Przygotowanie zegarka typu Worldtimer to zawsze spore wyzwanie dla projektantów, nie tylko pod kątem designu, ale także użyteczności. Tego typu modele powinny zachować możliwie najlepszą czytelność przy prezentacji jednocześnie maksymalnie dużej liczby informacji, nie tracąc przy tym na estetyce. Dodatkowo, wskazana jest szczypta ekstrawagancji, by odróżniać się od konkurencji i przykuć uwagę nabywcy. Osoby szukające tego rodzaju czasomierza kierują się różnymi powodami. Można pokusić się o stwierdzenie, że lwia część z nich potrzebuje wiernego towarzysza podróży, który nie tylko ją umili, ale przede wszystkim ułatwi.
I nie zawsze ma znaczenie, czy upływa ona w pierwszej, czy ekonomicznej klasie. Liczy się niezawodność i to „coś”. Oczywiste, dostępny budżet ma także wpływ na to, z której półki cenowej model zwycięży w zakupowej batalii.
Charakterystyczny „look” worldtimerów przyciąga nie tylko amatorów przygód czy ludzi biznesu, spędzających mnóstwo czasu między Bangkokiem, Nowym Jorkiem a Paryżem. Coraz częściej ten niepowtarzalny styl przemawia do tych, którzy szukają odskoczni od typowego garniturowca czy „tool-watcha”, szukając czegoś pomiędzy.
Wydaje się, że Frederique Constant ma coś, co może sprostać ich oczekiwaniom.
Linia Classic Worldtimer Manufacture jest oferowana od niemal dekady i właśnie została poszerzona. Dobrze znany fanom szwajcarskiej marki „podróżnik” w krótkim czasie stał się jednym z flagowych modeli tej szwajcarskiej firmy. Teraz jest wyraźnie odświeżony, pełen „energii” i jeszcze bardziej ekskluzywny niż starsi bracia.
Głównym elementem wyróżniającym nowego Worldtimera marki Frederique Constant jest koperta wykonana w całości z 18-karatowego różowego złota. Potraja to cenę względem poprzednich modeli, które bazują na stali szlachetnej (około 4500 tysiąca dolarów vs. 15 000).
Producent podkreśla, że to pierwszy taki model w historii produkcji i delikatnie daje do zrozumienia, że nie ostatni, zdradzając tym samym woje aspiracje do wejścia do nieco wyższej niż obecnie zajmowanej półki.
Mierząca 42 milimetry średnicy koperta jest bardzo nowoczesna, dość uniwersalna pod kątem rozmiaru i bardzo klasyczna w formie. Smukłe krągłości przywodzą na myśl kulistość Ziemi, której eksplorowanie nasz dzisiejszy bohater ma ułatwiać. Piękna koronka w stylu retro i uszy bez ostrych rantów dopełniają wrażenia sferyczności.
Kolejna zmiana to kolorystyka. Postawiono na mocne, marynistyczne barwy.
Stonowany antracyt, używany poprzednio na całym obszarze, teraz ograniczono do oznaczenia powierzchni rzeźbionych kontynentów, wyłaniających się z głębi intensywnie niebieskiej tarczy. Miniaturową mapę świata okalają pierścienie ze wskazaniem stref czasowych oraz odpowiadających im głównym miastom, ułożonym w dwóch rzędach. Dla ułatwienia 24-godzinny dysk podzielono na strefę dzienną (czerwoną) oraz nocną (szarą).
Wskazówki godzinową oraz minutową, podobnie jak indeksy, wypełnia biała substancja luminescencyjna, uławiająca odczyt w słabym świetle.
Datownik w formie sub-tarczy umieszczono klasycznie na wysokości godziny szóstej. Warto zwrócić uwagę na jego misterne zdobienia – szlif słoneczny, wzór giloszowy oraz współgrającą z tonacją koperty wskazówkę.
Wśród tych wszystkich wizualnych smaczków nie zatracono ducha funkcjonalności. Wszystkie dodatkowe funkcje, jakie oferuje w model Classic Worldtimer Manufacture, obsługujemy za pomocą jednej koronki, eliminując tym samym potrzebę dodatkowych pusherów, które mogłyby zaburzyć niezwykle elegancką linię koperty.
W odpowiedniej pozycji, obrót koronki w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara zmienia datę, natomiast w przeciwnym aktywuje dysk z miastami, w pełni zintegrowany z modułem wskazania czasu, dzięki pracującej wewnątrz zębatej przekładni.
Zegarek oferowany jest na granatowym pasku wykonanym ze skóry aligatora, który został nieco urozmaicony białymi, kontrastowymi przeszyciami.
Słowo o mechanizmie. Model Worldtimer Manufacture wyposażono w mechanizm FC-718, to jeden z 29 kalibrów „in – house” powstałych w warsztatach marki Frederique Constant.
Mechanizm łożyskowany jest na 26 kamieniach, a naciąg sprężyny napędowej odbywa się automatycznie. Częstotliwość oscylacji balansu wynosi 28 800 wahnięć na godzinę, a rezerwa chodu przy pełnym naciągu sprężyny wynosi około 38 godzin. Mechanizm możemy obserwować przez transparentny dekiel ze szkła szafirowego. Wodoodporność do 3 ATM.
Mechanizm zdobiony drobną dekoracją „perlage” cieszy oko niebieskimi śrubami, pasami genewskimi oraz pozłacanymi akcentami. Przynależność do serii potwierdza grawer „Frederique Constant Manufacture”.
Produkcję nowego modelu Classic Worldtimer Manufacture ograniczono do zaledwie 88 sztuk. Wielu recenzentów podkreśla bardzo dobrą relację ceny zegarka w stosunku do jakości oferowanych przez niego rozwiązań, dając temu modelowi szansę na stanie się atrakcyjnym wyborem dla kolekcjonerów.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Frederique Constant znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – FREDERIQUE CONSTANT.
Marzena Kondera - Giergiel