• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Epos

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter


Powrót do kategorii

Markę Błonie kojarzą nasi dziadkowie i ojcowie, to jedyna w powojennej historii polska firma oferująca zegarki mechaniczne. Dziś zna ją oczywiście także każdy zegarkomaniak. Błonie to firma działająca w latach 50. i 60. XX wieku. Niestety, firma zaprzestała działalności w tym zakresie decyzją ówczesnych komunistycznych władz. Zakłady Mechaniczno-Precyzyjne Mera Błonie w okresie 10 lat wyprodukowały około 1 200 000 zegarków. Po kilkudziesięciu latach markę wskrzeszono. Testowaliśmy już kilka atrakcyjnych modeli współczesnej firmy Błonie, tu wspomnę, że Dukat w wersji z białą tarczą zrobił na mnie bardzo duże wrażenie.

Teraz, po okresie względnej ciszy, polska firma mocno zaznaczyła swoją obecność nowymi kolekcjami. Aktualna oferta opiera się na 3 filarach, jakimi są: Kolekcja Klasyczna, Kolekcja Limitowana i Kolekcja Rzemieślnicza. Dziś przybliżę nieco tę ostatnią.

Błonie Rzemieślnicze – flagowa kolekcja w ofercie polskiej marki

To można powiedzieć kolekcja, którą należałoby uznać za flagową, ponieważ to w jej ramach oferowane są zegarki w których Błonie wykorzystuje swój cały potencjał.

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

To jednocześnie linia, w której oferowane zegarki mają wyjątkowo indywidualnych charakter. Błonie Rzemieślnicze swoją unikatowość zawdzięczają w szczególności porcelanowym tarczom, które po latach testów są w całości produkowane w Warszawie.

Ręcznie wykonane tarcze charakteryzują się wyjątkową głębią, fakturą i niepowtarzalną kolorystyką. Indeksy oraz logotyp umieszczone na tarczy nanoszone są tradycyjną techniką tampondruku zapewniając delikatną równowagę między funkcjonalnością i estetyką. Błonie Rzemieślnicze posiadają ponadto specjalnie przygotowane dla tej kolekcji koperty bazujące na pierwszych wzorach wznowionej marki Błonie, które obok autorskiej formy, która osiągnęła już rozpoznawalność, charakteryzują się także wysoką jakością wykończenia.

Indywidualny charakter każdego egzemplarza kolekcji rzemieślniczej podkreślony jest również wyjątkowymi elementami skórzanymi szytymi przez uznanego kaletnika – Przemysława Pipałę. Kolory paska, przeszyć oraz opakowania dobierane są indywidualnie pod barwę, w jakiej wyprodukowana została tarcza.

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

Każdy egzemplarz jest unikatowy

Wszystkie elementy stanowiące o wyjątkowości danego egzemplarza wytwarzane będą na zamówienie i w porozumieniu z klientem, a każda sztuka będzie posiadała numer 1/1, czyli nie będzie drugiego identycznego zegarka.

Dobre rzemiosło w dziedzinie zegarmistrzostwa to także dbanie o część mechaniczną zegarka. W wypadku tej branży chodzi o precyzję i trwałość. Błonie korzystało już z różnych zegarkowych „serc”. Dla kolekcji rzemieślniczej wybrano szwajcarskie mechanizmy.

W wyniku konsultacji z licznymi dostawcami zdecydowano się zastosować nowoczesny mechanizm z automatycznym naciągiem wyprodukowany przez Swiss Technology Production. Będą to więc mechanizmy znane miłośnikom zegarków jako STP.

Wybrany werk wyróżnia się zastosowaniem tzw. łabędziej szyi (ang. swan neck), która oprócz wyjątkowego wyglądu umożliwia precyzyjną regulację dokładności chodu. Jest to mechanizm o częstotliwości pracy wynoszącej 4 Hz, czyli jego koło balansowe wykonuje 28 800 wahnięć na godzinę, łożyskowany jest na 26 kamieniach, a rezerwa chodu ma  przyzwoity poziom 44-godzin. Dla firmy Błonie przygotowano również specjalny wahnik, który wraz z resztą mechanizmu będzie można  podziwiać przez przeszklony dekiel.

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

W ramach Kolekcji Rzemieślniczej co roku powstanie jedynie kilkanaście sztuk unikatowych zegarków, wśród których próżno będzie można szukać dwóch takich samych egzemplarzy.

Warto w tym miejscu nieco przybliżyć proces tworzenia i wygląd tarcz. Nie opiszę konkretnej, bo przecież każda jest inna, wykonana na konkretne życzenie. Jednak technologia produkcji jest opanowana, tak w wersji porcelanowej ja i grawerowanej, co w skrócie zaprezentuję.

Tarcze wykonane z porcelany i malowane

Opracowanie właściwej metody wytwarzania porcelany cienkiej jak opłatek wymagało przezwyciężenia szeregu technicznych wyzwań. Porcelanowe tarcze z pozoru wyglądają delikatnie, ale są dużo twardsze od zwykłej ceramiki dzięki zastosowaniu angielskiej porcelany z dodatkiem mączki kostnej według receptury wynalezionej już w XVIII wieku.

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

Produkcja porcelanowych tarcz to wielostopniowy, czasochłonny i dość trudny proces, tym bardziej, że efektem końcowym ma być cyferblat zegarka, od którego oczekujemy by był nieskazitelny. Proces zaczyna się od odlania w specjalnej formie gipsowej, cienkiej warstwy płynnej porcelany. Kiedy materiał jest jeszcze miękki, ręcznie wycina się krążki o odpowiedniej średnicy. Po wyschnięciu tarcze zostają utwardzone w piecu do wypalania ceramiki w temperaturze powyżej 1200 C.

Pod wpływem tak wysokiej temperatury porcelana staje się bardzo biała i twarda.

Następnie tarcze są ręcznie malowane ceramicznym szkliwami z dodatkiem wyselekcjonowanych pigmentów mineralnych. W trakcie powtórnego wypału w piecu warstwa szkliwa stapia się z porcelaną. Szkliwo nabiera głębi i połysku, a zawarte w nim pigmenty nadają każdej tarczy niepowtarzalny wzór. Po utwardzeniu szkliwa w tarczach wykonuje się wiertłem diamentowym otwór na wskazówkę.

W ostatniej fazie procesu gotowe tarcze szlifowane są ręcznie do grubości poniżej 1 milimetra i umieszczane na metalowych podkładach, które zostaną zamontowane w kopercie zegarka. Podczas każdego ze stadiów procesu łatwo o błędy, bo porcelana to materiał kapryśny i znany z tego, że potrafi pękać oraz deformować się w wysokich temperaturach, jak i podczas końcowej obróbki.

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

Opracowanie własnej technologii produkcji tarcz daje wiele możliwości personalizacji tego elementu dzięki czemu porcelanowe tarcze Błonie charakteryzują się niespotykaną głębią oraz unikatowymi wariantami kolorystycznymi, będącymi indywidualną cechą każdego egzemplarza.

Tarcze przyozdobione techniką grawerowania

Druga opcja to tarcze, których powierzchnie są przyozdobione za pomocą grawerowania, nazywanego też rytowaniem. Projekt przygotowywany jest na zamówienie i w ścisłym porozumieniu z klientem, z którym ustalane są nawet najdrobniejsze detale.

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

Tradycyjne grawerstwo ręczne polega na rytowaniu wklęsłym lub wypukłym, a do jego wykonania używa się rycli, dzięki którym powstaje dekoracyjny motyw, wzór, kompozycja oraz napis. Pozwalają one również na rzeźbienie powierzchni metalu techniką skrawania, do której stosuje się także dłuta, puncyny o różnych kształtach, pilniki, materiały ścierne i polerskie. Dobre rzemiosło w połączeniu ze sprawdzonymi metodami dają efekt w postaci tarcz, których wygląd za każdym razem jest inny i jednocześnie taki jaki zażyczył sobie klient.

Prace nad tarczą zaczynają się od przygotowania rysunku w skali 1:1 i oszlifowania krążka metalu będącego bazą cyferblatu zegarka Błonie kolekcji Rzemieślnicze.

Następnie wzór przenoszony jest na powierzchnię z wykorzystaniem kalki, a przed przystąpieniem do rytowania materiał pokrywa się cienką warstwą bezbarwnego lakieru spirytusowego lub nitrocelulozowego, w celu zabezpieczenia rysunku.

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter

Reszta procesu to już ręczne grawerowanie, które w zależności od poziomu skomplikowania wzoru może zająć nawet miesiąc.

Moim zdaniem nowa kolekcja zegarków Rzemieślnicze dowodzi, że właściciele firmy Błonie podchodzą do funkcjonowania oraz rozwijania się w tej branży ambitnie i poważnie.

Pozostaje wiec życzyć sukcesów i dalszego rozwoju!

Ceny zegarków w ramach serii Błonie Rzemieślnicze to 8 222 złote.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Błonie znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: BŁONIE.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Showroom 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Credor Eichi II 140th Anniversary -...
Credor Eichi II 140th Anniversary -...
20.01.2021
GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonyc...
GPHG 2020 – prezentacja nagrodzonyc...
23.01.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco