• Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Davosa

Oris Hölstein Edition 2021 – miś marki Oris powraca


Powrót do kategorii

Marka Oris posiada kilka charakterystycznych cech, którymi wyróżnia się na tle konkurencji. Jest to firma niezależna - nie jest częścią żadnego dużego koncernu zrzeszającego marki zegarmistrzowskie. W swojej ofercie posiada wyłącznie zegarki mechaniczne. Nawet miejsce, w którym mieści się siedziba Orisa nie jest tak popularne wśród producentów zegarków, jak np. Genewa. Domem tej marki jest szwajcarskie miasteczko Hölstein.

To właśnie na jego cześć nazwano serię limitowanych edycji zegarków, której druga odsłona została zaprezentowana w tym roku - Oris Hölstein Edition 2021.

Oris Hölstein Edition 2021 – miś marki Oris powraca

117 lat

W 1904 roku panowie Paul Cattin i Georges Christian kupili fabrykę zegarków Lohner & Co w Hölstein, która została krótko przed tym zdarzeniem zamkniętą. 1 czerwca zawarli umowę z lokalnym burmistrzem i w swoim nowym przybytku rozpoczęli działalność pod szyldem Oris.

Nazwa ta była jednocześnie nazwą pobliskiego potoku. Przez następne lata firma rozszerzała swoją działalność, otwierając kolejne fabryki w innych miejscowościach. Poszerzała też zakres produkcji własnej o kolejne elementy zegarków, takie jak tarcze czy też zespoły wychwytu. W 1938 roku zaprezentowano znaną dziś linię zegarków dla pilotów - Big Crown. Produkowane nieprzerwanie od tego momentu czasomierze z tej kolekcji posiadały większą niż zazwyczaj koronkę. Zastosowanie takiego zabiegu pozwalało na komfortowe operowanie nią nawet przy założonych na ręce skórzanych rękawiczkach. To wydarzenie na stałe wpisało powiązanie z lotnictwem do działalności marki Oris.

W 1952 roku pojawił się pierwszy zegarek tej firmy z mechanizmem z naciągiem automatycznym, oznaczonym Calibre 601. Następnie, 15 lat później, nowo zaprezentowany, kolejny z własnych mechanizmów marki z Hölstein - Calibre 652 - jako pierwszy w ofercie Orisa otrzymał certyfikat chronometru.

Oris Hölstein Edition 2021 – miś marki Oris powraca

Lata 70. XX wieku nie były dla firmy łatwym czasem.

W wyniku tak zwanego „kryzysu kwarcowego”, tak jak wiele szwajcarskich firm, również Oris tymczasowo stracił swoją niezależność na rzecz grupy ASUAG. W tym czasie w ofercie tej marki pojawiły się również modele kwarcowe. Szczęście uśmiechnęło się do marki z powrotem w roku 1982, kiedy to za sprawą wykupienia przez Dr Rolfa Portmanna i Ulricha W. Herzoga, odzyskała swoją niezależność i zaprzestała produkcji zegarków kwarcowych, pozostawiając w ofercie wyłącznie modele mechaniczne.

Kontynuując wątek mechanizmów - w 2014 roku zaprezentowano pierwszy od 35 lat werk „in-house”: Calibre 110, który zapoczątkował nową linię własnych mechanizmów. W 2020 roku światło dzienne ujrzała druga linia “in-house’ów”, zapoczątkowana przez mechanizm Calibre 400.

Werk ten jest sercem zegarka Oris Aquis Date opisywanego przez nas w zeszłym miesiącu.

Oris Hölstein Edition 2021 – miś marki Oris powraca

W dniu 1 czerwca 2021 roku, czyli 117 lat po założeniu firmy, zostaje zaprezentowany zegarek Oris Hölstein Edition 2021 z kolejnym przedstawicielem nowej linii mechanizmów - kalibrem 403.

Oris Calibre 403

Różnice względem wspomnianej wcześniej ‘“czterysetki” są niewielkie - w zasadzie kosmetyczne. Jednakże są one bardzo ważne z punktu widzenia zegarka, w którym mechanizm Calibre 403 został umieszczony.

Parametry techniczne tej jednostki są w zasadzie takie same jak kalibru 400 - na ich temat warto poczytać w artykule o Aquisie, gdzie są bardzo szczegółowo opisane. Pokrótce: 5-dniowa rezerwa chodu, dokładność chodu zgodna z wymaganiami COSC (-3/+5 sekund na dobę), wysoki antymagnetyzm i oczywiście naciąg automatyczny. Ponadto mechanizm jest objęty 10-letnią gwarancją (po zarejestrowaniu w programie MyOris) i ma zalecane interwały serwisowania o tejże długości (z uwzględnieniem testu szczelności co 5 lat).

Pointer Date

Jeżeli chodzi o wspomniane różnice - dotyczą one wskazania daty i sekund.

Ta pierwsza, tym razem zamiast w oknie, realizowana jest poprzez wskazanie typu “pointer” charakterystyczne dla linii Big Crown. Polega ono na umieszczeniu cyfr i liczb przedstawiających dni miesiąca na obwodzie tarczy, które wskazywane są przez osobną wskazówkę umieszczoną na centralnej osi. Liczba “dużych” wskazówek jest jednak taka sama jak w modelu Aquis z mechanizmem Calibre 400. W mechanizmie oznaczonym jako 403 bowiem przeniesiono wskazanie sekund z centralnego na subtarczę na godzinie szóstej.

Oris Hölstein Edition 2021 – miś marki Oris powraca

Sam werk od strony wizualnej nie różni się w zasadzie względem poprzednika. Pracuje z tą samą częstotliwością oscylacji balansu, czyli 28 800 wahnięć na godzinę. Posiada jednak więcej kamieni łożyskujących, ma ich 24 zamiast 21.

Oris Hölstein Edition 2021

Nowa limitowana edycja zegarka Oris wydana w dniu urodzin marki właściwie należy do linii Big Crown. Zdecydowano jednak o stworzeniu nowego projektu do tej kolekcji, który bardziej będzie nawiązywał do modeli historycznych. Jest to pierwszy od wielu lat Big Crown w kopercie o średnicy 38 mm (wykonanej ze stali nierdzewnej), a więc o 2 mm mniejszej niż podstawowy model Oris Pointer Date.

Zrezygnowano tu również z karbowanej lunety. Zastąpiona została polerowanym pierścieniem o skośnej powierzchni. Ten sam sposób wykończenia zastosowano na bokach koperty, natomiast wierzchnia część uszu jest szczotkowana. Na godzinie trzeciej znajdziemy dużą koronkę. Na jej polerowanej powierzchni umieszczono nazwę marki.

Tarcza chroniona i widoczna przez szkło szafirowe jest w kolorze szarym. To jest miejsce, po którym najbardziej widać nawiązanie do starszych modeli z linii Big Crown.

Oris Hölstein Edition 2021 – miś marki Oris powraca

Na jej zewnętrznej części znajdziemy namalowane białą farbą cyfry i liczby przedstawiające dni miesiąca. Nieco bliżej środka znajduje się torowa podziałka minutowa. Na niej znajdziemy trójkąciki wykonane z masy luminescencyjnej, przypisane do każdego z godzinowych indeksów. Tak samo jak i minutowa podziałka, one również zostały namalowane na tarczy i są w kolorze białym. Indeksy godzinowe mają postać cyfr arabskich. Na górze tarczy, pod “dwunastką” znajdziemy napisy “Oris” i “Big Crown”, a także “5 Days” informujący o rezerwie chodu zastosowanego mechanizmu. Pod osią wskazówek, w miejscu szóstego indeksu znajduje się wskazanie sekund, realizowane przez małą, czerwoną wskazówkę sekundową. Podziałka sekundowa również ma formę torową z poprzecznymi “belkami” wyszczególnionymi co 5 sekund.

