• Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient Star

Prezentujemy: CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019 (zdjęcia live)


Powrót do kategorii

Na ubiegłorocznych targach w Bazylei firma Czapek Geneve zaprezentowała nową kolekcję zegarków - Faubourg de Cracovie. Pisałem wtedy, że Krakowskie Przedmieście to jedno z najbardziej ulubionych przeze mnie miejsc Warszawy, poza parkiem Morskie Oko, w których spędzałem sporo czasu jako dziecko. Dawniej, wraz z Nowym Światem, to była jedna z głównych arterii miasta. Dziś to reprezentacyjny deptak. Kiedyś był tam także butik firmy Czapek.

Dla upamiętnienia tego faktu, współczesna firma Czapek Geneve, czerpiąca inspirację z dawnego przedsiębiorstwa o tej nazwie, oferuje nowy model zegarka z komplikacją konstrukcji mechanizmu w postaci stopera. Nazwano go Fauborg de Cracovie – czyli właśnie Krakowskie Przedmieście, gdzie w 1850 roku otworzono butik/pracownię Czapka. W 2018 roku zaprezentowano trzy wersje. Z białą tarczą, ciemnoniebieską i czarną. Biała tarcza była gładka, emaliowana, a czarna i niebieska przyozdobione zostały przez ręczne giloszowanie dookólnie ułożonych wzorów.

Kolejne targi w Bazylei w bieżącym roku i kolejni przedstawiciele tej atrakcyjnej linii.

CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019

CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019

Widać, że seria ta przyjęta została ciepło, nie dziwi więc rozwój i proponowane następne, ciekawe wersje. Postanowiono rozwinąć głównie te modele, które mają wspaniałe, ręczne giloszowane tarcze. Misterny wzór robi doskonałe wrażenie w wersji w kolorze czarnym i granatowym.

Teraz doszła wersja niebieska ze srebrzystymi małymi tarczami nawiązując do stylu „panda”. Także czarna tarcza została urozmaicona licznikami godzin i minut stopera w srebrzystym kolorze. Niebieska występuje także w wariancie w zestawieniu z kolorem łososiowym. Jednak najbardziej ekstrawagancka i jednocześnie ciekawa jest opcja z całą tarczą właśnie o barwie łososiowej.

CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019

CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019

CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019

Doskonale na tym tle widać misterne, ręczne giloszowanie.

Ten typ zdobienia został uwypuklony tą nieczęsto używaną barwą. Na stronie marki figuruje model z małymi tarczami w kolorze granatowym. Jest także opcja ze srebrzystymi małymi tarczami i cała łososiowa. Tarcze tego modelu marki Czapek, wykonane są ze stopu 401, który jest połączeniem 55% złota uzupełnionego mieszaniną platyny, palladu i srebra.

Wykończenie w kolorze łososiowym ze złotymi odcieniami odbywa się dzięki metodom galwanicznym. Poza hipnotyzującym giloszowaniem tarcza posiada piękne i precyzyjnie wykonane, nakładane indeksy. Indeks godziny 12 jest prezentowany w postaci cyfr arabskich a pozostałe są wydłużonymi trapezami lekko zwężającymi się przy końcach skierowanych ku środkowi cyferblatu. Wypełniono je masą luminescencyjną tak jak wskazówki zakończone smukłymi grotami.   

CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019

CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019

Świetnie prezentuje się taki układ w wersji z indeksami i wskazówkami zabarwionymi na niebiesko oraz tarczą w kolorze łososiowym. To w mojej ocenie najatrakcyjniejsze zestawienie, choć pozostałe są także udane. Nad godziną 6-tą jest jeszcze mały sekundnik. Nie ma on wydzielonej tarczy. Naniesiono tylko subtelne indeksy co 5 w postaci kreseczek na powierzchni głównej tarczy. Upływający czas wskazuje delikatna wskazówka, a w dolnej części obszaru wyznaczonego indeksami umieszczono okienko datownika.

Tarczę chroni wypukłe szkło szafirowe z powłoka antyrefleksyjną.

Zegarek robi spore wrażenie. Na naszym redakcyjnym stole gościł zegarek z kolekcji Quai Des Bergues, który pozostawił po sobie bardzo dobre wspomnienia. Zegarek ten wzbudził też podziw dla firmy, która dopiero co pojawiła się na zegarkowym rynku, a od razu dzięki kooperacji z cenionymi dostawcami zaznaczyła swoją obecność na poziomie godnym Franciszka Czapka, który jak wiadomo, był odpowiedzialny za część zegarmistrzowską spółki z Antonim Patkiem.

CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019

CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019

Modele z serii Fauborg de Cracowie mają koperty w stylu znanym z innych modeli marki. Obudowa ma 41,5 mm średnicy, 14,6 m grubości i została wykonana ze stali szlachetnej. Trzeba w tym miejscu jednak wspomnieć, że około 3 mm do grubości niejako dokłada mocno wypukłe szkło.

W charakterystyczną osłonę ciekawie zaprojektowanej koronki wkomponowano przyciski do obsługi stopera. Zabiegi stylistyczne w postaci piaskowanych zagłębień w bokach koperty, tradycyjne wykończenia tarczy i ogólna wysoka jakość wykonania stanowa udany mariaż klasycznej sztuki zegarmistrzowskiej z nowoczesnym stylem i jakością.

Ciekawie zegarek wygląda również od drugiej strony.

CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019

CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019

Stalowy dekiel jest przykręcany śrubkami. Przeszklenie szafirowym szkłem z powłoką antyrefleksyjną ukazuje mechanizm. To także połączenie sztuki zegarmistrzowskiej na najwyższym poziomie z wykończeniem, które nadaje bardzo nowoczesnego charakteru.

Mechanizm umieszczony w kopercie modelu Faubourg de Cracovie Chronograph to SXH3, czyli mechanizm z automatycznym naciągiem i komplikacją konstrukcji postaci stopera z kołem kolumnowym. Został on zbudowany na zlecenie przez wybitnych rzemieślników w firmie Vaucher Manufacturing Fleurier. Zapewniono mu 65-godzinną rezerwę chodu.

To mechanizm szybkobieżny, a więc jego balans oscyluje z częstotliwością 36 000 wahnięć na godzinę. Mechanizm łożyskowany jest na 42 kamieniach.

CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019

CZAPEK Faubourg de Cracovie Chronograph 2019

Mechanizm jest świetnie wykończony, a dzięki mocno ażurowanej górnej płycie ma znany z poprzednich modeli techniczny, nowoczesny styl. Powagi i klasy dodaje wahnik wykonany z 22 karatowego  złota. Mechanizm posiada także certyfikat chronometru.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Czapek Geneve znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CZAPEK Geneve

Adrian Szewczyk


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

CITIZEN Promaster Eco-Drive AQUALAN...
CITIZEN Promaster Eco-Drive AQUALAN...
19.08.2019
DAVOSA Newton Pilot Day Date Automa...
DAVOSA Newton Pilot Day Date Automa...
22.08.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco