7 listopada odbyła się ceremonia wręczenia prestiżowych nagród Fondation du Grand Prix d'Horlogerie de Genève (GPHG). Event, podobnie jak w ubiegłych latach, zorganizowano w genewskim Teatrze du Leman. W skład Jury wchodziło 30 członków, specjalistów z dziedzin powiązanych z zegarkami i zegarmistrzostwem.
Wybrane modele, biorące udział w konkursie, w tym 18 laureatów, prezentowane były w Genewskim Muzeum Sztuki i Historii (MAH) do 14 listopada 2019 r.
Poniżej prezentujemy tegorocznych laureatów w poszczególnych kategoriach.
Zdobywcą nagrody głównej, Grand Prix “Aiguille d’Or” został Audemars Piguet Royal Oak Selfwinding Perpetual Calendar Ultra-Thin.
Ultra-cienki zegarek z kopertą o grubości zaledwie 6,3 mm wykonaną z platyny i tytanu. Wyposażony w mechanizm z naciągiem automatycznym posiadający komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci wiecznego kalendarza oraz wskaźnik faz Księżyca.
To najcieńszy zegarek z tego typu mechanizmem na świecie.
Cena: 150 800 CHF
Za najlepszy damski zegarek uznano model Chanel J12 Calibre 12.1.
Wykonany z białej ceramiki model jest najnowszą wersją J12, który liczy sobie już niemal 20 lat. Zegarek powstał z miłości do motoryzacji i żeglarstwa.
Swoją wyjątkową linię zawdzięcza sylwetkom sportowych jachtów klasy America's Cup, J12 - po których otrzymał nazwę. Zegarek wyposażono w mechanizm z naciągiem automatycznym z rezerwą chodu sięgającą 70 godzin. Dokładność jego wskazań została potwierdzona certyfikatem chronometru wydanym przez COSC.
Cena: 5 650 CHF
Zdobywcą nagrody za najlepszy damski zegarek z dodatkowymi komplikacjami został Legacy Machine FlyingT marki MB&F. Niezwykle ciekawy model z kopertą wykonaną z białego złota, zdobioną wieloma diamentami.
Bardzo wypukłe szkło, tworzące niemal szklaną półkulę, osłania manufakturowy mechanizm z jedną z najbardziej zaawansowanych komplikacji konstrukcji w formie Tourbillon’u wykonującego pełen obrót w przeciągu 60 sekund.
Mała tarcza zegarka, zlokalizowana w pozycji stałej na godzinie 7.
Wyjątkowy werk nakręcany jest automatycznie za sprawą przepięknego wahnika w kształcie słońca, wykonanego z różowego złota. Rezerwa chodu sięga 100 godzin.
Cena: 116 000 CHF
Najlepszym zegarkiem męskim na GPHG 2019 został Voutilainen z modelem 28ti.
Przepiękny model w pełni zaprojektowany i wykonany przez manufakturę Voutilainen.
Dzięki rezygnacji z zastosowania cyferblatu i wykorzystaniu wyłącznie delikatnej podziałki minutowej odsłonięto mechanizm od frontu ukazując jego piękno i majestat.
Uwagę przykuwa nadzwyczaj duże koło balansowe, które daje możliwość niezwykle precyzyjnej regulacji chodu mechanizmu. Dzięki połączeniu różnych patentów konstrukcyjnych oraz wykonaniu każdego z elementów z niesamowitą starannością i precyzją, zegarek został doceniony przez Jury GPHG 2019.
Zegarek wykonano w limitowanej ilości 8 egzemplarzy.
Cena: 86 000 CHF
Za najlepszy zegarek męski wyposażony w dodatkowe komplikacje mechanizmu uznano Audemars Piguet model Code 11.59 Minute Repeater Supersonnerie. Piękny i klasyczny zegarek z małym sekundnikiem, posiadający kopertę wykonaną z białego złota.
Model ten skrywa niezwykłą komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci repetycji minutowej. Pozwala ona na żądanie wybić godzinę przy użyciu dwóch gongów. W pierwszej kolejności wybijane są godziny, następnie kwadranse, a na końcu minuty.
Referencja: 26395BC.OO.D321CR.01
Cena: 317 800 CHF
W kategorii “Ikona” laureatem nagrody został Audemars Piguet za model Royal Oak "Jumbo" Extra-thin. Niezwykle piękny i klasyczny model marki AP, w którym wykorzystano różowo-złotą tarczę typu “Petite Tapisserie”,po raz pierwszy zaprezentowaną w modelu z 1992 roku stworzonego na 20-lecie kolekcji Royal Oak.
Równie niepowtarzalne w tym modelu jest 18-karatowe, szczotkowane białe złoto, z którego wykonano kopertę i bransoletę. Materiał ten w kolekcji Royal Oak użyto tylko raz, w latach 80. ubiegłego stulecia, w modelu z granatową tarczą oraz i diamentowymi indeksami.
Cena: 55 700 CHF
Za najlepszy chronometr 2019 okrzyknięto Chronométrie Ferdinand Berthoud Carburised Steel Regulator. Niezwykły i nieco futurystyczny model, z bardzo zaawansowanymi komplikacjami konstrukcji mechanizmu.
Zastosowano w nim Tourbillon, który można obserwować od strony dekla, naciąg łańcuchowy oraz wskaźnik rezerwy chodu Dodatkowym „smaczkiem” jest niecodzienny sposób prezentacji godziny. Liczbę egzemplarzy ograniczono do 20-tu limitowanych sztuk.
Cena: 230 000 CHF
W kategorii “Kalendarz i Astronomia” zdobywcą nagrody został Hermès i jego model - Arceau L'heure de la lune. W tym modelu użyto wiele ciekawych materiałów, takich jak tarcza wykonana z meteorytu, wizerunki Księżyca z macicy perłowej, czy koperta z szarego złota.
Zestawiając je razem udało się uzyskać niezwykły efekt mistycznego, romantycznego i niezbadanego kosmosu, w którego przestrzeni porusza się Księżyc.
Na tarczy znajdziemy dwie subtarcze odpowiedzialne za wskazania godziny i daty. Jednocześnie pełnią one rolę cienia rzucanego przez ziemię na swojego naturalnego satelitę. Podwojenie wskazań fazy Księżyca pozwoliło na przedstawienie jego pozycji względem półkuli północnej i południowej.
Ciekawym rozwiązaniem, jest fakt, że dwa wizerunki Księżyca ulokowano na meteorytowej tarczy na stałe, a ich fazy wskazywane są dzięki obracającym się tarczom. Paryska manufaktura ograniczyła liczbę sztuk tego wyjątkowego zegarka do 100 numerowanych egzemplarzy.
Cena: 26 000 CHF
Genus GNS1.2 zdobył nagrodę w kategorii “Wyjątkowy Mechanizm”. To pierwszy na świecie werk, w którym ruchome elementy mechaniczne przesuwają się między dwoma niezależnymi układami pełniącymi funkcję skali minutowej. Przypomina to nieco kolejkę górską z wagonami, które poruszają się między dwoma dyskami tworząc symbol “ósemki” lub nieskończoności.
Dla bardziej dokładnych wskazań minut służy tarcza na godzinie 3. Wskazania godzin prezentowane są dzięki cyfrom poruszającym się na zewnętrznej orbicie.
Ten wyjątkowy zegarek powstał w ilości zaledwie 8 limitowanych egzemplarzy.
Cena: 310 700 CHF
Za najlepszy chronograf uznano Bvlgari Octo Finissimo Chronograph GMT Automatic.
To model stanowiący piąty element kolekcji super-cienkich zegarków tej marki.
Wyposażony w najcieńszy mechanizm automatyczny z komplikacją chronografu i wskazaniem drugiej strefy czasowej o grubości zaledwie 3,3 mm. Łączna grubość koperty tego wyjątkowego modelu wynosi 6,9 mm.
Cena: 16 500 CHF
Najlepszym zegarkiem w kategorii Diver na GPHG 2019 uznano Seiko Prospex LX Line Diver's. Rasowy zegarek nurkowy o klasycznej stylistyce i ekstremalnej wodoszczelności 300m. Model ten wyposażono w wyjątkowy mechanizm typu Spring Drive.
Jest to innowacyjny werk łączący w sobie technologię kwarcową oraz klasyczną mechanikę. Jego praca jest jednostajna i ciągła, dlatego sekundnik porusza się gładko po tarczy, a z mechanizmu nie wydobywa się żaden dźwięk. Dodatkowym atutem jest 72-godzinna rezerwa chodu.
Cena: 6 900 CHF
W kategorii zegarków biżuteryjnych nagrodę przyznano marce Bvlgari za model Serpenti Misteriosi Romani. Jest to właściwie niezwykła, bogato zdobiona bransoletka, w którą wkomponowano olbrzymią liczbę kamieni szlachetnych.
Zegarek z kwarcowym mechanizmem umieszczono w paszczy węża, którego wkomponowano w całość tworząc niepowtarzalną biżuterię.
Model na zdjęciu to jedyny egzemplarz, który powstał.
Cena: 1 771 000 CHF
Za najznamienitsze zegarmistrzowskie rzemiosło artystyczne nagrodzono manufakturę Voutilainen za model Starry Night Vine. Tarcza tego zegarka to prawdziwe dzieło sztuki.
Została ona stworzona przez dwóch niezależnych artystów, mistrzów w swoim fachu - Tatsuo Kitamura oraz Anitę Porchet, reprezentujących odmienne techniki tworzenia.
Efekt ich pracy pokazuje jak pozornie dwa różne światy mogą się uzupełniać i tworzyć jedną, spójną całość. Ten wyjątkowy model z kopertą z białego złota powstał w ilości jednej sztuki.
Cena: 248 000 CHF
W kategorii “Petite Aiguille” w której pod uwagę brane są wyłącznie zegarki w cenie nieprzekraczającej 10 000 CHF zwycięzcą został Kudoke i jego model Kudoke 2.
Piękny, wykonany w 100% ręcznie model przyciąga uwagę swoim 24-godzinnym dyskiem na godzinie 12, w który wkomponowano grawer w postaci dnia i nocy.
Od strony dekla istniej możliwość obserwacji pracy mechanizmu, gdzie a uznanie zasługuje bogato zdobiony półmostek koła balansowego.
Cena: 9 670 CHF
W kategorii „Chalenge” uhonorowano markę Tudor za model Black Bay P01.
Zegarek ten powstał na bazie prototypu z lat 60. ubiegłego wieku - projektu pod kryptonimem “Commando”. Zegarek miał stanowić wyposażenie dla żołnierzy USA i zastąpić wcześniejsze czasomierze. Wybór Sił Zbrojnych USA padł na inny zegarek marki Tudor, a projekt zegarka taktycznego został porzucony.
Po upływie ponad 50. lat zdecydowano się na reaktywację projektu, którego efektem jest właśnie model Black Bay P01. Zegarek wyposażono w krzemowy wychwyt oraz system blokujący obrotowy pierścień. Rezerwa chodu mechanizmu sięga 70-ciu godzin.
Cena: 3 750 CHF
W dziedzinie „Innowacji” nagrodzono zegarek manufaktury Vacheron Constantin model Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar. Mechanizm VC kaliber 3610QP, w który zaopatrzono ten model, ma rezerwę chodu sięgającą 65 dni, czyli 1560 godzin.
Ten niewiarygodny wynik jest zasługą wykorzystania dwóch regulatorów pracujących z różną częstotliwością. Biorąc pod uwagę inną komplikację konstrukcji mechanizmu, którą wykorzystano w tym modelu, czyli wieczny kalendarz, to niezwykle innowacyjne rozwiązanie pozwala na odkładanie zegarka na długi czas bez obawy przed jego zatrzymaniem i koniecznością ponownego ustawiania daty.
Cena: 283 000 CHF
Za śmiałość wzornictwa i konstrukcji doceniono model AMC marki Urwerk.
Zegarek ten to tak naprawdę jeden z elementów większej całości.
Drugim jest zegar atomowy stanowiący bazę, do której zegarek naręczny może zostać podłączony w celu skorygowania jego wskazań. To niezwykle śmiałe i ciekawe połączenie dwóch światów - tradycyjnego mechanicznego zegarmistrzostwa z najdokładniejszym zegarem jaki do tej pory stworzył człowiek. Model został ograniczony do limitowanej liczby trzech sztuk.
Cena: 2 750 000 CHF
Za największe “Objawienie” zegarmistrzowskiego świata, uznano markę Ming i jej model 17.06 Copper. Marka weszła na rynek zegarków w sierpniu 2017 roku.
Dzięki wiedzy, przemyślanym projektom oraz precyzji wykonania z dokładnością do 10-ciu mikronów Ming jest w stanie oferować wysokiej klasy zegarki o niezwykle ciekawych wzorach.
Cena: 1 250 CHF
Jury Fondation du Grand Prix d'Horlogerie de Genève 2019 przyznało również nagrodę specjalną, która trafiła do Luc’a Pettavino, założyciela domu aukcyjnego OnlyWatch, który zajmuje się sprzedażą najbardziej prestiżowych i wyjątkowych zegarków na świecie.
Na ostatniej aukcji ustanowiono światowy rekord.
Sprzedany został model manufaktury Patek Philippe, który stał się najdroższym zegarkiem na świecie – to model Grandmaster Chime 6300A-010. Wylicytowano go za kwotę ponad 28 000 000 euro, czyli ponad 110 000 000 złotych.
Paweł Zgiep
12:18 22.11.2019Wiadomości
GPHG 2019 – prezentacja zegarków, które zwyciężyły!
Zegarki demoludów. Historyczne firmy zegarkowe w powojennej Europie Wschodniej
Demokracja ludowa, komunizm, socjalizm to ciężki okres w życiu ludzi w Europie Wschodniej, jednak nawet ten niełatwy czas trzeba było czymś… mierzyć. Po zakończeniu II wo ...
Zegarmistrzostwo jako sztuka, sztuka jako inspiracja dla zegarmistrzostwa
„Prawdziwe dzieło sztuki” – tak eufemistycznie określa się czasem zegarki, a opinia ta dotyczy w szczególności wyrobów, które są: pięknie wykonane, kosztowne i zaawansowa ...
Codziennie w rytm Marszu Mokotowa. Zegar na Gołębniku
Tak warszawiacy, jak i odwiedzający stołeczne miasto goście mknący wzdłuż ulicy Puławskiej, niestety zwykle nie zauważają zegara, który od początku roku 1969 zdobi ścianę ...
Bulova Surveyor w 3 odsłonach. Zegarki mechaniczne o różnych obliczach
O tym, czy projekt zegarka będzie atrakcyjny, czy będzie chętnie wybierany przez klientów decyduje równowaga zachowana gdzieś pomiędzy pięknem projektu, a jego użytecznoś ...
Longines Conquest Heritage Central Power Reserve. 70-lecie kolekcji Conquest
Nie przemija moda na reedycje zegarków z lat 50. i 60., a nawet późniejszych ubiegłego wieku, recepta na sukces wydaje się być prosta – wytypować bardzo udany, często wrę ...
Najciekawsze i najważniejsze zegarkowe premiery Watches & Wonders 2024
Genewskie wydarzenie skupiające na sobie uwagę zegarkowego świata, czyli targi “Watches & Wonders” (dawny SIHH), po raz kolejny przyciągnęły tłumy wystawców i odwiedzając ...
Propozycje zegarków dla pokolenia X. „Zegarki przez pokolenia”
Za nami druga ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Tym razem wybieraliśmy ...
Seiko Astron GPS Solar. Nowa, futurystyczna luneta i planetarne tarcze
Firma Seiko to producent, który ma po pierwsze - bardzo szerokie portfolio produktowe, po drugie - słynie z tego, że jest w stanie wyprodukować każdy zegarek w całości, w ...
Maurice Lacroix Aikon Automatic i Automatic Chronograph. Tytan i dwa nowe kolory
Jest takie powiedzenie: „nie wymienia się zwycięskiego składu.” To motto mocno musieli wziąć sobie do serca managerowie i projektanci ze szwajcarskiej firmy Maurcie Lacro ...
IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...
Oris ProPilot X Miss Piggy Edition. Różowy zegarek, któremu nie można się oprzeć
No i jak tu nie podchodzić poważnie do deklaracji Orisa. Przypomnę, to firma, która zachowując pełną powagę związaną z mechanicznym zegarmistrzostwem, chce prezentować si ...
Rolex podnosi ceny zegarków w 2025. Które modele zdrożeją i dlaczego?
Jednym z najgorętszych zegarkowych newsów na początku 2025 roku jest informacja o podwyżkach cen zegarków marki Rolex. Jak powszechnie wiadomo, jedna z najlepiej rozpozna ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00