Niedawno na łamach naszego portalu opisywaliśmy (jeszcze wtedy nadchodzącą) aukcję przeprowadzaną w domu aukcyjnym Antiquorum. Wspominaliśmy wtedy miejsca tego typu, które mają na koncie najwięcej sprzedanych zegarków powyżej ceny 2 milionów dolarów. Zwycięstwo w tym zestawieniu należało do Christie’s, w którym w czerwcu tego roku odbyła się kolejna licytacja. Chcielibyśmy przedstawić wyniki osiągnięte przez kilka wystawionych tam zegarków, a także przybliżyć, dlaczego niektóre z nich są naprawdę wyjątkowe.
O Christie’s
Dom aukcyjny Christie’s został założony w 1766 roku przez Jamesa Christie.
Pierwsza jego siedziba mieściła się w stolicy Anglii - Londynie. Od tego czasu odbyło się tam wiele aukcji, pośród których można było znaleźć naprawdę wyjątkowe przedmioty - od tych mniejszych począwszy, jak na przykład Patek Philippe Ref. 6300A-010, aktualnie najdroższy zegarek naręczny na świecie; przez te trochę większe, jak obraz Leonardo da Vinci “Salvator Mundi” (najdroższy obraz na świecie); aż po samochody, pośród których znajdziemy m.in. 20 pojazdów należących do Sir Eltona Johna, a nawet budynki - sprzedany w 1882 roku Hamiltons Palace.
Pierwsze miejsce wśród domów aukcyjnych zajmuje nie tylko ze względu na liczbę najdroższych sprzedanych zegarków, ale też ze względu na wielkość przychodów.
Przebija nawet swojego głównego rywala - dom Sotheby’s. A przynajmniej tak było przez większość ostatnich lat. Z powodu pandemii wyniki obu wspomnianych miejsc zaczęły spadać. W większej mierze dotknęło to właśnie Christie’s, które tym razem musiało ustąpić pozycję lidera, kończąc rok 2020 z wynikiem 4,4 miliarda dolarów.
Sotheby’s zaś udało się osiągnąć przychód na poziomie 5 miliardów dolarów.
Czerwcowa aukcja w liczbach
Aktualnie główne centra sprzedaży Christie’s znajdują się w Londynie, Hong Kongu, Paryżu, Genewie i Nowym Jorku. W tym ostatnim w dniach od 8 do 22 czerwca 2021 roku odbyła się aukcja “Watches Online: The New York Edition”.
Jak sama nazwa wskazuje, można było w niej uczestniczyć przez internet.
Kwota stanowiąca sumę cen ostatecznych sprzedanych zegarków wyniosła 2 372 125 dolarów. Jest to wartość wynosząca 112% dolnej granicy przedziału przewidywanych cen.
Ze wszystkich wystawionych zegarków zostało sprzedanych 82%. Licytujący pochodzili w sumie z 30 krajów, a 33% z nich uczestniczyło w aukcji Christie’s po raz pierwszy.
Najdroższy zegarek aukcji
Najwyższa kwota przewidywana, wynosząca 150 000 - 250 000 dolarów, przypisana została do zegarka Patek Philippe Ref. 3990EP. Przewidywania miały pokrycie w rzeczywistości, bo ostatecznie ten właśnie czasomierz osiągnął najwyższą cenę - 200 000 dolarów.
Jest to zegarek z kopertą wykonaną z platyny, z komplikacjami konstrukcji mechanizmu w postaci chronografu i wskazań wiecznego kalendarza. Jego luneta jest wysadzana diamentami, które możemy również znaleźć w formie indeksów godzinowych na tarczy.
Co ciekawe, początkowo ten egzemplarz był referencją 3970E, jednak na specjalną prośbę został zmieniony w referencję 3990E w warsztacie marki Patek Philippe w 2003 roku. Zabieg dołożenia diamentów i tym sposobem zmiany referencji potwierdza stosowny dokument wydany przez producenta, który został dołączony do zestawu.
Kolejnym dodatkiem jest druga tarcza – w kolorze białym, również z diamentami na swojej powierzchni, i także wytworzona na specjalne zamówienie.
Najprawdopodobniej referencja 3990E w platynie (dlatego 3990EP) została wyprodukowana tylko w pięciu sztukach, jest to więc wyjątkowo unikatowy egzemplarz.
Najdroższy Rolex na aukcji
Najdroższy zegarek marki Rolex na czerwcowej aukcji Christie’s jest jednocześnie drugim najdrożej sprzedanym zegarkiem podczas jej trwania.
Jego cena wyraźnie przekroczyła cenę przewidywaną, bo wyniosła 187 500 dolarów w zestawieniu z oczekiwanym przedziałem 80 000 - 120 000 dolarów.
Tutaj również znajdziemy funkcje dodatkowe w postaci stopera i rozbudowanego kalendarza, jednak w tym przypadku nie jest to kalendarz wieczny, tylko znacznie częściej stosowany, potrójny. Wskazania te realizowane są na białej tarczy, nadgryzionej już nieco zębem czasu.
Koperta tego Rolexa wykonana jest ze stali.
Numer referencyjny to 6036, a jego produkcja datowana jest na rok 1963.
Trzecie miejsce na podium
Trzeci z najdrożej wylicytowanych zegarków jest sukcesorem wspomnianego wcześniej Patka Ref. 3970E. Ten wykonany ze złota zegarek Patek Philippe Ref. 5970J również posiada mechanizm z komplikacją konstrukcji w postaci wskazań wiecznego kalendarza i stoper.
Wystawiony był jako nowy, podwójnie zapieczętowany, ale ze względu na pewien detal, do sprzedającego dotrze już jako... rozpakowany.
Dlaczego?
Bo model ten występuje na pasku z aligatora. Po sprzedaży jego opakowanie miało zostać rozcięte przez dom aukcyjny, a pasek miał zostać zmieniony na skórzany, niewymagający certyfikatu CITES. Jest to związane z warunkami sprzedaży ustalonymi przez Christie’s, od których występują jednak pewne odstępstwa (np. odbiór osobisty w ciągu roku od zakończenia licytacji).
Patek Philippe Ref. 5970J sprzedany został za 175 000 dolarów, przekraczając wycenę, która została ustalona na 100 000 - 150 000 dolarów.
Zegarek Andy’ego Warhola
Czwarte miejsce pod względem ceny sprzedaży również należy do wyrobu marki Patek Philippe. Ten zegarek jednak znalazł się na nim nie ze względu na swoją wyjątkowość jako modelu, a za sprawą swojej historii. Jest to bowiem jeden z wielu zegarków należących do artysty znanego ze swojego zamiłowania do czasomierzy.
Mowa o Andym Warholu, którego wspominaliśmy również m.in. przy okazji artykułu o zegarku Cartier Tank Must Solarbeat, jako jednego z najbardziej znanych posiadaczy czasomierza z tej linii.
Patek Philippe Ref. 570 w kopercie z żółtego złota osiągnął na czerwcowej licytacji cenę 150 000 dolarów. Jest to kwota zdecydowanie przekraczająca szacowaną wycenę, która wynosiła 45 000 - 95 000 dolarów. Do zegarka dołączony jest ekstrakt z archiwum Patka potwierdzający jego zakup 20 czerwca 1955. Został on sprzedany przez dystrybutora Hausmann & Co, czego potwierdzenie znajdziemy również na tarczy w postaci napisu poniżej osi wskazówek.
Warto dodać, że zegarek ten pojawił się już raz na licytacji w domu aukcyjnym Sotheby’s w 1988 roku pośród innych zegarków należących do Warhola.
Krzywy Cartier
Ostatni z zegarków, które przekroczyły barierę stu tysięcy dolarów to Cartier Crash o numerze referencyjnym W1544251. Jego przewidywana cena na poziomie 40 000 - 60 000 dolarów okazała się daleka od ostatecznej. Ta bowiem wyniosła aż 137 500 dolarów.
Ten nietypowy model Cartiera jest bardzo rzadki i często osiągający zawrotne ceny sprzedaży. Egzemplarz z licytacji u Christie’s pochodzi z okolic 2003 roku.
Jego koperta jest wykonana z osiemnastokaratowego, różowego złota.
Za jego dwuwskazówkowe przedstawienie czasu odpowiada mechanizm o manualnym naciągu sprężyny. Jeśli wierzyć legendzie, inspiracją do stworzenia tak niecodziennego zegarka, był klient Cartiera, który przyniósł do naprawy swój zegarek Cartier Baignoire, zmiażdżony w wypadku samochodowym.
Apetyt rośnie w miarę… kolekcjonowania
Specjalista Christie’s w tematyce zegarków, Rémi Guillemin nawiązał do minionej aukcji takimi słowami:
“Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z wyników sprzedażowych internetowej aukcji w Nowym Jorku, która zamyka wyjątkowy sezon zegarków w Christie’s. Zaprezentowano na niej wybór dostosowany do każdego typu klienta - od doświadczonych kolekcjonerów, po osoby szukające swojego pierwszego czasomierza. Ta aukcja podkreśla siłę naszej internetowej platformy sprzedażowej, a także silny apetyt naszych kolekcjonerów z całego globu”.
Patrząc na statystyki przedstawione przez nas na początku, a także na wyniki poszczególnych aukcji, trudno się nie zgodzić - wyniki aukcji można uznać za zadowalające, a apetyt kolekcjonerów, szczególnie na zegarki wyjątkowe, jest ogromny, a rynek - nienasycony.
Więcej ciekawych informacji ze świata zegarków tu: Ciekawostki zegarkowe
Piotr Tatar
09:30 28.07.2021Ciekawostki
Aukcje: „Watches Online: The New York Edition” – prezentacja wyjątkowych zegarków
Powrót do kategorii
Tagi:

REKLAMA

Zakazane i wątpliwe zwroty w nomenklaturze zegarkowej
W branżowych, zawodowych opracowaniach pojawiają się sformułowania, które z punktu widzenia, czy to logiki, czy też zawodowego profesjonalizmu są niepoprawne. Warto je po ...

Wywiad z Peterem Speake-Marin – twórcą zegarka Rum Watch, zaprojektowanego we współpracy z polską firmą Wealth Solutions
Przedstawiciele niezależnego zegarmistrzostwa nie są jeszcze szeroko znani w Polsce. Jak się jednak okazuje, nasze firmy mogą być doskonałym partnerem dla artystów – zega ...

II wydanie książki „Czas na głębokości – historia zegarków do nurkowania”
Polscy miłośnicy czasomierzy nie mogą narzekać na zakres oferty zegarków dostępnych na naszym rodzimym rynku – marek zegarkowych z każdego przedziału cenowego jest bardzo ...

Speake-Marin One&Two Openworked HMS V3 – zabawa światłem i cieniem
Speake-Marin to bardzo młoda firma zegarmistrzowska. Założona została w 2002 roku przez Petera Speake-Marin i specjalizowała się od samego początku w tworzeniu zegarków n ...

Jubileusz 50-lecia budowy zegara na Zamku Królewskim w Warszawie
Na portalu Zegarki i Pasja można znaleźć wiele informacji o zegarach, a także o aktywności jedynej, formalnej zawodowej organizacji zegarmistrzów - warszawskiego Cechu Zł ...

Branża dóbr luksusowych. Raport Deloitte 2021 - kiedy powrót do normalności?
Rynek dóbr luksusowych, w tym zegarków, został bardzo mocno dotknięty przez pandemię Covid-19. Międzynarodowa firma doradcza Deloitte prognozuje, że powrót do czasów z pr ...

Legenda wiecznie żywa. Roger Dubuis Excalibur Knights of the Round Table
Zapewne wielu z nas dobrze znana jest legenda o Królu Arturze i jego Rycerzach Okrągłego Stołu. Różne są wersje co do liczby zasiadających wokół niego rycerzy, najczęście ...

Oris Big Crown ProPilot Okavango Air Rescue Limited Edition - ahoj przygodo!
Szwajcarska firma zegarmistrzowska Oris zdaje się coraz wyraźniej podkreślać swój prospołeczny, odpowiedzialny charakter działania. Widoczne jest to oczywiście poprzez tw ...

Zegarkowe imprezy odporne na wstrząsy – AuroChronos Festival powraca!
Najbardziej znane targi zegarkowe Baserworld nie odbyły się tej wiosny! Wyczekiwana przez branżę reaktywacja branżowego eventu w nowej formule zgodnie z ogłoszeniem organ ...

Bulova Computron D-Cave. Zegarek przyszłości i cyfrowego świata
Kiedy w latach 70. i 80. XX wieku popularność zegarków elektronicznych i kwarcowych zaczęła rosnąć, marka Bulova odpowiedziała na to rosnące zapotrzebowanie oferując lini ...

Nowość 2022: Certina DS Chronograph Automatic 1968
Po bardzo udanej premierze modelu DS-2 Powermatic 80, który dumnie zdobi okładkę ostatniego wydania naszego magazynu Zegarki i Pasja NR 18, marka Certina postanowiła “wsk ...

2021 - Monokrystaliczny oscylator 40 Hz
Marka Frederique Constant wprowadza do konstrukcji mechanizmu oscylator wykonany z monokryształu krzemu. Element ten drga z częstotliwością 40 Hz (288 000 wahnięć na godz ...