Ramiona wskazówek godzinowej i minutowej mają prosty kształt z ostrym zakończeniem. Ich powierzchnia została wypolerowana. Znalazło się na nich też miejsce na masę Super-LumiNova. Wskazówka odpowiedzialna za wskazanie dnia miesiąca jest dużo węższa od dwóch poprzednich i jest zakończona pomalowanym na czerwono trójkątem. W okolicy dolnej części podziałki sekundowej znajduje się napis Swiss Made.

Oris Hölstein Edition 2021 – miś marki Oris powraca

Oris Hölstein Edition 2021 – miś marki Oris powraca

Po odwróceniu zegarka ukazuje nam się pełny dekiel.

Z jednej strony trochę szkoda, że producent nie zastosował w tym miejscu szafirowego szkła, które pozwoliłoby oglądać mechanizm „in-house”. Z drugiej strony wykonanie dekla w pełni rekompensuje jego nieprzejrzystość.

Miś Orisa

Na deklu zegarka Oris Hölstein Edition 2021, poza różnymi informacjami o tym modelu, znajdziemy coś, co najbardziej przykuwa uwagę - wizerunek niedźwiedzia. Jest to Oris Bear - maskotka kampanii Local Heroes zorganizowanej przez markę Oris w czasie początków pandemii koronawirusa. Była to forma okazania wdzięczności przez firmę dla lokalnych bohaterów. Każdy miał możliwość zgłoszenia wybranej przez siebie osoby, która zrobiła coś dobrego dla swojej lokalnej społeczności.

Spośród kilkuset zgłoszonych, firma Oris wybrała 50 osób, które nagrodziła zegarkami.

Oris Hölstein Edition 2021 – miś marki Oris powraca

Miś Orisa po raz pierwszy pojawił się na zegarku Oris Hölstein Edition 2020.

W wydaniu 2021 ma na sobie koszulkę polo, na której widnieje logo marki. Jego wizerunek ponownie został wytłoczony w deklu, co pozwoliło na osiągnięcie wyraźnego, wizualnie atrakcyjnego efektu. Nad jego wizerunkiem znajduje się napis “Hölstein Edition”, a pod nim rok wydania i numer egzemplarza w limitacji. Łączna liczba zegarków w edycji wynosi 250 sztuk. Dookoła dekla znajdują się również takie informacje jak materiał wykonania koperty, czy stopień jej wodoszczelności. Ten ostatni został ustalony na poziomie 5 barów.

Pasek wykonany ze skóry naturalnej dołączony do zegarka jest w kolorze szarym, korespondującym z kolorem tarczy. Nie posiada on żadnych przeszyć, a zapinany jest standardową klamerką. Producent zdecydował się na zastosowanie w nim teleskopów umożliwiających szybką zmianę paska, bez konieczności używania dodatkowych narzędzi.

Oris Hölstein Edition 2021 – miś marki Oris powraca

Oris Hölstein Edition 2021 – miś marki Oris powraca

Oris Hölstein Edition 2021 - cena i dostępność

Cena każdego egzemplarza z nowej, limitowanej do 250 sztuk edycji Oris Hölstein Edition 2021 została ustalona na poziomie 3 600 franków szwajcarskich, czyli około 15 000 złotych.

Zegarki są dostępne od czerwca 2021 roku w butikach marki Oris, internetowym sklepie tego producenta, a także u autoryzowanych dystrybutorów firmy Oris na świecie. Każdy zegarek dostarczany jest w specjalnym pudełku wykonanym z drewna wiśniowego.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Oris dostępne są zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: ORIS.

Piotr Tatar


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Certina DS ActionDiver STC – specja...
Certina DS ActionDiver STC – specja...
20.06.2021
Schaumburg Watch Unikatorium Handma...
Schaumburg Watch Unikatorium Handma...
22.06.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco