• Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Grand Seiko

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine


Vostok Europe – litewska marka, która skutecznie zawojowała rynek, a w Polsce cieszy się dużą sympatią i popularnością. Firma ta wypracowała także charakterystyczny, bardzo wyrazisty styl swoich zegarków, przez co są łatwo rozpoznawalne na nadgarstku nawet z dużej odległości. Kluczem do sukcesu była mieszanka kilku cech, które są ważne dla klientów.

Te cechy, to swoisty mix: dobrej jakości wykonania, atrakcyjnych cen i szczypty sentymentu związanego z pierwszym członem nazwy marki. Wielu miłośników zegarków pamięta bowiem, że - w szczęśliwie minionych czasach Polski Ludowej - zegarki z logo „BOCTOK” na tarczy były jednymi z powszechniej dostępnych na rynku. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż zegarki litewskiej marki projektowane są obecnie w oparciu o inspiracje największymi osiągnięciami techniki z czasów radzieckich. Firma poszczególnymi modelami nawiązuje i upamiętnia spektakularne, choć nie zawsze udane dzieła sowieckiej inżynierii.

Spore gabaryty zegarków, bezkompromisowa stylistyka, wysoka jakość wykonania - z tymi motywami i cechami była i nadal są jednoznacznie kojarzone produkty Vostok Europe.

Pierwszy na świecie okręt podwodny o napędzie atomowym

Prezentujemy zegarek, który jednak nieco odbiega od tych wspomnianych atrybutów.

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Nowy model o nazwie SSN 571 Nuclear Submarine nadal jest rozpoznawalny jako dzieło litewskiej marki już na pierwszy rzut oka - solidny i ciekawy stylistyczne, ale inspiracja do jego powstania nie ma nic wspólnego z dotychczasowym torem postępowania Vostok Europe w tym zakresie. No może wspólnym mianownikiem jest to, że także dotyczy wyścigu zbrojeń w czasach zimnej wojny, ale - o dziwo - chodzi o osiągniecia po drugiej stronie żelaznej kurtyny.

Zegarek Vostok Europe SSN 571 znalazł swoją inspirację w pierwszym na świecie wdrożonym do służby okręcie podwodnym o napędzie atomowym.

USS SSN 571 Nautilus to okręt, który również jako pierwszy przepłynął pod biegunem północnym, pokazując tym samym, jak można dostać się blisko wrogich granic niepostrzeżenie. Okręt zwodowano w styczniu 1954 roku, a służbę rozpoczął w maju 1955 roku. Po wielu latach służby trwającej do 1980 roku, okręt od 1985 roku pełni funkcje muzeum US Navy Submarine Force (Muzeum Sił Podwodnych).

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Dwie wersje Vostok Europe SSN 571 inspirowane amerykańskim okrętem

Zegarek zainspirowany amerykańskim okrętem to nowość w ofercie Vostok Europe.

Twórcy starali się „przenieść” okręt podwodny, jego charakterystyczne cechy, do formy stylistycznej zegarka. Takich odniesień możemy znaleźć co najmniej kilka.

Zacznę od opisu koperty. Patrząc na nią z boku widać podobno zarys zbiornika okrętu. Nie wiem jak on wygląda, więc pozostaje mi wierzyć informacjom z materiałów promocyjnych. Na pewno koperta, dzięki odpowiedniej konstrukcji i zabezpieczeniom, może poszczycić się klasą wodoszczelności do 300 metrów, co z możliwościami okrętu podwodnego ma już o wiele więcej wspólnego. Vostok Europe SSN 571 to rasowy diver.

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Oczywiście, jak przystało na zegarek z logo Vostok Europe, koperta jest duża. Ma 45,7 mm średnicy oraz 15,6 mm grubości. Budulcem jest stal szlachetna 316 L lub brąz. Od góry wieńczy ją masywna luneta z szerokimi ząbkami na bocznej krawędzi. Wkładka jest lekko skośnie ustawiona, obniżając się do wewnątrz.

Okala ona mineralne szkło K1, pokryte powłoką antyrefleksyjną.

Dekiel skrywa w sobie inspirację śrubami okrętu, ze względu na promieniście rozłożone nacięcia na klucz. Zdobi go również wizerunek okrętu SSN517 na tle lodowców, otoczony wygrawerowanymi informacjami o zegarku.  Uszy są wyprowadzone prostopadle, i zagięte ku dołowi. Pasek mocowany jest śrubami będącymi jednocześnie stylistycznym elementem wierconych na wylot uszu. Całość ma techniczny charakter, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wariantem zegarka z obudową wykonaną z brązu, stali, czy też stali z powłoką PVD  w kolorze czarnym (jest także opcja z kopertą postarzoną poprzez wytarcia krawędzi).

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Dwa różne „serca”, dwie różne tarcze

Tarcza zegarka swoim wyglądem ma przywodzić na myśl wskaźniki pomiarowe.

Wersje tarczy obfitują w zestawienie kolorystyczne, nawet bardzo kontrastowe, niezależnie od tego, czy oglądamy model z kwarcowym mechanizmem Seiko VK61 wyposażonym w stoper, czy trójwskazówkową wersję z mechanicznym sercem Seiko NH35.

Wersja kwarcowa ma dwie dodatkowe subtarcze - ta na godzinie 12.00 odpowiada za zliczanie minut stopera, a ta na 6.00 to mały sekundnik, gdyż centralna wskazówka sekundowa jest przypisana także do prezentacji wskazań funkcji stopera. Subtarcze są lekko zagłębione, a kolor ich powierzchni jest mocno kontrastowy w stosunku do koloru tarczy w każdej z wersji kolorystycznych. Ramiona wskazówek, solidne i wyraziste, mają zamocowane rurki z podświetleniem trytowym. Minutowa jedną długą, a godzinowa dwie krótsze.

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Także godzinowe indeksy to osadzone jakby w małych reflektorkach trytowe rurki umieszczone pionowo. Takie rozwiązanie zapewnia doskonałą czytelność wskazań także w ciemności, i to bez konieczności wcześniejszego naświetlania. Na godzinie 3.00 nadrukowano wizerunek okrętu podwodnego, a na 4.30 umieszczone zostało okienko datownika.

Model Vostok Europe SSN 571 z mechanizmem Seiko NH35 z automatycznym naciągiem sprężyny ma tarczę o strukturze przypominającej fale, a trytowe indeksy osadzono na lekko wyżej ułożonym pierścieniu okalającym falisty obszar. Wizerunek okrętu jest umieszczony między osią wskazówek a godziną 6.00, na której również umieszczono okienko datownika.

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine

Vostok Europe SSN 571 Nuclear Submarine – specyfikacja techniczna:

- koperta o średnicy 45,7 mm, stal szlachetna lub brąz
- koperta o grubości 15,6 mm
- rurki trytowe montowane pionowo
- utwardzane szkło mineralne K1 z powłoką antyrefleksyjną
- zakręcana koronka
- wodoszczelność 30ATM/300 m
- pasek wymienny za pomocą śrubokręta lub po prostu monety
- mechanizm automatyczny NH35A lub kwarcowy VK61

Model z mechanizmem kwarcowy Seiko VK61:
- mechaniczne zerowanie stopera
- centralna wskazówka stopera
- licznik minutowy stopera na małej górnej tarczy
- sekundnik zegarka na małej dolnej tarczy
- 2 lata gwarancji
- pudełko Dry Box + narzędzie do wymiany paska + broszura z historią okrętu SSN 571
(po angielsku)

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine – dostępność i cena

Obie wersje nowego modelu Vostok Europe SSN 571 są bardzo atrakcyjne wizualnie, choć na pewno nie są to dyskretne, stonowane zegarki. To zegarki przyciągające wzrok wyglądem i wielkością, a za sprawą swoich możliwości bardzo praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Ta nowa linia zegarków w ofercie Vostok Europe będzie produkowana w porozumieniu z „Association of Veterans of US Submarine Service”, oraz w ramach pomysłu przy wsparciu Craiga Hestera - dystrybutora Vostok Europe w USA.

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine
Litewska firma zegarmistrzowska przyzwyczaiła nas już również do wyposażania swoich zegarków w solidne, wykonane ze skóry naturalnej paski. Tak jest i w tym wypadku. Szerokie i grube paski mają ciekawe, dopasowane do wersji zegarka kolory skóry jak i przeszyć. Zegarek otrzymujemy w wodoodpornym kuferku wraz z narzędziem do zmiany pasków.

Zegarek z tej serii nosi ambasador marki Vostok Europe - Marcin Tybura.

Vostok Europe SSN 571 „Nautilus” Nuclear Submarine przygotowane są w limitowanej edycji, a ich cena zależy od zastosowanego mechanizmu oraz rodzaju koperty.

Model z mechanizmem kwarcowym i stalową kopertą jest w cenie 3 120 złotych, a cztery pozostałe wersje, także ze stoperem ale z kopertami z powłoką PVD, są w cenie 3 540 złotych. Model z mechanizmem z automatycznym naciągiem i stalową kopertą jest w cenie 3 080 złotych, a trzy pozostałe wersje z kopertami z powłoką w cenie 3 400 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Vostok Europe znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: VOSTOK EUROPE.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Grand Seiko Kintaro Hattori 160th i...
Grand Seiko Kintaro Hattori 160th i...
05.04.2021
Perrelet Turbine Pilot Collection
Perrelet Turbine Pilot Collection
12.04.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco