W zakresie tworzenia zegarków typu pilot wzorowanych na specyfikacji B-uhr wydaje się, że producenci zaoferowali już chyba wszystkie możliwe warianty. Jednocześnie, biorąc pod uwagę ramy jakie ta specyfikacja nakłada, nawet przyjmowane dość luźno – niewiele da się w ogóle zrobić, by wyróżnić swój produkt na tle oferty dostępnej na rynku. Wydaje się jednak, że niewielkiej niemieckiej firmie Steinhart udało się wnieść coś nowego do tego popularnego projektu. Ale nie powinno to dziwić, bo firma ma spore doświadczenie właśnie w produkcji „pilotów”.
Nav-B Uhr w wersji A i B ma założenia dotyczące wyglądu na tyle sprecyzowane, że zegarki różnych producentów wyglądają bardzo podobnie. Tylko wymiary, proporcje, czy też kształt kopert bywają nieco odmienne, choć i tak zazwyczaj to różnice bliższe niuansom, niż wyraźnej odmienności. Producenci by wnieść nieco ożywienia proponują zatem wersje z kopertami wykonanymi ze stali szlachetnej, pozłacane lub złote, tytanowe, ceramiczne jak i np. w kolorze czarnym, dzięki powłokom PVD lub DLC.
Jak wspomniałem, Steinhart to niewielka firma produkująca zegarki, ale właśnie modele typu pilot są jedną z jej mocnych pozycji w ofercie.
Mimo, iż marka jest niemiecka, zegarki Steinhart sygnowane są oznaczeniem Swiss Made. Ten producent stara się od lat proponować miłośnikom zegarków produkty, które oparte są na utartych wzorcach zegarków do nurkowania, typu pilot czy też chronometrów morskich. W ofercie znajdziemy także modele wykonane według własnego pomysłu i projektu niemieckiego producenta, przez co wydaje się ona być w zakresie zegarków sportowych, codziennych niemal kompletna. Do tego dochodzi wysoka jakość wykonania, miła obsługa sprzedażowa i posprzedażowa, a także atrakcyjne ceny.
Wiele zegarków oferowanych przez markę Steinhart można doposażyć, np. w ceramiczne wkładki lunet. Oferowane są również wersje ze specjalnie przygotowanymi mechanizmami, modele limitowane oraz ciekawe interpretacje klasycznych wzorów.
W niniejszym artykule przedstawiamy dwa modele reprezentujące wspomnianą na wstępie grupę zegarków dla pilotów w typie B-Uhr, zarówno w wersji A i B.
Zacznę od podkreślenia cech, które wyróżniają je na tle wielu innych modeli tego typu.
Koperta tych czasomierzy ma bardzo udany kształt - moim zdaniem świetnie udało się tu producentowi połączyć klasykę z nowoczesnością. Trzeba mieć jednak na względzie fakt, że projektując te modele brano pod uwagę raczej posiadaczy sporych nadgarstków.
Chyba, że ktoś ma zamiar nosić te „piloty” w sposób w jaki były noszone wiele lat temu, czyli na rękawie – wtedy rozmiar nie ma znaczenia.
Wymiary koperty to 44 mm średnicy i 12 mm grubości. Ma ona okrągły kształt i łagodnie wprowadzone, dość masywne uszy. Zapewniono wodoodporność na poziomie 50 metrów. Od frontu zastosowano lekko wypukłe szkło szafirowe z podwójną wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną.
Warto pochwalić firmę za to, że wkręcany, dookólnie szczotkowany dekiel jest przeszklony także szafirowym szkłem, przez co zminimalizowano ryzyko powstawania na nim rys podczas odkładania zegarka.
Wspomniana cecha wyróżniająca oba modele to kolor obudowy. Oba Nav B-Uhr 44 Gun Metal Automatic A-Muster i B-Muster oferowane są bowiem z wykończeniem nazywanym „gun metal”. Określenie to wzięło się stąd, iż powierzchnia koperty zegarka przypomina powierzchnię elementów broni palnej, ale takiej już nieco „zmęczonej w boju”, na której pojawiają się przetarcia czy odbarwienia na oksydowanych częściach.
To wykończenie obudowy w mojej ocenie jest atrakcyjne, bo doskonale pasuje do zegarków utrzymanych w militarnym stylu, więc do takich, jak prezentowane w typie B-Uhr.
W nowościach marki Steinhart większe powierzchnie mają wyraźną ziarnistość, odbarwienia powłoki, a krawędzie są jakby poprzycierane do koloru czystej stali. Tworzy to naprawdę atrakcyjny widok, który pasuje do koncepcji obu modeli.
Jest jeszcze jeden, dodatkowy bonus zastosowania takiego wykończenia. Każde otarcie, rysa, czy inna zegarkowa „blizna”, która pojawi się na kopercie podczas użytkowania zegarka doda jej tylko charakteru, w żaden sposób nie rzucając się w oczy.
Będzie wyglądało to tak, jakby był to celowy zabieg „od nowości”.
Poza wyróżniającą się kopertą pozostałe cechy i elementy zegarków są takie, jak we wzorcu. Zastosowano charakterystyczne wskazówki o sporej szerokości, które zapewniają dobrą widoczność i czytelność w dzień, a także nie gorszą w ciemności ze względu na obfite wypełnienie masą luminescencyjną.
Również długi i wąski sekundnik został pokryty masą świecącą.
Wszystkie indeksy w obu wersjach tarcz są naniesione także masą luminescencyjną. Warstwy masy są dość grube i sprawiają wrażenie trójwymiarowych, a przy okazji widać, że są to nadruki precyzyjnie wykonane, wysokiej jakości, świetnie odznaczające się na powierzchni matowej tarczy w kolorze czarnym.
Zastosowana masa świecąca firmy SuperLuminova to BGW9, co oznacza, że ma biały kolor, a w nocy świeci na atrakcyjny niebieski kolor.
Poza nadrukami na obu wersjach tarcz typ A-Muster ma jeszcze widoczne logo marki pod godziną 12-tą i bardzo dyskretne, okrągłe okienko datownika na godzinie 3-ciej, gdzie odczytamy dzień miesiąca na czarnym tle.
Typ B-Muster z racji tego, że nie ma na tarczy już miejsca na dodatkowe informacje został pozbawiony logo marki, a datownik wkomponowano nad indeksem godziny 6-tej.
Oba modele Nav B-Uhr 44 Gun Metal Automatic A-Muster i B-Muster oferowane są wraz z paskami wykonanymi ze skóry naturalnej, utrzymanymi wizualnie w stylu vintage, zwężającymi się od 22 mm przy uszach do 18 przy klamrze.
W paskach zastosowano jasnobrązowe przeszycia i przy każdym z końców mocowanych do koperty są po dwa nity. Klamrę wykończono także w kolorze „gun metal”, by dobrze komponowała się z całością projektu.
Mechanizm jaki zastosowano w modelach Nav B-Uhr 44 Gun Metal to trwałe i cenione szwajcarskie zegarkowe „serce” z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej jakim jest Eta 2824 w wersji wykończenia Elabore.
Cena modeli Steinhart Nav B-Uhr 44 Gun Metal Automatic A-Muster i B-Muster, niezależnie od typu (A czy B) wynosi 2 140 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki STEINHART znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – STEINHART.
Adrian Szewczyk
0 Komentarzy
Średnia 0.00