• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Traser

Prezentujemy: BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One (SIHH 2019, zdjęcia live)


Powrót do kategorii

Marka Bovet pojawiała się na naszym portalu do tej pory jedynie w kontekście osób, które miały okazję pracować dla tej właśnie firmy. Dziś mamy przyjemność zaprezentować zegarek, który był jednym z ciekawszych modeli zaprezentowanych na SIHH 2019, w którym mieliśmy przyjemność brać udział. Firma Bovet ma za sobą długie, dość zawiłe, ale i ciekawe dzieje. Jean-Frédéric Bovet był zegarmistrzem pracującym pod koniec XVIII wieku. Jego syn, Edouard Bovet, ukończył praktykę zegarmistrzowską i wkrótce potem przeprowadził się do Londynu. W 1818 roku Edouard został wysłany do Chin, aby tam wykonywać naprawy zegarków. Edouard Bovet rozpoczął samodzielną działalność w 1822 roku. Produkował na początku zwykłe zegarki kieszonkowe, ale z pięknymi i misternie wykonanymi zdobieniami. Jego wyroby stały się znane w Chinach, który to kraj był dla firmy głównym rynkiem zbytu przez wiele lat dla marki wywodzącej się od nazwiska założyciela.  

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

Ciekawostką jest to, że Edouard Bovet po powrocie z Chin do Fleurier w Szwajcarii w 1830 roku wsparł separatystyczny ruch występujący przeciw pruskim władzom. W 1840 roku firma została zorganizowana jako Bovet Frères et Cie, a jej wartość wyceniana była już na ponad 1 milion ówczesnych franków. Bovet rozkwitł, gdy kanton Neuchâtel stał się niezależny, a handel zegarkami w Chinach był z sukcesami kontynuowany. Edouard Bovet zmarł w 1848 roku, a jego spadkobiercy niestety stracili zainteresowanie zegarmistrzostwem.

Firma została sprzedana braciom Leuby z Paryża w 1901 roku. Później akcje Bovet's Biel zostały wchłonięte przez Ebauches SA w 1928 roku , a wyposażenie zegarmistrzowskie i marka Bovet trafiły do Favre-Leuba w 1948 roku . Produkcja zegarków Bovet zakończyła się w 1950 roku, choć jeszcze jakiś czas funkcjonował znak towarowy.

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

Marka Bovet została odrodzona we Fleurier w 1989 roku - kupił ją Michel Parmigiani, lecz z różnych względów nie mógł poświęcić odpowiedniej ilości czasu i środków na ponowne uruchomienie działalności Bovet, więc nowymi właścicielami stali się Roger Guye i Thierry Oulevay. Mimo prób i nowych projektów zegarków im także nie udało się zaistnieć, co spowodowało kolejne zmiany właścicielskie.

W lutym 2001 roku Pascal Raffy przejął kontrolę nad firmą oraz skupił się na jej unikalnych elementach. Raffy rozbudował firmę, nabywając udziały w Aubert Complications w 2004 roku i STT z Tramelan w 2006 roku. Te zakupy dały marce Bovet silną wewnętrzną bazę produkcyjną w Fleurier i poza nią. W 2007 r. Kupił także zabytkowy zamek rodziny Bovet, zwracając nazwę Bovet do miejscowości Môtiers.

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

Bohaterem niniejszego artykułu jest zegarek Bovet Récital 26 Brainstorm Chapter One.

Model, który posiada skośną kopertę wykonaną z szafiru w kształcie stoku, komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci latającego tourbillonu, trójwymiarowe prezentowanie faz Księżyca, tzn. wielka data i 10-dniową rezerwę chodu – to robiący ogromne wrażenie zestaw.

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

Wyjątkowy materiał wykorzystany do budowy koperty i jej nietypowy kształt już same w sobie czynią ten model wyjątkowym, a przecież to nie wszystkie cechy wyróżniające go na tle znanych nam powszechnie zegarków. Dodatkowo dochodzi mechanizm własnej konstrukcji i sposób prezentowania wskazań wraz z zastosowaniem wielkiej komplikacji konstrukcji mechanizmu jaką jest tourbillon – połączenie tych elementów to wielki wyczyn osiągany tylko przez firmy, dzięki którym zegarmistrzostwo urasta do rangi sztuki.  

Récital 26 Brainstorm Chapter One przedstawia szereg innowacji i daje wgląd w zakres niespotykanych dotychczas możliwości interpretowania stylu zegarka, jaki oferuje skośna koperta. Pascal Raffy  wybrał szafir jako budulec ze względu na twardość i krystaliczną przezroczystość. Także lekkość szafiru jest niedościgniona, bo waży on w rzeczywistości mniej niż tytan będący standardowym materiałem, po który sięgają konstruktorzy, gdy chodzi o zmniejszenie wagi elementów zegarka.

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

Chociaż obudowy zegarków wykonane z szafiru są stosowane już od prawie czterdziestu lat, to ich projekty do tej pory były zazwyczaj stosunkowo proste, ze względu na ograniczenia obróbki i polerowania stwarzane przez ten niezwykle twardy materiał. Asymetryczny profil, luneta, wypukłe szkło to były bardzo trudne wyzwania, przed jakimi stanęli inżynierowie Bovet. Koperta i szkło tworzą ostatecznie pojedynczy element, który uosabia oryginalny wzór kolekcji pochyłych kopert firmy.

Tył koperty składa się z ramki i czterech uszu, które zostały wycięte maszynowo z tytanu klasy 5. Jest rzeczą oczywistą, że ta ramka tworząca dekiel ma szafirowe przeszklenie, które pozwala w pełni ukazać wyjątkowy mechanizm. W tym zegarku widoczny tym bardziej doskonale, że oświetlony z każdej strony dzięki przejrzystości koperty.

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

Mechanizm wybrany do tego trójwymiarowego panoramicznego pokazu zegarmistrzowskiego kunsztu jest wyposażony w opatentowany latający tourbillon, który pojawił się w kolekcjach BOVET 2015. Cztery lata później mechanizm ewoluował i obecnie cechuje go zmienna bezwładność balansu dla uzyskania  jeszcze większej  dokładności przy zastosowaniu tradycyjnej sprężyny włosowej.

Opanowanie produkcji sprężyn włosowych wyróżnia BOVET na tle innych producentów. Ponadprzeciętna 10 dniowa rezerwa chodu uzyskiwana jest dzięki jednemu bębnowi ze sprężyną. Długoletnie doświadczenie zegarmistrzów Bovet w zakresie oferowania długich rezerw chodu w swoich mechanizmach ma swoje tradycje sięgające modelu zegarka kieszonkowego z około 1910 roku wyposażonego w mechanizm z rezerwą chodu zapewniającą nieprzerwaną pracą przez 370 dni!!! Jedną z cech jaka zapewnia tak dobre wyniki jest duży wkład w pracy konstruktorów w minimalizacje tarcia.

Wykorzystanie metod rzemieślniczych i staranność z jaką podchodzi się do każdego szczegółu stanowią główne powody, dzięki którym udało się dojść do tak dużej kontroli strat energii. Podsumowaniem może być filozofia biura technicznego manufaktury, oparta na idei oszczędzania energii zamiast jej dodawania, aby zwiększyć rezerwę chodu.

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

Zadbano także o komfort nakręcania. Tak długa rezerwa chodu wymaga mozolnego procesu naciągu sprężyny za pomocą koronki. Rozwiązaniem tego  problemu jest opatentowany, sferyczny mechanizm różnicowy, który zmniejsza o połowę liczbę obrotów koronką potrzebnych do całkowitego nakręcenia.

Bovet Brainstorm® Chapter One wskazuje czas, czyli godziny i minuty na tarczy umieszczonej decentralnie. Jest ona przesunięta w kierunku położenia bliżej godziny 12-tej. Dzięki temu, że w tym miejscu znajduje się najwyższy przekrój pod szkłem, zegarmistrzowie zaprojektowali i zastosowali specjalny, wysoki „kominek” okrywający oś wskazówek. Elementy odchodzące od niego w dół, przypominające ramiona turbiny, połączone są na swoich końcach okręgiem z dwoma przerwami tworząc de facto tarczę, ponieważ na tym okręgu nadrukowano indeksy godzinowe dla ułatwienia odczytu wskazań. Wskazania prezentowane są przez złote wskazówki z gruszkowatymi grotami wypełnionymi masa luminescencyjną.

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

W dolnej przerwie tarczy wygospodarowano miejsce na górną część otworu w którym możemy do woli obserwować pracujący tourbillon, a w górnej przerwie, większej, mieści się prawie cały element będący wskazaniem faz Księżyca. Sporo miejsca w tej części obudowy pozwoliło zastosować bardzo wyszukane i efektowne trójwymiarowe wskazanie. Wypukłość utworzonej kopuły przeciwstawia się wklęsłym krzywiznom tarczy. W celu zwiększenia realizmu powierzchnia elementu symbolizującego Księżyc jest wygrawerowana, a dolne sekcje wypełniono masą Superluminova®. Niebo jest tutaj przedstawione bardzo spektakularnie dzięki precyzyjnie wykrojonym dwóm okrągłym płytkom wykonanym z awenturynu niebieskiego w wyraźnym łuku półkulistego wskaźnika fazy Księżyca.

Dzięki temu, że tarcza ze wskazaniem czasu jest istotnie mniejsza niż obszar pod szkłem i przesunięta do góry, możemy obserwować wiele elementów mechanizmu, a dodatkowe wskazania są ciekawie prezentowane. Mniej więcej na godzinie 4-tej w okrągłej ramce umieszczono wskazanie rezerwy chodu. To jakby półksiężycowa, nadrukowana krzywka, która chowa się gdy dysk na którym ją nadrukowano obraca się i krawędzią wskazuje na skali pozostałą rezerwę chodu.

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

Także za pomocą okienka zaprojektowanego jako okrągły otwór prezentowane jest wskazanie dużej daty. Umieszczono je symetrycznie do opisywanego wcześniej. Jego miejsce jest na godzinie 8-mej.

Zastosowane komplikacje konstrukcji oraz ich konfiguracja są szczególnie atrakcyjne i doskonale widoczne dzięki właściwościom szafirowej koperty, ale warte zwrócenia uwagi jest to, że możemy obserwować mechanizm z boku, a tu ujawnia się jedna z ciekawostek jego konstrukcji. W całości opracowany i wyprodukowany w biurach i warsztatach BOVET mechanizm z perspektywy bocznej ujawnia stopniową architekturę, której kolejne nachylone płaszczyzny przenoszą wszystkie ruchome elementy i komponenty. Ten sposób budowy umożliwia osiągnięcie wielu celów.

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

Przede wszystkim umożliwia optymalne wypełnienie objętości środkowego profilu w kształcie litery V, co zapewnia lepszą ergonomię i estetykę godną najbardziej wymagających kryteriów w zakresie rzemiosła zegarmistrzowskiego i wykazania kunsztu fachowców firmy. Każde wskazanie opiera się na osi prostopadłej do nachylonej płaszczyzny lunety, oferując najlepszą czytelność z najbardziej naturalnego kąta i pozycjonowania na nadgarstku.

Specyfikacja techniczna BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One:

Obudowa wykonana z szafiru z tytanowymi uszami. Średnica 48 mm, grubość 15,5 mm. Wodoodporność do 30 metrów.

Mechanizm Bovet, kaliber 17DM04-SMP, pracujący z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 18 000 wahnięć na godzinę, zapewniający  10 dni rezerwy chodu.

Funkcje: godziny, minuty, sekundy, duża data, wskaźnik rezerwy chodu i półkulisty wskaźnik fazy Księżyca, latający tourbillon.

Pasek wykonany ze skóry aligatora z zapięciem wykonanym z 18-karatowego złota.

BOVET Récital 26 Brainstorm Chapter One

Specyficzna konstrukcja koperty, skomplikowany mechanizm i mnogość zegarmistrzowskich atrakcji jakie zapewnia, tworzyły razem szereg niespotykanych trudności dla wszystkich zaangażowanych w stworzenie tego czasomierza. Inżynierowie, dekoratorzy, twórcy tarcz i zegarmistrzowie musieli wspólnie sprostać wielu wyzwaniom.

Pascal Raffy złożył im hołd, nazywając ten zegarek Brainstorm®, czyli burza mózgów.

Adrian Szewczyk

Inne wyjątkowe zegarki opisujemy tu, w dziale - Prestiżowe zegarmistrzostwo

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Alpina 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Franck Muller - Vanguard Crazy Hour...
Franck Muller - Vanguard Crazy Hour...
11.01.2019
Armin Strom – Dual Time Resonance R...
Armin Strom – Dual Time Resonance R...
22.01.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco