• Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball

Perrelet Turbine Pilot Collection


Zegarki Perrelet gościły już na redakcyjnym stole Zegarki i Pasja, dzięki czemu przy okazji recenzji mieliśmy okazję osobiście przekonać się, że są to czasomierze godne uwagi. Był u nas także model, którego nowe wersje zaprezentujemy w niniejszym artykule. Chodzi o zegarek typu pilot, ale jak przystało na produkt tej szwajcarskiej marki - nie jest to taki „standardowy” model. Zegarki dla pilotów cechują się atrybutami, które powodują, że najczęściej spotykane na rynku wzory oferowane przez różnych producentów są do siebie podobne. Trudno zaproponować „coś” całkowicie innego. Marka Perrelet jednak połączyła cechy „pilota” ze swoją sztandarową i bardzo charakterystyczną komplikacją, jaką jest turbina.

Śmiałość działania zakorzeniona w DNA

Od momentu powstania, marka Perrelet konsekwentnie wprowadza różne innowacje w dziedzinie zegarmistrzostwa. W ten sposób firma wykazuje i podkreśla śmiałość działania mocno zakorzenioną w jej DNA. Abraham-Louis Perrelet - wynalazca zegarka z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej niemal 250 lat temu, wiernie pielęgnował swoje pionierskie, awangardowe podejście oraz imponujące mistrzostwo w rozwoju zegarków.

Kluczowe wartości, takie jak rygorystyczne standardy techniczne i precyzja na najwyższym poziomie są wpisane w wizję działania marki także dzisiaj. Współcześnie firma choć nie ma bezpośredniej ciągłości jej istnienie od czasów twórcy, dba o utrwalanie dziedzictwa zegarmistrzowskiego legendarnego założyciela marki, jak również jego następców, takich jak Louis Frédéric Perrelet. W nazwie firmy widnieje rok 1777, czyli moment wynalezienia mechanizmu automatycznego naciągu zegarka kieszonkowego.

I mimo wspomnianego braku ciągłości produkcji i istnienia aktualnej firmy od czasów pierwszych działań Perreleta, to zdecydowanie sięganie do dziedzictwa i szczycenie się nim ma podstawy i jest w pełni uzasadnione.

Perrelet Turbine Pilot Collection

Współcześnie działająca marka Perrelet wypłynęła na szersze wody i rozwija się dzięki temu, że w 2004 roku dołączyła do prężnie działającej grupy Festina.

Od tego momentu widać jej dynamiczny rozwój, powstało sporo interesujących kolekcji i imponujących modeli zegarków. Obok Double Rotor, właśnie Turbine jest spektakularnym i charakterystycznym elementem odróżniającym zegarki Perrelet od konkurencji, na mocno przecież „zatłoczonym” rynku zegarmistrzowskim. Dzięki temu rozwiązaniu, z każdym niemal ruchem ręki, zegarki Perrelet, a konkretnie ich tarcze, wyglądają jak niemalże „żywe”.

Od 2009 roku, czyli już 12 lat, hipnotyczny spektakl odbywający się na tarczy nadal zadziwia, we wszystkich jego licznych odsłonach. Modele Pilot są moim zdaniem najatrakcyjniejszymi przedstawicielami zegarków z Perreletowską Turbiną.

Perrelet Turbine Pilot Collection

Perrelet Turbine Pilot Collection

Ponadto, zegarek ten jest jeszcze wyposażony w poruszany dodatkową koronką pierścień z naniesionymi skalami przeznaczonymi do wykonywania lotniczych obliczeń, który ma praktyczne zastosowanie, ale także mocno uatrakcyjnia wygląd tego modelu.

Transparentna tarcza wykonana z szafiru pozwala obserwować wirującą turbinę oraz tło w kolorze czarnym i w kolorze żółtym pod indeksami, tworzące wraz z pozostałymi elementami efektowny spektakl. Zdjęcia i opis to sposoby za pomocą których trudno przedstawić to, co można obserwować na żywo obcując z tym zegarkiem.

Dlatego polecam zapoznać się z video recenzją modelu, który mieliśmy w redakcji:


PERRELET Turbine Pilot Collection 2021

W zegarkach z najnowszej kolekcji Turbine Pilot luneta jest polerowana na bokach, a górna powierzchnia uszu jest szczotkowana. Uszy są dość długie i mocno zagięte ku dołowi. Zintegrowany jest z nimi pasek w nowych wersjach w kolorze brązowym. Po środku, między uszami, na pasek nachodzi wypustka koperty sprawiająca wrażenie trzeciego, środkowego ucha. Od spodu tego elementu nie widać. Matowy dekiel ma na części metalowej i zaoblonej nacięcia sugerujące możliwość dokręcania. To jednak także zabieg stylistyczny, ponieważ dekiel przykręcany jest sześcioma śrubkami. Centralną część dekla zajmuje przeszklenie.

Ostatni element obudowy tego urozmaiconego stylistycznie zegarka to luneta w kolorze czarnym w modelu z kopertą pokrytą powłoką PVD w kolorze brązowym, lub w naturalnym kolorze stali wraz z tak samo wykończona kopertą.  

Perrelet Turbine Pilot Collection

Perrelet Turbine Pilot Collection

Jak wspomniałem, luneta jest polerowana. To jedyny tak wykończony element, a ten sposób obróbki zastosowano tylko na bocznej powierzchni. Górna, płaska część lunety jest szczotkowana okrężnie. Pozwala to na uzyskanie większego kontrastu dla wygrawerowanej drobną czcionką i znacznikami skali służącej do lotniczych obliczeń. Skale są wypełnione białym lakierem w wersji czarnej, a czarnym w stalowej wersji, poza trzema kontrastowymi elementami, które wypełniono lakierem intensywnie czerwonym.

Suwak logarytmiczny potrzebuje oczywiście ruchomego elementu. Luneta jest zamocowana na stałe. Obrotowy jest pierścień pod szkłem, który ustawiany jest dodatkową koronką. Tarcze w odcieniach brązu lub czarną z beżowymi inskrypcjami chroni lekko wypukłe szafirowe szkło.

Tarcza niczym turbiny silnika odrzutowego

Nazwa modelu Turbine wzięła się od tego, że element z łopatkami, wirujący pod tarczą, ma kształt turbiny silnika odrzutowego. Dwanaście łopatek wirnika obraca się, nieraz tak szybko, że do złudzenia przypomina to widok, jaki możemy zaobserwować przyglądając się wnętrzu silnika samolotu. Łopatki są brązowe, matowe, z ładnie wykończonymi fazowanymi krawędziami. Wraz z tym wirnikiem obraca się element umieszczony ponad szafirową tarczą, na którym namalowano „ślimaka”, co znów przypomina centralną część silnika odrzutowego.

Perrelet Turbine Pilot Collection

Perrelet Turbine Pilot Collection
Brązowa kolorystyka jest nietypowa w zegarkach dla pilotów i zarazem bardzo atrakcyjna. Ma dodać nieco charakteru vintage temu pod względem wyglądu bardzo nowoczesnemu zegarkowi, a zarazem oddać hołd dawnym pilotom.

Mimo tylu „warstw” nad mechanizmem, czyli tarcza, turbina, druga szafirowa tarcza - ten duży zegarek z kopertą o średnicy 48 mm ma grubość jedynie 13,65 mm.

Na szafirowej powierzchni umieszczono nakładane indeksy godzinowe. Cztery, pod którymi są kreskowane prostokąty, są w postaci cyfr arabskich. Pozostałe to dopasowane wielkością prostokąciki. Wszystkie mają polerowane, stalowe krawędzie tworzące obwódki dla wypełnienia masą luminescencyjną w kolorze białym, która po naświetleniu emituje w ciemności zielone światło. Czas odczytujemy za pomocą wskazówek, które mają bardzo nowoczesną i nietypową stylistykę. Motywem przewodnim, jeśli chodzi o ich kształt, są wydłużone trójkąty. Minutowa jest pełna przy osi a główną część jej ramienia wypełnia masa luminescencyjna. Godzinowa, krótsza i szersza oczywiście, jest także w kolorze czarnym, ale luminescencyjną masą pokryta jest tylko krawędź tworząca obwódkę ramienia.

Perrelet Turbine Pilot Collection

Zarówno w dobrym oświetleniu jak i w ciemności, opisane elementy pozwalają na bardzo szybkie i jednoznaczne odróżnienie wskazówek i odczyt aktualnego czasu. Wąski i prosty sekundnik w około 1/3 długości przy końcu jest także pokryty masą świecącą. Pod indeksem godziny 6.00 drobną czcionką nadrukowano napis Swiss Made, a pod godziną 12 logo marki Perrelet, nazwę firmy i rok 1777. Tarcza w tym modelu oferuje mnogość efektów wizualnych jak mało która, a jednocześnie jej czytelność jest zachowana na bardzo dobrym poziomie.

PERRELET Turbine Pilot Collection 2021 – dostępność i cena

Sercem zegarka jest mechanizm „in-house” o oznaczeniu Perrelet kaliber P 331.

Perrelet Turbine Pilot Collection

Perrelet Turbine Pilot Collection

Pracuje on z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę, łożyskowany jest na 25 kamieniach i oferuje 42 godziny rezerwy chodu. To parametry, które można określić jako solidna średnia. Jak przystało na pozycję i prestiż marki, zadbano także o jego wygląd i odpowiedni poziom zdobienia. Widoczne najniżej elementy mają perłowane powierzchnie, te wyżej są szczotkowane, a płyta najbliżej szkła ma naniesiony bardzo precyzyjny szlif w postaci pasów genewskich. Krawędzie są fazowane i polerowane, główki śrubek zabarwiono na niebiesko, a powierzchnie kół mają szlif słoneczny.

Cena zegarków Perrelet z kolekcji Turbine Pilot Collection to około 28 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Perrelet znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: PERRELET.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nu...
Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nu...
08.04.2021
Certina DS Podium Chronograph Autom...
Certina DS Podium Chronograph Autom...
13.04.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco