• Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Squale

Nauka zegarmistrzostwa w Europie i na Świecie


Powrót do kategorii

Czy, i jak można nauczyć się zegarmistrzostwa?
- tego fascynującego i zanikającego jako  powszechnego zajęcia uzdolnionych manualnie osób. To już drugie opracowanie dla potencjalnego adepta zegarmistrzowskiej sztuki.

Gdy miałem 15 lat, moją pasją było chodzenie po zakładach zegarmistrzowskich w Zielonej Górze oraz w Poznaniu, i słuchaniu opowieści zegarmistrzów. Interesowało mnie to, jak oni zdobywali wiedzę i jak teraz można ją zdobywać. Oczywiście wielu z nich zamkniętych było w niewielkich pomieszczeniach, co pewnie wpływało na ich skrytą, introwertyczną postawę wobec klientów i całego otaczającego ich świata. Wielu z nich nie było skłonnych przekazać mi ciekawych informacji, inni ze zdziwieniem i lekkim przerażeniem patrzyli na młodego chłopaka, którego ten wymarły według nich zawód, interesuje. Oczywiście były wyjątki. Spotkałem kiedyś zegarmistrza w Poznaniu, który opowiedział mi o trzech szkołach. Przedstawił mi je w formie legendy i niesamowitej tajemnicy, którą skrywają. W mojej głowie zaczęła budować się wizja szkół, które niczym Hogwart z Harrego Pottera mają wiele sekretów i tajnik. Chodziło głównie o trzy uczelnie zlokalizowane w: Glashuette, Genewie i Londynie.

W każdym z tych miast znajdziemy pewną pozostałość, lub spadkobiercę tych szkół, jednakże wizja zegarmistrza z Poznania lekko się zdezaktualizowała. Zwłaszcza jeżeli chodzi o dostępność do tychże jednostek organizacyjnych umożliwiających pogłębianie tajników profesji. Omawiany zawód  nie tylko w Polsce ma problemy, a zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych zegarmistrzów jest ostatnio coraz większe, z racji zwiększonej produkcji zegarków ekskluzywnych. W Europie, w Ameryce, jak i również w Azji pojawiła się chęć zatrudniania  osób zdolnych, tak do serwisowania zegarków, jak i do ich konstruowania.. Manufaktury, serwisy walczą o wykwalifikowanego pracownika, oferując mu z góry całe pakiety dodatkowych szkoleń. Wielu z moich znajomych myśli, że jeżeli jest mało zegarmistrzów to trudniej o wiedzę. Zaskakujące jest to, że w rzeczywistości tak wcale nie jest.

Zaczynając  od wspomnianego w poprzednim opracowaniu, pięknie położonego miasteczka – Glashuette, widzimy najsłynniejszą szkołę im. Alfreda Helwiga położoną na samym środku głównego placu miasta. W tej chwili jest ona zarządzana przez manufakturę Glashuette Original. Jak wiadomo GO, należy do koncernu Swatch Group. Nicolas Hayek w roku 2007 założył fundację „Nicolas G. Hayek Watchmaking School”. Oznacza to, że wszystkie szkoły założone przez Swatch Group, są w całości przez nich finansowane, czyli de facto bezpłatne. Uczelnia Alfreda Helwiga gwarantuje uzyskanie certyfikatu WOSTEP. W programie podstawą jest 3 000 godzin kursu związanego z serwisem zegarmistrzowskim. Całość jest realizowana w przeciągu 3 lat. Z innych źródeł wiadomo, że kurs w Glashuette jest prawie dwukrotnie rozszerzony w stosunku do wymagań WOSTEP, by  przygotować ucznia do pracy w manufakturze.

Innym kursem dostępnym w tej samej miejscowości jest Uhrmacherschule Glashuette, będąca pewnego rodzaju szkołą zawodową. W programie jest również historia, sport, języki niemiecki i angielski. Jest to propozycja dla osób, chcą  nauczyć się  praktycznego zawodu i które raczej nie myślą, lub jeszcze nie myślą o skończeniu liceum.


Kolejnym projektem jest kurs podyplomowy, który ma być kontynuacją studiów na wydziale mechaniki Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. Zajęcia odbywają się w Glashuette i są one praktycznym wstępem do pracy przy produkcji i projektowaniu mechanizmów. Jest to już specjalistyczna wiedza z zakresu mikromechaniki, materiałoznawstwa i obróbki.
W ostatnim czasie  kurs uruchomiła również  manufaktura A. Lange & Sohne. Zakłada on 3 letnią naukę, po której uczeń będzie przygotowany do pracy w manufakturze. Całość jest finansowana poprzez koncern Riche mont Group. Problemem jest niewielka ilość miejsc. Z tego co mi wiadomo zaledwie 4 osoby rocznie mogą załapać się na ten niesamowity program.

Przechodząc teraz  w  inne regiony Europy znajdziemy także zegarkowe szkolnictwo.

Parę lat temu zainteresowały mnie zegarki Sarpaneva. Jest to firma fińska, która stara się robić wysokiej klasy mechanizmy. Zauważyłem wtedy, że wielu niezależnych twórców AHCI pochodzi z Finlandii. Okazuje się, że w miejscowości Espoo, znajduje się szkoła Kelloseppakoulu, założona w 1944 roku. Uczelnia ma własny program nauczania inspirowany starym podejściem z Glashuette. Współpracuje między innymi z Eterną, Certiną, a nawet z A.Lange & Sohne. Szkoła jest dofinansowana z budżetu Finlandii jak i również innych manufaktur. Kurs trwa 3 lata, a jednym z wykładowców jest Kari Voutilainen, znany z konstrukcji mechanizmów „grand complication”, wielki wizjoner zegarmistrzostwa.
Wcześniej wspomniana fundacja Nicolasa Hayek'a ma szkoły nie tylko w Glashuette, ale również w Pforzheim (Niemcy), Miami (USA), Kuala Lumpur (Malezja), Szanghaju, Hongkongu i Manchesterze. Kursy obejmują w głównej mierze program WOSTEP. Są one darmowe i dostępne dla każdego z średnim wykształceniem. Wizja tych szkół zakłada, że najważniejsza jest pasja. Wśród zdolności i cech jakie powinien mieć uczeń wymieniana jest kreatywność, ciekawość, cierpliwość, dyscyplina.

Jest to zaledwie ułamek szkół, kursów, które są dostępne dla potencjalnych adeptów zegarmistrzowskiej sztuki. Żyjemy w XXI wieku w którym komunikacja nie jest taka trudna. Jedyne co wystarczy zrobić to napisać maila do uczelni, która nas zainteresowała i zacząć się starać by dany kurs rozpocząć. Często występuje bariera językowa, natomiast wiele z programów jest dostępna w języku angielskim lub niemieckim. Dzisiaj jest ciężko znaleźć zawód, który gwarantowałby pracę. Zegarmistrzostwo należy do tych specjalizacji, które mocno kierowane są przez przyszłych pracodawców, więc zależy im aby takiego ucznia przejąć. Jest to pewnego rodzaju gwarancja pracy i elastyczne możliwości jej zmiany, bez żadnych złych konsekwencji. Jest to także praca możliwa do wykonywania na całym świecie.

Wojciech Pastyrczyk
dla portalu Zegarki i Pasja

Strony internetowe szkół i kursów zegarmistrzowskich.
https://www.nghayekwatchmakingschool.org 
https://www.glashuette-original.com/glashuette-original/alfred-helwig-school-of-watchmaking
https://www.kelloseppakoulu.fi/
https://www.tp178.com/wsw/ahci/fin_wmschool/article_01.htm
https://www.uhrmacherschule-glashuette.de/
https://www.wostep.ch/

Opracowanie o szkole imienia Alfreda Helwiga w Glashuette znajduje się na naszym portalu, na stronie: https://zegarkiipasja.pl/zegarkowy-swiat/364-zostac-zegarmistrzem

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Alpina 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Klinika czasu
Klinika czasu
17.07.2014
Cover. Sztuka prezentacji zegarków
Cover. Sztuka prezentacji zegarków
29.07.2014

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco