• Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina

ORIENT STAR Classic Open Heart Moonphase Power Reserve Automatic


Powrót do kategorii

Marka Orient Star powstała w 1951 roku, by w ramach oferty cenionej japońskiej firmy Orient zaprezentować zegarki bardziej wyrafinowane i jeszcze doskonalsze w stosunku do standardowych modeli Orient. Ceny zegarków Orient Star są w związku z tym nieco wyższe od tych dostępnych w ramach szeroko spotykanej oferty firmy Orient. Mimo to nadal znajdują się one na poziomie, który bez wątpienia jest atrakcyjny, szczególnie biorąc pod uwagę jakość wykonania i zaawansowanie techniczne. Obie marki łączy natomiast legendarna wręcz trwałość i wytrzymałość zegarków.

Poznajmy więc bliżej nowe modele noszące dumnie logo Orient Star: Classic Moonphase Automatic Power Reserve RE-AM0001S00B oraz RE-AM0002L00B.

ORIENT STAR Classic Open Heart Moonphase Power Reserve Automatic

Zegarki te wyposażono w zaprojektowane i produkowane w Japonii mechanizmy „in-house” Orient z serii 7, które w zegarkach możemy stale obserwować dzięki przeszkleniu dekla koperty. Mechanizm kaliber F7X62 przyozdobiono polerowaniem na wysoki połysk oraz fazowaniem krawędzi mostków i półmostków połączone z perłowaniem płaskich powierzchni. By wizualnie wzmóc atrakcyjność mechanizmu, zastosowano kontrast kolorystyczny uzyskany poprzez użycie niebieskich główek śrub, elementów srebrzystych, oraz złoconych kół zębatych i koła balansu, a także czerwieni rubinowych łożysk.

Dzięki tym zabiegom wygląd mechanizmu jest atrakcyjny, ale co najważniejsze, jest on bardzo pozytywnie oceniany za parametry pracy.

Niezależnie od oceny mechanizmu, na pierwszy rzut oka zegarek przyciąga uwagę dzięki swojej tarczy. W obydwu modelach tarcze są dopracowane w każdym szczególe.

ORIENT STAR Classic Open Heart Moonphase Power Reserve Automatic

ORIENT STAR Classic Open Heart Moonphase Power Reserve Automatic

Dla tarczy zegarka o numerze referencyjnym RE-AM0001S00B na pierwszy plan wysuwają się klasyczne indeksy godzinowe wykonane w postaci cyfr rzymskich. Czarne i wydłużone  rzymskie znaczniki od zewnątrz zamyka skala minutowa wykonana w formie torowiska. Od wewnątrz obszar z indeksami oddziela okręg wystający ponad powierzchnię tarczy z wyraźnie karbowaną strukturą. Utworzone wewnętrzne pole to miejsce, gdzie rozgrywa się swego rodzaju zegarmistrzowski spektakl.

Warto wspomnieć, że w zegarku tym znalazła się nieczęsto spotykana kompozycja występujących jednocześnie komplikacji konstrukcji mechanizmu. Należą do nich: wskazanie fazy Księżyca, rezerwa chodu, „open heart” i kalendarz.

Pierwszym elementem, który dzięki ruchowi widocznych w nim elementów natychmiast zauważamy to częściowe odkrycie tarczy, czyli open heart. Oprawiony srebrzystą ramką otwór ukazuje w pełnej krasie pracujący zespół balansu.

ORIENT STAR Classic Open Heart Moonphase Power Reserve Automatic

Widać w nim także misterne wykończenie osadzonych tam elementów.

W oczy rzuca się zabezpieczenie układu wstrząsowego z rubinowym łożyskiem i złotawą sprężynką, jak i perłowany mostek balansu. Na godzinie 6-tej umieszczono tarczę odpowiadającą za dwa dodatkowe wskazania. Szczotkowana srebrzysta obwódka tarczy ma nadrukowaną skalę dni miesiąca. Właściwy dzień pokazuje barwiona na niebiesko wskazówka. Wnętrze tarczy służy do wskazywania faz Księżyca. Japońska marka wykorzystała klasyczny układ z wyciętym półkolem i dwoma elementami półkolistymi odpowiednio zasłaniającymi poruszający się dysk ze złotawym  Księżycem na niebieskim tle. Wszystkie te elementy zostały wykonane zgodnie z klasycznymi wzorami i na wysokim poziomie wykończenia. Pod godziną 12-tą umieszczono jeszcze jeden ze znaków rozpoznawczych zegarków Orient Star jakim niewątpliwie, szczególnie w ostatnim czasie, stał się bardzo praktyczny wskaźnik rezerwy chodu.

Wskazanie to wykonano jako wycinek koła, którego łukowatą krawędź ograniczono udekorowaną ćwiekami szczotkowaną obręczą. Na tym właśnie fragmencie obręczy naniesiono skalę rezerwy chodu ze wskazaniem maksymalnym 40 godzin. Dokładnie tyle wynosi rezerwa chodu zastosowanego mechanizmu Orient kaliber F7X62.

Odczyt umożliwia mała, niebieska i podobna do kalendarzowej wskazówka.  

ORIENT STAR Classic Open Heart Moonphase Power Reserve Automatic

A jak prezentuje się wskazanie podstawowe?

Otóż godziny, minuty i sekundy pokazują wyraźnie odcinające się na tle tarczy, jak zapowiedziano powyżej, niebieskie wskazówki. Mają one dość klasyczny kształt wydłużonych liści. Koniec ramienia wskazówki godzinowej sięga w głąb pola z indeksami, a minutowej za krawędź skali „torowiska”. Prosty, doskonale pasujący do nich sekundnik kończy się tuż przed wewnętrznym okręgiem torowiska. Innymi słowy długość wszystkich wskazówek jest idealna. Na godzinie 3-ciej nałożono polerowany, charakterystyczny logotyp marki Orient Star, nazwę firmy i informację o rodzaju naciągu sprężyny. Cała wewnętrzna powierzchnia tarczy ma ciekawie wyglądającą, drobną strukturę.  

Przy dokładniejszej obserwacji zauważymy, że jest to powtarzający się motyw logotypu firmy w ramkach o kształcie rombu. Kompozycja elementów tarczy jest „bogata”. Zastosowane zabiegi dały też efekt trójwymiarowości. Mimo wielu wskazań i „otwartego serca” udało się także zachować to, co jest w zegarku najważniejsze, czyli dobrą czytelność.

Wspomniany efekt trójwymiarowości pogłębia, wykonane w sposób podobny do królujących kiedyś szkieł z plexi, szkło szafirowe osłaniające tarczę. Posiada ono powłokę antyrefleksyjną.

 ORIENT STAR Classic Open Heart Moonphase Power Reserve Automatic
Ten urozmaicony, ale przemyślany wizerunek tarczy zamknięto w bardzo eleganckiej, klasycznej kopercie o nieprzesadzonych gabarytach. Średnica koperty wykonanej ze stali szlachetnej  to 41 mm, a wysokość od ucha do ucha 48 mm. Jest to wymiar minimalnie większy niż umownie przyjmowany jako wzorzec dla zegarków typowo garniturowych. Kopertę od czoła wieńczy wąska, skośna i polerowana luneta. Jest ona wyraźnie oddzielona od korpusu dzięki swojemu profilowi, oraz nieco mniejszej średnicy niż koperta.

Boki obudowy są polerowane i lekko obłe. Po prawej stronie na godzinie 4-tej wkomponowano w niej wewnętrzny przycisk do korekty wskazania fazy Księżyca.

ORIENT STAR Classic Open Heart Moonphase Power Reserve Automatic

ORIENT STAR Classic Open Heart Moonphase Power Reserve Automatic
Uszy są ustawione lekko skośnie i wyprowadzono je z koperty w taki sposób, że wyglądają jakby były do niej dołączone. Ich zaokrąglone zakończenia przywodzą na myśl stylistykę retro. Na godzinie 3-ciej znajdziemy dużą, rozszerzająca się do zewnątrz. Takie ukształtowanie elementu manipulacyjnego zapewnia wygodę użytkowania zegarka.

Czoło koronki przyozdobiono logotypem marki.

Polerowany dekiel jest wkręcany i ma przeszklenie przez które widzimy opisany na wstępie mechanizm. Zegarek w wersji z białą tarczą dostarczany jest wraz z paskiem wykonanym ze skóry krokodyla w kolorze czarnym z zapięciem zwalnianym przyciskami.

Druga wersja modelu Classic Moonphase Automatic ma tarczę w kolorze niebieskim i granatowy pasek wykonany ze skóry krokodyla. W tej wersji pierścienie na tarczy są srebrzyste, tak samo jak rzymskie indeksy i podziałka minutowa oraz wskazówki.

ORIENT STAR Classic Open Heart Moonphase Power Reserve Automatic

 ORIENT STAR Classic Open Heart Moonphase Power Reserve Automatic
Nowe modele niezależnie od wersji oferują wodoodporność na poziomie 50 metrów, co dla tego typu zegarka jest parametrem zdecydowanie  wystarczającym.

Japońska tradycja zegarmistrzowska, mechanizm „in-house”, mnogość wskazań i praktycznych dodatkowych funkcji, nietuzinkowy wygląd oraz wysoka jakość wykonania – tak można podsumować te dwie nowości japońskiej marki Orient Star.

Cena katalogowa modelu ORIENT STAR Classic Open Heart Moonphase Power Reserve Automatic wynosi 7 100 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Orient Star znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ORIENT STAR

Artykuł ukazał się w drukowanym kwartalniku - Magazyn Zegarki i Pasja Nr 10.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Prezentujemy: HERMES Arceau L’heure...
Prezentujemy: HERMES Arceau L’heure...
22.10.2019
Maurice Lacroix Eliros Brushed Dial...
Maurice Lacroix Eliros Brushed Dial...
25.10.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco