• Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Victorinox

VACHERON CONSTANTIN Les Cabinotiers La Musique du Temps Tempo


Podejrzewam, iż firmy Vacheron Constantin nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć chwilę poświęcił na zgłębienie „tajników” branży zegarkowej. Dlatego bez zbędnego rozpisywania się na temat tej marki, chciałbym od razu skupić się na najnowszym, unikatowym zegarku, jakim bez wątpienia jest model La Musique du Temps Grand Complications. Model ten przygotowany został w specjalnym dziale Maison - Les Cabinotiers, który jest odpowiedzialny za tworzenie personalizowanych i niepowtarzalnych czasomierzy. Niecodzienny Les Cabinotiers La Musique du Temps Tempo wyposażony został w nowy manufakturowy mechanizm VC o oznaczeniu 2756, który oferuje w sumie aż 24 komplikacje zegarmistrzowskie w jednym zegarku!

Osobom zastanawiającym się jak to możliwe, by umieścić tak dużą liczbę komplikacji konstrukcji mechanizmu w jednym zegarku naręcznym, a co dopiero na jednej tarczy, spieszę z wyjaśnieniem, że model ten posiada dwa cyferblaty i specjalny system umożliwiający obracanie koperty.

VACHERON CONSTANTIN Les Cabinotiers La Musique du Temps Tempo

La Musique du Temps - muzyka czasu

Zegarki wybijające godzinę zajmują specjalne miejsce w historii zegarmistrzowskich komplikacji. Przez ponad dwa wieki firma Vacheron Constantin zwraca swoją uwagę właśnie w kierunku tego wyjątkowego rozwiązania. W 2019 roku specjalny dział manufaktury - Les Cabinotiers podjął się stworzenia kolekcji zegarków „jedynych w swoim rodzaju”, będących hołdem dla tej komplikacji konstrukcji, a których nazwa brzmi La Musique du Temps, czyli Muzyka Czasu.

Les Cabinotiers Tempo posiada przede wszystkim niezwykle skomplikowany, jak również wyjątkowo efektowny repetier minutowy. Piękny, wyrazisty dźwięk wybijanych godzin i minut jest możliwy dzięki zastosowaniu w mechanizmie specjalnego systemu gongów.

Wracając do kwestii zaprezentowania multifunkcjonalności tego modelu, warto przyjrzeć się jego strukturze, oraz wspomnianym dwóm cyferblatom. Muszę podkreślić w tym miejscu, że bez względu na który cyferblat spojrzymy, każdy jest zaprojektowany w taki sposób, że pomimo mnogości wskazań jego czytelność jest wręcz perfekcyjna.

VACHERON CONSTANTIN Les Cabinotiers La Musique du Temps Tempo

Dwie strony muzyki

Pierwsza strona zegarka oferuje następujące wskazania: czas, stoper z funkcją międzyczasów oraz wieczny kalendarz, który został umieszczony na dwóch licznikach umieszczonych w dolnej części tarczy. Symetrycznie umieszczone górne subtarcze służą do odmierzania czasu.

Godziny i minuty odczytujemy z totalizatora w okolicach godziny 10. Posiada on również wewnętrzną 24-godzinną skalę, która może być stosowana do wskazania drugiej strefy czasowej. Na godzinie 2 znajduje się licznik stopera. Biorąc pod uwagę, że chronograf jest niewątpliwie jedną z najbardziej złożonych komplikacji zegarmistrzowskich, twórcy z manufaktury Vacheron Constantin  chcieli ukazać prawdziwą szlachetność stopera poprzez wzbogacenie go o komplikację split second oraz w koło kolumnowe. Czym jest funkcja Split second?

Otóż jest to wskazanie realizowane za pomocą dwóch wskazówek sekundowych, umożliwiających pomiar i odczyt międzyczasów. Umożliwia on obliczanie czasów pośrednich (split) zatrzymując jedną z dwóch wskazówek, która po ponownym uruchomieniu „dogania” pierwszą.

Poznanie wszystkich możliwości tego zegarka wymaga od użytkownika odwrócenia koperty.  Symetryczna koperta oraz specjalny system mocowania paska pozwala podziwiać drugą stronę zegarka i kolejne ukryte w nim komplikacje.

VACHERON CONSTANTIN Les Cabinotiers La Musique du Temps Tempo

VACHERON CONSTANTIN Les Cabinotiers La Musique du Temps Tempo

Drugi cyferblat został „poświęcony” na wskazania astronomiczne.

Centralne wskazówki z tej strony zegarka wskazują prawdziwy czas słoneczny. Czas ten wynika bezpośrednio z pozycji Słońca na niebie i różni się od czasu cywilnego ze względu na nachylenie osi Ziemi oraz eliptyczności jej orbity. Występują dwa rodzaje czasu słonecznego. Jeden to średni czas słoneczny, czyli czas cywilny, który stosujemy na co dzień, a drugi to czas prawdziwy, który de facto pokrywa się z czasem średnim, tylko cztery razy w roku z maksymalnymi odchyleniami wynoszącymi od -16 minut i 23 sekund do +14 minut i 22 sekund. Różnica ta nazywana jest równaniem czasu i została przedstawiona na dwóch cyferblatach właśnie w tym niezwykle skomplikowanym zegarku. Aby ta informacja była mocniej zaakcentowana, przeciwwaga wskazówki minutowej ma kształt Słońca.

Dodatkowym atutem tego zegarka jest wskazanie wschodu i zachodu Słońca oraz dnia i nocy, umieszczone horyzontalnie w centralnej części tarczy w okolicach godziny 3 i 9.

Precyzja astronomicznych wyliczeń

Dolna część tego cyferblatu ukazuje nam obrazowe wskazanie fazy Księżyca wraz z jej czasem trwania, która w rzeczywistości trwa 29 dni 12 godzin, 44 minuty i 2,8 sekundy. Skalibrowanie wskazania fazy Księżyca do 29,5 dnia sprawia, że informacja ta wymaga korekty raz na 1000 lat.

W centralnej części, w miejscu godziny 12, zostało umieszczone pokaźnych rozmiarów okno przez które możemy podziwiać majestatyczną klatkę tourbilllonu w kształcie krzyża maltańskiego - godła Maison. Do mostka klatki przytwierdzono łuk ze skalą wskaźnika rezerwy chodu.

VACHERON CONSTANTIN Les Cabinotiers La Musique du Temps Tempo

VACHERON CONSTANTIN Les Cabinotiers La Musique du Temps Tempo

Ten wyjątkowy zegarek z tak rozbudowaną funkcjonalnością to było bez wątpienia prawdziwe wyzwanie zegarmistrzowskie. Mechanizm zastosowany w tym zegarku został opracowany przez ten sam zespól, który stworzył słynny i niepowtarzalny kaliber 57260.

Specjalnie zaprojektowana dźwignia wskazania split second została stworzona z myślą o oszczędzaniu energii, dzięki temu rezerwa chodu tego modelu wynosi aż 65 godzin, a podczas ciągłego użytkowania stopera nie jest mniejsza niż 45 godzin. Częstotliwość pracy mechanizmu wynosi 2.5 Hz. Wartym podkreślenia jest fakt, że cały mechanizm posiada aż 1163 elementy.

Spojrzenie na zegarek pozwala nie tylko podziwiać jego funkcje, ale również docenić jego majestatyczny i precyzyjnie dopracowany wygląd. Zestawienie kolorystyki łupkowej szarości, szlifu słonecznego na centralnej powierzchni cyferblatów oraz giloszowania z kopertą wykonaną z 18 karatowego różowego złota i wskazówkami w tym samym kolorze, wygląda wprost obłędnie. Koperta zegarka oraz luneta zostały wypolerowane, natomiast luneta zarówno od strony wskazań czasu jak i astronomicznych posiada specjalne żłobienia, które z pewnością ułatwią użytkownikowi chwyt w momencie obracania koperty.

VACHERON CONSTANTIN Les Cabinotiers La Musique du Temps Tempo

Z uwagi na liczbę jego komplikacji średnica również jest dość imponująca, ponieważ sięga aż 50 milimetrów, natomiast jej grubość to „tylko” 21mm.

Melodia zaklęta w zegarku

Les Cabinotiers Grand Complication Tempo to nie tylko historia zegarmistrzowska, ale również piękna przygoda z muzyką. Marka Vacheron Constantin powierzyła bowiem nagranie brzmienia każdego modelu studiu nagraniowemu Abbey Road Studios, które w swojej historii może poszczycić się współpracą z The Beatles, Adele i Oasis. Kooperacja ta poskutkowała stworzeniem specjalnych dźwiękowych certyfikatów każdego z modeli La Musique du Temps.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że zegarek ten jest jedyny w swoim rodzaju, a zaawansowanie techniczne i kunszt zegarmistrzowski jest z pewnością tym, co potęguje wyjątkowość tego modelu.

VACHERON CONSTANTIN Les Cabinotiers La Musique du Temps Tempo

To dotychczas najbardziej skomplikowany techniczne zegarki marki Vacheron Constantin.

Sposób w jaki zegarek się obraca, oraz informacje na jego temat można poznać oglądając krótkie video z prezentacją Pana Christiana Selmoni, Dyrektora z firmy Vacheron Constantin:
 


Pewnym jest fakt, że Vacheron Constantin Les Cabinotiers La Musique du Temps Tempo trafi w ręce prawdziwego konesera zegarków, dla którego będzie się liczył nie tylko wygląd i komplikacje konstrukcji mechanizmu, ale również będzie on czerpał przyjemność ze słuchania „bicia serca” tego niepowtarzalnego czasomierza.

Jeśli kogoś interesuje cena, to można ją poznać dopiero po bezpośrednim kontakcie z firmą Vacheron Constantin. Jednak z pewnością możemy powiedzieć, że atrakcyjna... nie będzie.

Więcej wyjątkowych zegarków opisujemy tu: Prestiżowe zegarmistrzostwo

Jakub Wojdat


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition...
Prezentujemy: ORIS Hölstein Edition...
30.07.2020
MONTBLANC Star Legacy Chronograph D...
MONTBLANC Star Legacy Chronograph D...
06.08.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco