• Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Mudita

Greubel Forsey GMT Quadruple Tourbillon – zegarek… spektakularny!


Ziemia wciąż się kręci, a firma Greubel Forsey wprowadzając na rynek nowe, rozbudowane technicznie wyroby, zajmuje coraz wyższą pozycję w gronie producentów prestiżowych zegarków. Co ciekawe, obracające się wyobrażenie Ziemi jest istotnym, fascynującym elementem niezwykłej tarczy nowego zegarka tej marki, który pojawił się na rynku.

To drugie i bardzo ciekawe wydanie modelu GMT Quadruple Tourbillon.

Jeszcze wyższy poziom

„Titanium and Blue” - to nowy rozdział w aspekcie stylistyki dla Quadruple Tourbillon GMT, a model ten stworzony został zaledwie w 11. sztukach. Manufaktura Greubel Forsey do mistrzostwa opanowała wielką komplikację zegarmistrzowską jaką jest konstruowanie tourbillonów, tworząc z niej swego rodzaju wizytówkę marki. Dzięki nowym materiałom, nowym kolorom i nowym sposobom wykończenia, ta rewolucyjna, limitowana edycja wprowadza GMT Quadruple Tourbillon na jeszcze wyższy poziom.

Zobaczmy ten model na krótkim video, a następnie przejdziemy do jego opisu:
 


Poczwórny Tourbillon jest jednym z fundamentalnych wynalazków marki Greubel Forsey.

Cel zastosowania tego rozwiązania nie leży oczywiście wcale u podstaw zadania tourbillonu, czyli eliminacji błędu niewyrównoważenia zespołu balansu. W dzisiejszych czasach z wyrównoważeniem balansu zegarmistrze nie mają żadnych problemów. We współczesnych zegarkach obecność tourbillonu jest tylko potrzebą estetyczną - właśnie po to dziś produkowane są zegarki z tourbillonem.

Także dla marki Greubel Forsey jej wyjątkowy zestaw tourbillonów nachylonych względem siebie pod różnymi kątami jest drogą by  osiągnąć najlepszy efekt wizualny. By fascynować miłośników zegarmistrzostwa sztuką mikromechaniki na najwyższym poziomie.

W modelu Greubel Forsey GMT Quadruple Tourbillon mamy do czynienia z dwoma zsynchronizowanymi mechanizmami Double Tourbillon 30°, w których pierwsza klatka obraca się w ciągu jednej minuty i jest nachylona pod kątem 30 stopni do osi drugiej klatki w której sama się znajduje. Pełen obrót tejże większej klatki twa 4 minuty.

W zegarku Quadruple Tourbillon takie zestawy są aż dwa.

Greubel Forsey GMT Quadruple Tourbillon

Greubel Forsey GMT Quadruple Tourbillon

Tytan i szafir

Zegarki marek z najwyższej półki, szczególnie w przypadku gdy nie są one dowodem technicznego kunsztu wytwórcy, zazwyczaj wykonane są ze szlachetnych materiałów. Prym wiodą: złoto, platyna i kamienie szlachetne. W innych przypadkach często spotykamy stal szlachetną. Tytan wydaje się wyborem nieoczywistym dla tej grupy producentów. Jednak w wypadku prezentowanego zegarka, gdzie dominuje sztuka mikromechaniki, tytan doskonale pasuje do ogólnej koncepcji wyrobu. Metal ten ma wiele zalet, bo nie będąc mniej trwały niż stal, jest zdecydowanie od niej lżejszy, a jednocześnie jest wyjątkowo odporny na korozję i pola magnetyczne.

Dzięki redukcji wagi koperty o ponad jedną trzecią, oferuje ona zupełnie nowe poczucie komfortu użytkowania. Jest to szczególnie ważne, przy sporych gabarytach zegarka.

Twardość tytanu, jego struktura, stanowi duże wyzwanie w obróbce i ręcznym wykańczaniu wykonanych z niego elementów, takich jak przycisk GMT, składane zapięcie, czy koronka. Zdecydowano się na wygodny, bardzo prosty stylistycznie, niebieski, gumowy pasek, który wzmacnia wrażenie lekkości wyrobu.

Koperta jest duża, ma 46,5 mm średnicy i 17,45 mm grubości, a jej wyrafinowany kształt współgra z niesamowitą tarczą, a w zasadzie tym, co widzimy w miejscu tradycyjnej tarczy zegarka.

Greubel Forsey GMT Quadruple Tourbillon

Greubel Forsey GMT Quadruple Tourbillon

Pod szafirowym szkłem o nieregularnym kształcie widać ręcznie wykończone elementy. Decentralnie - na godzinie 1.30 umieszczono jaskrawoniebieską z ziarnistą strukturą powierzchni tarczę wskazań czasu podstawowego. W jej dolnej części jest wskazanie rezerwy chodu, z zakresem do 72 godzin. Nieco niżej znalazła się mała tarcza ze wskazaniem w drugiej strefie czasowej, czyli GMT, a obok na kopercie przycisk do zmiany jej wskazań.

Płyta główna tarczy jest matowa, a fazowania są polerowane. Widoczne elementy mają szare wykończenie a całość sprawia nowoczesne, techniczne wrażenie pasujące do stylu marki. Na godzinach: 5.30 i 1.00 widzimy spore otwory w których majestatycznie pracują opisywane tourbillony. Ich drobne polerowane elementy mienią się podczas pracy, a obracające się z różną prędkości klatki w każdym z mechanizmów powodują, że nie chce się oderwać od nich wzroku. Niewielu osobom będzie dana taka przyjemność na żywo, ale łatwo w internecie znaleźć filmy pokazujące jak wygląda działający zegarek – film widoczny na wstępie.

Oryginalna kreacja Greubel Forsey

Ostatni „ale nie najmniej ważny” element pod szkłem to usytuowany na tarczy, w okolicy godziny 8.30, miniaturowy wizerunek kuli ziemskiej. Oryginalna kreacja Greubel Forsey sprzed dziesięciu lat (2011), czyli obracająca się kula ziemska zastosowana także w tym zegarku umożliwia wskazywanie czasu we wszystkich strefach czasowych.

Greubel Forsey GMT Quadruple Tourbillon

Greubel Forsey GMT Quadruple Tourbillon

Po stronie tarczy dzieje się to dzięki podzielonemu na 24 segmenty pierścieniowi, z zaznaczonymi godzinami i porami dnia, ułożonemu równoleżnikowo. Po drugiej stronie zegarka pod globusem znajdziemy obracającą się tarczą z naniesionymi strefami czasowymi oznaczonymi nazwami miast. Tło wypełnienia stref rozróżnia te z nich, które stosują zmianę czasu na letni -  jasne tło dla napisu w strefach zmieniających czas. Przeszklenie z boku koperty umożliwia oglądania obracającego się globusa także z boku zegarka.  

Mechanizm ma ręczny naciąg sprężyny i oferuje 72 godziny autonomii chodu. Składa się on z 705 części, a w tym są aż 4 klatki tourbillonów. Użyto 84 kamieni syntetycznych, a łożyska kół są osadzone w szatonach.

Greubel Forsey GMT Quadruple Tourbillon – cena i dostępność

Zegarek GMT Quadruple Tourbillon to kolejny majstersztyk w wykonaniu firmy Greubel Forsey i potwierdzenie, że w kwestii stosowania tourbillonu ta marka to klasa sama dla siebie. Model jest pod względem wizualnym bardzo nietypowy, na pierwszy rzut oka wygląda może nawet nieco chaotycznie. Ale to tylko pierwsze wrażenie.

Greubel Forsey GMT Quadruple Tourbillon

Mimo asymetrii, wszystko wydaje się być na swoim miejscu.

Tarcza czasu, mała tarcza drugiego czasu. Niby niewyeksponowana, ale doskonale widoczna kula ziemska ze wskazaniem czasu w strefach czasowych i dwa lśniące, ukośnie ułożone mostki tourbillonów. Mimo szarości wszystkie wskazania są dobrze widoczne, a z uatrakcyjniającymi kompozycję wyrazisto niebieskimi akcentami, tworzą spektakularną całość. Ten zegarek zapewnia widok, od którego aż kręci się w głowie.

Nie mniej spektakularna będzie zapewne jego cena.

Pierwsza edycja GMT Quadruple Tourbillon wyceniona była na około 3 250 000 złotych.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – Magazyn Zegarki i Pasja NR 15

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Orient World Map – świat w zasięgu ...
Orient World Map – świat w zasięgu ...
24.06.2021
Pita Barcelona Oceana Titanium – ni...
Pita Barcelona Oceana Titanium – ni...
28.06.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco