• Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Prim

„Czas na głębokości” – nowa książka o zegarkach do nurkowania napisana w Polsce!


Powrót do kategorii

W Polsce, choć z każdym rokiem przybywa miłośników zegarmistrzostwa, a pasję do zegarków odkrywa coraz więcej osób, nadal dostępna jest bardzo mała liczba książek w języku polskim na temat czasomierzy. O ile można znaleźć różne pozycje będące przekładem z wydań zagranicznych, to książek przygotowanych przez naszych rodzimych autorów jest naprawdę bardzo niewiele. Dlatego informacja, iż powstaje książka pisana przez naszego rodaka traktująca o zegarkach, a konkretnie o modelach do nurkowania i ich historii, to niewątpliwie doskonała wiadomość, którą warto nagłośnić!

Mowa o książce „Czas na głębokości” autorstwa Mateusza Piechnika.

„Czas na głębokości” – nowa książka o zegarkach do nurkowania napisana w Polsce!

„Czas na głębokości” – nowa książka o zegarkach do nurkowania napisana w Polsce!

Tak Autor pisze o sobie oraz swojej książce:

Szanowni Państwo

„Czas na głębokości – Historia i rozwój zegarków do nurkowania” to przedsięwzięcie, które wymaga kilku słów wyjaśnienia. Pomysł na napisanie tej książki narodził się na jesieni 2017 roku. Dopiero co opadł kurz po udanym festiwalu zegarkowym w Łodzi, którego byłem współorganizatorem. Sama impreza i wszystko to, co wokół niej się działo zaczęło mi powoli uzmysławiać, jak mało w ostatnich latach piszę się w Polsce o zegarkach. Oczywiście w kraju ukazuje się kilka gazet branżowych oraz działa kilkanaście portali tematycznych, pisane są artykuły. Są to zdecydowanie pozytywne działania, jednak forma artykułów rzadko kiedy pozwala na dokładne prześledzenie większych zagadnień, jest niejako z konieczności fragmentaryczna i nie uwzględnia całościowo dużych tematów.

W toku pracy nad cyklem artykułów dla jednej z gazet uświadomiłem sobie, że przez lata nagromadziłem dużą bazę wiedzy w postaci zdjęć, opracowań, dokumentów i planów. Gros tych informacji dotyczyło zegarków wodoodpornych i nurkowych, których jestem zadeklarowanym entuzjastą. Wcześniejsze opracowania dawały razem obraz pewnych procesów, jakie w tej dziedzinie zachodziły od połowy XIX wieku.

Wtedy właśnie zapadła decyzja, aby posiadana wiedzę usystematyzować i zebrać w całość w postaci książki.

„Czas na głębokości” – nowa książka o zegarkach do nurkowania napisana w Polsce!

W moim odczuciu środowisko polskich Kolekcjonerów zasługuje na dostęp do wiedzy w rodzimym języku. Aktualnie wiele tematów osiągalnych jest dla czytelników jedynie w języku angielskim i niemieckim. Brakuje kompendiów wiedzy i popularnonaukowych opracowań tematycznych. Z wartościowych realizacji warto wymienić pracę „Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic” aut. Michała Olejniczaka z 2017 roku. Firma Michała „Czas na wysokości” był inspiracją dla tytułu mojej książki. Z tego miejsca składam wielkie podziękowania dla Kolegi za zgodę na takie „wykorzystanie” jego kreatywności.

Powstające opracowanie posiada układ chronologiczny i obejmuje okres od połowy XIX wieku (pierwsze zegarki wodoodporne) do czasów współczesnych. Treść podzielona jest na 6 głównych rozdziałów oraz kilkanaście tematycznych podrozdziałów. Treść uzupełniają dodatkowe tabele informacyjne i ponad 200 zdjęć, ilustracji i planów.

Premiera książki planowana jest na jesieni 2018 roku. Mam nadzieje, że praca, która trafi na Państwa ręce, będzie równie ciekawą czytelniczą przygodą, jak dla mnie jest jej tworzenie.

Z Poważaniem

Mateusz Piechnik

„Czas na głębokości” – nowa książka o zegarkach do nurkowania napisana w Polsce!

Doceniając inicjatywę Mateusza oraz pragnąć wesprzeć promocję książki „Czas na głębokości – Historia i rozwój zegarków do nurkowania” postanowiliśmy jako wydawnictwo Zegarki i Pasja objąć tę nową pozycję patronatem medialnym!

„Czas na głębokości” – nowa książka o zegarkach do nurkowania napisana w Polsce!

Powstanie książki i jej promocję wspiera także Klub Miłośników Zegarów i Zegarków.

Opinię na temat książki wyraził już Arkadiusz Pawełek - polski podróżnik, żeglarz i nurek:

Gdy 10 lat temu zaczynałem szukać informacji o Blancpainie Fifty Fathoms z MW, większość znawców zagadnienia twierdziła, że zegarek ten jest legendą. W 2018 r. już tylko nieliczni wątpią w to, że Polska Marynarka Wojenna w latach 70. XX w. użytkowała jedne z najsłynniejszych (i najdroższych) zegarków nurkowych. Jak doszło do tej zmiany? Historia jest opisana na kartkach tej książki.

"Czas na głębokości" nie jest encyklopedią zegarkową, gdzie znajdują się informacje o każdym wyprodukowanym zegarku nurkowym. Jeżeli szukasz katalogu - to nie publikacja dla Ciebie. Jest to pozycja traktująca o historii i fenomenie zegarków nurkowych, o ludziach którzy tworzyli ich legendę, a wreszcie o najsłynniejszych zegarkach do nurkowania w oraz o tych najmniej znanych, chociaż niezwykle ciekawych.

„Czas na głębokości” – nowa książka o zegarkach do nurkowania napisana w Polsce!

"Czas na głębokości" opowiada żywym, barwnym językiem o słynnych Blancpainach Marynarki Wojennej, o zegarkach agenta Jej Królewskiej Mości - słynnego 007, oraz diverach Jacques'a-Yves Cousteau, ale również o niezwykłym Wostoku Amfibia, którego rozwiązania techniczne pod pewnymi względami wyprzedziły bardziej znane modele.

Jest to pierwsza taka pozycja na naszym rynku wydawniczym, napisana przez polskiego autora i być może znajdują się w niej jakieś luki, które jednak dzięki wiedzy czytelników i pasjonatów świata zegarkowego bez trudu zostaną uzupełnione w kolejnym wydaniu tej książki, które z pewnością się ukaże!

„Czas na głębokości” – nowa książka o zegarkach do nurkowania napisana w Polsce!

Chcąc przybliżyć postać Autora książki, dowiedzieć się więcej na temat procesu jej powstawania oraz mieć możliwość uzyskania odpowiedzi na wiele nurtujących nas, a zapewne także potencjalnych Czytelników pytań, przeprowadziliśmy obszerny wywiad z Mateuszem Piechnikem, który znajdziecie Państwo w najnowszym numerze naszego drukowanego kwartalnika Zegarki i Pasja.

Magazyn jest dostępny bezpłatnie w ponad 400 punktach w Polsce, lista tu – miejsca dystrybucji kwartalnika Zegarki i Pasja, lub można go pobrać w wersji elektronicznej tu – Magazyn Zegarki i Pasja NR 7 2018

O wywiadzie z Mateuszem oraz Jego książce wspominał też Maciek Jaworski, twórca kanału na YouTube o nazwie „Szafirowe Szkiełko” w filmie prezentującym najnowszy nr kwartalnika:Książka dostępna jest w przedsprzedaży tu: „Czas na głębokości” Przedsprzedaż książki
 

Wspieramy Mateusza w działaniach promujących Jego książkę i mamy nadzieję, iż znajdzie się wiele osób zainteresowanych tą pozycją!

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z Autorem książki w kwartalniku - Magazyn Zegarki i Pasja.

Maciej Kopyto

Redakcja Zegarki i Pasja


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Omega wydłuża gwarancję na wszystki...
Omega wydłuża gwarancję na wszystki...
16.11.2018
GPHG 2018 – laureaci oraz prezentac...
GPHG 2018 – laureaci oraz prezentac...
20.11.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco