Arkady Fiedler, Glycine Airman 17 i Maluch - rajd po Afryce

POWRÓT 16.10.2014 Zegarki marki Glycine
Arkady Fiedler, Glycine Airman 17 i Maluch - rajd po Afryce

Jeden "Maluch", jeden kierowca, jeden zegarek i 1700 km niezwykłej afrykańskiej przygody. Legenda polskiej motoryzacji – Polski Fiat 126p zwany potocznie „Maluchem” jako pierwszy w historii przedstawiciel swego gatunku wyruszył na podbój afrykańskich krain. Jeśli dodamy do tego kierowcę, wnuka innej polskiej legendy – podróżnika Arkadego Fiedlera oraz legendarny zegarek Glycine Airman, pokazujący czas w kilku strefach czasowych jednocześnie, otrzymujemy gwarancję przygód.

 

 

Podróż odbywa się przez 12 afrykańskich krajów. W czasie wyprawy realizowany będzie projekt „PoDrodze Afryka” w ramach 40 lecia Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, które jest patronatem wyprawy. 40 rocznica istnienia muzeum zbiega się również ze 100-leciem szwajcarskiej firmy produkującej zegarki – Glycine - będącej sponsorem wyprawy. 

Projekt „PoDrodze Afryka” jest kontynuacją podróży „PoDrodze” z 2009 roku. Arkady Paweł Fiedler, wnuk pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera objechał wówczas Polskę Maluchem (Fiatem 126p), jadąc wzdłuż jej granic, odkrywając różnorodność przygranicznego świata. Podróż ta spotkała się z szerokim zainteresowaniem różnych środowisk.

Wyprawa została udokumentowana 5 odcinkowym filmem dokumentalnym, który miał premierę telewizyjną we wrześniu 2013 roku.

Tym razem Arkady zabrał Malucha na 3 i pół miesięczną wyprawę do Afryki. Wyruszył z Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie do portu do Kapsztadu. I tym razem podróżnikowi będzie towarzyszyć kamera dokumentująca jego przygody. Oficjalny początek ekspedycji miał miejsce 2 sierpnia o godzinie 12 w Muzeum Arkadego Fiedlera skąd samochód wyruszy do Gdyni, gdzie zostanie załadowany na statek i wysłany dalej do Afryki.

Początek afrykańskiego etapu podróży rozpoczął się 1 września, kiedy samochód został dostarczony do portu w Damietta w Egipcie i dalej ruszył na południe Afryki, odwiedzając po drodze takie kraje jak Egipt, Sudan, Etiopia, Kenia, Uganda, Rwanda, Tanzania, Malawi, Zambia, Botswana, Namibia, RPA. Już na samym początku Maluch spędził 2 tygodnie w egipskim urzędzie celnym.

To opóźnienie spowodowało, że Arkady Fiedler Jr. miał tylko 2 dni na pokonanie 1100 km z Damietty do Aswan. Droga była ciężka w szczególności drugiego dnia kiedy to Maluch dał z siebie wszystko pokonując 720 km przez pustynię na zachód od Nilu w temperaturze przekraczającej 40 stopni.

Obecnie trwa kolejny etap wyprawy, której celem jest przejechanie w niekonwencjonalny sposób (Fiatem 126p) kontynentu afrykańskiego oraz ukazanie Afryki: dzikiej, nowoczesnej, tradycyjnej i ulegającej wielkim cywilizacyjnym przemianom. Podczas wyprawy Arkady będzie realizował również projekt edukacyjny ”Świat mnie wabi” dla uczniów kilkunastu szkół podstawowych i gimnazjów.

Aby nadrobić stracony w porcie czas, Maluch został wystawiony na nie małą próbę, i trasę do Aswan (1100km w coraz wyższej temperaturze powietrza) pokonał w .. 2 dni! Po tym wyczerpującym odcinku przyszedł czas na odpoczynek dla załogi oraz mini „spa” dla Maluszka w Aswan.

Po otrzymaniu kolejnych wiz Mały Fiat wjechał do Sudanu. Po drodze do stolicy, został przyjęty przez Nubijską rodzinę w Wadi Halfa, odwiedził Abri, Dongole i Karime, zaparkował na noc na pustyni pod wspaniałymi piramidami Meroe, dzielnie radził sobie z pierwszym afrykańskim off-roadem oraz temperaturą sięgającą nawet 50 stopni.

Po odpoczynku w Chartum, 29 września rozpoczął się kolejny odcinek – do granicy z Etiopią. 6 października upłynął na drodze do Lalibeli, która okazała się ucztą dla oczu, dzięki spektakularnym widokom, oraz pierwszą poważną drogą szutrową i wspinaczką Malucha na 3200 m.n.p.m. Niestety Etiopia to nie tylko przepiękne krajobrazy ale też ubóstwo widoczne na każdym kroku. Woda, w większości noszona na plecach z odległej o kilka kilometrów studni lub potoku służy do picia i przygotowywania jedzenia, a używanie jej do mycia jest wielkim luksusem.

Brak odpowiedniej higieny prowadzi do wielu chorób, w tym licznych infekcji oczu powodujących utratę wzroku. Uczestnik wyprawy poznał w Lalibeli polskich wolontariuszy, którzy w od wielu lat organizują i wspierają operacje oczu biednych Etiopczyków dając im nadzieję na odzyskanie wzroku. Podczas 2 dniowego pobytu w Lalibeli zoperowano 142 osoby!

Życzymy powiedzenia Arkademu Fiedlerowi w dalszej wyprawie i czekamy na kolejne wieści z tej niecodziennej wyprawy!

*Materiały prasowe firmy Glycine


Magazyn ZIP NR 7

MAGAZYN ZIP NR 7 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Epos

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Glycine

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Junghans

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Z Glycine dookoła Afryki
Z Glycine dookoła Afryki
18.06.2014
Narodziny legendy - Glycine Airman
Narodziny legendy - Glycine Airman
31.08.2015

Podstrony producentów

Zegarki Roamer
Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco