• Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki U-boat

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)


Powrót do kategorii

Wiele firm zegarmistrzowskich przygotowując edycje specjalne zegarków często decyduje się uczczenie miast w których znajdują się ich siedziby. To zapewne forma budowania i zarazem pielęgnowania swojej tożsamości w sytuacji gdy firmy przestają być samodzielne, wchodzą w skład grup kapitałowych, a świat jest dziś tzw. globalną wioską. Firma Oris, mimo, że nadal jest to producent samodzielny, także postanowiła pójść w tym kierunku. Zegarkiem bazowym do przygotowania specjalnej edycji stała się bardzo udana wersja sprzedażowego hitu marki jakim niewątpliwie jest każdy zegarek linii Sixty Five. Wybrano model ze stoperem.

Miałem przyjemność dosłownie w przeddzień pisania tego artykułu zapoznać się z tym wyjątkowej urody zegarkiem na żywo w salonie i showroomie firmy Chrono we Wrocławiu. Tym bardziej przyjemne było to doświadczenie, ponieważ to jedyny egzemplarz w naszym kraju, a docelowo zegarek zagości jedynie w butikach Oris.

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)

To pierwszy z nowej serii zegarków, których motywem powstania jest nawiązanie do korzeni marki Oris znajdujących się w szwajcarskiej miejscowości Hölstein, gdzie w 1904 roku firma ta została założona. Ciepła tonacja limitowanego modelu Oris Holstein Edition 2020, będąca wynikiem zastosowania brązu do wykonania poszczególnych elementów, jest dopasowana do uśmiechniętego, także pełnego ciepła Niedźwiedzia Orisa, którego wizerunek umieszczono na deklu zegarka. Seria Holstein Edition 2020 jest ograniczona do 250 sztuk.

Warto wspomnieć, że ten model jest pierwszym szwajcarskim zegarkiem, i chyba pierwszym na świecie, w którym nie tylko elementy koperty, ale i całą bransoletę wykonano z brązu.

Ale od początku. Zarówno ten model, jak również cała bogata dziś linia Sixty Five powstały na fali powrotów do zegarków archiwalnych, czyli tworzenia reedycji dawnych, udanych zegarków jakie firma miała w ofercie.

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)

Zaprezentowany w 2015 roku Oris Diver Sixty Five okazał się sukcesem i bardzo szybko zaskarbił sobie sympatię użytkowników, miłośników marki, a także pomógł pozyskać nowych. Sam uważam kilka wersji za jedne z najbardziej udanych i interesujących mnie zegarków z całej oferty Orisa. Dalej pojawiały się kolejne wersje, edycje, a także wersja w większym rozmiarze koperty wynoszącym 42 mm średnicy.

Pojawił się także brąz jako budulec koperty w limitowanej edycji poświęconej czarnoskóremu nurkowi Carlowi Brashearowi. Opisywaliśmy ten model bardzo obszernie i prezentowaliśmy jego zdjęcia live tu: ORIS Carl Brashear Chronograph Limited Edition.

Prezentowany teraz, najnowszy zegarek marki Oris będący hołdem dla Holstein, to krok dalej w użyciu tego świetnego materiału, uznawanego za niejako „zapisującego” przygody zegarka i jego właściciela ze względu na dość szybki proces patynowania.

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)


ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)

Do tej pory jednak modele wykonane z brązu były oferowane na paskach. Unikano bransolet i dekli z brązu ze względu na możliwość zabrudzenie skóry w miejscach jej styku z tym materiałem. Także  biorąc pod uwagę plastyczny charakter tego metalu budowa bransolety w całości z niego nie do końca jest dobrym pomysłem. Dlatego piny łączące ogniwa są stalowe, tak jak newralgiczne elementy składanego zapięcia. Te elementy wraz tradycyjnie z deklem są stalowe. Jedynie sama bransoleta właściwa będzie stykać się ze skórą.

Początkowo myślałem, że zastosowano jakąś powłokę eliminującą ryzyko utlenienia się metalu w reakcji z potem, ale okazuje się, że nie. Nie ma żadnej powłoki. W firmie uznano słowami Rolf Strudera, że: "Nasi klienci wiedzą, czym jest brąz i będą świadomi, że jeśli mają zegarek z brązu, może się on utleniać na skórze. Ale potem możesz wejść pod prysznic i znowu go nie ma. To część uroku i jestem pewien, że to docenią”.

Muszę przyznać, że jako sympatyk zegarków z brązu jestem w stanie przyjąć takie tłumaczenie, tym bardziej, że w wielu okolicznościach zegarki z tego materiału, mimo stalowych dekli, i tak krawędziami koperty potrafią zabrudzić nadgarstek.

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)

Brąz jest stopem powstałym głównie z miedzi, przez co charakteryzuje się matowo-złotym kolorem i zielonkawą patyną powstająca w bardziej agresywnym środowisku, a takie zapewnia ludzki pot. Oris opracował specjalny stop brązu, który ma charakteryzować się tym efektem w mniejszym stopniu. Cokolwiek by się nie działo, wyjątkowy wygląd jest wart wszelkich niedogodności z tym związanych.

Stalowy dekiel ma jak wspomniałem wizerunek misia Orisa odciśnięty na jego powierzchni, a wokół niego umieszczono informacje o limitacji oraz numer jednego z 250 sztuk egzemplarza. Pozostałą, polerowaną część dekla wykorzystano na umieszczenie, poprzez wygrawerowanie podstawowych informacji o zegarku.

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)

Wieńcząca od góry kopertę obrotowa luneta jest również wykonana z brązu, tak jak wkładka z wystającą skalą nurkową. Po prawej stronie umieszczono koronkę i przyciski do obsługi stopera. Sama koperta ma 43 mm średnicy, polerowane boki oraz szczotkowane górne powierzchnie, co po nabraniu patyny i tak traci nieco na znaczeniu.

Zegarkowa twarz jest nie mniej urokliwa. Tarcza ma złocisty kolor, co podkreśla stylistykę vintage. Na tarczy umieszczono nakładane indeksy wypełnione masą SuperlumiNova. Także wyraziste, proste wskazówki są w nią zaopatrzone. W ciemności masa luminescencyjna emituje błękitne światło. Jedynie kropka na lunecie świeci na zielono. Mimo również złocistego koloru indeksów i wskazówek, są one całkiem dobrze widoczne na tle tarczy.

Zagięta, zewnętrzna krawędź cyferblatu ma nadrukowaną podziałkę minutową i precyzyjną sekundową. Pod godziną 12 nadrukowano nazwę firmy, a po przeciwnej stronie drobną czcionką informacje o wodoodporności. Elementami, które od razu rzucają się w oczy są dwie tarcze o czarnym tle w układzie bi-compax, z których ta na 9-tej to mały sekundnik, a po przeciwnej stronie, na godzinie 3 zliczane są minuty stopera.

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)


Zegarek wygląda w moim odczuciu po prostu świetnie.

Ciepła barwa brązu i zachowanie jednej tonacji z wyróżnionymi małymi tarczami oddaje ducha stylistyki retro, a po nabraniu patyny zegarek jako matowy, niezbyt lśniący, będzie robił jeszcze ciekawsze wrażenie.

Oris Hölstein Edition 2020 wyposażono w mechanizm z automatycznym naciągiem i komplikacją konstrukcji w postaci stopera. Oznaczono go jako Oris kaliber 771.  Mechanizm ten powstał na bazie Sellita SW 510. To zegarkowe „serce” będące odpowiednikiem mechanizmu Eta Valjoux 7750. Ma on zapewnioną przyzwoitą 48-godzinną rezerwę chodu, łożyskowany jest na 27 kamieniach, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na minutę i mimo, że przez pełny dekiel tego nie widać, ma czerwony wahnik charakterystyczny dla zegarków Oris.

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition 2020 (zdjęcia live)

Jak wspomniałem na wstępie, model Oris Hölstein Edition 2020 jest zegarkiem oferowanym wyłącznie w limitacji ograniczonej do 250 sztuk. Nowość szwajcarskiej marki dostępna jest w butikach firmy Oris oraz w e-sklepie Oris. W Polsce można zobaczyć pojedynczą sztukę na żywo (i oczywiście także zakupić) we Wrocławiu.

Cena Oris Hölstein Edition 2020 wynosi 4800 CHF lub 4600 EUR, zgodnie z tym co podaje producent. W Polsce cena tego modelu wynosi 19 990 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Oris znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ORIS.

Adrian Szewczyk

Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 15

MAGAZYN ZIP NR 15 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Qclock Two 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

OMEGA - premiera modelu Moonwatch z...
OMEGA - premiera modelu Moonwatch z...
28.07.2020
VACHERON CONSTANTIN Les Cabinotiers...
VACHERON CONSTANTIN Les Cabinotiers...
03.08.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco