• Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Emile Chouriet
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Eterna
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Tag Hauer
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Maurice Lacroix
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Montblanc

EPOS kolekcja 3432 Originale Automatic (zdjęcia live)


Powrót do kategorii

Firma Epos jest relatywnie niedużym producentem zegarków, ale bardzo prężnie działa na wielu światowych rynkach, w tym na polskim. Także grono miłośników marki stale rośnie. Myślę, że to zasługa wielu ciekawych, często innowacyjnych pomysłów związanych z projektowaniem zegarków, a także modyfikowaniem mechanizmów. Wprawdzie marka wykorzystuje głównie mechanizmy ETA, to jednak zegarki Epos - tak pod względem wizualnym jak i koncepcyjnym - potrafią zaskoczyć miłośników zegarmistrzostwa. Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby o kolekcji Oeuvre D`Art i reprezentujących ją modeli z innowacyjnym wskazaniem faz Księżyca czy prezentowania daty, jak i opisywanego na naszym portalu modelu z „odwróconym” mechanizmem Unitas – Epos Verso 2.  Zegarek, w którym od strony tarczy, poza wskazaniem czasu, na małej tarczy widzimy misternie zdobiony za pomocą motywów florystycznych…. tył zegarkowego serca, czyli to co zazwyczaj można obejrzeć przez przeszklony dekiel, a nie główne szkło nad tarczą.

Oferowane były także modele wyposażone w mechanizmy modyfikowane przez markę Epos, jak chociażby wskazania dużej daty, skaczącej godziny, regulatora i wielu innych. Dostępne są także kolekcje typowo sportowe, oraz z zegarkami codziennymi i uniwersalnymi. Nie mogło zabraknąć także reprezentantów stylu eleganckiego.

EPOS kolekcja 3432 Originale Automatic (zdjęcia live)

EPOS kolekcja 3432 Originale Automatic (zdjęcia live)
Ten typ zegarków był zawsze atrakcyjnie reprezentowany przez markę Epos.

Korzenie firmy EPOS sięgają 1925 roku, kiedy to James Aubert założył firmę James Aubert SA w Vallée de Joux, czyli szwajcarskiej „dolinie zegarkowej”. Był on pełnym entuzjazmu zegarmistrzem, który poświęcił swoje życie na rozwój nowych mechanizmów. Później przekazał swoją wiedzę zięciowi, Jeanowi Fillon, który stał się twórcą wielu innowacji z których korzystała firma. W swoim warsztacie stworzył wiele komplikacji konstrukcji mechanizmu własego autorstwa, w tym wspominane wyżej Jumping Hour i regulator. Jednak, jak wiemy, we wczesnych latach 80-tych historia sukcesu tradycyjnego szwajcarskiego zegarka dobiegła końca. Tak się przynajmniej wtedy wydawało.

Nowa technologia kwarcowa radykalnie zmieniła oblicze przemysłu zegarkowego oraz doprowadziła do upadku wielu producentów.  Wtedy właśnie firmę Epos przejął Peter Hofer z małżonką. Ciągle wierząc w przyszłość i rozwój zegarków mechanicznych, w 1983 roku rozpoczęli swoją własną działalność, jako Montres EPOS SA.

EPOS kolekcja 3432 Originale Automatic (zdjęcia live)

Od samego początku Hofer był wspierany przez Jeana Fillon, który był osobą mającą pozytywny wpływ na rozwój oraz wprowadzanie wielu interesujących innowacji Epos. Przez 20 lat Hofer pozostawał wierny swojej wizji, tworząc wiele ciekawych zegarków, zawsze w ścisłej współpracy z Jeanem Fillon. Na początku nowego stulecia Peter Hofer szukał następców. Udało się ich znaleźć w osobach z rodziny Chonge-Forster, która ma głębokie korzenie w szwajcarskiej branży zegarkowej. Ursula Forster, która została nowym prezesem firmy, pochodzi z rodziny szwajcarskich zegarmistrzów, a jej mąż Tamdi, który objął stanowisko dyrektora generalnego, jest od wielu lat w branży.

Obecnie firma stale rozwija się, a w naszym kraju – ta, jakby nie patrzeć, dość niszowa marka - ma bardzo dobrą i ugruntowaną pozycję, wielu miłośników, a także miejsc, gdzie zegarki Epos można zobaczyć i nabyć. Także w nielicznym, kilkuosobowym gronie ambasadorów firmy są aż dwie osoby z Polski. To znany, ceniony aktor i reżyser Bogusław Linda oraz kierowca wyścigowy, świetna młoda zawodniczka Gosia Rdest, odnosząca właśnie kolejne sukcesy w wyścigach samochodowych.

W niniejszym artykule prezentujemy dziś model o oznaczeniu 3432 z kolekcji Originale.

EPOS kolekcja 3432 Originale Automatic (zdjęcia live)

Pod tym oznaczeniem kryje się elegancki zegarek, utrzymany w bardzo klasycznym i atrakcyjnym wizualnie stylu. Zaprojektowany zgodnie z koncepcjami minimalistycznymi. Zadbano przy tym także o taki aspekt, jak wygoda użytkowania - mimo zastosowanego standardowego mechanizmu z naciągiem automatycznym, jakim jest Eta 2824, osiągnięto bardzo niewielką grubość koperty na poziomie 9 mm. To ponad 1 mm mniej niż zazwyczaj „osiągają” podobne zegarki, z takim samym mechanizmem.

Bardzo elegancki wygląd zegarka zapewnia okrągła koperta o średnicy 40,5 mm, z wąską linią boczną, co osiągnięto dzięki talerzykowatemu kształtowi. Od dolnej krawędzi boku linia koperty łagodnie schodzi ku przeszklonemu deklowi, co zapewnia wrażenie jeszcze bardziej płaskiej budowy.

EPOS kolekcja 3432 Originale Automatic (zdjęcia live)

EPOS kolekcja 3432 Originale Automatic (zdjęcia live)

EPOS kolekcja 3432 Originale Automatic (zdjęcia live)

Wąska, polerowana luneta o średnicy niemal takiej samej jak koperta potęguje wrażenie lekkiej i minimalistycznej konstrukcji obudowy zegarka. Doskonale zgrano z tym wizerunkiem delikatne, zwężające się uszy, które wypuszczono z koperty z wyraźnym odcięciem.

Elegancka, cebulowata koronka dopełnia spójnego obrazu klasycznego zegarka. Z drugiej strony koperty wciskany dekiel został przeszklony, dzięki czemu możemy zobaczyć wykończony na podstawowym poziomie mechanizm Eta 2824-2. Jednak, jak prawie zawsze, główną rolę gra tarcza. I w tym wypadku ona również swoje zadanie spełnia doskonale.

Niewielkim odejściem od prostej i czystej formy modelu 3432 Originale Automatic jest zastosowanie indeksów w postaci nakładanych cyfr arabskich.

EPOS kolekcja 3432 Originale Automatic (zdjęcia live)
Indeksy są relatywnie niewielkie i nie zaburzają prostej formy, jaką nadano tarczy. Na samej krawędzi cyferblatu naniesiono białym drukiem indeksy minutowe. Pod indeksem godziny 12-tej nadrukowano nazwę firmy, a po drugiej stronie informację o rodzaju naciągu. Przy indeksie godziny 3-ciej wycięte zostało okienko datownika, które okala nadrukowana, wąska ramka.

Te wszystkie opisane elementy nie wprowadzają nadmiernego zamieszania na dużej powierzchni tarczy, która może być w kolorze ciemnoniebieskim lub srebrnym.

EPOS kolekcja 3432 Originale Automatic (zdjęcia live)
Czas odczytujemy dzięki bardzo prostym, niezbyt szerokim wskazówkom z subtelnie naniesionymi paskami masy luminescencyjnej. Czytelność zapewniono na bardzo dobrym poziomie, a przy okazji nadal cały projekt odbieramy jako prosty i uporządkowany, przez co model ten doskonale wywiązujący się z roli zegarowego eleganta.

EPOS kolekcja 3432 Originale Automatic (zdjęcia live)

Wskazówki mają świetnie dobraną długość - minutowa i cieniutki sekundnik sięgają aż poza krawędź skali minutowej, co jest stanem, który bardzo lubię. Delikatny szlif słoneczny w obu wersjach kolorystycznych dodaje tarczom życia.

Koperta jest dostępna także w wersji z pokryciem PVD w kolorze różowego złota. Wtedy także wskazówki i indeksy mają taki sam odcień, co świetnie wygląda, szczególnie w przypadku granatowej tarczy. Do wyboru w zależności od wersji otrzymujemy pasek wykonany ze skóry o strukturze imitującej skórę krokodyla lub bardzo wyszukaną, bo aż 9-cio rzędową bransoletę, która również może występować w wersji z powłoką PVD z różowego złota. Oczywiście możemy dobrać własny pasek modyfikując charakter zegarka. Szerokość między uszami jest standardowa i wynosi 20 mm.

EPOS kolekcja 3432 Originale Automatic (zdjęcia live)

EPOS kolekcja 3432 Originale Automatic (zdjęcia live)

Epos Originale 3432 Automatic to dobry wybór jeśli poszukujemy eleganckiego zegarka, który sprawdzi się także jako codzienny towarzysz, na przykład do pracy biurowej. Wprawdzie charakter zegarka jest przede wszystkim elegancki, komponujący się z formalnymi stylizacjami. Zapewniona on także dobrą czytelność, posiada arabskie indeksy, a zastosowanie luminescencji nadaje nieco uniwersalności, by można było cieszyć się nim częściej, niż tylko w wypadku eleganckich czy oficjalnych okazji.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki EPOS znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – EPOS.

Adrian Szewczyk

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 12

MAGAZYN ZIP NR 12 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
MeisterSinger 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Longines Conquest V.H.P. Chrono – h...
Longines Conquest V.H.P. Chrono – h...
18.01.2019
ORIS Big Crown Pointer Date Bronze ...
ORIS Big Crown Pointer Date Bronze ...
23.01.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco