Audemars Piguet to producent zegarków należący do ścisłej, światowej czołówki pod względem jakości i pieczołowitości wykonania swoich wyrobów. Oferta tej szwajcarskiej manufaktury jest niezwykle zróżnicowana, począwszy od modeli klasycznych, przez sportowe, damskie modele jubilerskie, czy jedyne w swoim rodzaju, niezwykle skomplikowane pod kątem konstrukcyjnym arcydzieła. Firma ta zalicza się do wąskiego grona marek tworzących prawdziwe dzieła sztuki zegarmistrzowskiej, nazywane Haute Horlogerie.
W tym artykule chcielibyśmy zaprezentować kolekcję klasycznych modeli, które swoją premierę miały podczas SIHH 2019 - Code 11.59 by Audemars Piguet Selfwinding.
Jest to część szerszej kolekcji, w skład której wchodzą również modele wyposażone w bardziej skomplikowane mechanizmy z chronografem, tourbillon’em, czy minutową repetycją.
Code 11.59 to gama modeli, którymi zastąpiono wycofaną już kolekcję Jules Audemars.
Tarcze modeli Code 11.59 Selfwinding są bardzo czytelne. Ich dostojność podkreśla nieskazitelna powierzchnia cyferblatu wykończona na wysoki połysk. W samym centrum tarczy umieszczono oś, na której osadzono trzy delikatne wskazówki odpowiedzialne za wskazanie godzin, minut i sekund. Ich proste, a zarazem dostojne kształty wraz z optymalną długością sprawiają, że doskonale zgrywają się one z pozostałymi elementami.
Przeciwwagę sekundnika zwieńczono sporym okręgiem.
Na obrzeżu tarczy umieszczono ręcznie nakładane, stalowe indeksy. Główne z nich, odpowiadające za godziny 3, 6, 9 i 12, zyskały minimalistyczną, a zarazem ciekawą, arabską formę. Pozostałe znaczniki wykonano w podobnym stylu do zakończeń wskazówek.
Między znacznikami godzinowymi nadrukowano skalę minutową, a na wyniesionym ponad cyferblat zewnętrznym kołnierzu naniesiono indeksy minut podzielnych przez 5. Pomiędzy osią centralną i indeksem godziny 12 umieszczono precyzyjnie wycięte logo marki. Wszystkie elementy zlokalizowane na cyferblacie mają ten sam kolor, odpowiadający barwie koperty.
Na tarczy umieszczono również tradycyjne okno datownika wskazującego aktualny dzień miesiąca. Ulokowano je między 4 i 5 indeksem. Tło, na które nadrukowana została czcionka posiada kolor odpowiadający barwie cyferblatu, dzięki czemu jest bardzo dyskretne i nie burzy ogólnie panującego ładu.
Koperty zegarków wykonano z 18-karatowego złota, w dwóch wersjach kolorystycznych. Białe złoto połączono z granatowym i czarnym cyferblatem, natomiast różowe z tarczami w kolorze białym i czarnym. Ciekawa jest również konstrukcja koperty, która nawiązuje do najbardziej znanego motywu wykorzystywanego przez markę Audemars Piguet, czyli charakterystycznego ośmiokątnego kształtu lunety z kolekcji Royal Oak.
Oktagonalny kształt zastosowano po bokach koperty modeli Code 11.59, który od góry i dołu osłonięto okrągłymi elementami. Uzyskano dzięki temu niepowtarzalny wzór.
Bardzo ciekawie wykonano także uszy, które wyłaniają się ze wspomnianych wcześniej, skrajnych powierzchni koperty, co daje początek ażurowaniu kończącemu się w miejscu mocowania paska. Rozwiązanie to robi to pozytywne wrażenie i nadaje całej konstrukcji lekki, elegancki, a zarazem nieco nowoczesny wygląd.
Opisywane modele wyposażono w nowy manufakturowy mechanizm marki Audemars Piquet z naciągiem automatycznym, kaliber 4302.
Mechanizm ten składa się łącznie z 257 elementów, z czego 32 stanowią kamienie łożyskujące jego pracę w najbardziej newralgicznych punktach. Płytę i mostki ozdobiono precyzyjnym groszkowaniem oraz pasami genewskimi, a sygnatury wypełniono złotym lakierem. Rotor w kolorze różowego złota zyskał delikatne, boczne wycięcia, natomiast jego pozostałą powierzchnię ozdobiono precyzyjnym grawerunkiem. Mechanizm pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, a jego rezerwa chodu sięga 70 godzin.
Werki wykorzystane w kolekcji Code 11.59 powstają w nowo wybudowanym zakładzie produkcyjnym Audemars Piguet w Le Brassus, położonym około 60 km na północ od Genewy.
Wszystkie modele posiadają wysokiej jakości paski wykonane ze skóry aligatora z tradycyjną klamrą wykonaną ze złota w kolorze koperty. Kolory pasków odpowiadają barwie cyferblatów. Wyjątek stanowi wersja z białą tarczą, którą zestawiono z brązową skórą.
Modele w ramach kolekcji „Code 11.59 by Audemars Piguet Selfwinding” to bardzo atrakcyjna propozycja zegarków reprezentujących klasyczny design, jednak nie pozbawiona ciekawych rozwiązań. Wysoka jakość wykonania oraz najwyższej klasy materiały czynią z tej kolekcji godnego następcę zegarków z linii Jules Audemars.
Cena Audemars Piguet Code 11.59 Selfwinding to 25 000 CHF, czyli około 100 000 złotych.
Paweł Zgiep
0 Komentarzy
Średnia 0.00