• Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter Two Sunshine Collection


Jean-Frédéric Bovet był zegarmistrzem we Fleurier pod koniec XVIII wieku. Jego syn, Edouard Bovet, po odbyciu praktyki zegarmistrzowskiej przeniósł się do Londynu. W 1818 roku Edouard został wysłany do Kantonu w Chinach. Edouard Bovet rozpoczął swój biznes o nazwie wywodzącej się od nazwiska w 1822 roku wraz z ojcem i dwoma braćmi, tworząc swego rodzaju trójkąt między Londynem, Kantonem i Fleurier.

Firma Bovet produkowała wówczas zwykłe zegarki ale z wykończeniem na luksusowym poziomie, w tym z wykorzystaniem pereł i emalii, czy z użyciem kamieni szlachetnych. Zegarki te stały się znane w Chinach. Firma została zorganizowana jako Bovet Frères et Cie w 1840 roku i miała już wtedy wartość szacowaną na ponad 1 milion CHF. Bovet rozkwitł, gdy Neuchâtel uzyskał niepodległość, a handel zegarkami z Chinami był nadal kontynuowany przynoszą duże dochody. Edouard Bovet zmarł w 1848 roku, a jego spadkobiercy niespecjalnie byli zainteresowani zegarmistrzostwem. Firma została sprzedana braciom Leuba  w 1901 roku, w latach trzydziestych XX wieku wróciła na krótko do rodziny Bovet, a w 1950 roku w zasadzie  zaprzestała działalności. Zakłady i sama marka zegarmistrzowska Bovet przeszły pod skrzydła Favre-Leuba w 1948 roku. Produkcja zegarków marki Bovet zakończyła się w 1950 r., ale znak towarowy nadal funkcjonował i został ponownie sprzedany w 1966 roku.

Marka Bovet powróciła do Fleurier w 1989 roku w czasie renesansu tradycyjnego zegarmistrzostwa tamtych czasów. Została kupiona przez Michela Parmigianiego, jednak Parmigiani nie był w stanie poświęcić środków i odpowiedniej ilości czasu na wznowienie produkcji firmy Bovet, więc przekazał markę Rogerowi Guye i Thierry'emu Oulevayowi, którzy to ponownie wprowadzili na rynek markę Bovet w 1997 roku.

2001 rok to kolejna zmiana właściciela, kolejne przejęcie, tym razem przez Pascala Raffy'ego , który skupił się na jej unikalnych elementach. Raffy rozbudował firmę, pozyskiwał ciekawe rozwiązania techniczne i komplikacje konstrukcji mechanizmów.  Nabył prawa do Aubert Complications, przejął firmę SST, Dimier. Dzięki tym zakupom marka Bovet zyskała silną, własną bazę produkcyjną w Fleurier i nie tylko. Raffy kupił też zabytkowy dom rodziny Bovet w 2007 roku, wracając z nazwę Bovet do miejscowości Môtiers .

Produkcja na poziomie mniejszym niż 2000 zegarków rocznie

Marka Bovet została przemianowana na Bovet 1822, aby upamiętnić rok jej pierwotnego założenia. Firma produkuje skomplikowane zegarki z kolekcji Fleurier oraz bardziej sportowe modele pod nazwą Sportster. Raffy zobowiązał się produkować mniej niż 2000 zegarków rocznie i przeznaczyć 20% możliwości produkcji na unikalne modele.

Jeden z nich zaprezentujemy w niniejszym artykule.

 BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter Two Sunshine Collection

Marka Bovet 1822 po raz pierwszy prezentuje wyjątkową kolekcję Sunshine Môtiers 10. listopada 2020. Pierwsi przedstawiciele kolekcji to limitowany model Brainstorm Chapter Two z żółtą, luminescencyjna tarczą. Podobno kolor ten przyszedł na myśl Pascalowi Raffiemy, gdy spoglądał na słońce w zenicie nad pałacem w Môtiers.

Natura zawsze była ważnym źródłem inspiracji dla niego. Pozytywna energia i radość jaką odczuwał wpatrując się w słońce (choć trochę trudno mi sobie to wyobrazić) skłoniły go do zrealizowania wizji w postaci Sunshine Collection. Żółty kolor ma duże znaczenie dla historii i kultury. Żółty pigment uzyskiwany z ochry był jednym z pierwszych kolorów używanych w sztuce. Żółty to także najjaśniejszy ze wszystkich kolorów widzialnego widma, to też kolor szczęścia, optymizmu, oświecenia, kreatywności i oczywiście życiodajnego słońca.

Tym zegarkiem luksusowa marka honoruje swoje poświęcenie, pasję, szacunek dla tradycji i dbałość o drobne szczegóły, które są znakiem rozpoznawczym wykwintności i precyzji wysokiego zegarmistrzostwo jakie prezentuje firma Bovet 1822.

OK, brzmi to wszystko bardzo ładnie, ale czas na powrót ze strefy wyszukanych meandrów wyjaśnień, w dużym stopniu o marketingowym zabarwieniu, i przejście do opisu zegarka.

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter Two Sunshine Collection

Nowy Récital 26 Brainstorm® Chapter Two Sunshine jest dostępny z całkowicie ręcznie grawerowanym, zdobionym mechanizmem, który zamknięto w monoblokowej kopercie wykonanej, dla uzyskania jak najbardziej spektakularnego efektu i przejrzystości, z szafiru o kształcie "Writing Slope" i o niebagatelnej średnicy 47,8 mm.

 BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter Two Sunshine Collection

Przydomek wziął się od pochylenia koperty. Jest ona wyższa w górnej części i obniża się ku dolnej, tak jak pochyła powierzchnia desek służących do pisania czy kreślenia.

Decentralna tarcza w kształcie kopuły jest pokryta ręcznie przez rzemieślników Bovet powłoką Super-LumiNova®, która nadaje tarczy proszkowe wykończenie powierzchni. Żółta tarcza gromadzi światło słoneczne przekształcając je w żywą, zieloną tarczę o zmierzchu, kiedy masa luminescencyjna zaczyna emitować blask. Zielony kolor nie tylko poprawia czytelność w nocy, ale także dodaje niejako nieoczekiwaną, „nową” tarczę do tego spektakularnego zegarka.

Zabieg nakładania masy luminescencyjnej na całej powierzchni kopuły i uzyskana w efekcie jej porowatości komplikują proces tampodruku, czyniąc go jednym z najbardziej trudnych procesów przy tworzeniu tego modelu. Tarcza wskazująca czas główny jest umieszczona na godzinie 12 całej kompozycji.

 BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter Two Sunshine Collection

 BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter Two Sunshine Collection

Récital 26 Brainstorm® Chapter Two posiada opatentowany, podwójny latający tourbillon, który można podziwiać na godzinie 6. Kolejny „ekstras” to umieszczony mniej więcej na godzinie 9 trójwymiarowy wskaźnik faz Księżyca. To wyjątkowo ciekawie zaprojektowane i wykonane wskazanie powstało także przy wykorzystaniu masy luminescencyjnej.

W ciemności widać w bardzo spektakularny sposób efekt zastosowania masy świecącej, podobnie jak tarcza czasu świeci na zielono, ale i masy dającej niebieski blask. Na godzinie 3  umieszczono opatentowany układ służący do wskazania drugiej strefy czasowej oraz do wyboru strefy. To trójwymiarowa wskazówka w kształcie litery V, która umożliwia odczytanie aktualnej strefy czasowej a także jej wybór. Ta innowacyjna kombinacja wymyślona przez Pascala Raffy, połączona z trzecim wskazaniem opartym na tarczy w kształcie kopuły, pozwala na intuicyjność odczytu wskazań funkcji world time, umożliwiając jednoczesny odczyt każdej z 24 stref czasowych.

Ten wyjątkowy zegarek ma jeszcze wskazanie rezerwy chodu.

Mechanizm dysponuje aż 5 dniowym „zapasem” którego aktualną wartość można odczytać w specjalnym okienku pod tarczą, które możemy obserwować przez szafirową kopertę pomiędzy górnymi uszami zegarka.

 BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter Two Sunshine Collection

 BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter Two Sunshine Collection

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter Two Sunshine Collection dane techniczne:

Numer referencyjny R26C2-018, szafirowa koperta, żółta tarcza
Limitowana edycja 7 ręcznie grawerowanych zegarków z kolekcji Sunshine

Koperta: średnica 47,80 mm
Materiał: Szafir z tytanowymi uszami i deklem
Pasek z gumy w kolorze żółtym
Klamra: składana klamra z 18-karatowego białego złota
Wodoodporność: do 30m

Mechanizm: Kaliber 17DM06-DT, ręcznie nakręcany, 21 600 BPH,
Rezerwa chodu 5 dni
Funkcje: wskazanie godzin, minut, sekund na tourbillonie, półkulisty wskaźnik fazy Księżyca, czas uniwersalny z indeksowalną drugą strefą czasową z półkulistym wskaźnikiem z miastami.

Zegarek prezentowany jest na krótkim video:
 


Każdy z 7 zegarków w limitowanej kolekcji dostarczany jest na gumowym pasku w kolorze żółtym, czyli w kolorze tarczy czasu głównego. Cena zegarka z szafirową koperta to 365 000 CHF, czyli około 1 500 000 złotych, zapewne + 23% podatku VAT.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

ALPINA AlpinerX Alive – w 6 nowych ...
ALPINA AlpinerX Alive – w 6 nowych ...
05.02.2021
TAG HEUER & PORSCHE: TAG Heuer Carr...
TAG HEUER & PORSCHE: TAG Heuer Carr...
09.02.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco