• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Davosa

Aukcje: „Watches Online: The New York Edition” – prezentacja wyjątkowych zegarków


Powrót do kategorii

Niedawno na łamach naszego portalu opisywaliśmy (jeszcze wtedy nadchodzącą) aukcję przeprowadzaną w domu aukcyjnym Antiquorum. Wspominaliśmy wtedy miejsca tego typu, które mają na koncie najwięcej sprzedanych zegarków powyżej ceny 2 milionów dolarów. Zwycięstwo w tym zestawieniu należało do Christie’s, w którym w czerwcu tego roku odbyła się kolejna licytacja. Chcielibyśmy przedstawić wyniki osiągnięte przez kilka wystawionych tam zegarków, a także przybliżyć, dlaczego niektóre z nich są naprawdę wyjątkowe.

O Christie’s

Dom aukcyjny Christie’s został założony w 1766 roku przez Jamesa Christie.

Pierwsza jego siedziba mieściła się w stolicy Anglii - Londynie. Od tego czasu odbyło się tam wiele aukcji, pośród których można było znaleźć naprawdę wyjątkowe przedmioty - od tych mniejszych począwszy, jak na przykład Patek Philippe Ref. 6300A-010, aktualnie najdroższy zegarek naręczny na świecie; przez te trochę większe, jak obraz Leonardo da Vinci “Salvator Mundi” (najdroższy obraz na świecie); aż po samochody, pośród których znajdziemy m.in. 20 pojazdów należących do Sir Eltona Johna, a nawet budynki - sprzedany w 1882 roku Hamiltons Palace.

Aukcje: „Watches Online: The New York Edition”

Pierwsze miejsce wśród domów aukcyjnych zajmuje nie tylko ze względu na liczbę najdroższych sprzedanych zegarków, ale też ze względu na wielkość przychodów.

Przebija nawet swojego głównego rywala - dom Sotheby’s. A przynajmniej tak było przez większość ostatnich lat. Z powodu pandemii wyniki obu wspomnianych miejsc zaczęły spadać. W większej mierze dotknęło to właśnie Christie’s, które tym razem musiało ustąpić pozycję lidera, kończąc rok 2020 z wynikiem 4,4 miliarda dolarów.

Sotheby’s zaś udało się osiągnąć przychód na poziomie 5 miliardów dolarów.

Czerwcowa aukcja w liczbach

Aktualnie główne centra sprzedaży Christie’s znajdują się w Londynie, Hong Kongu, Paryżu, Genewie i Nowym Jorku. W tym ostatnim w dniach od 8 do 22 czerwca 2021 roku odbyła się aukcja “Watches Online: The New York Edition”.

Aukcje: „Watches Online: The New York Edition”

Jak sama nazwa wskazuje, można było w niej uczestniczyć przez internet.

Kwota stanowiąca sumę cen ostatecznych sprzedanych zegarków wyniosła 2 372 125 dolarów. Jest to wartość wynosząca 112% dolnej granicy przedziału przewidywanych cen.

Ze wszystkich wystawionych zegarków zostało sprzedanych 82%. Licytujący pochodzili w sumie z 30 krajów, a 33% z nich uczestniczyło w aukcji Christie’s po raz pierwszy.

Najdroższy zegarek aukcji

Najwyższa kwota przewidywana, wynosząca 150 000 - 250 000 dolarów, przypisana została do zegarka Patek Philippe Ref. 3990EP. Przewidywania miały pokrycie w rzeczywistości, bo ostatecznie ten właśnie czasomierz osiągnął najwyższą cenę - 200 000 dolarów.

Aukcje: „Watches Online: The New York Edition”

Jest to zegarek z kopertą wykonaną z platyny, z komplikacjami konstrukcji mechanizmu w postaci chronografu i wskazań wiecznego kalendarza. Jego luneta jest wysadzana diamentami, które możemy również znaleźć w formie indeksów godzinowych na tarczy.

Co ciekawe, początkowo ten egzemplarz był referencją 3970E, jednak na specjalną prośbę został zmieniony w referencję 3990E w warsztacie marki Patek Philippe w 2003 roku. Zabieg dołożenia diamentów i tym sposobem zmiany referencji potwierdza stosowny dokument wydany przez producenta, który został dołączony do zestawu.

Kolejnym dodatkiem jest druga tarcza – w kolorze białym, również z diamentami na swojej powierzchni, i także wytworzona na specjalne zamówienie.

Aukcje: „Watches Online: The New York Edition”

Najprawdopodobniej referencja 3990E w platynie (dlatego 3990EP) została wyprodukowana tylko w pięciu sztukach, jest to więc wyjątkowo unikatowy egzemplarz.

Najdroższy Rolex na aukcji

Najdroższy zegarek marki Rolex na czerwcowej aukcji Christie’s jest jednocześnie drugim najdrożej sprzedanym zegarkiem podczas jej trwania.

Jego cena wyraźnie przekroczyła cenę przewidywaną, bo wyniosła 187 500 dolarów w zestawieniu z oczekiwanym przedziałem 80 000 - 120 000 dolarów.

Aukcje: „Watches Online: The New York Edition”

Aukcje: „Watches Online: The New York Edition”

Tutaj również znajdziemy funkcje dodatkowe w postaci stopera i rozbudowanego kalendarza, jednak w tym przypadku nie jest to kalendarz wieczny, tylko znacznie częściej stosowany, potrójny. Wskazania te realizowane są na białej tarczy, nadgryzionej już nieco zębem czasu.

Koperta tego Rolexa wykonana jest ze stali.

Numer referencyjny to 6036, a jego produkcja datowana jest na rok 1963.

Trzecie miejsce na podium

Trzeci z najdrożej wylicytowanych zegarków jest sukcesorem wspomnianego wcześniej Patka Ref. 3970E. Ten wykonany ze złota zegarek Patek Philippe Ref. 5970J również posiada mechanizm z komplikacją konstrukcji w postaci wskazań wiecznego kalendarza i stoper.

Aukcje: „Watches Online: The New York Edition”

Wystawiony był jako nowy, podwójnie zapieczętowany, ale ze względu na pewien detal, do sprzedającego dotrze już jako... rozpakowany.

Dlaczego?

Bo model ten występuje na pasku z aligatora. Po sprzedaży jego opakowanie miało zostać rozcięte przez dom aukcyjny, a pasek miał zostać zmieniony na skórzany, niewymagający certyfikatu CITES. Jest to związane z warunkami sprzedaży ustalonymi przez Christie’s, od których występują jednak pewne odstępstwa (np. odbiór osobisty w ciągu roku od zakończenia licytacji).

Aukcje: „Watches Online: The New York Edition”

Patek Philippe Ref. 5970J sprzedany został za 175 000 dolarów, przekraczając wycenę, która została ustalona na 100 000 - 150 000 dolarów.

Zegarek Andy’ego Warhola

Czwarte miejsce pod względem ceny sprzedaży również należy do wyrobu marki Patek Philippe. Ten zegarek jednak znalazł się na nim nie ze względu na swoją wyjątkowość jako modelu, a za sprawą swojej historii. Jest to bowiem jeden z wielu zegarków należących do artysty znanego ze swojego zamiłowania do czasomierzy.

Aukcje: „Watches Online: The New York Edition”

Mowa o Andym Warholu, którego wspominaliśmy również m.in. przy okazji artykułu o zegarku Cartier Tank Must Solarbeat, jako jednego z najbardziej znanych posiadaczy czasomierza z tej linii.

Patek Philippe Ref. 570 w kopercie z żółtego złota osiągnął na czerwcowej licytacji cenę 150 000 dolarów. Jest to kwota zdecydowanie przekraczająca szacowaną wycenę, która wynosiła 45 000 - 95 000 dolarów. Do zegarka dołączony jest ekstrakt z archiwum Patka potwierdzający jego zakup 20 czerwca 1955. Został on sprzedany przez dystrybutora Hausmann & Co, czego potwierdzenie znajdziemy również na tarczy w postaci napisu poniżej osi wskazówek.

Aukcje: „Watches Online: The New York Edition”

Warto dodać, że zegarek ten pojawił się już raz na licytacji w domu aukcyjnym Sotheby’s w 1988 roku pośród innych zegarków należących do Warhola.

Krzywy Cartier

Ostatni z zegarków, które przekroczyły barierę stu tysięcy dolarów to Cartier Crash o numerze referencyjnym W1544251. Jego przewidywana cena na poziomie 40 000 - 60 000 dolarów okazała się daleka od ostatecznej. Ta bowiem wyniosła aż 137 500 dolarów.

Aukcje: „Watches Online: The New York Edition”

Ten nietypowy model Cartiera jest bardzo rzadki i często osiągający zawrotne ceny sprzedaży. Egzemplarz z licytacji u Christie’s pochodzi z okolic 2003 roku.

Jego koperta jest wykonana z osiemnastokaratowego, różowego złota.

Za jego dwuwskazówkowe przedstawienie czasu odpowiada mechanizm o manualnym naciągu sprężyny. Jeśli wierzyć legendzie, inspiracją do stworzenia tak niecodziennego zegarka, był klient Cartiera, który przyniósł do naprawy swój zegarek Cartier Baignoire, zmiażdżony w wypadku samochodowym.

Aukcje: „Watches Online: The New York Edition”

Apetyt rośnie w miarę… kolekcjonowania

Specjalista Christie’s w tematyce zegarków, Rémi Guillemin nawiązał do minionej aukcji takimi słowami:

“Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z wyników sprzedażowych internetowej aukcji w Nowym Jorku, która zamyka wyjątkowy sezon zegarków w Christie’s. Zaprezentowano na niej wybór dostosowany do każdego typu klienta - od doświadczonych kolekcjonerów, po osoby szukające swojego pierwszego czasomierza. Ta aukcja podkreśla siłę naszej internetowej platformy sprzedażowej, a także silny apetyt naszych kolekcjonerów z całego globu”.

Patrząc na statystyki przedstawione przez nas na początku, a także na wyniki poszczególnych aukcji, trudno się nie zgodzić - wyniki aukcji można uznać za zadowalające, a apetyt kolekcjonerów, szczególnie na zegarki wyjątkowe, jest ogromny, a rynek - nienasycony.

Więcej ciekawych informacji ze świata zegarków tu: Ciekawostki zegarkowe

Piotr Tatar


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Aukcje: wyjątkowe trio zegarków Aud...
Aukcje: wyjątkowe trio zegarków Aud...
20.07.2021
Pasja: wspinaczka górska - w uścisk...
Pasja: wspinaczka górska - w uścisk...
01.08.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco