Nauka zegarmistrzostwa w Europie i na Świecie

POWRÓT 24.07.2014 Zegarkowy świat
Nauka zegarmistrzostwa w Europie i na Świecie

Czy, i jak można nauczyć się zegarmistrzostwa?
- tego fascynującego i zanikającego jako  powszechnego zajęcia uzdolnionych manualnie osób. To już drugie opracowanie dla potencjalnego adepta zegarmistrzowskiej sztuki.

Gdy miałem 15 lat, moją pasją było chodzenie po zakładach zegarmistrzowskich w Zielonej Górze oraz w Poznaniu, i słuchaniu opowieści zegarmistrzów. Interesowało mnie to, jak oni zdobywali wiedzę i jak teraz można ją zdobywać. Oczywiście wielu z nich zamkniętych było w niewielkich pomieszczeniach, co pewnie wpływało na ich skrytą, introwertyczną postawę wobec klientów i całego otaczającego ich świata. Wielu z nich nie było skłonnych przekazać mi ciekawych informacji, inni ze zdziwieniem i lekkim przerażeniem patrzyli na młodego chłopaka, którego ten wymarły według nich zawód, interesuje. Oczywiście były wyjątki. Spotkałem kiedyś zegarmistrza w Poznaniu, który opowiedział mi o trzech szkołach. Przedstawił mi je w formie legendy i niesamowitej tajemnicy, którą skrywają. W mojej głowie zaczęła budować się wizja szkół, które niczym Hogwart z Harrego Pottera mają wiele sekretów i tajnik. Chodziło głównie o trzy uczelnie zlokalizowane w: Glashuette, Genewie i Londynie.

W każdym z tych miast znajdziemy pewną pozostałość, lub spadkobiercę tych szkół, jednakże wizja zegarmistrza z Poznania lekko się zdezaktualizowała. Zwłaszcza jeżeli chodzi o dostępność do tychże jednostek organizacyjnych umożliwiających pogłębianie tajników profesji. Omawiany zawód  nie tylko w Polsce ma problemy, a zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych zegarmistrzów jest ostatnio coraz większe, z racji zwiększonej produkcji zegarków ekskluzywnych. W Europie, w Ameryce, jak i również w Azji pojawiła się chęć zatrudniania  osób zdolnych, tak do serwisowania zegarków, jak i do ich konstruowania.. Manufaktury, serwisy walczą o wykwalifikowanego pracownika, oferując mu z góry całe pakiety dodatkowych szkoleń. Wielu z moich znajomych myśli, że jeżeli jest mało zegarmistrzów to trudniej o wiedzę. Zaskakujące jest to, że w rzeczywistości tak wcale nie jest.

Zaczynając  od wspomnianego w poprzednim opracowaniu, pięknie położonego miasteczka – Glashuette, widzimy najsłynniejszą szkołę im. Alfreda Helwiga położoną na samym środku głównego placu miasta. W tej chwili jest ona zarządzana przez manufakturę Glashuette Original. Jak wiadomo GO, należy do koncernu Swatch Group. Nicolas Hayek w roku 2007 założył fundację „Nicolas G. Hayek Watchmaking School”. Oznacza to, że wszystkie szkoły założone przez Swatch Group, są w całości przez nich finansowane, czyli de facto bezpłatne. Uczelnia Alfreda Helwiga gwarantuje uzyskanie certyfikatu WOSTEP. W programie podstawą jest 3 000 godzin kursu związanego z serwisem zegarmistrzowskim. Całość jest realizowana w przeciągu 3 lat. Z innych źródeł wiadomo, że kurs w Glashuette jest prawie dwukrotnie rozszerzony w stosunku do wymagań WOSTEP, by  przygotować ucznia do pracy w manufakturze.

Innym kursem dostępnym w tej samej miejscowości jest Uhrmacherschule Glashuette, będąca pewnego rodzaju szkołą zawodową. W programie jest również historia, sport, języki niemiecki i angielski. Jest to propozycja dla osób, chcą  nauczyć się  praktycznego zawodu i które raczej nie myślą, lub jeszcze nie myślą o skończeniu liceum.


Kolejnym projektem jest kurs podyplomowy, który ma być kontynuacją studiów na wydziale mechaniki Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. Zajęcia odbywają się w Glashuette i są one praktycznym wstępem do pracy przy produkcji i projektowaniu mechanizmów. Jest to już specjalistyczna wiedza z zakresu mikromechaniki, materiałoznawstwa i obróbki.
W ostatnim czasie  kurs uruchomiła również  manufaktura A. Lange & Sohne. Zakłada on 3 letnią naukę, po której uczeń będzie przygotowany do pracy w manufakturze. Całość jest finansowana poprzez koncern Riche mont Group. Problemem jest niewielka ilość miejsc. Z tego co mi wiadomo zaledwie 4 osoby rocznie mogą załapać się na ten niesamowity program.

Przechodząc teraz  w  inne regiony Europy znajdziemy także zegarkowe szkolnictwo.

Parę lat temu zainteresowały mnie zegarki Sarpaneva. Jest to firma fińska, która stara się robić wysokiej klasy mechanizmy. Zauważyłem wtedy, że wielu niezależnych twórców AHCI pochodzi z Finlandii. Okazuje się, że w miejscowości Espoo, znajduje się szkoła Kelloseppakoulu, założona w 1944 roku. Uczelnia ma własny program nauczania inspirowany starym podejściem z Glashuette. Współpracuje między innymi z Eterną, Certiną, a nawet z A.Lange & Sohne. Szkoła jest dofinansowana z budżetu Finlandii jak i również innych manufaktur. Kurs trwa 3 lata, a jednym z wykładowców jest Kari Voutilainen, znany z konstrukcji mechanizmów „grand complication”, wielki wizjoner zegarmistrzostwa.
Wcześniej wspomniana fundacja Nicolasa Hayek'a ma szkoły nie tylko w Glashuette, ale również w Pforzheim (Niemcy), Miami (USA), Kuala Lumpur (Malezja), Szanghaju, Hongkongu i Manchesterze. Kursy obejmują w głównej mierze program WOSTEP. Są one darmowe i dostępne dla każdego z średnim wykształceniem. Wizja tych szkół zakłada, że najważniejsza jest pasja. Wśród zdolności i cech jakie powinien mieć uczeń wymieniana jest kreatywność, ciekawość, cierpliwość, dyscyplina.

Jest to zaledwie ułamek szkół, kursów, które są dostępne dla potencjalnych adeptów zegarmistrzowskiej sztuki. Żyjemy w XXI wieku w którym komunikacja nie jest taka trudna. Jedyne co wystarczy zrobić to napisać maila do uczelni, która nas zainteresowała i zacząć się starać by dany kurs rozpocząć. Często występuje bariera językowa, natomiast wiele z programów jest dostępna w języku angielskim lub niemieckim. Dzisiaj jest ciężko znaleźć zawód, który gwarantowałby pracę. Zegarmistrzostwo należy do tych specjalizacji, które mocno kierowane są przez przyszłych pracodawców, więc zależy im aby takiego ucznia przejąć. Jest to pewnego rodzaju gwarancja pracy i elastyczne możliwości jej zmiany, bez żadnych złych konsekwencji. Jest to także praca możliwa do wykonywania na całym świecie.

Wojciech Pastyrczyk
dla portalu Zegarki i Pasja

Strony internetowe szkół i kursów zegarmistrzowskich.
https://www.nghayekwatchmakingschool.org 
https://www.glashuette-original.com/glashuette-original/alfred-helwig-school-of-watchmaking
https://www.kelloseppakoulu.fi/
https://www.tp178.com/wsw/ahci/fin_wmschool/article_01.htm
https://www.uhrmacherschule-glashuette.de/
https://www.wostep.ch/

Opracowanie o szkole imienia Alfreda Helwiga w Glashuette znajduje się na naszym portalu, na stronie: https://zegarkiipasja.pl/zegarkowy-swiat/364-zostac-zegarmistrzem

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - wydanie wakacyjne!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Junghans

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Doxa

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Klinika czasu
Klinika czasu
17.07.2014
Cover. Sztuka prezentacji zegarków
Cover. Sztuka prezentacji zegarków
29.07.2014

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco