Marka Davosa wyspecjalizowała się w tworzeniu i oferowaniu zegarków, które można określić jako „dobrze wyposażone”, dobrze wykonane, oraz dostępne w niewygórowanych cenach, choć to ostanie to oczywiście określenie relatywne. Dla każdego określenie „niewygórowana cena” może znaczyć inny pułap cenowy, niemniej moim zdaniem, te modele Davosy z jakimi miałem przyjemność zetknąć się, były zawsze atrakcyjnymi ofertami.
Zegarek, który zaprezentujemy w niniejszym artykule jest jednak reprezentantem tej droższej części oferty marki Davosa. Katalogowa cena 10 800 złotych ma swoje uzasadnienie.
Prezentujemy zegarek Davosa Newton Pilot Moonphase Chronograph Limited Edition. To flagowy reprezentant kolekcji Newton, w której ta szwajcarska firma proponuje swoje wersje zegarków dla pilotów, a jednocześnie nazwa kolekcji jest formą oddania hołdu Isaakowi Newtonowi. Czas był w jego teoriach niezmiernie ważnym elementem, więc uhonorowanie tego wielkiego naukowca jest zupełne na miejscu. Najmocniejszym punktem tej kolekcji jest właśnie prezentowany model, który występuje w trzech wersjach kolorystycznych.
Stalowa koperta tego skomplikowanego pod względem technicznym zegarka jest dość spora. Średnica to 44 mm a grubość 14 mm. Biorąc pod uwagę klasyczny wzór obudowy z łagodnie wypuszczonymi, ale zagiętymi w dół uszami, jest szansa, że dopasujemy go do wielu nadgarstków, w tym tych nieco szczuplejszych.
Pasek jest szeroki, mierzy 22 mm, poza tym robi wrażenie solidnego, co powinno zapewnić właściwe mocowanie do nadgarstka.
Po prawej stronie koperty, w tradycyjnym ułożeniu, znajduje się całe „centrum sterowania” zegarkiem, umożliwiające obsługę jego funkcji dodatkowych.
Spora, zwężająca się przy kopercie koronka jest duża, dzięki czemu powinna być wygodna w operowaniu. Jej czołową powierzchnię zdobi gwiazda stanowiąco logo marki Davosa. Po obu stronach koronki rozmieszczono przyciski stopera, którą to funkcję miedzy innymi wyposażony jest ten zegarek. Po dokładniejszym przyjrzeniu się obudowie okazuje się, że jest jeszcze jeden przycisk widoczny na godzinie 10, służący do ustawiania kalendarza. Jest on zlicowany z powierzchnią boku koperty. Po tej samej stronie umieszczono jeszcze element przypominający tabliczkę na której znajdziemy numer danego zegarka w limitacji.
Koperta została wykonana w moim ulubionym stylu. Poza klasycznym kształtem znajdziemy tutaj obróbkę w postaci polerowania i szczotkowania. Na uszach są polerowane fazowania oddzielające szczotkowane elementy. Linie łączące oba rodzaje obróbki są ostre i wyraźne.
Także wąska luneta jest dookólnie szczotkowana od góry, a boki ma polerowane. To świetna, w moim odczuciu uniwersalna koperta, doskonale prezentująca się z tym bogato wyposażonym, sportowym zegarkiem.
Dekiel jest przykręcany czterema śrubkami. Ma powierzchnie polerowane i szczotkowane. Centralną część zajmuje przeszklenie, przez które widać pięknie wykończony i przyozdobiony mechanizm Eta Valjoux 7751. Widać elementy polerowane, perłowane jak i z nałożonym dookólnie poprowadzonymi pasami.
Autorski jest wahnik, który jest mocno szkieletowany, ma naniesione pasy genewskie oraz wygrawerowaną gwiazdę Davosy. Widoczne śrubki zabarwiono na niebiesko.
Przejdźmy do opisu tarczy, bo ta jest bardzo bogata we wskazania.
Prezentowany jest oczywiście główny czas. Godziny i minuty wskazywane szerokimi i wypełnionymi masą świecącą wskazówkami. Mały sekundnik pracuje na tarczy umieszczonej na godzinie 9. Dzieli on ją ze wskazaniem 24 godzinnym. Mała tarcza na godzinie 6 pokazuje godziny stopera oraz w specjalnym wycięciu fazy Księżyca. Tarcza na godzinie 12 odlicza natomiast minuty stopera, a w dwóch wyciętych na niej, prostokątnych okienkach odczytamy dni tygodnia oraz miesiące.
Dla zachowania symetrii, logo marki umieszczono w imitującym czwartą tarczę zagłębieniu na godzinie trzeciej. Z opisu wynika, że do pełnych wskazań kalendarza brakuje nam dni miesiąca. Są one odczytywane za pomocą wskazówki umieszczonej centralnie, a pokazującej nam dni tygodnia na skali nadrukowanej na krawędzi tarczy. Mieści się ona na pierścieniu dystansowym. Tuż za nim jest nadrukowana skala minutowa i precyzyjna sekundowa. Indeksy godzinowe są w postaci cyfr arabskich, w formie nowoczesnej czcionki. Są one nakładane.
Zegarek występuje w wersji z tarczą szaro-beżową na brązowym pasku. Powierzchnię tarczy przyozdabia szlif słoneczny, a czerwony grot wskazówki datownika zapewnia ożywiający akcent. Kolejna jest wersja z ciemno niebieską tarczą. Ona także ma wykończenie w postaci szlifu słonecznego, czerwony grot wskazówki datownika, a pasek dobrano w kolorze granatowym. Ostatni model ma czarną tarczą i taki również pasek.
Firma Davosa nazywa tę ostatnią wersję typowym pilotem, ponieważ, poza masą luminescencyjną nałożoną na wskazówki, również nakładane indeksy godzinowe wykonano w tej wersji z masy świecącej.
Tarcze w każdym z trójki chroni lekko wypukłe szafirowe szkło z warstwą antyrefleksyjną. Zastosowana masa świecąca ma biały kolor. To SuperlumiNova BGW9, emitująca w ciemności światło o niebieskawym zabarwieniu.
DAVOSA Newton Pilot Moonphase Chronograph Edycja limitowana:
- Numer referencyjny: 161.586.15 (szaro-beżowy), 161.586.45 (niebieski), 161.586.55 (czarny)
Mechanizm
DAV 3051, oparty na ETA VJ 7751
Koperta
Stal nierdzewna, stożkowa koronka i przykręcany przeszklony dekiel
Szkło: szafirowe z powłoka antyrefleksyjną
Odporność na wodę: do 5 ATM
Materiał luminescencyjny: Super-LumiNova BGW9
Wymiary: Średnica 44 mm, grubość 14 mm
Pasek
Skóra bydlęca ze sprzączką
Szerokość przy uszach: 22 mm
Funkcje
Godziny, minuty, małe sekundy, wskazanie daty za pomocą środkowej wskazówki, wskazanie faz Księżyca, stoper, wskazanie dnia tygodnia oraz miesiąca, wskazanie czasu 24 godzinne.
Każdy egzemplarz zegarka DAVOSA Newton Pilot Moonphase Chronograph Limited Edition jest dostarczany z certyfikatem z odpowiednim numerem.
Zalecana cena detaliczna to 2 398 euro. W Polsce, jak zaznaczyłem na wstępie, cena modelu Newton Pilot Moonphase Chronograph Limited Edition to 10 800 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Davosa znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – DAVOSA
Adrian Szewczyk