Markę Błonie kojarzą nasi dziadkowie i ojcowie, to jedyna w powojennej historii polska firma oferująca zegarki mechaniczne. Dziś zna ją oczywiście także każdy zegarkomaniak. Błonie to firma działająca w latach 50. i 60. XX wieku. Niestety, firma zaprzestała działalności w tym zakresie decyzją ówczesnych komunistycznych władz. Zakłady Mechaniczno-Precyzyjne Mera Błonie w okresie 10 lat wyprodukowały około 1 200 000 zegarków. Po kilkudziesięciu latach markę wskrzeszono. Testowaliśmy już kilka atrakcyjnych modeli współczesnej firmy Błonie, tu wspomnę, że Dukat w wersji z białą tarczą zrobił na mnie bardzo duże wrażenie.
Teraz, po okresie względnej ciszy, polska firma mocno zaznaczyła swoją obecność nowymi kolekcjami. Aktualna oferta opiera się na 3 filarach, jakimi są: Kolekcja Klasyczna, Kolekcja Limitowana i Kolekcja Rzemieślnicza. Dziś przybliżę nieco tę ostatnią.
Błonie Rzemieślnicze – flagowa kolekcja w ofercie polskiej marki
To można powiedzieć kolekcja, którą należałoby uznać za flagową, ponieważ to w jej ramach oferowane są zegarki w których Błonie wykorzystuje swój cały potencjał.
To jednocześnie linia, w której oferowane zegarki mają wyjątkowo indywidualnych charakter. Błonie Rzemieślnicze swoją unikatowość zawdzięczają w szczególności porcelanowym tarczom, które po latach testów są w całości produkowane w Warszawie.
Ręcznie wykonane tarcze charakteryzują się wyjątkową głębią, fakturą i niepowtarzalną kolorystyką. Indeksy oraz logotyp umieszczone na tarczy nanoszone są tradycyjną techniką tampondruku zapewniając delikatną równowagę między funkcjonalnością i estetyką. Błonie Rzemieślnicze posiadają ponadto specjalnie przygotowane dla tej kolekcji koperty bazujące na pierwszych wzorach wznowionej marki Błonie, które obok autorskiej formy, która osiągnęła już rozpoznawalność, charakteryzują się także wysoką jakością wykończenia.
Indywidualny charakter każdego egzemplarza kolekcji rzemieślniczej podkreślony jest również wyjątkowymi elementami skórzanymi szytymi przez uznanego kaletnika – Przemysława Pipałę. Kolory paska, przeszyć oraz opakowania dobierane są indywidualnie pod barwę, w jakiej wyprodukowana została tarcza.
Każdy egzemplarz jest unikatowy
Wszystkie elementy stanowiące o wyjątkowości danego egzemplarza wytwarzane będą na zamówienie i w porozumieniu z klientem, a każda sztuka będzie posiadała numer 1/1, czyli nie będzie drugiego identycznego zegarka.
Dobre rzemiosło w dziedzinie zegarmistrzostwa to także dbanie o część mechaniczną zegarka. W wypadku tej branży chodzi o precyzję i trwałość. Błonie korzystało już z różnych zegarkowych „serc”. Dla kolekcji rzemieślniczej wybrano szwajcarskie mechanizmy.
W wyniku konsultacji z licznymi dostawcami zdecydowano się zastosować nowoczesny mechanizm z automatycznym naciągiem wyprodukowany przez Swiss Technology Production. Będą to więc mechanizmy znane miłośnikom zegarków jako STP.
Wybrany werk wyróżnia się zastosowaniem tzw. łabędziej szyi (ang. swan neck), która oprócz wyjątkowego wyglądu umożliwia precyzyjną regulację dokładności chodu. Jest to mechanizm o częstotliwości pracy wynoszącej 4 Hz, czyli jego koło balansowe wykonuje 28 800 wahnięć na godzinę, łożyskowany jest na 26 kamieniach, a rezerwa chodu ma przyzwoity poziom 44-godzin. Dla firmy Błonie przygotowano również specjalny wahnik, który wraz z resztą mechanizmu będzie można podziwiać przez przeszklony dekiel.
W ramach Kolekcji Rzemieślniczej co roku powstanie jedynie kilkanaście sztuk unikatowych zegarków, wśród których próżno będzie można szukać dwóch takich samych egzemplarzy.
Warto w tym miejscu nieco przybliżyć proces tworzenia i wygląd tarcz. Nie opiszę konkretnej, bo przecież każda jest inna, wykonana na konkretne życzenie. Jednak technologia produkcji jest opanowana, tak w wersji porcelanowej ja i grawerowanej, co w skrócie zaprezentuję.
Tarcze wykonane z porcelany i malowane
Opracowanie właściwej metody wytwarzania porcelany cienkiej jak opłatek wymagało przezwyciężenia szeregu technicznych wyzwań. Porcelanowe tarcze z pozoru wyglądają delikatnie, ale są dużo twardsze od zwykłej ceramiki dzięki zastosowaniu angielskiej porcelany z dodatkiem mączki kostnej według receptury wynalezionej już w XVIII wieku.
Produkcja porcelanowych tarcz to wielostopniowy, czasochłonny i dość trudny proces, tym bardziej, że efektem końcowym ma być cyferblat zegarka, od którego oczekujemy by był nieskazitelny. Proces zaczyna się od odlania w specjalnej formie gipsowej, cienkiej warstwy płynnej porcelany. Kiedy materiał jest jeszcze miękki, ręcznie wycina się krążki o odpowiedniej średnicy. Po wyschnięciu tarcze zostają utwardzone w piecu do wypalania ceramiki w temperaturze powyżej 1200 C.
Pod wpływem tak wysokiej temperatury porcelana staje się bardzo biała i twarda.
Następnie tarcze są ręcznie malowane ceramicznym szkliwami z dodatkiem wyselekcjonowanych pigmentów mineralnych. W trakcie powtórnego wypału w piecu warstwa szkliwa stapia się z porcelaną. Szkliwo nabiera głębi i połysku, a zawarte w nim pigmenty nadają każdej tarczy niepowtarzalny wzór. Po utwardzeniu szkliwa w tarczach wykonuje się wiertłem diamentowym otwór na wskazówkę.
W ostatniej fazie procesu gotowe tarcze szlifowane są ręcznie do grubości poniżej 1 milimetra i umieszczane na metalowych podkładach, które zostaną zamontowane w kopercie zegarka. Podczas każdego ze stadiów procesu łatwo o błędy, bo porcelana to materiał kapryśny i znany z tego, że potrafi pękać oraz deformować się w wysokich temperaturach, jak i podczas końcowej obróbki.
Opracowanie własnej technologii produkcji tarcz daje wiele możliwości personalizacji tego elementu dzięki czemu porcelanowe tarcze Błonie charakteryzują się niespotykaną głębią oraz unikatowymi wariantami kolorystycznymi, będącymi indywidualną cechą każdego egzemplarza.
Tarcze przyozdobione techniką grawerowania
Druga opcja to tarcze, których powierzchnie są przyozdobione za pomocą grawerowania, nazywanego też rytowaniem. Projekt przygotowywany jest na zamówienie i w ścisłym porozumieniu z klientem, z którym ustalane są nawet najdrobniejsze detale.
Tradycyjne grawerstwo ręczne polega na rytowaniu wklęsłym lub wypukłym, a do jego wykonania używa się rycli, dzięki którym powstaje dekoracyjny motyw, wzór, kompozycja oraz napis. Pozwalają one również na rzeźbienie powierzchni metalu techniką skrawania, do której stosuje się także dłuta, puncyny o różnych kształtach, pilniki, materiały ścierne i polerskie. Dobre rzemiosło w połączeniu ze sprawdzonymi metodami dają efekt w postaci tarcz, których wygląd za każdym razem jest inny i jednocześnie taki jaki zażyczył sobie klient.
Prace nad tarczą zaczynają się od przygotowania rysunku w skali 1:1 i oszlifowania krążka metalu będącego bazą cyferblatu zegarka Błonie kolekcji Rzemieślnicze.
Następnie wzór przenoszony jest na powierzchnię z wykorzystaniem kalki, a przed przystąpieniem do rytowania materiał pokrywa się cienką warstwą bezbarwnego lakieru spirytusowego lub nitrocelulozowego, w celu zabezpieczenia rysunku.
Reszta procesu to już ręczne grawerowanie, które w zależności od poziomu skomplikowania wzoru może zająć nawet miesiąc.
Moim zdaniem nowa kolekcja zegarków Rzemieślnicze dowodzi, że właściciele firmy Błonie podchodzą do funkcjonowania oraz rozwijania się w tej branży ambitnie i poważnie.
Pozostaje wiec życzyć sukcesów i dalszego rozwoju!
Ceny zegarków w ramach serii Błonie Rzemieślnicze to 8 222 złote.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Błonie znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: BŁONIE.
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00