Dokładnie 51 lat temu, w lipcu 1969 roku, astronauci misji Apollo 11 stawiali pierwsze w dziejach ludzkości kroki na powierzchni Księżyca. W zegarkach OMEGA Speedmaster, w które wyposażono członków tamtej załogi, pracował słynny dziś mechanizm 321, który tego dnia na zawsze zapisał się na kartach historii, a potem brał udział we wszystkich załogowych misjach na Srebrnym Globie.
O tym wyjątkowym w dziejach marki Omega mechanizmie pisaliśmy przy okazji artykułu, który ukazał się w styczniu 2020 roku.
Oryginalny mechanizm, pierwszy kaliber 321, podziwiany był i jest nadal za skomplikowanie wyglądającą, wyszukaną konstrukcję. Był także pierwszym mechanizmem, jaki zastosowano w najpopularniejszym zegarku tej szwajcarskiej marki, czyli właśnie w modelu Speedmaster.
W celu realizacji współczesnego projektu „Calibre 321” firma Omega powołała wyspecjalizowany zespół ekspertów, którzy pracowali przez dwa lata w całkowitej tajemnicy realizując zadanie jakim było wskrzeszenie kalibru 321. W skład zespołu wchodzili inżynierowie, historycy, programiści, doświadczeni zegarmistrzowie i rzemieślnicy.
Aby chronić objęte tajemnicą wyjątkowe szczegóły projektu, zespół pracował pod kryptonimem „Alaska 11”, nazwany tak zgodnie z procedurami i nazwami, których Omega używała w swoich tajnych projektach Speedmaster dla NASA w latach 60. i 70. ubiegłego wieku.
W tym roku marka OMEGA z mistrzowską precyzją odtworzyła mechanizm Omega kaliber 321 powołując do życia jego drugą generację i wykorzystała go w wyjątkowym czasomierzu nazwanym Speedmaster Moonwatch 321 Stainless Steel.
Ta ekscytująca wiadomość obiegła świat już w pierwszej połowie 2020 roku, ale marka Omega właśnie ogłosiła z dumą, że zegarek można już nosić… na Ziemi.
Model Speedmaster Moonwatch 321 Stainless Steel w nielimitowanej edycji oferuje wyjątkowy pomost z historią podboju kosmosu, a także mechanizm, który przez lata wzbudzał podziw i był bardzo poszukiwany przez kolekcjonerów oraz miłośników szwajcarskiej marki na całym świecie.
Koperta o średnicy 39,70 mm powstała ze stali szlachetnej, a wpływ na jej kształt miał inny model Speedmaster, który również miał swój udział w kosmicznej historii OMEGA. Podobny model 3. generacji Moonwatch znajdował się na ręku astronauty, który w 1965 roku, jako pierwszy w dziejach Ameryki, odbył spacer kosmiczny.
W nowym „Speedy” zdecydowano się na pierścień wykonany z czarnej, polerowanej ceramiki [ZrO2] ze skalą tachymetru naniesioną białą emalią oraz słynną „kropką nad dziewięćdziesiątką”.
Czarną tarczę ożywiają dobrze znane wskazówki Moonwatch oraz historyczne logo OMEGA.
Oczywiście, użytkownicy zegarka mogą podziwiać mechanizm 321 przez przeszklony dekiel koperty.
Przywrócenie mechanizmu do życia zajęło dwa lata intensywnych badań i prac rekonstrukcyjnych. Wykonano między innymi tomografię komputerową autentycznego zegarka OMEGA Speedmaster, który Eugene „Gene” Cernan miał na ręku podczas misji Apollo 17 w 1972 roku.
Każdy ze współczesnych mechanizmów firmy wiernie wypełnia autentyczne specyfikacje oryginału i jest montowany w specjalnie dedykowanym atelier OMEGA Calibre 321.
Wydaje się, że nie ma lepszego sposobu dla miłośników zegarków, aby celebrować jedno z największych osiągnięć człowieka poza atmosferą ziemską.
Nowy model marki Omega wyposażony w mechanizm 321 opisujemy dokładnie tu:
OMEGA Speedmaster Moonwatch 321 Stainless Steel „Ed White”.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Omega znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: OMEGA.
Redakcja Zegarki i Pasja
* artykuł na bazie materiałów prasowych marki Omega
07:54 28.07.2020Zegarki
OMEGA - premiera modelu Moonwatch z mechanizmem 321
Powrót do kategorii

REKLAMA

MONTBLANC Heritage Monopusher Chronograph i Heritage Automatic
Nowe zegarki Montblanc z kolekcji Heritage to modele o klasycznym stylu pod względem wyglądu, które wpisują się w trwacjący w branży trend tworzenia reedycji dawnych mode ...

G-SHOCK GWF-A1000 „Frogman” – analogowy zdobywca głębin
Kolekcja Frogman należy do elitarnej i najbardziej zaawansowanej technicznie grupy zegarków Master of G firmy G-SHOCK. Modele z tej serii zostały stworzone z myślą o wyko ...

ALPINA Seastrong Diver Comtesse Quartz
Alpina to szwajcarska marka zegarmistrzowska, która mi kojarzy się przede wszystkim z solidnymi zegarkami sportowymi. Również będąc marką siostrzaną z Frederique Constant ...

LABEL NOIR: Rolex Milgauss Tourbillon – czas na personalizację
Firma Rolex, a właściwie fundacja pod tą nazwą prowadząca działalność także w zakresie produkcji zegarków, to instytucja bardzo specyficzna. Zegarki marki Rolex cieszą si ...

AVIATOR Swiss Made - Douglas Dakota Skytrain Automatic
Samolot Douglas DC-3 to nie tylko model statku powietrznego. To samolot przez wielu uważany za symbol złotej ery lotnictwa, a w dziedzinie lotów pasażerskich to jeden z n ...

Video recenzja: SQUALE Matic 60 Atmos
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji prezentującej zegarek Matic 60 Atmos marki Squale. Nasz redakcyjny kolega Adrian prezentował ten model niedawno w formie klasyczne ...

Andreas Strehler - Sauterelle Lune Exacte
Wskazanie fazy Księżyca to dość szczególna komplikacja konstrukcji mechanizmu zegarka. Gdyby sporządzić listę wszystkich spotykanych komplikacji konstrukcji i ułożyć je p ...

G-SHOCK GWF-A1000 „Frogman” – analogowy zdobywca głębin
Kolekcja Frogman należy do elitarnej i najbardziej zaawansowanej technicznie grupy zegarków Master of G firmy G-SHOCK. Modele z tej serii zostały stworzone z myślą o wyko ...

Meccaniche Veneziane – wyłącznie mechaniczne, włoskie zegarki!
Meccaniche Veneziane to włoska marka zegarkowa, która od samego początku zaistnienia w branży zegarmistrzowskiej zrobiła spore wrażenie. Firma powstała w maju 2017 roku, ...