

Marka Lorus stale się rozwija wprowadzając nowe kolekcje, takie jak: zegarki ze stoperem, z zasilaniem solarnym, zegarki ze szkłem szafirowym - co nie jest w tej kategorii cenowej oczywistością, oraz zegarki mechaniczne, które są od dawna dostępne w ofercie japońskiej marki.

Dziś prezentujemy nowe modele z kolekcji klasycznej, z mechanicznym sercem właśnie.

Zegarki te posiadają kopertę wykonaną ze stali, o średnicy 43 mm i 12,52 mm grubości.

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

To oznacza, że mamy do czynienia z dużymi, ale nie przesadzonymi pod względem rozmiaru modelami. Z drugiej strony są na tyle płaskie, że można spodziewać się niezłego komfortu użytkowania, a także bezproblemowego wsunięcia pod mankiet koszuli.

To wprawdzie nie są typowo eleganckie zegarki, ale sprawdzą się w moim odczuciu także w tej roli z racji stonowanego wizerunku i dzięki dużej dozie minimalizmu w zakresie wyglądu tarczy, ale o niej nieco później. Wracając do koperty – jest ona poddana polerowaniu, a wizualnie sprawia wrażenie delikatnej. To zapewne ze względu na jej bardzo klasyczny wzór.

Okrągły kształt korpusu i uszy wyprowadzone z wyraźnym odcięciem, nawet z lekkim zagłębieniem w miejscu ich początku, z nadaną stylistyką przypominającą nieco tę, która jest potocznie nazywana „krab”, choć bardziej to nowoczesna wariacja na ten temat.

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

Wrażenie lekkości podkreśla karbowana luneta, która jest zaskakująco wąska jak na ten rodzaj elementu. Te wymienione cechy powodują, że zegarek sprawia subtelne wrażenie, jak pisałem wyżej lekkie, choć na nadgarstku nie unikniemy konfrontacji z wymiarem koperty, optycznie wzmacnianym jeszcze dodatkowo dużą tarczą, choć dzięki temu bardzo dobrze czytelną.

Przeszklony dekiel

Dekiel jest stalowy, wkręcany i ma przeszklenie przez które widać mechanizm.

Biorąc pod uwagę cenę zegarków Lorus, to nie jest oczywiście mechanizm wykończony na wysokim poziomie, ale wiele osób lubi mieć możliwość spojrzeć na jego prace, a przeszklenie dekla właśnie tę czynność umożliwia.

Jak to wygląda w praktyce?

Zerknijmy na krótkie video prezentujące zegarek:
 


Zastosowany mechanizm to natomiast wyjątkowy pewniak – jest on stosowany od wielu lat i ewidentnie słynie z trwałości oraz bezawaryjności. Doskonale wiemy, że pozwala uzyskać także całkiem dobre wyniki w zakresie precyzji pracy. Ma on oznaczenie Seiko Y676 i jest niczym innym, jak wersją znanego i cenionego mechanizmu Seiko 7S26 wykorzystywanego w bardzo wielu modelach zegarków marki Seiko, dzięki temu znamy tę jednostkę doskonale.

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

W razie potrzeby, mechanizm ten można poddać dość łatwemu i niedrogiemu serwisowaniu. Pracuje on z częstotliwością 21 600 wahnięć koła balansowego na godzinę, łożyskowany jest na 21 kamieniach i oferuje około 41 godzin rezerwy chodu przy pełnym naciągu sprężyny napędowej. Co ważne, zaimplementowany system Magic Lever odpowiadający za naciąg sprężyny napędowej w przypadku ruchu rotora w obu kierunkach zapewnia wysoką wydajność.

Wracając jeszcze do opisu koperty – jej konstrukcja daje bardzo dobry poziom wodoszczelności. Zapewniono ją do 10 atmosfer. Koronka jest dość płaska, odpowiedniej wielkości i pasuje do całości wizerunku zegarka.

Pod względem kolorystyki, trzonem nowych modeli z serii Lorus Automatic są wersje z kopertami w naturalnym kolorze stali, ale możemy też wybrać model z powłoką PVD w kolorze żółtego złota. Wspomniana już, karbowana luneta okala szkło mineralne chroniące tarczę.

Właśnie, tarcza. Czas zatem na opis zegarkowej twarzy.

Kilka wersji kolorystycznych tarczy

I tu okazuje się, że również jest bardzo atrakcyjnie.

Do wyboru jest kilka kolorów tarcz. Czarna, zielona, niebieska, srebrzysta jasna i srebrzysta ciemniejsza oraz złocista. Dodatkowo każda z nich jest atrakcyjnie wykończona.

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

Pierwsze, co robi świetne wrażenie, to wyrazisty szlif słoneczny na tarczy każdej z wersji. Ja jestem zwolennikiem takiego wykończenia, bo powoduje ono, że zależnie od oświetlenia każdy ruch ręki wprowadza na tarczy zmiany, niemal jakby „żyła swoim życiem”.

Ale to nie wszystko. Na krawędzi tarczy zastosowano jeszcze jedno zdobienie w formie wąskiego pierścienia utworzonego z równolegle ułożonych rowków. To wąski obszar, na którym nadrukowano indeksy minutowe w postaci małych kropek. W tym także miejscu mają swój niejako początek nakładane indeksy godzinowe - są one wielopłaszczyznowe i mają nadrukowane małe, wąskie paski w białym kolorze.

Tarcza robi bardzo dobre ważenie i można powiedzieć, że zastosowanie tak wyglądającej, zegarkowej twarzy, tak wykończonej, nie byłoby dysonansem w zegarku dużo droższym.

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

Na godzinie 3. umieszczono podwójne okienko datownika ze wskazaniem dni tygodnia i dni miesiąca. Nie ma ono żadnej ramki, ale to rozwiązanie stylistyczne doskonale pasuje do ascetycznego stylu tarcz w zegarkach z tej serii. Pod godziną 12. nadrukowano logo marki Lorus, a po przeciwnej stronie, między godziną 6. a środkiem tarczy, nadrukowano informację o sposobie naciągu sprężyny napędowej i klasie wodoszczelności.

Zestaw wskazówek to także dobrze wyglądające ramiona w stylu dauphine, zagięte lekko wzdłuż dzielącej je linii. Ramię sekundnika to natomiast prosta, delikatna wskazówka z lekko rozszerzająca się przeciwwagą.

Połączenie elegancji z lekko sportową nutą

Zegarki Lorus tej serii wyglądaj naprawdę dobrze.

Mają charakter wynikający z połączenia stylistyki eleganckiej z lekko sportową nutką. Czyni to je zegarkami bardzo wszechstronnymi, co wzmacnia wysoki poziom wodoszczelności.

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

Zależnie od wersji, zegarki mechaniczne Lorus są dostępne na paskach lub bransoletach. Wersja ciemno srebrzysta i - wkrótce dostępna - niebieska oferowane są na skórzanych paskach. Zapinane są one na klasyczne klamry z pinem. Przy wariancie tarczy w kolorze srebrzystym pasek jest koloru czarnego i ma strukturę skóry krokodyla. Wersja z niebieską tarczą ma pasek w kolorze brązowym.

Pozostałe wersje oferowane są na stalowych bransoletach. Wybrano styl doskonale pasujący do zegarka z karbowaną lunetą - to bransolety typu „jubilee”. Mają więc szerokie skrajne ogniwa o szczotkowanych powierzchniach, a trzy środkowe rzędy do drobne, polerowane ogniwka. W przypadku tarczy zielonej i złocistej koperta jest pokryta złotą powłoką PVD, którą pokryto oczywiście bransolety występujące w tych modelach.

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

Lorus Gents Automatic – nowa seria klasycznych zegarków mechanicznych

Na koniec ceny.

Lorus Automatic – dostępność i cena

Zegarki Lorus Automatic na bransoletach wyceniono na kwotę 599 złotych a modele dostępne na paskach na kwotę 569 złotych. Biorąc pod uwagę wygląd, dobrą jakość wykonania, tarcze również na wysokim poziomie, oraz zastosowany znany mechanizm o naciągu automatycznym – myślę, że możemy ceny uznać za bardzo atrakcyjne.

Zegarki z kolekcji Lorus Automatic są już dostępne w Polsce.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Alpina 420

REKLAMA

Inventic 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Prezentujemy: Bulova 50th Anniversa...
Prezentujemy: Bulova 50th Anniversa...
23.11.2021
Prezentujemy: Omega Seamaster Diver...
Prezentujemy: Omega Seamaster Diver...
25.11.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco