• Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Atlantic

Longines Conquest V.H.P. Chrono – historia kwarcowej precyzji zobowiązuje


Powrót do kategorii

Pierwszy zegarowy mechanizm kwarcowy marki Longines powstał w 1954 roku. Jego precyzja działania została doceniona i potwierdzona przez Obserwatorium Neuchatel. Moduł kwarcowy zastosowano w stworzonym przez Longines urządzeniu chronometrażowym o nazwie „Chronocinegines”.

Wynalazek ten umożliwiał wykonanie stu zdjęć na sekundę, przy jednoczesnym, bardzo precyzyjnym pomiarze czasu. Do jego stworzenia wykorzystano 16-sto milimetrową kamerę filmową marki Bolex.

Longines Conquest V.H.P. Chrono – historia kwarcowej precyzji zobowiązuje

Dzięki analizie fotografii przypisanych do konkretnych jednostek czasu, można było bardzo dokładnie określić zwycięzcę wyścigu z dokładnością do 1/100 sekundy. Rozwiązanie to było niezwykle przydatne w sytuacjach spornych, gdy kilku uczestników wyścigu przekraczało linię mety niemalże równocześnie. Urządzenie „Chronocinegines” zostało też wykorzystane w zakończonej sukcesem próbie pobicia samochodowego rekordu prędkości.

Pomiar  wykonano na dwóch maszynach jednocześnie, aby wyeliminować możliwość wystąpienia błędów wynikających z awarii sprzętu. Stało się to 17 lipca 1964 roku w Australii, na wyschniętym jeziorze Eyre. Rekord ustanowił Donald Campbell, który rozpędził swój pojazd, napędzany turbiną gazową o mocy 4158 KM, do prędkości 648,7 km/h (403,1 mph).

Longines Conquest V.H.P. Chrono – historia kwarcowej precyzji zobowiązuje

W kolejnych latach marka Longines pracowała nad projektem zegarka kwarcowego. Ściśle tajne przedsięwzięcie przybrało kryptonim „Projekt Klepsydra”. Jego efekt ujrzał światło dzienne w 1969 roku, kiedy firma zaprezentowała pierwszy cybernetyczny kaliber kwarcowy dedykowany zegarkom naręcznym – L6512, znany pod nazwą „Ultra-Quartz”.

Piętnaście lat po tym wydarzeniu Longines kolejny wprowadził innowację w świecie kwarcowego pomiaru czasu. W 1984 roku na rynku po raz pierwszy pojawiła się kolekcja Conquest wyposażona w mechanizm kwarcowy kaliber 276 V.H.P. (Very High Precision – z ang. Bardzo Wysoka Precyzja) działający z nieosiągalną do tej pory dla innych producentów precyzją chodu. Wynik ten udało się uzyskać dzięki technologii neutralizującej negatywny wpływ wahań temperatury na równomierne odmierzanie czasu.

Obecnie w sprzedaży dostępna jest najnowsza odsłona kolekcji Longines Conquest V.H.P., których dokładność odmierzania czasu sięga +/-5 sekund na rok. Dla porównania, standardowy mechanizm kwarcowy posiada dopuszczalne odchylenie na poziomie +/- 30 sekund na miesiąc. Oznacza to, że w przeciągu zaledwie 5-ciu dni może on wykazać błąd, który w zegarku Longines Conquest V.H.P. wystąpi nie wcześniej niż po upływie 12-stu miesięcy. Różnica dokładności działania w tym wypadku jest kolosalna.

Longines Conquest V.H.P. Chrono – historia kwarcowej precyzji zobowiązuje

Longines Conquest V.H.P. wyposażono w system GPD (Gear Position Detection), który w razie konieczności automatycznie skoryguje pozycję wskazówek, jeżeli dojdzie do ich rozstrojenia na przykład w wyniku wstrząsu podczas upadku zegarka lub pod wpływem działania silnego pola magnetycznego. Dzięki niezależnym silnikom krokowym przypisanym dla każdej wskazówki oraz innowacyjnemu systemowi wykrywającemu ich pozycje przy ciągłym odmierzaniu ustawionego czasu, zegarek ustawia wszystkie wskazówki w odpowiedniej pozycji (odpowiednim położeniu) bez błędu pomiędzy pomiarem i wskazaniem czasu. Dzięki cyfrowej koronce w zegarkach linii Conquest możliwa jest szybka zmiana strefy czasowej poprzez jej dynamiczny obrót. Natomiast powolne obchodzenie się z nią pozwala precyzyjne nastawić żądaną godzinę.

Jakby tego było mało, (na domiar wszystkiego) Longines Conquest V.H.P. wyposażono w wieczny kalendarz, który po odpowiednim ustawieniu, wskazywał będzie właściwą datę aż do 2399 roku, uwzględniając przy tym długość miesięcy oraz lata przestępne.

Longines Conquest V.H.P. Chrono – historia kwarcowej precyzji zobowiązuje

Longines Conquest V.H.P. Chrono – historia kwarcowej precyzji zobowiązuje

Ten zaawansowany mechanizm wyposażono w baterię o wydłużonej żywotności, sięgającej czterech lat. Dodatkowo, dzięki funkcji EOL (End Of Life), mechanizm sygnalizuje niski stan energii w baterii i konieczność jej wymiany poprzez cykliczne zatrzymanie i przeskok sekundnika o kilka indeksów. Oczywiście odbywa się to z zachowaniem poprawności wskazania właściwego czasu.

Najnowsza linia Longines Conquest V.H.P. obejmuje modele w dwóch rozmiarach kopert – 42 oraz 44 mm średnicy. Występują one w wersji z kopertą wykonaną ze stali szlachetnej oraz w wersji z czarną powłoką nakładaną w technologii PVD, co sprawia, że jest bardzo odporna na ścieranie. Tradycyjny kształt kopert, dzięki perfekcyjnej obróbce w postaci szczotkowania i polerowania poszczególnych powierzchni doskonale.

Longines Conquest V.H.P. Chrono – historia kwarcowej precyzji zobowiązuje

Longines Conquest V.H.P. Chrono – historia kwarcowej precyzji zobowiązuje

W skład bogatej kolekcji Conquest V.H.P. wchodzą klasyczne modele trójwskazówkowe, wersje GMT wskazujące czas drugiej strefy czasowej za pośrednictwem dodatkowej wskazówki oraz chronografy wyposażone w dodatkowe subtarcze.

Różnorodność linii Conquest V.H.P. przejawia się także w ilości wersji cyferblatu.

Tarcza z charakterystycznymi pierścieniami rozchodzącymi się ze środka, występuje łącznie w trzech kolorach: granatowym, srebrzystym i czarnym.

Longines Conquest V.H.P. Chrono – historia kwarcowej precyzji zobowiązuje

Dodatkowo dostępne są również wersje wykonane z czarnego włókna węglowego, które posiadają najbardziej sportowy charakter. Zegarki dostępne są w połączeniu z masywną stalową bransoletą lub oferowane wraz z gumowym paskiem w kolorze granatowym lub czarnym.

Longines Conquest V.H.P. Chrono – historia kwarcowej precyzji zobowiązuje

Ciekawa historia, która przyczyniła się do powstania tej kolekcji, wyjątkowy mechanizm kwarcowy działający z niewiarygodną precyzją, ciekawy design i szeroki wachlarz modeli sprawia, że Longines Conquest V.H.P. stanowi atrakcyjną opcję dla osób przykładających olbrzymią wagę do dokładności wskazań czasu.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki LONGINES znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - LONGINES.

Paweł Zgiep

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Doxa 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Frederique Constant: Classic Index ...
Frederique Constant: Classic Index ...
16.01.2019
EPOS kolekcja 3432 Originale Automa...
EPOS kolekcja 3432 Originale Automa...
21.01.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco